Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@toxotis67εγω θα ρωτήσω στην ερώτηση, τι θα κερδισεις περισσότερο εαν δυσκολεψεις τη ζωη σού κάνοντας κάτι στη ψησταριά οταν το κάνεις μπαμ μπαμ στο μάτι της κουζίνας σε ελεγχόμενη θερμοκρασια;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2128

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, sndev είπε

@toxotis67εγω θα ρωτήσω στην ερώτηση, τι θα κερδισεις περισσότερο εαν δυσκολεψεις τη ζωη σού κάνοντας κάτι στη ψησταριά οταν το κάνεις μπαμ μπαμ στο μάτι της κουζίνας σε ελεγχόμενη θερμοκρασια;

Απλά επειδή στην κουζίνα τα κάνω μέχρι τώρα, είμαι περίεργος να δω πως θα βγουν στο μαντέμι της ψησταριάς. Θα μπουν πάνω και πολλά περισσότερα από ότι στο τηγάνι, στο οποίο θέλεις αρκετή ώρα για να φτιάξεις για την οικογένεια. Μάλλον θεωρείς από ότι καταλαβαίνω ότι το αποτέλεσμα θα είναι υποδεέστερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@toxotis67 το αποτέλεσμα δε ξερω πως θα νε (θεωρω θα αποτύχει λογο πολυ ψηλης θερμοκρασίας μαντεμιου). απλα ειμαι της αποψης οτι καθε πράγμα κ καθε συνταγή υπάρχει να γίνεται σε συγκεκριμένα σκεύη κ συσκευές κ δε χρειάζεται να ζοριζομαστε για κατι που εχει ταβανι στη γευση οπως μια ζύμη. τωρα αν απλα τεσταρεις πασο... εχε υποψην σου οτι παιζ3ι να καει κ να ζοριστεις στο καθάρισμα στο μαντεμι καθως δε βάζουμε σαπούνι μετα για να μαλακώσει..

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι το προπανιο κάνει καλύτερη δουλειά.  Οπότε η γκρι μπουκάλα είναι καλή!  Όπως και τα μαγαζιά μόνο προπανιο δουλεύουν! Αν έχει κάποιος κάποια άλλη άποψη ας πει . Πάντως τα 13 κιλά γέμισμα έχουν 20 ευρώ δεν είναι μεγάλη η διαφορά στα λεφτά απλά σαν καύση είναι πολύ καλύτερη.  Αν κάποιος έχει άποψη ας πει .

Πάντως για borman και unimac που βγαίνουν με τις καλύτερες αξιολογήσεις στο σκρουτζ δεν έχει πει κάποιος τι λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skskre είπε

Κάποια σημερινά πρώτα σχόλια για τα τηγάνια του Lidl στο facebook.....

Lidl.jpg.e779c078f086dcaf28fc3ab5a50a9669.jpg

Δυο τρεις σελιδες πισω υπαρχει βιντεο με τον τροπο χρησης του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giannislazy είπε

Κι ομως τελικα ειναι ο σχεδιασμος τη βασης ετσι ωστε δεν γινεται να γυρνανε ακανονιστα τα σουβλακια. Για τα 5ε αποδειχθηκε εξαιρετικη επιλογη

 

4 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Οκ αν έχει γίνει πρόβλεψη τότε καλώς έκανες και την πήρες... Στα 5ε έτσι και αλλιώς και μόνο οι σούβλες να μείνουν καλά είσαι...

Καλά ψησιματα

Αγχώθηκα προς στιγμήν αλλά τελικά έχει κάτι εγκοπές για να μη έχεις αυτό το πρόβλημα. Επίσης έχει και κάθετες άρα έχεις 4 θέσεις για να ψηθεί. Είναι και πλακέ η σούβλες οπότε πάει μια χαρά πιστεύω.

 

1965109437_WhatsAppImage2021-04-23at00_25_25.jpeg.04187b8820c170aebc816a6a61280098.jpeg

 

Θέλω να πάρω ένα θερμόμετρο γιατί αυτά του ΙΚΕΑ και τα 2 βγήκαν ελλατωματικά. Έχει κανείς άποψη για αυτό?

Παίζει και το inkbird αλλά έλεγα να ξεκινήσω με κάτι πιο απλό και φτηνό.

715F0R-5gBL._AC_SL1500_.jpg.e21c46fbc2b4d3569aef7881134262ef.jpg

 

 

Επεξ/σία από remalis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος είναι σε αναζήτηση για θερμόμετρο, ας έχει υπόψη την εξής προσφορά του AliExpress για το Inkbird IBT-4XS: https://www.aliexpress.com/item/32839843456.html με seller "AliExpress INKBIRD Official Store" και δωρεάν μεταφορικά από Γερμανική αποθήκη (άρα 0€ τελωνείο). Είναι νομίζω το ίδιο listing που ανέφερε ο @SagoniasSlutRos μερικές σελίδες πίσω, αλλά με επιπλέον κουπόνια που κατεβάζουν το κόστος.

