Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουσιαστικά όμως αφού υπάρχουν τα προστατευτικά που μπαίνουν από πάνω δεν είναι σχετικά δύσκολο να υπάρχουν φλόγες? ?

Εκτός Κ αν τα λίπη όπως πέφτουν γυρίζουν Κ πέφτουν πάνω στις φλόγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

41 λεπτά πριν, wind25 είπε

Κ την φλόγα που λέτε  ότι δημιουργείται πως την αντιλαμβάνεστε αφού είναι κλειστό το καπάκι? ?

Από περιέργεια γιατί θα ψήσω Κ εγώ την Κυριακή πρώτη φορά Κ δεν έχω εικόνα! !

Από τον ήχο όπως λέει και ο Γιώργος ποίο πάνω , αυτό όμως είναι κάτι που θα το μάθεις με τον καιρό , επειδή όμως όπως λες θα ψήσεις για πρώτη φορά και είναι λογικό να ανοίγεις συχνότερα το καπάκι για έλεγχο είναι πολύ πιθανό να βλέπεις φλόγες κάθε φορά που θα το ανοίγεις , για να μην φρικαρεις στο πρώτο ψήσιμο και μάλιστα Πάσχα είναι προτιμότερο να ρίχνεις κλεφτές ματιές από τις τρύπες - σημεία που περνάει η σούβλα , (φαίνονται εύκολα)και εάν δεις φλόγες χαμηλώνεις την φωτιά και βάζεις τα ψητά για λίγο στο ράφι  ή τα μετακινεις δίπλα μέχρι να σβήσει 

Και γενικά να είσαι ψύχραιμος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsomby είπε

Σκέφτομαι να πάρω την ίδια κουκούλα για την Weber Spirit II E-310, αλλά μάλλον θα πάρω το 60 inch / 152 cm μέγεθος καθώς βλέπω οτι το πλάτος του είναι 70cm ενώ του αμέσως μικρότερου είναι 60cm και λογικά δεν θα χωράει.

Εσύ σε ποιά ψησταριά την έχεις; Αν κατάλαβα καλά απο το link, έχεις πάρειο το 58 inch / 147 cm μέγεθος, σωστά;

Το 147 έχω πάρει για την Weber genesis 310. Είναι λίγο πιο μεγάλη από τη spirit. Κάθεται κουτί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, wind25 είπε

ουσιαστικά όμως αφού υπάρχουν τα προστατευτικά που μπαίνουν από πάνω δεν είναι σχετικά δύσκολο να υπάρχουν φλόγες? ?

Εκτός Κ αν τα λίπη όπως πέφτουν γυρίζουν Κ πέφτουν πάνω στις φλόγες!

θερμαινονται τοσο πολυ τα προστατευτικα αυτα, που δημιουργειται φλογα και πανω τους οσο σταζουν λιπη.

ειναι δυσκολο μερικες φορες. δε θα ξεχασω tomahawk μαζι με ενα παλαιωμενο λιπαρο κομματι αλλο μοσχαρι, που στα πρωτα 5 λεπτα γινοταν το σωσε απο φλογα μεσα (ειχα και μηνες να την καθαρισω μεγαλο φαουλ) που για 10 λεπτα μετα ειχα κλεισει τις εστιες εντελως και εψηνα ετσι. προσπαθουσα να μετακινησω τα κρεατα απο δω κι απο κει να μη καιγονται καθε λεπτο... οσο ψηνεις μαθαινεις.

edit τελικα βγηκαν καλα :D

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, filippos_kar είπε

Στη πρώτη δοκιμή εγώ έπαιξα περίπου μιάμιση ώρα με δύο καυστήρες στο πολύ χαμηλό και μια πάρα κάτι με 3 πάλι στο χαμηλο. Την Κυριακή θα βάλω 2 σαν και αυτό και θα παίξω με 3 απ'την αρχη.

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Εχω πάρει ενα κοκορέτσι και ενα κοντοσουβλι 50 cm το καθένα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με το κοκορέτσι με ταψακια απο κάτω για 1 ώρα, και μετα να τα βγάλω για κάνα μισάωρο; θα έχει προλάβει να ψηθεί; και μετα κάτι αντίστοιχο με το κοντοσουβλι απλά εκεί θα ρίξω κανα μυρωδικο με κρασί. Θα δω πως θα πάει. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τρόπος που εγώ τουλάχιστον βρίσκω ότι έχει μειώσει πολύ την φλόγα είναι το να γεμίζω το fat tray με νερό. τα περισσότερα λίπη αναφλέγονται στην άμμο μόλις ανεβεί η θερμοκρασία. Ειδα αυτό το tip στο YouTube και το χρησιμοποιώ . Τώρα ότι λίπος πέφτει στα heat reflectors καίγεται στιγμιαία και δεν δημιουργεί παρατεταμένη φλόγα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zeys13 είπε

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Εχω πάρει ενα κοκορέτσι και ενα κοντοσουβλι 50 cm το καθένα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με το κοκορέτσι με ταψακια απο κάτω για 1 ώρα, και μετα να τα βγάλω για κάνα μισάωρο; θα έχει προλάβει να ψηθεί; και μετα κάτι αντίστοιχο με το κοντοσουβλι απλά εκεί θα ρίξω κανα μυρωδικο με κρασί. Θα δω πως θα πάει. Τι λες;

Άμα δεν είναι χοντρό μπορεί και γίνει. Δες το. Πάντως σαν πλάνο καλό μου ακούγεται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

θερμαινονται τοσο πολυ τα προστατευτικα αυτα, που δημιουργειται φλογα και πανω τους οσο σταζουν λιπη.

