Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Προσωπικο γουστο ειναι  αυτο ;;

Η ξερεις κατι αλλο που δεν το γνωριζουμε;;

Γιατι απο μια προχειρη ματια ειδα οτι η μια ζυγιζει 55 κιλα και  η αλλη 39 κιλα.

Κι απο  μια δευτερη ματια ειδα οτι η μια εχει 9,3 kw και  η αλλη 8,8 kw.

Εκτος κι αν μιλας απο θεμα ομορφιας οποτε δεν το συζηταμε ....

Από θέμα ποιότητας/αντοχής και με βάση όσα έχω διαβάσει στο παρόν θέμα. Weber θα είναι και εμένα η επόμενη μου όπως είπα, όχι απαραίτητα αυτή αλλά σίγουρα κάποια της μάρκας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, Minotavrs είπε

Eπανερχομαι στο θεμα... οπως μου ειπατε καθαρισα τις πετρες λαβας με ζεστο νερο και σαπουνι και αναψα την ψησταρια για κανενα 10 λεπτο να τις στεγνωσω και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα..

2 ερωτησεις μονο

α. Μια 10κιλη μπουκαλα υγραεριου ολοκαινουργια ποσες ωρες ψηνει ? (θα φτασει για 3 κιλα παιδακια και 8 κοντοσουβλια)... ?

β. Ποσες ωρες λετε να κανει το ψησιμο.. εχει κανεις εμπειρια καθοτι πρωταρης γαρ φοβαμαι μην κανω καμια πατατιά και τα φαμε τελικά στο φουρνο?

Χαχα! Για πλάκα! Θα ψήσεις και άλλες 15 φορές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Από θέμα ποιότητας/αντοχής και με βάση όσα έχω διαβάσει στο παρόν θέμα. Weber θα είναι και εμένα η επόμενη μου όπως είπα, όχι απαραίτητα αυτή αλλά σίγουρα κάποια της μάρκας. 

Για να  καταλαβω :: 

Προτρεπεις καποιον να αγορασει καποιο προιον με τη λογικη σου , που δεν μας αναλυεις  , χωρις να το εχεις στη κατοχη σου και χωρις να  ξερεις ουσιαστικα και   στη πραξη αν οντως αξιζει;;;

Δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις 5 πραγματα μιας και δεν εχεις κανενα απο τα 2 bbq και μετα εστω να προτεινεις στο φιλο που θελει  να σκασει 550 ευρω!!!

Θα σου προτεινα φιλικα να μην το κανεις αυτο γιατι δεν προκειται για 40-50 ευρω αλλα για πολλαπλασια..

Κι οταν θελεις να προτεινεις κατι  να μπορεις να το τεκμηριωσεις..

Καλη Ανασταση να εχεις-εχουμε!!!

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Προσωπικο γουστο ειναι  αυτο ;;

Η ξερεις κατι αλλο που δεν το γνωριζουμε;;

Γιατι απο μια προχειρη ματια ειδα οτι η μια ζυγιζει 55 κιλα και  η αλλη 39 κιλα.

Κι απο  μια δευτερη ματια ειδα οτι η μια εχει 9,3 kw και  η αλλη 8,8 kw.

Εκτος κι αν μιλας απο θεμα ομορφιας οποτε δεν το συζηταμε ....

Kαι απο μια τριτη ματια Διάσταση Σχάρας weber: 60 x 45 και Διάσταση Σχάρας broil: 48.5 x 44. Καλυτερα να ψαξει να δει απο εξτρα τι προσφερει η μια που δεν υπαρχουν στην αλλη. Πχ μπορει στο θεμα σουβλας να ειναι ανωτερη η broil και ο φιλος να θελει οπωσδηποτε σουβλα. Ποιοτητα πιστευω θα ειναι πανω κατω ή ιδια.

Κατα τ αλλα δεν το εχω ψαξει για την broil, αλλα τη weber που ειχα ψαξει αρκετα την προτεινω σε αυτα τα λεφτα. Δες και ενα review (δεν ξερω κατα ποσο ειναι αμερόληπτο κλπ)

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαι απο μια τριτη ματια Διάσταση Σχάρας weber: 60 x 45 και Διάσταση Σχάρας broil: 48.5 x 44. Καλυτερα να ψαξει να δει απο εξτρα τι προσφερει η μια που δεν υπαρχουν στην αλλη. Πχ μπορει στο θεμα σουβλας να ειναι ανωτερη η broil και ο φιλος να θελει οπωσδηποτε σουβλα. Ποιοτητα πιστευω θα ειναι πανω κατω ή ιδια.

Κατα τ αλλα δεν το εχω ψαξει για την broil, αλλα τη weber που ειχα ψαξει αρκετα την προτεινω σε αυτα τα λεφτα. Δες και ενα review (δεν ξερω κατα ποσο ειναι αμερόληπτο κλπ)

Το ιδιο πραγμα λεμε , απο σενα να ακουσω κριτικη (δεν εχει σημασια αν ειναι  σωστη η οχι ) ,  γιατι  εχεις καποια απο τις 2 ....