Τελική τιμή Inkbird IBT-4XS με κουπόνια για τα 4 probes 35,06 € (41,15 - 2,55 store coupon - 3,54 AliExpress coupon)
και με 2 probes 27,66 € (32,90 - 1,70 store coupon - 3,54 AliExpress coupon)
Δεν ξέρω εάν έχει βρεθεί ποτέ χαμηλότερα αλλά θεωρώ ότι στην παρούσα στιγμή είναι πολύ καλό value for money.

Tο store coupon το αποκτάς από τη σελίδα του shoping cart (βλ την 1η εικόνα) και υπάρχουν οι εξής επιλογές:
€ 1,70 off on order over € 12,75
€ 2,55 off on order over € 38,26
€ 4,25 off on order over € 84,17

Επίσης τρέχει το promo με τους κωδικούς AEKOLMAR ή AEKOLMAR2 σε όλα τα προϊόντα στο AliExpress με τιμή από 25$ δηλαδή περίπου 22€. Τον κωδικό τον προσθέτεις στο αμέσως επόμενο βήμα μετά το shoping cart (βλ την 2η εικόνα).

Επιπλέον ο seller έχει "extra 5% off" για "2 pieces or more" εάν κάποιοι κάνουν συνδυαστική παραγγελία κατεβαίνει ακόμη περισσότερο η τελική τιμή ανά τεμάχιο.

 

 

 

cart1.png

 

cart2.png

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις παρέλαβα την BORMANN BBQ3100 ωστόσο ήρθε ελαττωματική στη βάση και θα επιστραφεί πίσω.. (ελπίζω να χρειαστεί  σ μόνο η βάση και όχι όλη η ψησταριά ). 

Να ρωτήσω  τι φιάλες και τι ρυθμιστή γκαζιού προτείνετε; 

Να επισημάνω ότι είναι η πρώτη μου επαφή με ψησταριά αερίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

47 λεπτά πριν, greenroadrunner είπε

Όποιος είναι σε αναζήτηση για θερμόμετρο, ας έχει υπόψη την εξής προσφορά του AliExpress για το Inkbird IBT-4XS: https://www.aliexpress.com/item/32839843456.html με seller "AliExpress INKBIRD Official Store" και δωρεάν μεταφορικά από Γερμανική αποθήκη (άρα 0€ τελωνείο). Είναι νομίζω το ίδιο listing που ανέφερε ο @SagoniasSlutRos μερικές σελίδες πίσω, αλλά με επιπλέον κουπόνια που κατεβάζουν το κόστος.

Τελική τιμή Inkbird IBT-4XS με κουπόνια για τα 4 probes 35,06 € (41,15 - 2,55 store coupon - 3,54 AliExpress coupon)
και με 2 probes 27,66 € (32,90 - 1,70 store coupon - 3,54 AliExpress coupon)
Δεν ξέρω εάν έχει βρεθεί ποτέ χαμηλότερα αλλά θεωρώ ότι στην παρούσα στιγμή είναι πολύ καλό value for money.

Tο store coupon το αποκτάς από τη σελίδα του shoping cart (βλ την 1η εικόνα) και υπάρχουν οι εξής επιλογές:
€ 1,70 off on order over € 12,75
€ 2,55 off on order over € 38,26
€ 4,25 off on order over € 84,17

Επίσης τρέχει το promo με τους κωδικούς AEKOLMAR ή AEKOLMAR2 σε όλα τα προϊόντα στο AliExpress με τιμή από 25$ δηλαδή περίπου 22€. Τον κωδικό τον προσθέτεις στο αμέσως επόμενο βήμα μετά το shoping cart (βλ την 2η εικόνα).

Επιπλέον ο seller έχει "extra 5% off " για 2 "pieces or more" εάν κάποιοι κάνουν συνδυαστική παραγγελία κατεβαίνει ακόμη περισσότερο η τελική τιμή ανά τεμάχιο.

 

 

 

cart1.png

 

cart2.png

Πολύ καλό! πήρα αυτό τελικά. ευχαριστώ!

Επεξ/σία από remalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια συμβουλή για BK gem 330 για να καθαρίσουμε τις μαντεμένιες σχάρες χρησιμοποιούμε κανονικά υγρό πιάτων και αφού τις στεγνώσουμε τις περνάμε με ότι λάδι να ναι;
Έβαλα της Weber το spray για να μην κολλάνε τα ψητά και έγιναν οι σχάρες χάλια (έχουν πάνω σαν μαύρη γλίτσα).  

