Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 ώρες πριν, Astronautis είπε

Εγώ παρήγγειλα αυτό το κάλυμμα από το Amazon.uk

https://www.amazon.co.uk/Sotor-Waterproof-Rip-Proof-Protection-Brinkmann/dp/B07QB2JYLQ

Για το λιποσυλλεκτη δεν έχω βρει ακόμη τη σωστή διάσταση και σκέφτομαι να αδειάσω το υπάρχον ταψακι, να το πλύνω με ζεστό νερό και fairy και μετά να το τυλίξω με αλουμινόχαρτο που θα το αλλάζω μετά από κάθε λιπαρό ψήσιμο. 

Φιάλη βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ψηφίζουν υπέρ της μεγάλης κλασσικής πετρογκαζ. 

Αναφέρεσαι σε ψησταριά αερίου;

Και όταν λες 1μετρο ψηλή αναφέρεσαι στο ελάχιστο ύψος από το πάτωμα έως τον πάτο του φούρνου ή κάτι άλλο;

Όχι φίλε για κάρβουνο, θα ήθελα να είναι σχετικά ψηλή πάνω από 1,00μετρο από το πάτωμα ώστε να ψήνω πιο άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 6:07 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Και οι δύο είναι το stainless steel μοντέλο. Ξεκάθαρα τη μεγάλη. 

Και μαντεμι να ήταν, αν αυτό είναι πρόβλημα για σένα, πάλι τη μεγάλη θα σου έλεγα, αφού σχάρα αλλάζεις όποτε θες.

Το stainless steel μοντέλο έχει ένα S μπροστά από το νούμερο s-210, s-310, s-410. Το μαντεμι έχει E. e-210 κλπ

Μαντέμι ειναι και στα δύο η σχάρα, απλά το καπάκι είναι απο διαφορετικό υλικό στο s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Μαντέμι ειναι και στα δύο η σχάρα, απλά το καπάκι είναι απο διαφορετικό υλικό στο s

Το S εχει ανοιξειδωτη σχαρα https://www.weber.com/US/en/grills/gas-grills/genesis-ii-series/61001001.html 

spacer.png

11 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Ετσι κ αλλιώς τωρα το θερμόμετρο εγινε πισα καπνισε το γυαλί κ μαυρισε,τα ποδαρακια ηταν στην ακρη κατι σαν σκληρά λαστιχενια ωστε το καπακι να μην εφάπτεται στην ψησταρια εντελως. Βεβαια απο τα ποδαρακια εμειναν μονο οι τρυπες οποτε.

Μπορεις να βαλεις ενα ειδικο λαστιχο γυρω γυρω που δεν καιγεται και ειναι ειδικο για bbq για μόνωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Maktheo είπε

Ποσο καιρο την εχεις την ψησταρια; ειχε πολλα λίπη; δεν την καθαριζες συχνα; 

Την εχω πανω απο 6μηνο,την καθαριζω ολικα καθε 2-3 ψησιματα αναλογα το ψησιμο,βγαλσιμο ταψια-σκαρες-διαχυτες,ζεστο σαπουνονερο μουλιασμα βουρτσα κ καθαρισμα αλλα συνηθως την ψησταρια την καθαριζω με διαλυμα υγρο πιατων-νερο σφουγγαρι και ξεπλυμα μετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 6:08 ΜΜ, voliotis_gr είπε

Όσοι πήρατε weber μπείτε στο official site (οχι το Ελληνικο) Καντε εγγραφη και δηλωστε το προιον

Αυτοματα σας βγαζει και τη 10ετη εγγυηση 

Υπάρχει κάποιο λίνκ γιατί δε το βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ερώτηση που έκανα στην αντιπροσωπία ακριβώς για το ίδιο θέμα,  μου απάντησαν άμεσα με μέιλ ότι για την χώρα μας δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη το online registration.

Μέχρι αυτό να καταστεί εφικτό, η οδηγία που έχουν από τα κεντρικά της εταιρίας είναι η φύλαξη της απόδειξης αγοράς για να πιστοποιείται η ημερομηνία της αγοράς για οτιδήποτε έχει να κάνει με την εγγύηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, PJK είπε

Σε ερώτηση που έκανα στην αντιπροσωπία ακριβώς για το ίδιο θέμα,  μου απάντησαν άμεσα με μέιλ ότι για την χώρα μας δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη το online registration.

Μέχρι αυτό να καταστεί εφικτό, η οδηγία που έχουν από τα κεντρικά της εταιρίας είναι η φύλαξη της απόδειξης αγοράς για να πιστοποιείται η ημερομηνία της αγοράς για οτιδήποτε έχει να κάνει με την εγγύηση. 

