Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, remalis είπε

Οι βάσεις για σουβλάκι σε ψησταριά γκαζιού θα δουλεύουν λέτε? Μετά σκέφτηκα ότι αν δεν ακουμπάει στη σχάρα ίσως δεν ψήνονται τόσο ωραία. Ισχύει αυτό ή λέω ό,τι να 'ναι?

Eχω δοκιμασει εγω στη δικη μου που τον υποστηριζει αυτον τον ψησιματος και ψηνονται μια χαρα. Μη σου πω οτι βοηθαει κιολας σε σουβλακια με μαριναδες που μπορει να κολλανε στη σχαρα

Οσοι πηρατε σιδερενια τηγανια απο lidl, πρεπει να κανετε seasoning. Διαβαστε τις οδηγιες, τα εχει αναλυτικα. Θελει ιδια φροντιδα με μαντεμι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2128

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Αγόρασα μια ψησταριά   Weber Genesis II EP-335 GBS δωρο για τον πατέρα μου, που θα τοποθετηθεί σε μπαλκόνι. Ποία θεωρείτε οτι είναι τα απαραίτητα αξεσουάρ που χρειάζεται να αγοράσουμε; Έχω παραγγείλει βούρτσα καθαρισμού, τσιμπιδα, σπατουλα και κάλυμμα απο το Leroy Merlin που διάβασα να προτείνει κάποιος σε προηγούμενη σελίδα. Κάλυμμα φιάλης χρειάζεται; γάντια; Χρειάζονται επιπλέον σχάρες/σκευη; Ποια φιάλη αερίου προτείνετε, εταιρεία/κιλά. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε κατά την χρήση της; Ακόμη για μια σούβλα από Leroy Merlin που αναφέρατε θα την προτείνατε η εχει πολύ φασαρία η εγκατάσταση της;; Δεν εχω την παραμικρή ιδέα για το πως λειτουργεί, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από onlymemyselfandi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν τις προσέχω καθόλου μα καθόλου , και τις πετάω κάθε 2 χρόνια παίρνω ότι ποιο οικονομικό παίζει.

Φέτος ανέβηκα κατηγορία και πήρα από LM την Kenton NATERIAL με 2 καυστήρες στα 130 επειδή ήταν το δείγμα. Γλίτωσα και το φτιάξε τσίμπησα και 1 μαντέμι σχάρα τζαμπα. Εάν βγάλει 3 χρόνια θα κάνω πάρτυ.

(Με τα πλαϊνά κλειστά  χώρεσε εύκολα στο kodiaq)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Για πες ρε Φανη (Βασίλης εδω) έχω ένα ανοξοιδωτο τηγάνι και κολλάνε τα πάντα!!. θέλει κάποια ειδική επεξεργασία;

Βασιλη νομιζω οτι απλα θελει λιπαρη ουσια στο ανοξειδωτο για να μην κολλανε. Να βαζεις δλδ βουτυρο ή λαδι στο μαγειρεμα. Και υπομονη οταν εχει ψηθει θα ξεκολλησει.

17 λεπτά πριν, onlymemyselfandi είπε

Κάλυμμα φιάλης χρειάζεται; γάντια; Χρειάζονται επιπλέον σχάρες/σκευη; Ποια φιάλη αερίου προτείνετε, εταιρεία/κιλά. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε κατά την χρήση της; Ακόμη για μια σούβλα από Leroy Merlin που αναφέρατε θα την προτείνατε η εχει πολύ φασαρία η εγκατάσταση της;; Δεν εχω την παραμικρή ιδέα για το πως λειτουργεί, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Κάλυμμα φιαλης οχι. Γαντια ναι. Σκευη χρησιμοποιεις οτι μπαινει και σε φουρνο. Αν θες να τα βαζεις απευθειας πανω απο φλογα καλυτερα να παρεις καποιο μαντεμενιο ή σιδερενιο σαν αυτα που εβγαλε το lidl σημερα. Ολες οι σουβλες περα απο τη μαμα, θελουν καποια πατεντα, αλλα για τη διαφορα τιμης αξιζει ο κοπος.