Επεξ/σία από livaspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

προταση για άμεση παραλαβή ψησταριάς σε Αθήνα, κατά προτίμηση 4 εστίες αλλά και 3 οκ θα είναι. Να είναι έτοιμη με το κλειδί στο χέρι με προ βαλβίδες χρειάζεται και απλά να πάρω μπουκάλα.

τιμη max 500-600 αν είναι ποιοτικό.

Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο στα 300 € δε θα πω όχι.

χρηση: κοινωνικοποίηση 4-6 και ίσως πιο πολλά άτομα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας. Σε broil king monarch 340, έβαλα να ψήσω για πρώτη φορά, μοσχαρίσιες γάλακτος. Ζέστανα την ψησταριά στους 210 βαθμούς, σύμφωνα με το θερμόμετρο που έχει ενσωματωμένο και μείωσα τους καυστήρες στο medium/low

Το αποτέλεσμα είναι ότι είχα πολλές αναφλέξεις και πολύ καπνό. Μαζί έψησα μανιτάρια και πίτες. Επειδή άνοιγα το καπάκι, η θερμοκρασία έπεφτε και ρύθμιζα τους καυστήρες στο medium για να διατηρήσω την θερμοκρασία στους 210 βαθμούς.

Πως μπορώ να αποφύγω τις αναφλέξεις; Σε τι θερμορασίες πρεπει να την δουλεύω και αν πέφτει η θερμοκρασία εσωτερικά, θα πρέπει να ξαναδυναμώνω την ένταση στους καυστήρες ή θα έχω περοσσότερες αναφλέξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, enterhere είπε

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας. Σε broil king monarch 340, έβαλα να ψήσω για πρώτη φορά, μοσχαρίσιες γάλακτος. Ζέστανα την ψησταριά στους 210 βαθμούς, σύμφωνα με το θερμόμετρο που έχει ενσωματωμένο και μείωσα τους καυστήρες στο medium/low

Το αποτέλεσμα είναι ότι είχα πολλές αναφλέξεις και πολύ καπνό. Μαζί έψησα μανιτάρια και πίτες. Επειδή άνοιγα το καπάκι, η θερμοκρασία έπεφτε και ρύθμιζα τους καυστήρες στο medium για να διατηρήσω την θερμοκρασία στους 210 βαθμούς.

Πως μπορώ να αποφύγω τις αναφλέξεις; Σε τι θερμορασίες πρεπει να την δουλεύω και αν πέφτει η θερμοκρασία εσωτερικά, θα πρέπει να ξαναδυναμώνω την ένταση στους καυστήρες ή θα έχω περοσσότερες αναφλέξεις;

Την ίδια έχω. Μήπως έβαλες πάρα πολύ λάδι στις μοσχαρισιες και για αυτό έκανε αναφλεξεις;  ειδικά σε μοσχάρι δεν μου κάνει καθόλου αναφλεξεις.

Για τη θερμοκρασία μην αγχώνεσαι. Μετά που τη ζεσταινεις άσε την ένταση στη μέση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα σε όλους και καλά ψησίματα. θα ήθελα μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος για εστίες εξωτερικές αερίου. θα φτιάξω ένα μπάρμπεκιου στη ταράτσα μου με πάγκο εντοιχισμένη ψησταριά κλπ. λόγω περιορισμένου χώρου θέλω το κουζινακι αεριου που θα τοποθετήσω να είναι αφαιρούμενο. η φιάλη θα βρίσκεται κάτω από τον πάγκο και η πρόσβαση για την αλλαγή της θα γίνεται με πόρτα που θα βρίσκεται μπροστά της. θα αφήσω μια εσοχή στο τοίχο ώστε να περάσω το σωλήνα της φιάλης μετά τη τοποθέτηση του πάγκου. η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κάνω το κουζινάκι αφαιρούμενο χωρίς να κινδυνεύω από διαρροές με το βάλε βγάλε.

τέλος βλέπω πως κυκλοφορούν στην αγορά υψηλής πιέσεως και χαμηλής. να φανταστώ πως το καθένα θέλει και διαφορετικό ρυθμιστή. ποια η διαφορά μεταξύ τους; πχ μεταξύ αυτού https://www.e-equip.gr/estia-xamilis-piesis-vareos-typou-mantemenia-p-8537.html?osCid=21611ina4o0hd6fsf2h13sugm7 και αυτού https://gasexpress.gr/kouzina-igraeriou-dipli-sfirilati-2-esties?gclid=Cj0KCQjwvYSEBhDjARIsAJMn0lidpNugNVvOBH8OW5vAqejDOuEqzl0i7fzabE6Z_V01O1jofEPJvfwaAkOrEALw_wcB. είναι κάποιος από τους δύο τύπους πιο δυνατός απ τον άλλον;

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...