Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Απο το you. Gr καλημέρα και του χρόνου με υγεία πάνω από όλα και καλα ψησίματα 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Χρόνια Πολλά και υγεια σε ολους

Εντυπώσεις μετα τα πρωτα ψησιματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, Maktheo είπε

Αυτην ακριβώς παρήγγειλα πριν λιγες μερες και την περιμένω.. 

Το καπάκι ειναι διπλού τοιχώματος; 

Ναι είναι

Από την σημερινή δεύτερη απόπειρα σούβλας με αυτοσχέδιο Σταντ για να μην ακουμπάει και τρίβεται πάνω στη ψησταριά

IMG_20200420_123348.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BELIAS είπε

Φαντάζομαι ότι σε όλους σας αρέσει η φωτογραφία αλλά 9 στους 10 δεν έχει dslr γιατί? Κατά την γνώμη μου  σας αρκεί και η φωτογραφική του κινητού. Έτσι και εγώ δεν θέλω να πάω κατευθείαν σε μια ψησταριά του 1000κου θέλω να δω αν πρώτα μπορώ να κάνω την δουλειά μου με μια φθηνότερη και μετά βλέπουμε. Τελικά αυτήν του πρακτικές την  έχει χρησιμοποιήσει κάνεις?

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Η Weber που κουβεντιάζουμε είναι του 500 και όχι του 1000,τιμή παρά πολύ καλή για ένα επώνυμο προϊόν με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,10 χρόνια καθολική εγγύηση και εξαιρετικά αποτελέσματα στο ψήσιμο(4 φορές έχω ψήσει μέχρι τώρα,χοιρινές απευθείας στην σχάρα,αρνάκι σε κλιματόβεργες, κατσίκι με πατάτες,και κοκορέτσι και βγήκαν όλα τέλεια καμμία διαφορά από κάρβουνο).

Να σκεφτείς ότι και εγώ τσιγκουνευόμουνα τα λεφτά,(ακύρωσα campingas σε προσφορά Black Friday τον Νοέμβριο των 270 ευρώ, γιατί δεν πολύ έβλεπα και καλές κριτικές),και τελικά έδωσα τα διπλάσια για την Weber και δεν το μετάνοιωσα καθόλου.

Σιγουρα θα ψήνεις και με φθηνότερες λύσεις,αλλά κριτικές του στυλ δεν έχει παντού θερμότητα το ίδιο ,οι καυστήρες τρυπάνε σε 3-4 χρόνια με απέτρεψαν από το να πάω σε κάτι μη επώνυμο.

Βεβαια για να πάμε και στο παράδειγμα που ανέφερες ,επειδή τυγχάνει να έχω και dslr,οι τιμές τους δεν έχουν πλέον και καμμία ιδιαίτερη διαφορά από καλά φωτογραφικά κινητά, αλλά για μένα ο λόγος που όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί κινητό για να βγάζει φωτογραφίες είναι η απίστευτη ευκολία που το έχεις πάντα μαζί σου και τραβάς την κάθε στιγμή άμεσα και σε αξιοπρεπέστατη πλέον ποιότητα και ευκρίνεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 1:51 ΜΜ, Astronautis είπε

Μόνο η δική μου δεν είχε οδηγίες ρε που**τη μου. 

Δεν έχω προκόψει ακόμη να πάρω φιάλη και νόμιζα ότι θα εξέχει. Για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά: έχεις βάλει πάνω στη βασούλα μεγάλη φιάλη πετρογκαζ;

Καλημέρα χρόνια πολλά !

