Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, alimentas είπε

Εστησα κ εγω απογευματακι πριν την δουλεια.,Φωτο αυριο απ το θηριο.Το μοναδικο που με χαλαγε παντα στις weber ειναι αυτη η σχαρα μ αυτο το απαισιο,αχρηστο συστημα gbs.Επικοινωνησα με kyso μεσω μαιλ ρωτοντας αν υπαρχει η ιδια απλα ενιαια κ χωρις τον κυκλο στη μεση,απαντηση εδω κ 2 μερες δεν εχω παρει.Γνωριζει κανεις???

3 ώρες πριν, alimentas είπε

Εστησα κ εγω απογευματακι πριν την δουλεια.,Φωτο αυριο απ το θηριο.Το μοναδικο που με χαλαγε παντα στις weber ειναι αυτη η σχαρα μ αυτο το απαισιο,αχρηστο συστημα gbs.Επικοινωνησα με kyso μεσω μαιλ ρωτοντας αν υπαρχει η ιδια απλα ενιαια κ χωρις τον κυκλο στη μεση,απαντηση εδω κ 2 μερες δεν εχω παρει.Γνωριζει κανεις???

Στις 23/11/2021 στις 1:11 ΠΜ, Wave1975 είπε

Ευχαριστώ για την έμμεση απάντηση, ώστε να δω πως λειτουργεί ο οπίσθιος καυστήρας.

Εδώ βέβαια, δεν δίνει και πολλά στοιχεία. Βlέπουμε κιόλας  ότι δεν έχει έναν απλό καυστήρα, αλλά πολύ υψηλής απόδοσης. Και η απορία μου παραμένει: Κερδίζουμε κάτι με τον οπίσθιο -προφανώς για την σούβλα- σε σχέση με το να λειτουργεούμε την σούβλα μόνο με τους καυστήρες από κάτω;  Διότι στο δίλημμα: Παίρνω οπίσθιο καυστήρα ή παίρνω μάτι ινφρα; Η μια απάντηση περνάει από το ότι οπίσθιο καυστήρα ΔΕΝ μπορώ να βάλω εκ των υστέρων. Η άλλη από το εάν χρειάζομαι οπίσθιο ινφρα ή είναι προτιμότερος ο παραδοσιακός. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Στις 23/11/2021 στις 1:11 ΠΜ, Wave1975 είπε

Ευχαριστώ για την έμμεση απάντηση, ώστε να δω πως λειτουργεί ο οπίσθιος καυστήρας.

Εδώ βέβαια, δεν δίνει και πολλά στοιχεία. Βlέπουμε κιόλας  ότι δεν έχει έναν απλό καυστήρα, αλλά πολύ υψηλής απόδοσης. Και η απορία μου παραμένει: Κερδίζουμε κάτι με τον οπίσθιο -προφανώς για την σούβλα- σε σχέση με το να λειτουργεούμε την σούβλα μόνο με τους καυστήρες από κάτω;  Διότι στο δίλημμα: Παίρνω οπίσθιο καυστήρα ή παίρνω μάτι ινφρα; Η μια απάντηση περνάει από το ότι οπίσθιο καυστήρα ΔΕΝ μπορώ να βάλω εκ των υστέρων. Η άλλη από το εάν χρειάζομαι οπίσθιο ινφρα ή είναι προτιμότερος ο παραδοσιακός. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ψησταριά Υγραερίου OutdoorChef Australia 425 G Μαύρη ,αν μπορει καποιος να με πει αν αξιζει σαν την weber spirit E310 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

22 ώρες πριν, F1XER είπε

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω την outdoorchef ascona 570 G και έχω κάποιες απορίες. Έχει ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλη την επιφάνεια της σχάρας; από ποιότητα κατασκευής γενικά τι λέει; θα προτείνατε την ανοξείδωτη ή την μαντεμένια σχάρα; Χωράει στο ύψος ένα όρθιο κοτόπουλο με τη βάση; Κάποιος κάτοχος της ή αλλού παρόμοιου μοντέλου της εταιρίας ας με διαφωτίσει. 

Ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει ο @frapogaloss

 

1 ώρα πριν, spanopn20 είπε

 

Ψησταριά Υγραερίου OutdoorChef Australia 425 G Μαύρη ,αν μπορει καποιος να με πει αν αξιζει σαν την weber spirit E310 ?