Μπραβο για το δωρο στο μπαμπα! 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giannislazy είπε

εγω πήρα το σετ σουβλάκια και την βάση για τα ribs αλλά ακόμα δεν τα έχω δει. Θα τα παραλάβω μεσημεράκι

το θέμα που βλέπω εγω με την βάση για σουβλάκια (και για αυτό δεν ενδιαφέρθηκα να πάρω) ειναι οτι τα σουβλάκια δεν εχουν ζυγισμένο βαρος στην περιμετρο τους, εχουν μικρά μεγάλα κομμάτια ακανόνιστα τοποθετημένα (οχι οπως πχ ενας κιμας που μπορείς να τον ζυγίσεις) οπότε παντα θα στρέφονται στην βαρύτερη πλευρά... εκτος και αν ακουμπάνε στην σχαρα οποτε ισως δεν εχει νοημα να εχεις την βάση...  

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mixomoras είπε

Τσίμπησα και ΄γω πρωι το τηγανι σιδήρου, τη βαση για κοτοπουλο και για την μαριναδα. Δεν τα άνοιξα ακομα αλλα το τηγάνι ήταν αρκετά βαρύ.

Ποσο είχαν τα τηγανιά φιλε μου γιατί δεν βγάλαμε άκρη εμείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Βασιλη νομιζω οτι απλα θελει λιπαρη ουσια στο ανοξειδωτο για να μην κολλανε. Να βαζεις δλδ βουτυρο ή λαδι στο μαγειρεμα. Και υπομονη οταν εχει ψηθει θα ξεκολλησει.

Κάλυμμα φιαλης οχι. Γαντια ναι. Σκευη χρησιμοποιεις οτι μπαινει και σε φουρνο. Αν θες να τα βαζεις απευθειας πανω απο φλογα καλυτερα να παρεις καποιο μαντεμενιο ή σιδερενιο σαν αυτα που εβγαλε το lidl σημερα. Ολες οι σουβλες περα απο τη μαμα, θελουν καποια πατεντα, αλλα για τη διαφορα τιμης αξιζει ο κοπος.

Μπραβο για το δωρο στο μπαμπα! 

Ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου!!

Ξέρεις αν αυτό είναι χρήσιμο; https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/aksesouar-psistarias/182751-weber-kit-καθαρισμού

Καπου διάβασα ότι θέλει πλαστική ξυστρα για τον καθαρισμό για να μην χαλασει και βρήκα αυτό της weber..

Γάντια ποια προτείνεις;;;

 

Τι να κάνουμε; Έναν μπαμπά τον έχουμε... 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, onlymemyselfandi είπε

Καλησπέρα σας. Αγόρασα μια ψησταριά   Weber Genesis II EP-335 GBS δωρο για τον πατέρα μου, που θα τοποθετηθεί σε μπαλκόνι. Ποία θεωρείτε οτι είναι τα απαραίτητα αξεσουάρ που χρειάζεται να αγοράσουμε; Έχω παραγγείλει βούρτσα καθαρισμού, τσιμπιδα, σπατουλα και κάλυμμα απο το Leroy Merlin που διάβασα να προτείνει κάποιος σε προηγούμενη σελίδα. Κάλυμμα φιάλης χρειάζεται; γάντια; Χρειάζονται επιπλέον σχάρες/σκευη; Ποια φιάλη αερίου προτείνετε, εταιρεία/κιλά. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε κατά την χρήση της; Ακόμη για μια σούβλα από Leroy Merlin που αναφέρατε θα την προτείνατε η εχει πολύ φασαρία η εγκατάσταση της;; Δεν εχω την παραμικρή ιδέα για το πως λειτουργεί, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

8 λεπτά πριν, onlymemyselfandi είπε

Ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση σου!!

