Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, ChristophorosGiam είπε

Ένα "κόλπο" (μου το είχε πει ψήστης) το οποίο βέβαια το είχα δοκιμάσει σε ψησταριά κάρβουνου, με σίγουρη επιτυχία είναι το εξής:

Χρησιμοποιείς ξεχωριστή σχάρα για τα ψάρια για να τα ψήσεις. Αφού τελειώσεις το ψήσιμο τα βγάζεις από τη φωτιά και τα αφήνεις για κάνα 5λεπτο να κρυώσουν. Χτυπάς τη σχάρα μερικές φορές και τα ψάρια ξεκολλάν και ούτε διαλύονται ούτε πέτσα μένει επάνω στη σχάρα.

Δε χρειάζεται να έχεις άλλη σχάρα. 

Απλά την κάις καλά, την λαδωνεις, αφήνεις το ψάρι στεγνό και μόνο λαδωμένο. Έτσι ψήνεις από σαρδέλα μέχρι καρχαρία.

Αυτά έκανα μέχρι χθες στα κάρβουνα και από προχθές στο υγραέριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

Ένα "κόλπο" (μου το είχε πει ψήστης) το οποίο βέβαια το είχα δοκιμάσει σε ψησταριά κάρβουνου, με σίγουρη επιτυχία είναι το εξής:

Χρησιμοποιείς ξεχωριστή σχάρα για τα ψάρια για να τα ψήσεις. Αφού τελειώσεις το ψήσιμο τα βγάζεις από τη φωτιά και τα αφήνεις για κάνα 5λεπτο να κρυώσουν. Χτυπάς τη σχάρα μερικές φορές και τα ψάρια ξεκολλάν και ούτε διαλύονται ούτε πέτσα μένει επάνω στη σχάρα.

Αυτό κάνω και εγώ… ούτε 5’, σε 1-2 λεπτά χτυπάς τη σχάρα κ ξεκολλάνε…

δε θα ακουμπούσα πανω στο μαντεμι ψαρι, άντε να καθαρίσει μετα & να μην έχει μυρωδιές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να κρυωσουν τα ψαρια. Τα ψηνεις στην διπλη, και οταν εχουν γινει, κοπανας και απο τις δυο μεριες την σχαρα με την σπατουλα που θα τα βγαλεις. Αψεγαδιαστα θα βγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσίμπησα κι εγώ ένα Meater+ από γερμανικό site μέσω idealo.de στα 81,75€! 1201496994_Meater_WLAN_Thermometer_Plus_(50m)_ab_8175__(Black_Friday_Deals)_Preisvergleich_bei_idealo_de.png.b56ce06a7ac739d63662856ca72760ab.png

Δωρεάν μεταφορικά για Γερμανία και από εκεί για εδώ πάλι (μάλλον) δωρεάν, μέσω eshopwedrop και της προωθητικής ενέργειας που δίνουν πόντους τους οποίους μετατρέπεις σε έκπτωση. Τρέχει μέχρι 30/11 για όσους ενδιαφέρονται και αν υπολόγισα καλά οι πόντοι αντιστοιχούν σε 10 δεκάευρα κουπόνια που εξαργυρώνονται ένα ανά παραγγελία.

Επίσης δεν ξέρω αν ειπώθηκε ήδη αλλά στη Γερμανία παίζουν πολύ καλές προσφορές σε bbq και ειδικά σε Napoleon που παρακολουθώ ξεχώρισα τη Rogue SE 425 Phantom στα 1145€ αντί για 1700€ που έχει εδώ.  Ακόμη και να προσθέσεις τα μεταφορικά (πχ μέσω eshopwedrop) αξίζει πολύ.

Napoleon_Rogue_SE_425_Phantom_schwarz_(RSE425RSIBPMK-1-DE)_ab_1.144,71_€_(Black_Friday_Deals)_Preisvergleich_bei_idealo.de.png

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

@ChristophorosGiam το μοντέλο που αγόρασες είναι το παρακάτω;

https://www.grillfuerst.de/Napoleon/Gasgrill/RogueSE/425-schwarz-Sizzle-Zone-Heckbrenner-Drehspiess.php

πέτυχες και το κατάστημα, όχι μόνο την ψησταριά...🤣

 

@greenroadrunner Οντως έχει πάρα πολύ καλές προσφορές σε πάρα πολλές ψησταριές. ενδεικτικά:

Weber genesis 335 στα 999Ε (σήμερα ανέβηκε λίγο παραπάνω)

Napoleon Freestyle 425 στα 650Ε

επιπλέον στο κατάστημα που αγόρασα έδινε μετά την αγορά μου (πήρα την Rogue RSE425) μου έδιναν μερικά κουπόνια από -10 έως -40% για αρκετά άλλα καταστήματα 

Επεξ/σία από ChristophorosGiam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kyrx είπε

Σε weber spirit2 310GBS έχετε βρει πιο οικονομική σουβλα  από την original?