Τη δουλευεις , αρα μπορω να καταλαβω γιατι  την προτεινεις η την απορριπτεις..

Αν εστιαζει στη σχαρα , θα παει  σιγουρα προς weber μερια , αν τον ενδιαφερει πιο πολυ η δυναμη των καυστηρων σε σχεση με την επιφανεια ψησιματος τοτε θα παει προς broil king .

Καλη ανασταση σε ολους

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη Ανάσταση 

Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας!

Μου αρέσει η weber που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος αλλά νομιζω η broil έχει καλύτερη κατασκευή.Σούβλα σπάνια έως καθολου 

Την τιμή πως τη βλέπετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είδα αν η broil king παίρνει σουβλα, αν όχι είναι κρίμα να δώσεις 550 ευρώ και να μην έχεις. Θα σου πρότεινα να πας να τις δεις από κοντά πριν καταλήξεις. Ποιοτικά πάντως είναι και τα δύο πολύ καλά προϊόντα, ίσως ένα κλικ ανώτερη σε αυτό το εύρος χρημάτων η Broil King. Καλή ανάσταση και καλά ψησίματα αύριο.

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο επισημο site γραφει  8.8 kWh main burner output

ιδιο δηλαδη με τη weber

Σουβλα αν κρίνω απο το κοψιμο στο καπακι παιρνει

1151527877_2020-04-18192743.jpg.db6e0067ba932b142d467254b9237596.jpg

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, voliotis_gr είπε

Καλη Ανάσταση 

Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας!

Μου αρέσει η weber που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος αλλά νομιζω η broil έχει καλύτερη κατασκευή.Σούβλα σπάνια έως καθολου 

Την τιμή πως τη βλέπετε??

Η συγκεκριμενη broil king που εβαλες απ την συγκεκριμενη weber δεν εχει καθολου καλυτερη κατασκευη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Δεν είδα αν η broil king παίρνει σουβλα, αν όχι είναι κρίμα να δώσεις 550 ευρώ και να μην έχεις. Θα σου πρότεινα να πας να τις δεις από κοντά πριν καταλήξεις. Ποιοτικά πάντως είναι και τα δύο πολύ καλά προϊόντα, ίσως ένα κλικ ανώτερη σε αυτό το εύρος χρημάτων η Broil King. Καλή ανάσταση και καλά ψησίματα αύριο.

Ευχαριστω επισης!!

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης με λιγο ψαξιμο βρηκα οτι στις προσφορες του ινσομνια η broil king εχει παιξει στα 440 με παζαρι απ το Κωτσοβολο.Η weber δεν εχει ξαναπεσει σε τετοια τιμη.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, alimentas είπε

Επισης με λιγο ψαξιμο βρηκα οτι στις προσφορες του ινσομνια η broil king εχει παιξει στα 440 με παζαρι απ το Κοτσωβολο.Η weber δεν εχει ξαναπεσει σε τετοια τιμη.

Γι αυτο βιαζομαι να παραγγειλω καποια

Για την ποιοτητα που εγραψα ειναι καποιες λεπτομεριες πχ στη broil η φιαλη μπαινει μεσα και δεν ειναι εκτεθειμένη στον ηλιο στο οποιο θεμα εχω προβλημα γιατι το μπαλκονι μου το χτυπα ολη μερα ηλιος. δεν ξερω αν μια κουκουλα κανει δουλεια οποτε οκ

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ετοίμασα το κοκορέτσι. Το έβαλα στις 3 το μεσημέρι, για 3 ώρες, το βάρος του 3 κιλά και 200 γραμμάρια.

Για 2 ώρες και 50 λεπτα του είχα ταψάκια με νερό και κύβο κνορ για να αφηνει υδρατμούς να μην ξεραθη το αντερακι.

Την πρώτη ώρα το έβαλα στους 240 βαθμούς.

Την δεύτερη ώρα στους 220 βαθμους.

Μετα για 50 λεπτά στους 200 βαθμούς τυλιγμένο σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτου.

Στα τελευταία 10 λεπτά έβγαλα τη λαδόκολλα το αλουμινοχαρτο και τα ταψάκια ανέβασα και τους 3 καυστήρες στη μέση.

Στης 3 ώρες ακριβώς έβγαλα τη σούβλα.

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά γράφει πάνω από 2μβ ενώ της έχω πετσοκοψει και είναι 0,8μβ μέχρι 1.1μβ.

Έγινε λουκούμι, καλή ανάσταση!!!