Ξέρεις αν αυτό είναι χρήσιμο; https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/aksesouar-psistarias/182751-weber-kit-καθαρισμού

Καπου διάβασα ότι θέλει πλαστική ξυστρα για τον καθαρισμό για να μην χαλασει και βρήκα αυτό της weber..

Γάντια ποια προτείνεις;;;

 

Τι να κάνουμε; Έναν μπαμπά τον έχουμε... 😊

Μια χαρά κάνει αυτή η σπάτουλα. Είναι στιβαρή κατασκευή και σε βολεύει να βάλεις και έξτρα δύναμη, αν χρειαστεί.

Για γάντια, μπορείς να δεις παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories.html?from=catspan&keyphrase=γαντια&o=γαντια+ψησταρια

προτίμησε αυτά που έχουν θέσεις για όλα τα δάχτυλα και όχι τύπου 4/1.

16 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

το θέμα που βλέπω εγω με την βάση για σουβλάκια (και για αυτό δεν ενδιαφέρθηκα να πάρω) ειναι οτι τα σουβλάκια δεν εχουν ζυγισμένο βαρος στην περιμετρο τους, εχουν μικρά μεγάλα κομμάτια ακανόνιστα τοποθετημένα (οχι οπως πχ ενας κιμας που μπορείς να τον ζυγίσεις) οπότε παντα θα στρέφονται στην βαρύτερη πλευρά... εκτος και αν ακουμπάνε στην σχαρα οποτε ισως δεν εχει νοημα να εχεις την βάση...  

Θα πρέπει να επιλέξεις μια βάση όπου θα έχει εγκοπές στην άκρη, ώστε να στερεώνεται η σούβλα στο σημείο που θες, είτε να πας σε λύση εξαρτήματος που να μπαίνει στην σούβλα.

Mια άλλη λύση είναι να πάρεις λίγο πιο μακριές σούβλες και να τις στηρίζεις στις σχάρες υπό γωνία, όπως στο παρακάτω βιντεάκι (προς το τέλος)

 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, onlymemyselfandi είπε

Καπου διάβασα ότι θέλει πλαστική ξυστρα για τον καθαρισμό για να μην χαλασει και βρήκα αυτό της weber..

Οπωσδηποτε πλαστικη σπατουλα για το εσωτερικο του καδου. Και αν θελει να μεινει καθαρος ο καδος μεσα, μα τον κανει συχνα. Νομιζω κανει καλη δουλεια το καθαριστικο της weber for Q and Pulse, αλλιως σαπουνονερο με σφουγγαρακι κουζινας. Δεν κανει να βαλεις κοινα λιποδιαλυτικα του εμποριου γιατι ο καδος ειναι απο χυτο αλουμινιο και δεν πρεπει να τα χρησιμοποιεις σε αλουμινιο ολα αυτα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέο κάτοχος weber 310 προέκυψαν μερικές απορίες που σίγουρα έχουν απαντηθεί αλλά με 573 σελίδες δυστυχώς είναι δύσκολο να τις αναζητήσω:

1. Πώς ακριβώς χρησιμοποιούνται τα instant θερμόμετρα; Δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω κατά τη διάρκεια του ψησίματος όσο το κρέας ήταν πάνω στη σχάρα και δεν ήταν και ότι πιο βολικό...

2. Στην πυρόλυση: καίμε στο φουλ 10 λεπτά και αφήνουμε την ψησταριά να κρυώσει πριν τρίψουμε με τη βούρτσα; Ή τρίβουμε όσο έχουμε φλόγα; Έχει κάποια διαφορά αν αυτό γίνει πριν ή μετά το ψήσιμο;

3. Το seasoning του μαντεμιού γίνεται αφού τελειώσουμε το βούρτσισμα; Ποιό λάδι (από αυτά που βρίσκει κανείς εύκολα) ενδείκνυται...;

4. Εκτός από τον φακό από τα Leroy που πρότεινε κάποιος φίλος, τί άλλες λύσεις υπάρχουν για φωτισμό; Δοκίμασα να ψήσω βράδυ και χρειαζόταν συνεχώς να φωτίζω με το κινητό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Όπως είπε κι ο @SagoniasSlutRos θα πρέπει να αποφασίσεις τι ποσό θέλεις/μπορείς να δώσεις.