Αυτή έχω σταμπάρει.

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07PN7R4M3/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1Z68AVNRDTZ1L&psc=1 

κι αυτή έχει καλές κριτικές:
https://www.amazon.de/BBQ-Toro-Stainless-barbecue-suitable-rotisserie/dp/B07VHBZ1CS/ref=pd_rhf_ee_s_gccp_rtpb_2/257-9981346-2724645?pd_rd_w=HO5Gs&pf_rd_p=9ccd3184-3024-4b71-a721-262273802f1f&pf_rd_r=48SC2XH6TN6X6PMJ2B3Y&pd_rd_r=245ac5f6-085c-41a9-8200-32bb3d976093&pd_rd_wg=swGTm&pd_rd_i=B07VHBZ1CS&psc=1

 

1 ώρα πριν, greenroadrunner είπε

Τσίμπησα κι εγώ ένα Meater+ από γερμανικό site μέσω idealo.de στα 81,75€! 1201496994_Meater_WLAN_Thermometer_Plus_(50m)_ab_8175__(Black_Friday_Deals)_Preisvergleich_bei_idealo_de.png.b56ce06a7ac739d63662856ca72760ab.png

 

 

Πώς κι έμπλεξες έτσι μέσω wedrop? Μέχρι χθες είχε ίδια τιμή το γερμανικό  αμαζον. Παρήγγειλα 2.

Επεξ/σία από biovaggoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Αυτή έχω σταμπάρει.

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07PN7R4M3/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1Z68AVNRDTZ1L&psc=1

 

Πώς κι έμπλεξες έτσι μέσω wedrop? Μέχρι χθες είχε ίδια τιμή το γερμανικό  αμαζον. Παρήγγειλα 2.

Δεν το πρόλαβα στο amazon και στο επίσημο site (store-eu.meater.com) ήθελε 87€ και 18€ μεταφορικά (τράτζικ).

Θα αργήσω μάλλον να το παραλάβω γιατί έχω διαβάσει ότι καθυστερούν ελαφρώς τελευταία, αλλά το πλάνο είναι να μπει καμιά σούβλα μέσα στις γιορτές 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα insomniac ψηστες! 

Καινουριος στην παρεα σας με μια WEBER II SPIRIT E-310 GBS απο το BF του Practiker. 

Την ψησταρια την εχω ακομα στο κουτι μιας και κανω καποιες δευτερες σκεψεις μηπως κ αλλαξω γνωμη μεσα στις 14 μερες που δινει το Praktiker για επιστροφη. 

Ο Λογος ειναι οτι εχω εμπειρια μονο απο καρβουνο (εχω μια μικρουλα Weber Smokey Joe με την οποια εχω ψησει τα κερατα μου εδω και 3 χρονια που την εχω) και αποτι διαβαζω απο δω κ απο εκει την γευση του καρβουνου δεν την φτανει το υγραεριο. Αυτο με εκανε να μαγκωθω λιγο. (τα διαβασα κ τα οφελη του υγραεριου περι μη καρκινικης καταστασης, γρηγορα, ευκολα καθαροτερα κλπ. Τα οποια γερνουν τη ζυγαρια μαλλον προς το υγραεριο...αλλα η γευση? Εαν δεν ειναι σαν του καρβουνου τοτε τι ειναι? δεν εχω μετρο συγκρισης  κ αυτο με εχει ψιλοαγχωσει)

Επισης διαβασα για infrared καυστηρα στη Napoleon και απο τα βιντεακια που ειδα μου επεσαν τα σαλια... 

Οποτε περναμε στη δευτερη κ πιο βασικη απορια.