Από θέμα εγγύησης πάντως είναι χειρότερη 

2C40F602-A66C-4901-B98D-DBB9869013A1.jpeg.63936c4b3e59f878471adf5ef9b6c296.jpeg

93_f53d3c7f76473ec3cb34dc06aaf7d004

Σε αυτά τα χρήματα παίζει και η Napoleon Rogue 365, με μικρότερη επιφάνεια ψησίματος όμως.

https://www.skroutz.gr/s/22975060/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-με-2-Εστίες-Rogue-365.html?from=catspan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, μελος ενεργο απο σημερα, αυτης της ομαδας και θελω πραγματικα να   ευχαριστησω ολους σας  για το χρονο που αφιερωνετε να μοιραστειτε τις γνωσεις και τους προβληματισμου σας ,γεγονος που αποτελει τη μεγιστη βοηθεια σε ασχετους με το αντικειμενο οπως εγω.Κατοχος εντος ολιγων ημερων της Weber Spirit E310 GBS ευχομαι καλα και απροβληματιστα ψησιματα σε ολους ειδικα τους αρχαριους

Επεξ/σία από Dimitris0312
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alimentas είπε

Εστησα κ εγω απογευματακι πριν την δουλεια.,Φωτο αυριο απ το θηριο.Το μοναδικο που με χαλαγε παντα στις weber ειναι αυτη η σχαρα μ αυτο το απαισιο,αχρηστο συστημα gbs.Επικοινωνησα με kyso μεσω μαιλ ρωτοντας αν υπαρχει η ιδια απλα ενιαια κ χωρις τον κυκλο στη μεση,απαντηση εδω κ 2 μερες δεν εχω παρει.Γνωριζει κανεις???

Μόνο από κανένα eBay η γερμανικό κατάστημα να βρεις. Βλέπω πάντως σε ομάδες στο Facebook για bbq και βάζουν πολλοί διαφήμιση ότι φτιάχνουν ανοξείδωτες. Αν είναι δλδ να αγοράσεις κάτι, φτιάξε ανοξείδωτες. Λογικά ίδια λεφτά θα έρθουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα... Μόλις έστησα την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου...την Kenton material με 4 καυστήρες...λογικά το απόγευμα αν πάνε όλα καλά θα γίνει και η πρώτη δοκιμή τής...τα παιδιά με ζητάνε μπέργκερ... λοιπόν κάτω στο ράφι βλέπω αρκετό χώρο...τι μπουκάλα να πάρω? 10 κιλών η να πάρω μεγαλύτερη?

IMG-f72c9b087cff5dd67afa5f803c8b6e4e-V.jpg

Επεξ/σία από Traxanas1991
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Traxanas1991 είπε

Καλημέρα στην παρέα... Μόλις έστησα την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου...την Kenton material με 4 καυστήρες...λογικά το απόγευμα αν πάνε όλα καλά θα γίνει και η πρώτη δοκιμή τής...τα παιδιά με ζητάνε μπέργκερ... λοιπόν κάτω στο ράφι βλέπω αρκετό χώρο...τι μπουκάλα να πάρω? 10 κιλών η να πάρω μεγαλύτερη?

IMG-f72c9b087cff5dd67afa5f803c8b6e4e-V.jpg

τη κλασικη την αντρικη τη μυρωδατη της petrogaz τη μπλε την αυθεντικη.

μη δοκιμασεις coral gas για αρχη επειδη ειναι ελαφριές, στη δικη μου 3 καυστηρων δεν ειχε καλη αποδοση για καποιο λογο

 

θα προτεινα κ ενα θερμομετρακι γτ απεξω δείχνουν ψημενα καθως η απόστασή σχαρας καυστήρα ειναι πολυ κοντα κ μεσα δεν ειναι οπως πρεπει αν κ θεωρω με το καιρο θα τα βρεις τα πατηματα της

καλοδούλευτη κ το νου σου στις αναφλέξεις !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Traxanas1991 είπε

Καλημέρα στην παρέα... Μόλις έστησα την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου...την Kenton material με 4 καυστήρες...λογικά το απόγευμα αν πάνε όλα καλά θα γίνει και η πρώτη δοκιμή τής...τα παιδιά με ζητάνε μπέργκερ... λοιπόν κάτω στο ράφι βλέπω αρκετό χώρο...τι μπουκάλα να πάρω? 10 κιλών η να πάρω μεγαλύτερη?

