Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Morosana είπε

Όσο ψήνεις με κλειστό καπάκι και υπάρχει ο καπνός από τα λίπη που πέφτουν και εξατμίζονται θεωρητικά καπνίζονται και δίνουν την έξτρα γεύση, γι αυτό όσο και να μας τρώει να δούμε τι γίνεται και να τα σκαλίσουμε πρέπει να κρατάμε το καπάκι κλειστό. Επισης το κλειστό καπάκι βοηθάει στην καλύτερη κατανομή της ζέστης και μας δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα. 

Η σαλάτα υπερπαραγωγή και γενικα ότι υπερπαραγωγές γίνονται στο σπίτι είναι της γυναίκας  μου, εγώ απλά της έψησα τα πορτομπελο και όλα τα υπόλοιπα ήταν δικά της. Λίγο που σχεδόν τα τελευταία 2 χρόνια με εγκυμοσύνη και μωρά δεν βγαίνουμε και έχουμε ρίξει μεγάλο βάρος στη διατροφή μας , λίγο η καραντίνα και το master chef και ο Άκης μας κατάστρεψαν. 😛 

Ευτυχώς είμαστε τυχεροί γιατί έχουμε πρόσβαση σε εξαιρετική πρώτη ύλη είτε απ τα νησιά καταγωγης μου ή τα μέρη της γυναίκας μου μαζί με έναν πολύ καλό φίλο μεγαλέμπορο στη λαχαναγορά που μας προμηθεύει πάντα τα καλύτερα μας κάνουν πιο μάγκες απ ότι είμαστε. 

Και επειδή το γλυκό δεν ανέβηκε πριν 

2DE3EDC1-609D-47CB-87CA-8E6F61AAB9C9.jpeg

Μπράβο και στους δυο σας για το μεράκι σας!Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

37 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Προτείνω πάντως να δοκιμάσετε μπριζόλες που έχετε αφήσει σε vacuum στο ψυγείο για τρεις εβδομάδες. Μαλακωνουν αρκετά! 

Μπορεί να θεωρηθεί σίτεμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, phanispal είπε

Μπορεί να θεωρηθεί σίτεμα;

Ναι αυτο ακριβως ειναι (wet aging λεγεται), αλλα μιας και ειναι κλειστες χωρις αερα δεν θα χαλασουν. Με 3 βδομαδες εισαι κομπλε, μετα αν θες τις βαζεις και καταψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, zeys13 είπε

Υπάρχει κάποιο λίνκ γιατί δε το βρίσκω;

 

20 ώρες πριν, voliotis_gr είπε

Ευχαριστώ πολύ, κόλλησα λίγο στη διεύθυνση αλλά όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zeys13 είπε

Ευχαριστώ πολύ, κόλλησα λίγο στη διεύθυνση αλλά όλα καλά.

Οκ φιλε μου!!

Στις 27/4/2020 στις 4:14 ΜΜ, Astronautis είπε

Για το λιποσυλλεκτη δεν έχω βρει ακόμη τη σωστή διάσταση και σκέφτομαι να αδειάσω το υπάρχον ταψακι, να το πλύνω με ζεστό νερό και fairy και μετά να το τυλίξω με αλουμινόχαρτο που θα το αλλάζω μετά από κάθε λιπαρό ψήσιμο.

Ακριβως αυτο εκανα κι εγω.....Μπορεις να βαλεις και σκετο αλουμινοχαρτο χωρις το ταψακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοσχάρι κάλο θα ήταν να μη μπαίνει κατάψυξη καθώς υποβιβάζεται πάρα πολύ ποιοτικά σε γεύση. πρακτικά το "ζουμι-νερο" διογκώνετε λογο φυσικής στη καταψυκη οποτε σπανε οι ινες κτλ κτλ κτλ. 

λοιπόν παρέλαβα σήμερα τον ατμοκαθαριστη karcher sc4  κ είδα οτι εχει προς αγορά εξάρτημα για ψησταριά ! https://www.kaercher.com/gr/exartimata/set-stroggylis-boyrtsas-me-metallikes-triches-28630610.html  μάλιστα το συγκεκριμένο μπαίνει κ στα φθηνα μοντέλα! ειπα να το μοιραστώ μαζι σας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sndev είπε

Μοσχάρι κάλο θα ήταν να μη μπαίνει κατάψυξη καθώς υποβιβάζεται πάρα πολύ ποιοτικά σε γεύση. πρακτικά το "ζουμι-νερο" διογκώνετε λογο φυσικής στη καταψυκη οποτε σπανε οι ινες κτλ κτλ κτλ. 

λοιπόν παρέλαβα σήμερα τον ατμοκαθαριστη karcher sc4  κ είδα οτι εχει προς αγορά εξάρτημα για ψησταριά ! https://www.kaercher.com/gr/exartimata/set-stroggylis-boyrtsas-me-metallikes-triches-28630610.html  μάλιστα το συγκεκριμένο μπαίνει κ στα φθηνα μοντέλα! ειπα να το μοιραστώ μαζι σας..