Σωστά κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Υποψήφιος αγοραστής 1ης ψησταριάς υγραερίου. Ξεκίνησα από λογική αγοράς Unimac, τελικά έχω πεισθεί για την αγορά ενός καλού brand τύπου Weber ή Broil King. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα δύο παραπάνω brand θα έπρεπε να κοιτάξω και την OutdoorChef που είναι αντίστοιχου μπάτζετ ή δεν είναι εξίσου καλή; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 12:32 ΜΜ, ηνίοχος είπε

Ο ποιο εύκολος τρόπος είναι το ζύγισμα   αφαιρούμε το αποβαρο και υπολογίζουμε την κατανάλωση της ψησταριάς ,

Το αποβαρο για μια 10αρα φιάλη κυμαίνεται από 11 έως 12,5 κιλά 

Όσο για την κατανάλωση εξαρτάται από την ψησταριά και από το πόσο δυνατή είναι η φωτιά  , πρέπει όμως να χουμε υπόψη ότι όσο μικρότερη είναι η στάθμη στη φιάλη  τοσο περισσότερο επηρεάζεται η ένταση της προς το χειρότερο , για αυτό όσοι έχετε καιρό τη φιάλη και σας φαίνεται ελαφριά καλύτερα να προμηθευτείτε μια δεύτερη έτσι και αλλιώς το καλοκαίρι είναι μπροστά μας

Όλες οι 10κιλες γράφουν επάνω το απόβαρο με μαύρα γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pjjunior είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Υποψήφιος αγοραστής 1ης ψησταριάς υγραερίου. Ξεκίνησα από λογική αγοράς Unimac, τελικά έχω πεισθεί για την αγορά ενός καλού brand τύπου Weber ή Broil King. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα δύο παραπάνω brand θα έπρεπε να κοιτάξω και την OutdoorChef που είναι αντίστοιχου μπάτζετ ή δεν είναι εξίσου καλή; Ευχαριστώ

Weber και broil king να εισαι σιγουρος. Αν εφερνε καποιος Ελλαδα και Napoleon θα ηταν κι αυτη μαζι με τις αλλες δυο.

36 λεπτά πριν, aris1964 είπε

αρνάκι σε κλιματόβεργες

Τι εννοεις;; για δωσε ινφο πλιζ.

6 ώρες πριν, BELIAS είπε

Φαντάζομαι ότι σε όλους σας αρέσει η φωτογραφία αλλά 9 στους 10 δεν έχει dslr γιατί? Κατά την γνώμη μου  σας αρκεί και η φωτογραφική του κινητού. Έτσι και εγώ δεν θέλω να πάω κατευθείαν σε μια ψησταριά του 1000κου θέλω να δω αν πρώτα μπορώ να κάνω την δουλειά μου με μια φθηνότερη και μετά βλέπουμε. Τελικά αυτήν του πρακτικές την  έχει χρησιμοποιήσει κάνεις?

Σκεψου να θες να βγαλεις ομως σωστες φωτογραφιες (εστιαση, χρωματα, δυνατοτητα μετεπειτα επεξεργασιας ή οτι αλλο χρειαζεται που δεν ξερω) και να μην μπορεις να το κανεις καλα. Δεν θα ξενερωσεις; Εγω πηρα μια mirrorless καλη θεωρητικα, εδωσα αρκετα λεφτα, αλλα δεν εχω χρονο να ασχοληθω ιδιαιτερα, δεν ειναι και το χομπι μου αλλωστε. Την εχω μεσα στο ντουλαπι. Δεν το μετανιωσα ομως και δεν την πουλησα οταν μου τη ζητησε ενας φιλος και με πιο πολλα απ οσο την ειχα παρει. Ξερω οτι ειναι εκει και αν τη χρειαστω (πχ διακοπες) θα κανω τη δουλεια μου σωστα και καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pjjunior είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Υποψήφιος αγοραστής 1ης ψησταριάς υγραερίου. Ξεκίνησα από λογική αγοράς Unimac, τελικά έχω πεισθεί για την αγορά ενός καλού brand τύπου Weber ή Broil King. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα δύο παραπάνω brand θα έπρεπε να κοιτάξω και την OutdoorChef που είναι αντίστοιχου μπάτζετ ή δεν είναι εξίσου καλή; Ευχαριστώ

Καλημερα!!