Το Searing (Θωρακισμα) στη SPIRIT II E-310 GBS γινεται ικανοποιητικα? Μιας και εκτος του Infrared καυστηρα δεν διαθετει ουτε searing zone, ποια ειναι η εμπειρια Searing που εχετε? Για μπιφτεκια, Μπριζολες, παιδακια κλπ? Υπαρχει θεμα? Ειναι ελλειπες το searing στη σειρα Spirit? η μπορει να γινει σε απολυτα ικανοποιητικο εππιπεδο με καποια τεχνικη? (Εδω να προσθεσω οτι ειδα σε ενα βιντεακι στο youtube εναν τυπα που εβγαλε τις σχαρες, κ χρησιμοποιησε μονο τη μια ενω την γυρισε 90 μοιρες και την ακουμπησε ακριβως πανω στα flavorized bars και εψησε στο full 2' απο τη μια και 2' απο την αλλη. το αποτελεσμα ψιλοκαλο αλλα οχι αυτο που ειδα σε βιντεακι με το infrared της Napoleon. Και αναρωτιεμαι εαν κανει καλο searing γιατι να μπει στο τρυπακι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια? Οποτε εαν εχετε καποια εμπειρια και γνωριζεται θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σας. 

Τελος θα ηθελα να ρωτησω για τις φιαλες υγραεριου. Μιας κ ειμαι εντελως ασχετος δεν εχω ιδεα για καποια βασικα πραγματα. 

ΠΕΡΙ ΦΙΑΛΗΣ:  αλλοι χρησιμοποιουν Petrogaz αλλοι Coral. Αλλοι λενε για κλασσικη Petrogaz αλλοι για την καινουρια που μπορεις και βλεπεις μεσα τη σταθμη του υγραεριου. Αλλοι λενε οτι εχουν δει καποιο προβλημα αποδωσης στις ψησταριες του και η κοινη συνεσταμενη ειναι οτι χρησιμοποιουν την Coral Prime.  και εχω μπερδεψει τα μπουτια μου. Εχει διαφορετικη ποιοτητα η Petrogaz απο την Coral? Εχει διαφορετικη ποιοτητα η Coral απο την Prime?  γιατι πολλοι πατε σε Prime? τι το διαφορετικο προσφερει? και γιατι επισης αρκετοι δεν αλλαζετε την petrogaz με τιποτα? 

Αποτι ειδα στο site του BBQ εκει δινει μονο τις φιαλες της PETROGAZ ως συμβατες φιαλες.  Ισχυει αυτο κ τσαμπα παιδευομαι να βγαλω ακρη? Εαν οχι τελικα ποια φιαλη να προτιμησω? Με ενδιαφερει πρωτιστως η ασφαλεια και σε δευτερη μοιρα η ποιοτητα κ η τιμη. 

και αυτο γιατι εχω μεγαλο φοβο για διαρροη ατυχημα κλπ. Ποσο επικινδυνο ειναι να το χρησιμοποιεις? Τι κανετε για να εκμηδενισετε την περιπτωση ατυχηματος (κτυπα ξυλο)? Υγρασια, αμεσως ηλιος, φθορα λαστιχων, καποια κακοτεχνια στη ψησταρια, η στην φιαλη... ολα αυτα δεν παιζουν ρολο η τα σκεφτομαι αδικα λογο αγνοιας που με εχει οδηγησει σε αυτο τον φοβο? 

ΚΑΛΛΥΜΑ:

αποτι βλεπω πολλοι προτεινετε το καλλυμα HOME & CAMP απο τα Lerroy Merlin Το Large μεγεθος που ειναι στα 13.90. 

Ολα καλα αλλα εχω μια απορια. Αποτι παρατηρησα δεν εχει πλαινα straps για να την συγκρατουν. Οποτε σε περιπτωση ανεμων πως μενει στη θεση της και δεν γινεται χαρταετος? Εχει καποιο αλλο συστημα η την βαζεις και οσα παρει ο ανεμος? Ρωταω γιατι εδω Βορεια προαστεια στον 4ο που μενω οταν θελει ο Αιολος παιρνει και τις γλαστρες μαζι του! 

Αυτα προς το παρον με παρα πολυ αγχος γιατι πρεπει να εχω αποφασισει μεσα στις επομενες 3 ημερες εαν θα την κρατησω η θα την γυρισω πισω κ προσπαθω να καλυψω πολυ χαμενο εδαφος με ταχυριθμα.

Οποτε σας ζητω 1000 Συγνωμη αν σας εψησα τα αμελετητα με τις infrared αποριες μου! αλλα οποια βοηθεια απο εμπειρους κατοχους της SPIRIT II E-310 GBS θα ηταν τρομερα εκτιμητεα! 