ειναι δυσκολο μερικες φορες. δε θα ξεχασω tomahawk μαζι με ενα παλαιωμενο λιπαρο κομματι αλλο μοσχαρι, που στα πρωτα 5 λεπτα γινοταν το σωσε απο φλογα μεσα (ειχα και μηνες να την καθαρισω μεγαλο φαουλ) που για 10 λεπτα μετα ειχα κλεισει τις εστιες εντελως και εψηνα ετσι. προσπαθουσα να μετακινησω τα κρεατα απο δω κι απο κει να μη καιγονται καθε λεπτο... οσο ψηνεις μαθαινεις.

edit τελικα βγηκαν καλα :D

έχω κ πλάκα από Μαντέμι που είναι εντελώς λεία αν την έβαζα κάτω από τη σούβλα να πέφτουν εκεί τα λίπη Κ αυτή έχει ρήση Κ τα ρίχνει από κάτω στο ταψάκι.

μήπως το βοηθήσω κάπως.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου γιατί καθετί που μου λέτε μαθαίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το 147 έχω πάρει για την Weber genesis 310. Είναι λίγο πιο μεγάλη από τη spirit. Κάθεται κουτί.

Εγώ πήρα αυτό το οποίο είναι μεγαλύτερο, καλύτερα να κολυμπάει παρά να του είναι μικρό. επίσης φαίνεται να έχει το πιο χοντρό ύφασμα σε σχέση με τα υπόλοιπα του αμαζον

https://www.amazon.co.uk/Sotor-Waterproof-Rip-Proof-Protection-Brinkmann/dp/B07QB2JYLQ

Παράδοση μου δείχνει τέλος της επόμενης εβδομάδας και μου έστειλε μήνυμα προχθές ότι απεστάλη με ups

Καλά ψησίματα σε όλους και πάνω από όλα με υγεία και ευτυχία για όσους αγαπάμε και για αυτούς που μας αντιπαθούν. Το Πάσχα είναι πρώτα αγάπη και μετά ψησταριά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2020 στις 12:24 ΜΜ, Minotavrs είπε

Λέω να ψησω σε μια Τepro 7000 υγραεριου αλλα επειδη λογω της καταστασης δεν βρισκω πουθενα πετρες λάβας για αμεση παραλαβη (δεν το συζητω για courier γινεται χαμος με τις παραλαβες θα το χασω το Πασχα....

Eπανερχομαι στο θεμα... οπως μου ειπατε καθαρισα τις πετρες λαβας με ζεστο νερο και σαπουνι και αναψα την ψησταρια για κανενα 10 λεπτο να τις στεγνωσω και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα..

2 ερωτησεις μονο

α. Μια 10κιλη μπουκαλα υγραεριου ολοκαινουργια ποσες ωρες ψηνει ? (θα φτασει για 3 κιλα παιδακια και 8 κοντοσουβλια)... ?

β. Ποσες ωρες λετε να κανει το ψησιμο.. εχει κανεις εμπειρια καθοτι πρωταρης γαρ φοβαμαι μην κανω καμια πατατιά και τα φαμε τελικά στο φουρνο?

Επεξ/σία από Minotavrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Καλη Ανασταση!!!

Η αποφαση παρθηκε αλλα προβληματιζομαι στην επιλογη η τιμη ειναι ιδια

Αυτη https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/190801-broil-king-crown-310-981-253

η

Αυτη https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195915-weber-spirit-ii-e310-gbs

Παρακαλω οι γνωστες βοηθήστε στην επιλογη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, voliotis_gr είπε

Καλησπερα Καλη Ανασταση!!!

Η αποφαση παρθηκε αλλα προβληματιζομαι στην επιλογη η τιμη ειναι ιδια

Αυτη https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/190801-broil-king-crown-310-981-253

η

Αυτη https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195915-weber-spirit-ii-e310-gbs

Παρακαλω οι γνωστες βοηθήστε στην επιλογη... 

Από μένα weber. Θα είναι Κ η επόμενη μου επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Minotavrs είπε

Eπανερχομαι στο θεμα... οπως μου ειπατε καθαρισα τις πετρες λαβας με ζεστο νερο και σαπουνι και αναψα την ψησταρια για κανενα 10 λεπτο να τις στεγνωσω και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα..

2 ερωτησεις μονο

α. Μια 10κιλη μπουκαλα υγραεριου ολοκαινουργια ποσες ωρες ψηνει ? (θα φτασει για 3 κιλα παιδακια και 8 κοντοσουβλια)... ?

β. Ποσες ωρες λετε να κανει το ψησιμο.. εχει κανεις εμπειρια καθοτι πρωταρης γαρ φοβαμαι μην κανω καμια πατατιά και τα φαμε τελικά στο φουρνο?

Με μπουκάλα που ήδη χρησιμοποιώ καιρό έχω βγάλει σερί 8 ώρες σε low and slow κάπνισμα. Δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός αν θες να ψήνεις από Σάββατο βράδυ μέχρι Δευτέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, paylidis είπε

Από μένα weber. Θα είναι Κ η επόμενη μου επιλογή...

Προσωπικο γουστο ειναι  αυτο ;;

Η ξερεις κατι αλλο που δεν το γνωριζουμε;;

Γιατι απο μια προχειρη ματια ειδα οτι η μια ζυγιζει 55 κιλα και  η αλλη 39 κιλα.

Κι απο  μια δευτερη ματια ειδα οτι η μια εχει 9,3 kw και  η αλλη 8,8 kw.

Εκτος κι αν μιλας απο θεμα ομορφιας οποτε δεν το συζηταμε ....

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...