Φιλε μου λιγα post πιο πισω ειχα την ιδια κουβεντα, αν μπορεις οικονομικα παρε τη Weber Spirit II E310 GBS στα 549 αυτη τη στιγμη οι πιο πολλοι στο forum γραφουν οτι ειναι πολυ καλη αγορα.Εγω την παρήγγειλα (και την περιμενω) μετα απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο σε Ελληνικα και ξένα sites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, BELIAS είπε

καλησπέρα έχει κάποιος άποψη για αυτή https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-ks14047-me-3-1-kaystires-78568. Θα είναι η πρώτη μου ψησταριά και δεν θέλω να πάω σε κάτι πολύ ακριβό. Αν δω ότι μου ταιριάζει θα πάω αργότερα σε κάτι καλύτερο αλλά τώρα το max μου είναι τα 200 ευρώ. Οπότε αν έχετε κάποια άλλη πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω αλλά να μην ξεπερνάει τα 200

Έχω μια παρόμοια παλαιότερη με 3 καυστήρες. Δεν έχω παράπονο εάν εξαιρέσεις ότι λίγο λόγω κακής συντήρησης από μεριάς μου που οδήγησε πολλες φορές σε υπεραναφλεξεις (δε τη καθάριζα τακτικά) και λίγο λόγω ποιότητας-έκθεσης σε καιρό, έσπασαν οι πίσω βάσεις για τους αναφλεκτηρες τους οποίους αν δεις παραπάνω τους έχω πιάσει με σύρμα και λειτουργεί μια χαρά. Την έχω περίπου 2 χρόνια... θα μπορούσα να τη πάω για κάλυψη εγγύησης στο πρακτικερ μιας και έχει σε όλα τα είδη 3 χρόνια εγγύηση, αλλά πραγματικά βαριέμαι να μπω στη διαδικασία την κρατάω έτσι και οσο πάει έπειτα θα πάρω άλλη. 

για εμένα αυτή που εδειξεσ είναι μια καλή λύση για κάποιον που δεν ξέρει εάν του αρέσει το ψήσιμο στο υγραέριο κ ταυτόχρονα δε θέλει να σκάσει 500€ για να το δοκιμάσει...

συνεπώς θα την αγόραζα... να μη σου πω ότι ψήνομαι να την αγοράσω για το εξοχικό που βαριέμαι να ανάβω κάρβουνα κάθε φορά και παίζουν γενικά στην περιοχή ψειριστικες όποτε δε λέει να μου φάνε ακριβή ψησταριά...

14 ώρες πριν, getty είπε

Δεν έχω άποψη για αυτή καθώς δεν την ξέρω οπότε γι αυτό ας μιλήσει άλλος. Μόνο ένα προβληματισμό να μοιραστώ σε αυτό που λές που είχα κι εγώ όταν ήταν να πρωτοπάρω bbq υγραερίου. Από τη μία αυτό που λες, από την άλλη, αν κάτι δεν είναι καλό και σχηματίσεις λάθος εντύπωση τότε θα πάρεις κάτι που δεν θα ευχαριστηθείς και θα μείνεις σε αυτό και τέλος.

Έχοντας αλλάξει ήδη 2 φθηνές πλέον είμαι ξεκάθαρα πεπεισμένος ότι θέλω μια καλύτερη, πιθανότατα η επόμενη μου θα είναι Weber όπου και θα σκάσω χωρίς στεναχώρια 800-900€... εφόσον με κάλυψαν σε αυτό που θέλω οι φθηνές Σίγουρα θα με καλύψει και μια Weber...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Έχοντας αλλάξει ήδη 2 φθηνές πλέον είμαι ξεκάθαρα πεπεισμένος ότι θέλω μια καλύτερη, πιθανότατα η επόμενη μου θα είναι Weber όπου και θα σκάσω χωρίς στεναχώρια 800-900€... εφόσον με κάλυψαν σε αυτό που θέλω οι φθηνές Σίγουρα θα με καλύψει και μια Weber...