Επεξ/σία από logica1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

46 λεπτά πριν, logica1 είπε

 αποτι διαβαζω απο δω κ απο εκει την γευση του καρβουνου δεν την φτανει το υγραεριο. Αυτο με εκανε να μαγκωθω λιγο. (τα διαβασα κ τα οφελη του υγραεριου περι μη καρκινικης καταστασης, γρηγορα, ευκολα καθαροτερα κλπ. Τα οποια γερνουν τη ζυγαρια μαλλον προς το υγραεριο...αλλα η γευση? Εαν δεν ειναι σαν του καρβουνου τοτε τι ειναι? δεν εχω μετρο συγκρισης  κ αυτο με εχει ψιλοαγχωσει)
 

Μην αγχώνεσαι, δεν έχω συναντήσει κάποιον που να μην του αρέσει και μάλιστα τις περισσότερες φορές εγώ δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά. Ειδικά σε ψησίματα που διαρκούν λίγα λεπτά. Αν θα έπρεπε με το ζόρι να περιγράψω κάποια διαφορά, αυτή θα ήταν λιγότερο "καπνιστή" γεύση. Υπάρχουν πολλά αναλυτικά άρθρα να διαβάσεις για συγκρίσεις αλλά μην αναλώνεσαι. 

 

 

46 λεπτά πριν, logica1 είπε

Επισης διαβασα για infrared καυστηρα στη Napoleon και απο τα βιντεακια που ειδα μου επεσαν τα σαλια... 

Οποτε περναμε στη δευτερη κ πιο βασικη απορια.

Το Searing (Θωρακισμα) στη SPIRIT II E-310 GBS γινεται ικανοποιητικα? Μιας και εκτος του Infrared καυστηρα δεν διαθετει ουτε searing zone, ποια ειναι η εμπειρια Searing που εχετε? Για μπιφτεκια, Μπριζολες, παιδακια κλπ? Υπαρχει θεμα? Ειναι ελλειπες το searing στη σειρα Spirit? η μπορει να γινει σε απολυτα ικανοποιητικο εππιπεδο με καποια τεχνικη? (Εδω να προσθεσω οτι ειδα σε ενα βιντεακι στο youtube εναν τυπα που εβγαλε τις σχαρες, κ χρησιμοποιησε μονο τη μια ενω την γυρισε 90 μοιρες και την ακουμπησε ακριβως πανω στα flavorized bars και εψησε στο full 2' απο τη μια και 2' απο την αλλη. το αποτελεσμα ψιλοκαλο αλλα οχι αυτο που ειδα σε βιντεακι με το infrared της Napoleon. Και αναρωτιεμαι εαν κανει καλο searing γιατι να μπει στο τρυπακι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια? Οποτε εαν εχετε καποια εμπειρια και γνωριζεται θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σας. 

 

2 λέξεις: καλή προθέρμανση

To searing είναι για να γίνουν οι αντιδράσεις Maillard στην επιφάνεια του κρέατος οι οποίες γίνονται περίπου στους 160°C. Για να πιάσει όμως η επιφάνεια 160 και να μη βράσει θες γρήγορη μετάδοση θερμότητας (υψηλή θεμοκρασία ή/και σχάρα με μεγάλη θερμοχωρητικότητα). Το κάρβουνο κατά κανόνα ανεβάζει πιο υψηλή θερμοκρασία στη σχάρα, οι απλοί καυστήρες υγραερίου όχι και τόσο. Αν και χρειάζεται παραπάνω ώρα να κάψει καλά η σχάρα, σε μια καλή μαντεμένια/ανοξείδωτη σχάρα με καλή προθέρμανση είσαι οκ. Όταν γυρίσεις το κρέας όμως φρόντισε να το βάλεις σε ένα νέο σημείο που δεν έχει κρυώσει από επαφή με το κρέας.

Το infrared burner είναι μια ωραία πολυτέλεια! Έχεις τη δύναμη όπως με το κάρβουνο, ίσως και περισσότερη και απόλυτα ελεγχόμενη σε ένταση. Δεν περιμένεις. Σε λίγα λεπτά πιάνει ως και 800-900°C και με 30" ανά πλευρά έχεις καθαρίσει με το searing.

Κυρίως το μοσχαρίσιο κρέας βοηθιέται πιο πολύ από υψηλή θερμοκρασία. Τα υπόλοιπα κρέατα είναι πιο ευπαθή και δεν θέλουν τέτοια ένταση.

Ο τύπος που θα είδες στο βιντεάκι μάλλον μπήκε στη διαδικασία που λες για να μην περιμένει 20+ λεπτά την ψησταριά να κάψει στο φουλ.