και μενα αυτο μου ειπαν, γιατι κατα λαθος το εκανα register στην Αμερικη και οταν τους πηρα εδω να το κανω μου λενε κρατα την αποδειξη αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω το παρθενικο ψησιμο σε τέτοιου είδους ψησταριές, πολυ πρακτικες αν μη τι άλλο, ουτε κάπνα, γρηγορο ψησιμο κτλ, ολα καλα.. 

Μονος "προβληματισμος" που ειχα (σε εισαγωγικα) ηταν οτι πρώτη φορα εψηνα σε ψησταρια με καπακι, και το να μην βλέπεις τι γινεται απο κατω θέλει λιγο συνήθεια.. Βεβαια νομιζω για rookie το ανοιγοκλεισα ελάχιστες φορες.. 

Μια ερώτηση, αφου εψησα, την έβαλα στο φουλ (350) και την εκαψα για 5 λεπτα.. Τωρα που φαινονται τα καρβουνιασμενα κομμάτια πανω στην σχαρα λετε να τα ξυσω με την μεταλλικη βουρτα.. Δεν θα χαλασω την εμαγιε επιστρωση; υπάρχει αλλη λυση; μια αλλου τυπου βουρτα ισως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Εκανα και εγω το παρθενικο ψησιμο σε τέτοιου είδους ψησταριές, πολυ πρακτικες αν μη τι άλλο, ουτε κάπνα, γρηγορο ψησιμο κτλ, ολα καλα.. 

Μονος "προβληματισμος" που ειχα (σε εισαγωγικα) ηταν οτι πρώτη φορα εψηνα σε ψησταρια με καπακι, και το να μην βλέπεις τι γινεται απο κατω θέλει λιγο συνήθεια.. Βεβαια νομιζω για rookie το ανοιγοκλεισα ελάχιστες φορες.. 

Μια ερώτηση, αφου εψησα, την έβαλα στο φουλ (350) και την εκαψα για 5 λεπτα.. Τωρα που φαινονται τα καρβουνιασμενα κομμάτια πανω στην σχαρα λετε να τα ξυσω με την μεταλλικη βουρτα.. Δεν θα χαλασω την εμαγιε επιστρωση; υπάρχει αλλη λυση; μια αλλου τυπου βουρτα ισως; 

Δεν πειραζει για το καπακι, εγω καποιες φορες ψηνω με ανοιχτο ολη την ωρα.

Για τη σχαρα εξαρταται ποια εχεις. Εγω που εχω weber την κανω με βουρτσα. Καποιος αλλος ειχε πει οτι της campingas νομιζω χαλασε. Αν δες αστο να κρυωσει και δοκιμασε με πρασινο σφουγγαρι κουζινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα η campingaz έχει εμαγιέ επίστρωση αλλά την ξύνω κανονικά. Δε φαίνεται να παθαίνει κάτι. Οι 2 βούρτσες που έχω όμως μου φαίνονται μαλακές (θα τις ήθελα πιο σκληρές) και δεν τα βγάζουν όλα. Χρησιμοποιώ και λίγο ξύστρα.

Είναι κουραστικό να τις κάνεις κάπως αλλιώς. Σκέφτομαι ότι αν χαλάσουν χάλασαν. Θα πάρω τις Grill Grate μετά που λένε όλοι τα καλύτερα.

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το S εχει ανοιξειδωτη σχαρα https://www.weber.com/US/en/grills/gas-grills/genesis-ii-series/61001001.html 

spacer.png

Μπορεις να βαλεις ενα ειδικο λαστιχο γυρω γυρω που δεν καιγεται και ειναι ειδικο για bbq για μόνωση.

https://www.weber.com/GB/en/barbecues/gas-barbecues/genesis-ii-series/61001174.html

 

Εδώ έχει μαντέμι το S, άρα δεν ισχύει αυτό που λες. Το S δηλώνει το υλικό του καπακιου και μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

https://www.weber.com/GB/en/barbecues/gas-barbecues/genesis-ii-series/61001174.html

Εδώ έχει μαντέμι το S, άρα δεν ισχύει αυτό που λες. Το S δηλώνει το υλικό του καπακιου και μόνο!

Nαι εχεις δικιο. Ειχα δει πολλα reviews που σε ολα ειχε ανοξειδωτη σχαρα. Ισως ηταν παλιοτερη  εκδοση (χωρις το GBS). Γενικα εχουν μικροδιαφορες αναλογα τη χρονολογια. Το δικο μου πχ εχει πισω ενα καυστηρα καθετο στους 3 κεντρικους για να αναβουν αν σβησει η φωτια, και σε ενα βιντεο που εβλεπε δεν το ειχε.

Οπως και να χει προτεινω να πας στο μεγαλο, εχεις μεγαλυτερη ευελιξία στο μαγειρεμα.

edit: 

πχ δες εδω το βιντεο, ειναι ολο stainless steel και δεν εχει και τον καυστηρα που αναφερω εγω

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...