Για γραψε για τις φθηνες ποσο τις πηρες, ποσα χρονια εβγαλαν, τι χαλασε (για τη μια εγραψες πιο πανω) κλπ να ξερουμε στο περιπου τι γινεται. Επισης τι δεν σου αρεσε και θα πας σε ακριβη μετα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για γραψε για τις φθηνες ποσο τις πηρες, ποσα χρονια εβγαλαν, τι χαλασε (για τη μια εγραψες πιο πανω) κλπ να ξερουμε στο περιπου τι γινεται. Επισης τι δεν σου αρεσε και θα πας σε ακριβη μετα; 

Και οι δυο από πρακτικερ

η πρώτη με 2 καυστήρες την είχα πάρει 89€ Με δωρο το περιεχόμενο μιας gogas (δεν υπάρχει πλέον το μοντέλο) έλιωσε και τρύπησε το μέταλλο στο φούρνο εκεί που στηριζόταν οι καυστήρες - σε ένα βαθμό πλημμελής συντήρηση από εμένα (καθως δε την καθάριζα κάθε φορά ή άντε κάθε 2-3 φορές) κ σε έναν άλλο βαθμό η λεπτή της λαμαρίνα (πιο ουσιαστικό). Άντεξε 22 μήνες, την πήγα πίσω και πηρα άμεσα πιστωτικό και πηρα την τρέχουσα για την οποία όπως έγραψα έλιωσαν οι βάσεις των αναφλεκτήρων (επίσης λεπτή λαμαρίνα σε σύγκριση με τις επώνυμες). Αυτή που έχω τώρα είναι η https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-excel-3-me-3-kaystires-78641 που την είχα πάρει αρκετά φθηνότερα (ίσως να είχε γύρω στα 180) Περίπου 2 χρόνια έχει και αυτή λοιπόν και πριν μερικούς μήνες άρχισαν να χαλάνε οι βάσεις. 

ψήσιμο 2-3 φορές την εβδομάδα σε όλες. 

Σε γενικές γραμμες για τα λεφτά τους είμαι ικανοποιημένος παντως....

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε καταναλωτης κινείται και στο τελος πράττει συμφωνα με τις δικές του αναγκες.. 

Εγω προσωπικα δεν θεωρω έξυπνη κινηση για εμενα να επένδυσω ένα μεγάλο ποσο για ενα προϊόν που θα χρησιμοποιήσω ελάχιστα ή καθόλου.. 

Στα του παρόντος θεματος και επειδη το εχω παρακολουθήσει όλο θα πω καλοπροαιρετα και χωρις ιχνος αντιπαράθεσης οτι ειναι σαν να ρωτας σε ενα φορουμ για αυτοκίνηση τι αμάξι να παρεις και οι περισσότεροι να σου προτείνουν Mercedes & Bentley... Ok σαφώς είναι κορυφαία προϊόντα αλλα εαν κάποιος πχ. ακομα δεν εχει βγάλει δίπλωμα ειναι οι παραπάνω αγορές μια σωστη κίνηση για αυτον;  ή αν ο άλλος ειναι σιδεροφαγος και καθολου νοικοκυρης που δεν προσεχει/καθαριζει/περιποιείται μια ψησταρια και μπορει να προτιμα πχ στην περίπτωσή μας να αφηνει να σαπιζει μια ψησταρια, ισως να ειναι καλυτερο να δωσει 4 φορες απο 150ε και να αλλάζει ψησταρια καθε 2 χρονια παρα να "επενδυσει" σε μια καλη και την ρημαξει γρήγορα.. 

Προσωπικη εκτίμηση και γνωμη τα παραπάνω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρόνια σας πολλά και Χριστός Ανέστη.