Συνοψίζοντας, searing κάνεις και στη spirit.

  

 

46 λεπτά πριν, logica1 είπε

ΚΑΛΛΥΜΑ:

αποτι βλεπω πολλοι προτεινετε το καλλυμα HOME & CAMP απο τα Lerroy Merlin Το Large μεγεθος που ειναι στα 13.90. 

Ολα καλα αλλα εχω μια απορια. Αποτι παρατηρησα δεν εχει πλαινα straps για να την συγκρατουν. Οποτε σε περιπτωση ανεμων πως μενει στη θεση της και δεν γινεται χαρταετος? Εχει καποιο αλλο συστημα η την βαζεις και οσα παρει ο ανεμος? Ρωταω γιατι εδω Βορεια προαστεια στον 4ο που μενω οταν θελει ο Αιολος παιρνει και τις γλαστρες μαζι του!

Το συγκεκριμένο κάλυμμα έχει velcro straps αλλά για επιπλέον συγκράτηση με ένα λάστιχο τριγύρω όπως αυτά στα χταπόδια αποσκευών δεν μπορεί να πάει πουθενά.

  

 

46 λεπτά πριν, logica1 είπε

ΠΕΡΙ ΦΙΑΛΗΣ:  αλλοι χρησιμοποιουν Petrogaz αλλοι Coral. Αλλοι λενε για κλασσικη Petrogaz αλλοι για την καινουρια που μπορεις και βλεπεις μεσα τη σταθμη του υγραεριου. Αλλοι λενε οτι εχουν δει καποιο προβλημα αποδωσης στις ψησταριες του και η κοινη συνεσταμενη ειναι οτι χρησιμοποιουν την Coral Prime.  και εχω μπερδεψει τα μπουτια μου. Εχει διαφορετικη ποιοτητα η Petrogaz απο την Coral? Εχει διαφορετικη ποιοτητα η Coral απο την Prime?  γιατι πολλοι πατε σε Prime? τι το διαφορετικο προσφερει? και γιατι επισης αρκετοι δεν αλλαζετε την petrogaz με τιποτα? 

Αποτι ειδα στο site του BBQ εκει δινει μονο τις φιαλες της PETROGAZ ως συμβατες φιαλες.  Ισχυει αυτο κ τσαμπα παιδευομαι να βγαλω ακρη? Εαν οχι τελικα ποια φιαλη να προτιμησω? Με ενδιαφερει πρωτιστως η ασφαλεια και σε δευτερη μοιρα η ποιοτητα κ η τιμη. 

και αυτο γιατι εχω μεγαλο φοβο για διαρροη ατυχημα κλπ. Ποσο επικινδυνο ειναι να το χρησιμοποιεις? Τι κανετε για να εκμηδενισετε την περιπτωση ατυχηματος (κτυπα ξυλο)? Υγρασια, αμεσως ηλιος, φθορα λαστιχων, καποια κακοτεχνια στη ψησταρια, η στην φιαλη... ολα αυτα δεν παιζουν ρολο η τα σκεφτομαι αδικα λογο αγνοιας που με εχει οδηγησει σε αυτο τον φοβο?

Πάρε όποια μάρκα σε βολεύει. Συμβατές είναι όλες οι φιάλες που βλέπεις. Η prime έχει ειδικό δικό της ρυθμιστή και δεν χρειάζεται βίδωμα. Προτίμησε προπάνιο γιατί λειτουργεί καλύτερα τον χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες. Έχε υπόψη σου όμως ότι για χρήση προπανίου προτείνεται να βάλεις ρυθμιστή 37mbar αντί των 30 που κατά πάσα πιθανότητα φοράει η δικιά σου.

Είσαι ασφαλής εφόσον σε κάθε αλλαγή φιάλης κάνεις έλεγχο διαρροής με σαπουνόνερο στα σημεία σύνδεσης που υποδεικνύει ο κατασκευαστής.

  

 

 

46 λεπτά πριν, logica1 είπε

Αυτα προς το παρον με παρα πολυ αγχος γιατι πρεπει να εχω αποφασισει μεσα στις επομενες 3 ημερες εαν θα την κρατησω η θα την γυρισω πισω κ προσπαθω να καλυψω πολυ χαμενο εδαφος με ταχυριθμα.