Θελουμε αμεσα review :D

 

Λυση για οποιον θελει να χρησιμοποιησει θερμομετρο με καλωδιο σε σουβλα

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα αυτό πάντως μου κάνει αντί για τις πατέντες με το τρόχισμα τις σούβλας να τις κάνετε από τετράγωνες στρογγυλές. 😀

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά? Έχει πάρει κανένας κουτί καπνίσματος? Γενικά αξίζει? 

Εχω παρει και για πελετ και για τσιπς. Τα πελετ ειναι πολυ πιο φθηνα, βγαινουν τα 10 κιλα καπου 20-25ευρω ενω τα τσιπς τα 700γρ καπου 12-13ευρω. Επισης το πελετ με ενα γεμισμα μπορει να κρατησει γυρω στις 2.5 ωρες, ενω τα τσιπς καπου 40 λεπτα. Οποτε μιλαμε για τρελη διαφορα στην τιμη.

Για πελετ χρειαζεσαι τετοιο https://www.amazon.co.uk/Zerich-Additional-Electric-Charcoal-Smokers/dp/B07BF4JQ3W/ και εννοειται πελετ για καπνισμα φαγητου https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories.html?keyphrase=πελλετ+καπνισματος

Δες βιντεακια πως αναβει κλπ. Εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να κανεις και cold smoke για να καπνισεις τυρι πχ, αλλα δεν το εχω κανει να σου πω εντυπωσεις. 

Τωρα απο ποιοτητα καπνου κλπ δεν το εχω ψαξει να σου πω την αληθεια ποιο ειναι καλυτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Για όσους έχουν πέτρα πίτσας. 

- συστάσεις για συγκεκριμένες μάρκες; 

- είναι όντως μορφοποιημενη πέτρα ή είναι κανένα τεχνητό υλικό;

- κάθεται πάνω στη σχάρα σας ή τοποθετείται πάνω στους διάχυτες θερμότητας;

- υπάρχουν σε διαφορετικές διαστάσεις; Ποιότητες; 

- έχει σημασία κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό; π.χ. πάχος πέτρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με το καθαρισμα σχαρας που συζητουσαμε πριν μερικες μερες, μου προτειναν σε ενα αμερικανικο facebook group οτι κανει καλη δουλεια η ξυλινη σπατουλα κουζινας. Την εχω χρησιμοποιησει 2 φορες μονο σε πολυ μικρα ψησιματα και δειχνει να δουλευει μια χαρα. Μου ειπαν μαλιστα να σταματησω τη χρηση συρματοβουρτσας γιατι ενδεχεται να μεινουν υπολείμματα  απο συρμα στη σχαρα, να παει στο φαγητο να μας δημιουργησει προβλημα. Καποιοι λεγανε οτι χρησιμοποιουν χρονια χωρις προβλημα και καποιοι λεγανε οτι φιλοι τους εχουν μπει χειρουργειο απο αυτο. 

Σχετικα με τη σπατουλα, καποια στιγμη θα παρει και το σχημα της σχαρας οποτε θα λειτουργει σαν οδηγος. Οποιος θελει ας δοκιμασει, νομιζω ολοι εχουμε σπιτι απο μια τετοια. Στα συν οτι δεν υπαρχει φοβος να χαλασει η επιστρωση της σχαρας.

spacer.png

 

@Astronautis δεν εχω χρησιμοποιησει στο bbq μιας και εχω ξεχωριστο για πιτσα. Απ οσο ξερω οσο πιο χοντρο τοσο πιο καλο, αφου θα κραταει καλυτερα θερμοκρασια. Νομιζω μπορεις να παρεις και απλα πυροτουβλα απο αυτα που βαζουν στον πατο σε ξυλοφουρνο, ισως βγαινουν και σε μεγαλα μεγεθη οποτε με 1-2 τετοια να εισαι κομπλε. https://www.baumarket.gr/product/πυρίμαχη-πλάκα-500x250x40mm/

Εννοειται οτι δεν το πλενεις ποτε με νερο.

Πανω στη σχαρα θα το βαλεις.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

δλδ τρίβεις με τη ξύλινη σπάτουλα μετά το ψήσιμο ? 

Σε κρυα σχαρα το εχω δοκιμασει μονο. Το εχω κανει δυο φορες μεχρι τωρα. Το αλλο που παρατηρω ειναι οτι σαν να αφηνει στη σχαρα ενα ωραιο λαδωμα, οποτε μπορει να λειτουργει και σαν αντικολλητικο.

Δοκιμασε το την επομενη φορα που θα ψησεις. Ασε τη να κρυωσει και τρυψε το με τη σπατουλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...