IMG-f72c9b087cff5dd67afa5f803c8b6e4e-V.jpg

Τελικά δεν ήμουν ο μόνος που την έστησε στο σαλόνι. Με γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#biovaggoulas ναι και εγώ επειδή το μπαλκόνι είναι όλα χάλια από την βροχή είπα να κάνω την διαφορά σαν και εσένα...πόσο μάλλον τα παιδιά που ήθελαν να βοηθήσουν...αν δεις έχουν κρεμάσει τα δικά τους γάντια, ποδιές και πετσέτα από την δική τους κουζίνα την ξύλινη 😛😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Traxanas1991 said:

Καλημέρα στην παρέα... Μόλις έστησα την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου...την Kenton material με 4 καυστήρες...λογικά το απόγευμα αν πάνε όλα καλά θα γίνει και η πρώτη δοκιμή τής...τα παιδιά με ζητάνε μπέργκερ... λοιπόν κάτω στο ράφι βλέπω αρκετό χώρο...τι μπουκάλα να πάρω? 10 κιλών η να πάρω μεγαλύτερη?

IMG-f72c9b087cff5dd67afa5f803c8b6e4e-V.jpg

Εγώ επειδή είμαι και λίγο μ..κας θα την αφηνα στην κούτα διπλα στο δέντρο να την ανοίξω τα Χριστούγεννα.  Δεν κάνει κανείς κάθε μέρα δωράκια στον εαυτό του...😀

Επεξ/σία από g_f
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ep1 είπε

 

Σου αφήνει λίγο κενό επειδή κανονικά χρειάζεται πλάτος 24εκ από 22,5εκ που είναι αυτή που έστειλες. Μικρό βέβαια το κακό μιας και έχει και μισή τιμή.

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/shara-naterial-gia-psistaria-kenton-apo-emagie-80062402

Ναι αλλά αυτή του leroy είναι εμαγιέ όχι μαντέμι.... Οπότε καλύτερα την άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκα και εγώ σήμερα μπαλκόνι και έστησα την kenton μιας και επιτέλους μας έκανε λίγο καλό καιρό!

1,5 ωρίτσα, χαλαρά χωρίς βιασύνες 

Πολύ εύκολη στο στήσιμο, μόνο λίγο να βάλω την ψησταριά πάνω στο τρόλεϊ ζορίστηκα μιας και ήμουν μόνος. 

Έβγαλα και φώτο γιατί όπως είπε και ένα φιλαράκι "τελευταία φορά που την βλέπεις έτσι"

Τελικά κάλυμμα έβαλα το απλό το small 1,15 μήκος και έκατσε μια χαρά με το ένα πλαϊνό κατεβασμένο, όπως θα την έχω στο σημείο που θα την στήσω τελικά

20211127_143443.jpg

20211127_143958.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσθέσει κι άλλα βιβλία συνταγών στο λινκ και έχω δημιουργήσει κι έναν φάκελο με διάφορες συμβουλές/οδηγίες.

Επίσης για στο παρακάτω λινκ, μπορεί κάποιος να βρει το εγχειρίδιο της σειρά Rogue, στα ελληνικά

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0608CE-GR.pdf

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Προτιμώ τα πυρηνοκάρβουνα Κλήμης. Συνήθως τα αγοράζω από το παρακάτω κατάστημα

https://www.kmaninos.gr/catalog/fuel/144-pyrinokarvouno-3-kilon-10-kilon

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έστησα και εγώ σήμερα την 310 και την έβαλα σε λειτουργία για να καεί κάνα 20 λεπτό. Στα πρώτα 10 λεπτά έπιασε 300 βαθμούς και τελικά πήγε περίπου 320. Αύριο έχει ψήσιμο να δούμε τι κανει. Προσπαθώ να ανεβάσω φώτο από αλλά δεν με αφήνει μου έχει σαν όριο τα 2mb. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...