 

Έχεις κάνει καλή αγορά και κοίτα να τη χαρείς. Αν πάλι έχεις τη δυνατότητα να τεντώσεις το budget για κάτι με infrared και το έχεις μεράκι το άθλημα, σου δίνω την ευχή μου! Κι εγώ από τη δική σου που ήμουν έτοιμος να πάρω πέρυσι τέτοιο καιρό, κατέληξα με Rogue 525 SE... 😂

  

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυριακη 6:50 στηθηκαν τα εργαλεια και ξεκινησε το αναμα των πελετ για καπνισμα

IMG_20211128_065422.jpg.b6e3b011d8d864f62ad8e03d488df518.jpg

Στις 7:00 μπηκε το chuck roll για καπνισμα. Παρακολουθησα κανενα μισαωρο οτι καπνιζει σωστα και εχουμε σωστες θερμοκρασιες και πηγα για υπνο μεχρι τις 10:00.

IMG_20211128_070103.jpg.394d8db810d099941c41b64dede3dfe1.jpg

Στις 10:00 ειχε παρει ηδη τελειο χρωμα και συνεχιζε το καπνισμα κανονικα. Ακολουθησε ψεκασμα με νερο καθε μιση ωρα.

IMG_20211128_122142.jpg.6dbe715c63a7b5045ee4dfadf51b8f1b.jpg

IMG_20211128_122147.jpg.19af52842847601a5d16848dab8eadd4.jpg

Οταν εφτασε εσωτερικη 65-67C το τυλιξα σε λαδοκολα και αλουμινοχαρτο. Εδω να σημειωσω οτι μετα απο κανενα μισαωρο το meater+ εχασε σημα και δεν ξαναβρηκε ποτε, οποτε και μπηκε το inkbird με το καλωδιο. Συνεχιστηκε το μαγειρεμα κλειστο μεχρι τους 87C οπου και μετα το ανοιξα να ξαναψηθει λιγο η κρουστα γιατι θα ειχε πανιασει κλεισμενη. Εμεινε εκει μεχρι τους 92C. Νομιζω ηθελε λιγο ακομα αλλα ειχε καθυστερησει τοσο πολυ που δεν μπορουσαμε αλλο να περιμενουμε. Το αφησα κανενα μισαωρο να ξεκουραστει και το κοψαμε.

IMG_20211128_151537.jpg.f26b2f35110b5221cfa1df1fcbfbf722.jpg

IMG_20211128_151530.jpg.55d042efaa82e166056434367ca54d54.jpg

Εδω δυο βιντεο που αξιζει να βαλετε 1080 αναλυση

https://photos.app.goo.gl/W28A1um51KWN5tSS9

https://photos.app.goo.gl/Vwt3MPGwUmFmxfea6

Το μοσχαρι ηταν black angus prime οπως μου ειπαν στο carnicero που το πηρα. Το περιμενα καπως καλυτερο να πω την αληθεια. Επελεξα αυτο το κομματι γιατι το brisket εβγαινε μονο 7-9 κιλα και ημασταν 6 ατομα μονο (3 αντρες, 3 γυναικες). Οποτε πηρα αυτο που ηταν 3.2κιλα μονο.

Το περιμενα καλυτερο σε γευση. Παρατηρησα οτι εσωτερικα δεν ειχε ιδιαιτερη γευση και ηθελε εξτρα αλατι. Αν δεν ετρωγες και απο την κρουστα στην ιδια μπουκια, ηταν ανωστο δλδ. Παντως βγηεκε αρκετα ζουμερο οπως θα δειτε και στο βιντεο. Σε καποια σημεια που ηταν πιο απαχο, δεν ηταν τοσο ζουμερο, αλλα γενικα ηταν καλο.

Συμπερασμα. Προτιμω τα beef ribs :P

 

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

πέτυχες και το κατάστημα, όχι μόνο την ψησταριά...🤣

 

@greenroadrunner Οντως έχει πάρα πολύ καλές προσφορές σε πάρα πολλές ψησταριές. ενδεικτικά:

Weber genesis 335 στα 999Ε (σήμερα ανέβηκε λίγο παραπάνω)

Napoleon Freestyle 425 στα 650Ε

επιπλέον στο κατάστημα που αγόρασα έδινε μετά την αγορά μου (πήρα την Rogue RSE425) μου έδιναν μερικά κουπόνια από -10 έως -40% για αρκετά άλλα καταστήματα 

Πραγματικά φοβερή τιμή! Τα Hero μοντέλα τα έβγαλε για να είναι ακόμα πιο ανταγωνιστική, καθώς χρησιμοποεί λιγότερο ανοξείδωτο ατσάλι (καπάκι, σχάρες). Το καλό είναι ότι δεν χάνεις κάτι ουσιαστικό για τον σκοπό που την αγοράζεις, τα ψησίματα δηλαδή και παίρνεις και την σούβλα στην τιμή αυτή.