Σκέφτομαι και γω να πάρω μια ψησταριά, μικρή για να τη βάλω στο μπαλκόνι που είναι περιορισμένου μεγέθους. Αν θα ψήνω 3-4 φορές το μήνα θα είναι κατόρθωμα.. 

Κάτι τέτοιο αξίζει γιαυτό που θέλω?

https://www.skroutz.gr/s/15650401/Blackbull-Grilly-0102BLB.html

https://www.skroutz.gr/s/17255704/Bormann-BBQ2000-015390.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα,

αρχάριος στο ψήσιμο και παρακολουθώντας το θέμα αποφάσισα να αγοράσω καποια ψησταρια με gas. Μένω Γερμανία και εδώ όλοι σχεδόν χρησιμοποιούν gas αντι για κάρβουνο.Έχω βρει τη Weber Gasgrill Spirit E-220 Classic στα 399€. Αξίζει; Πρέπει κάτι να προσέξω πριν προβώ στην αγορά;

Μπορείτε να προτείνετε τι χρειάζομαι επιπλέον για καθαρισμό / ψήσιμο; 

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Καθε καταναλωτης κινείται και στο τελος πράττει συμφωνα με τις δικές του αναγκες.. 

Εγω προσωπικα δεν θεωρω έξυπνη κινηση για εμενα να επένδυσω ένα μεγάλο ποσο για ενα προϊόν που θα χρησιμοποιήσω ελάχιστα ή καθόλου.. 

Στα του παρόντος θεματος και επειδη το εχω παρακολουθήσει όλο θα πω καλοπροαιρετα και χωρις ιχνος αντιπαράθεσης οτι ειναι σαν να ρωτας σε ενα φορουμ για αυτοκίνηση τι αμάξι να παρεις και οι περισσότεροι να σου προτείνουν Mercedes & Bentley... Ok σαφώς είναι κορυφαία προϊόντα αλλα εαν κάποιος πχ. ακομα δεν εχει βγάλει δίπλωμα ειναι οι παραπάνω αγορές μια σωστη κίνηση για αυτον;  ή αν ο άλλος ειναι σιδεροφαγος και καθολου νοικοκυρης που δεν προσεχει/καθαριζει/περιποιείται μια ψησταρια και μπορει να προτιμα πχ στην περίπτωσή μας να αφηνει να σαπιζει μια ψησταρια, ισως να ειναι καλυτερο να δωσει 4 φορες απο 150ε και να αλλάζει ψησταρια καθε 2 χρονια παρα να "επενδυσει" σε μια καλη και την ρημαξει γρήγορα.. 

Προσωπικη εκτίμηση και γνωμη τα παραπάνω.. 

Ειναι Ακριβως οπως τα γραφεις...'Καθε καταναλωτής κινείται και στο τέλος πράττει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες'

Προσωπικο παραδειγμα

Εγω λογω του οτι με την παλια  'noname' των 150€ εψηνα 10 φορες το μηνα και την πεταξα μετα απο 2,5 χρονια (εκτος εγγυησης)

Θα χρειαζομουν στη 10ετια που δινει εγγυηση η weber 4x150=600 (weber 549€)

Αν προσθεσεις και τη διαφορα που προκύπτει απο την καταναλωση αεριου λογω θερμικης αποδοσης και διατηρησης θερμοτητας που στις ΄noname' ειναι ανυπαρκτος λογω οτι ο χωρος καυσης ειναι απο λαμαρινα και εχει απλο καπακι σε σχεση με τις weber που ειναι ενιαιο χυτοπρεσαριστο αλουμινιο και καπακι διπλου τοιχωματος με αναγκασαν να το σκεφτω διαφορετικα

Χωρις να συμπεριλαβω και τη διαφορα γευσης και την ποιοτητα ψησιματος (οπως γραφουν οι εχοντες)...

Επεξ/σία από voliotis_gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...