 

 

molis to evala.jpg

1 ora.jpg

2 ores.jpg

2.50 lepta.jpg

3 ores etoimo.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, aenaos15 said:

Για να  καταλαβω :: 

Προτρεπεις καποιον να αγορασει καποιο προιον με τη λογικη σου , που δεν μας αναλυεις  , χωρις να το εχεις στη κατοχη σου και χωρις να  ξερεις ουσιαστικα και   στη πραξη αν οντως αξιζει;;;

Δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις 5 πραγματα μιας και δεν εχεις κανενα απο τα 2 bbq και μετα εστω να προτεινεις στο φιλο που θελει  να σκασει 550 ευρω!!!

Θα σου προτεινα φιλικα να μην το κανεις αυτο γιατι δεν προκειται για 40-50 ευρω αλλα για πολλαπλασια..

Κι οταν θελεις να προτεινεις κατι  να μπορεις να το τεκμηριωσεις..

Καλη Ανασταση να εχεις-εχουμε!!!

 Δεν είμαι κατάστημα να με κατηγορήσεις ότι δε του έδωσα σωστή συμβουλή και έκανε λάθος επιλογή. Γνώμες λέμε εδώ, άλλες τεκμηριωμένες άλλες προσωπικές. 
καλό Πάσχα σε όλους - αύριο θέλω φωτογραφίες να γίνει χαμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Το ιδιο πραγμα λεμε , απο σενα να ακουσω κριτικη (δεν εχει σημασια αν ειναι  σωστη η οχι ) ,  γιατι  εχεις καποια απο τις 2 ....

Τη δουλευεις , αρα μπορω να καταλαβω γιατι  την προτεινεις η την απορριπτεις..

Αν εστιαζει στη σχαρα , θα παει  σιγουρα προς weber μερια , αν τον ενδιαφερει πιο πολυ η δυναμη των καυστηρων σε σχεση με την επιφανεια ψησιματος τοτε θα παει προς broil king .

Καλη ανασταση σε ολους

Δεν εχω δει broil king απο κοντα, οποτε δεν ξερω να πω. Ξερω σιγουρα οτι ειναι πολυ ποιοτικες και αντιστοιχες με weber σε ποιοτητα κατασκευης, εγγυηση, αξιοπιστια κλπ κλπ.

Ενας φιλος μου που εψαχνε και ειχε παει στο homing (καταστημα που βρισκεις στο skroutz) του ειχε πει εκει ενας γνωστος γνωστου που δουλευε εκει οτι η weber spirit ειναι αντιστοιχη σε ποιοτητα με τη broil king monarch. Βαση αυτου λοιπον λεω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η spirit ειναι καλυτερη επιλογη απο την crown, μιας και η monarch > crown.

Για τη σουβλα που εγραψα πριν, και η spirit εχει, αλλα  λογω σχεδιασμου εχει περιορισμο στο ποσο μεγαλο κομματι θα βαλεις πανω να γυριζει.

Εγω εχω τη genesis, αλλα τη spirit την ειχα ψαξει πολυ, μιας και αυτη ημουν ετοιμος να παρω. Αλλα οταν ειδα την genesis με τη μια καταλαβα διαφορα σε ποιοτητα κατασκευης. 

Γενικα για τετοιες αγορες, καλα τα reviews και τι λεει ο καθενας για αυτη που εχει ο ιδιος, αλλα αμα τις δεις διπλα διπλα καταλαβαινεις πολλα. Στο βιντεακι που εβαλα πιο πανω, σιγουρα καταλαβαινεις οτι θα εχεις απροβληματιστο ψησιμο, χωρις να ψαχνεις που εχει πιο πολυ θερμοτητα η σχαρα και που πιο λιγο, πραγμα που το βλεπω καθημερινα και στην πραξη στη δικη μου. Γι αυτο λεω σε οποιον θελει να παρει μια ψησταρια να κοιταει broilking & weber γιατι σιγουρα ο σχεδιασμος καυστηρων, των προστατευτηκων που αντανακλουν τη θερμοκρασια και η ποιοτητα στον κουβα που ψηνουμε μεσα, παιζουν ολα πολυ σημαντικο ρολο. Βroilking & weber σιγουρα εχουν κανει σωστο σχεδιασμο σε ολα αυτα για να αποδιδουν σωστα.

Στα του Πασχα, θα κανω πρωτη δοκιμη αυριο σε σουβλα. Πηρα μισο κατσικακι (2 κιλα ηταν!!!!!) να το δοκιμασω. Ελπιζω να χωραει να γυρισει (βλεπε περιορισμο που εγραψα πιο πανω). Και τις επομενες μερες θα μπει μιση σουβλα κοκορετσι και μισο κοντοσουβλι. Ουτε ξερω πως θα τα κανω, ουτε πως θα βγουν χαχα. Οπως εχει πει και ο μεγαλος Aaron Franklin, "μαθαινεις να κανεις καλο bbq, μονο κάνοντας κακο bbq".

Καλη Ανασταση και καλο Πασχα σε ολους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...