23 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κυριακη 6:50 στηθηκαν τα εγραλεια και ξεκινησε το αναμα των πελετ για καπνισμα

IMG_20211128_065422.jpg.b6e3b011d8d864f62ad8e03d488df518.jpg

Στις 7:00 μπηκε το chuck roll για καπνισμα. Παρακολουθησα κανενα μισαωρο οτι καπνιζει σωστα και εχουμε σωστες θερμοκρασιες και πηγα για υπνο μεχρι τις 10:00.

IMG_20211128_070103.jpg.394d8db810d099941c41b64dede3dfe1.jpg

Στις 10:00 ειχε παρει ηδη τελειο χρωμα και συνεχιζε το καπνισμα κανονικα. Ακολουθησε ψεκασμα με νερο καθε μιση ωρα.

IMG_20211128_122142.jpg.6dbe715c63a7b5045ee4dfadf51b8f1b.jpg

IMG_20211128_122147.jpg.19af52842847601a5d16848dab8eadd4.jpg

Οταν εφτασε εσωτερικη 65-67C το τυλιξα σε λαδοκολα και αλουμινοχαρτο. Εδω να σημειωσω οτι μετα απο κανενα μισαωρο το meater+ εχασε σημα και δεν ξαναβρηκε ποτε, οποτε και μπηκε το inkbird με το καλωδιο. Συνεχιστηκε το μαγειρεμα κλειστο μεχρι τους 87C οπου και μετα το ανοιξα να ξαναψηθει λιγο η κρουστα γιατι θα ειχε πανιασει κλεισμενη. Εμεινε εκει μεχρι τους 92C. Νομιζω ηθελε λιγο ακομα αλλα ειχε καθυστερησει τοσο πολυ που δεν μπορουσαμε αλλο να περιμενουμε. Το αφησα κανενα μισαωρο να ξεκουραστει και το κοψαμε.

IMG_20211128_151537.jpg.f26b2f35110b5221cfa1df1fcbfbf722.jpg

IMG_20211128_151530.jpg.55d042efaa82e166056434367ca54d54.jpg

Εδω δυο βιντεο που αξιζει να βαλετε 1080 αναλυση

https://photos.app.goo.gl/W28A1um51KWN5tSS9

https://photos.app.goo.gl/Vwt3MPGwUmFmxfea6

Το μοσχαρι ηταν black angus prime οπως μου ειπαν στο carnicero που το πηρα. Το περιμενα καπως καλυτερο να πω την αληθεια. Επελεξα αυτο το κομματι γιατι το brisket εβγαινε μονο 7-9 κιλα και ημασταν 6 ατομα μονο (3 αντρες, 3 γυναικες). Οποτε πηρα αυτο που ηταν 3.2κιλα μονο.

Το περιμενα καλυτερο σε γευση. Παρατηρησα οτι εσωτερικα δεν ειχε ιδιαιτερη γευση και ηθελε εξτρα αλατι. Αν δεν ετρωγες και απο την κρουστα στην ιδια μπουκια, ηταν ανωστο δλδ. Παντως βγηεκε αρκετα ζουμερο οπως θα δειτε και στο βιντεο. Σε καποια σημεια που ηταν πιο απαχο, δεν ηταν τοσο ζουμερο, αλλα γενικα ηταν καλο.

Συμπερασμα. Προτιμω τα beef ribs :P

 

 

Ωραίος Φάνη!

Εν τω μεταξύ εσύ έχεις δώσει όλο σου το «είναι» από τα χαράματα για να βγάλεις ένα τέλειο αποτέλεσμα και να το ευχαριστηθείτε όλοι και στο background γίνεται λόγος για τον τυχάρπαστο Salt Bae…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κυριακη 6:50 στηθηκαν τα εργαλεια και ξεκινησε το αναμα των πελετ για καπνισμα

IMG_20211128_065422.jpg.b6e3b011d8d864f62ad8e03d488df518.jpg

Στις 7:00 μπηκε το chuck roll για καπνισμα. Παρακολουθησα κανενα μισαωρο οτι καπνιζει σωστα και εχουμε σωστες θερμοκρασιες και πηγα για υπνο μεχρι τις 10:00.