Σε προηγούμενο ποστ που είχες κάνει, έψαχνες για κάτι πιο φθηνό και τώρα για κάτι καλύτερο.

 

Τελικά μέχρι 600ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_gr2 είπε

1. Πώς ακριβώς χρησιμοποιούνται τα instant θερμόμετρα; Δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω κατά τη διάρκεια του ψησίματος όσο το κρέας ήταν πάνω στη σχάρα και δεν ήταν και ότι πιο βολικό...

2. Στην πυρόλυση: καίμε στο φουλ 10 λεπτά και αφήνουμε την ψησταριά να κρυώσει πριν τρίψουμε με τη βούρτσα; Ή τρίβουμε όσο έχουμε φλόγα; Έχει κάποια διαφορά αν αυτό γίνει πριν ή μετά το ψήσιμο;

3. Το seasoning του μαντεμιού γίνεται αφού τελειώσουμε το βούρτσισμα; Ποιό λάδι (από αυτά που βρίσκει κανείς εύκολα) ενδείκνυται...;

4. Εκτός από τον φακό από τα Leroy που πρότεινε κάποιος φίλος, τί άλλες λύσεις υπάρχουν για φωτισμό; Δοκίμασα να ψήσω βράδυ και χρειαζόταν συνεχώς να φωτίζω με το κινητό...

1. τρυπας το κρεας και περιμενεις 3-5 δευτερολεπτα να δεις θερμοκρασια

2. τριψε οσο ειναι καυτη

3. οταν ειναι καθαρη η σχαρα και καπως ζεστη θα την λαδωσεις. Οτι λαδι και να βαλεις θα κανει δουλεια, αλλα ιδανικα θες καποιο με υψηλο σημειο καπνισματος. Εγω επειδη βαριεμαι να την περναω πηρα ενα λαδι σε σπρευ που χρησιμοποιουν σε κρεπιερες και βαφλιερες και κανει μια χαρα δουλεια και σε 5 δευτερολεπτα ειναι ετοιμη https://www.ergo-horeca.gr/product_info.php?products_id=55069

4. υπαρχουν και σε aliexpress κλπ αλλα δεν μου αρεσουν εμφανησιακα. Καλυτερα βαλε ενα φωτιστικο εκει κοντα. Εγω ψηνω σε μπαλκονι που εχω βαλει μια λαμπα ψυχρου φωτισμου.

1 λεπτό πριν, jusurum είπε

Τελικά μέχρι 600ευρώ

σπιριτ 310

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

1. τρυπας το κρεας και περιμενεις 3-5 δευτερολεπτα να δεις θερμοκρασια

2. τριψε οσο ειναι καυτη

3. οταν ειναι καθαρη η σχαρα και καπως ζεστη θα την λαδωσεις. Οτι λαδι και να βαλεις θα κανει δουλεια, αλλα ιδανικα θες καποιο με υψηλο σημειο καπνισματος. Εγω επειδη βαριεμαι να την περναω πηρα ενα λαδι σε σπρευ που χρησιμοποιουν σε κρεπιερες και βαφλιερες και κανει μια χαρα δουλεια και σε 5 δευτερολεπτα ειναι ετοιμη https://www.ergo-horeca.gr/product_info.php?products_id=55069

4. υπαρχουν και σε aliexpress κλπ αλλα δεν μου αρεσουν εμφανησιακα. Καλυτερα βαλε ενα φωτιστικο εκει κοντα. Εγω ψηνω σε μπαλκονι που εχω βαλει μια λαμπα ψυχρου φωτισμου.

σπιριτ 310

Οκ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...