IMG_20211128_070103.jpg.394d8db810d099941c41b64dede3dfe1.jpg

Στις 10:00 ειχε παρει ηδη τελειο χρωμα και συνεχιζε το καπνισμα κανονικα. Ακολουθησε ψεκασμα με νερο καθε μιση ωρα.

IMG_20211128_122142.jpg.6dbe715c63a7b5045ee4dfadf51b8f1b.jpg

IMG_20211128_122147.jpg.19af52842847601a5d16848dab8eadd4.jpg

Οταν εφτασε εσωτερικη 65-67C το τυλιξα σε λαδοκολα και αλουμινοχαρτο. Εδω να σημειωσω οτι μετα απο κανενα μισαωρο το meater+ εχασε σημα και δεν ξαναβρηκε ποτε, οποτε και μπηκε το inkbird με το καλωδιο. Συνεχιστηκε το μαγειρεμα κλειστο μεχρι τους 87C οπου και μετα το ανοιξα να ξαναψηθει λιγο η κρουστα γιατι θα ειχε πανιασει κλεισμενη. Εμεινε εκει μεχρι τους 92C. Νομιζω ηθελε λιγο ακομα αλλα ειχε καθυστερησει τοσο πολυ που δεν μπορουσαμε αλλο να περιμενουμε. Το αφησα κανενα μισαωρο να ξεκουραστει και το κοψαμε.

IMG_20211128_151537.jpg.f26b2f35110b5221cfa1df1fcbfbf722.jpg

IMG_20211128_151530.jpg.55d042efaa82e166056434367ca54d54.jpg

Εδω δυο βιντεο που αξιζει να βαλετε 1080 αναλυση

https://photos.app.goo.gl/W28A1um51KWN5tSS9

https://photos.app.goo.gl/Vwt3MPGwUmFmxfea6

Το μοσχαρι ηταν black angus prime οπως μου ειπαν στο carnicero που το πηρα. Το περιμενα καπως καλυτερο να πω την αληθεια. Επελεξα αυτο το κομματι γιατι το brisket εβγαινε μονο 7-9 κιλα και ημασταν 6 ατομα μονο (3 αντρες, 3 γυναικες). Οποτε πηρα αυτο που ηταν 3.2κιλα μονο.

Το περιμενα καλυτερο σε γευση. Παρατηρησα οτι εσωτερικα δεν ειχε ιδιαιτερη γευση και ηθελε εξτρα αλατι. Αν δεν ετρωγες και απο την κρουστα στην ιδια μπουκια, ηταν ανωστο δλδ. Παντως βγηεκε αρκετα ζουμερο οπως θα δειτε και στο βιντεο. Σε καποια σημεια που ηταν πιο απαχο, δεν ηταν τοσο ζουμερο, αλλα γενικα ηταν καλο.

Συμπερασμα. Προτιμω τα beef ribs :P

 

 

Τι μας κάνεις πρωί πρωί :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ωραίος Φάνη!

Εν τω μεταξύ εσύ έχεις δώσει όλο σου το «είναι» από τα χαράματα για να βγάλεις ένα τέλειο αποτέλεσμα και να το ευχαριστηθείτε όλοι και στο background γίνεται λόγος για τον τυχάρπαστο Salt Bae…

Thanks

Eνταξει λεγανε οτι ηταν απλα ενας χασαπης που εγινε γνωστος στο τικτοκ. Ηρθε η συζητηση για το αν τρωνε μοσχαρι στην Τουρκια, καπως ετσι. Ξεκινησαμε απο το τι κρεας ειναι το ντονερ και φτασαμε σ αυτον.

6 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Τι μας κάνεις πρωί πρωί :D

Εχουν περασει 17ωρες σχεδον και δεν εχω χονεψει ακομα. Νιωθω σαν πυθωνας που εχει καταπιει ενα  βουβαλι. Γιατι φυσικα δεν ηταν μονο αυτα! 

Cheescake banana by akis εξαιρετικο!!!!

IMG_20211128_170445.jpg.08e8a7f8c15af2c754e3f99cbe4c344a.jpg

Σοκολατοπιτα Κωνσταντινιδης αδιανοητη

IMG_20211128_170448.jpg.8176f6b31ab48496aaa17c9561c649f5.jpg

Γαλακτομπυρεκο κανταιφι απο εναν στο Παγκρατι, πολυ καλο

IMG_20211128_170452.jpg.02dfeca5a33f0c7f4b20ec05a6c8fc19.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...