Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikpar00 είπε

Καλησπέρα, σήμερα και εγώ έκανα μπιφτέκια, κάνω το ίδιο ψήσιμο με αυτό που έκανες. Νομίζω 8 λεπτά σύνολο κάθε μεριά είναι πολύ, δεν μένει ζουμερό το μπιφτέκι.

Τα βάζω στους 220 βαθμούς για 2,5 λεπτά από κάθε μεριά την κατεβάζω στους 200 βαθμούς για άλλα 2,5 λεπτά από κάθε μεριά να κάνει το σχήμα της σχάρας. Μιλάω για μοσχαρίσιο κιμά.

Μια χαρά ζουμερό βγήκε. Νομίζω βοήθησε το κλειστό καπάκι. Αν έψηνα με ανοιχτό υποθέτω ότι θα είχε στεγνώσει. 

Επισης αν δεν είχα χρησιμοποιήσει θερμόμετρο για την εσωτερική θερμοκρασία θα τα είχα αφήσει να πάρουν κι άλλο χρωμα και τότε σίγουρα θα τα είχα στεγνώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, sndev είπε

δεν ειναι συμπάθια ειναι η πραγματικοτητα. κ γω τωρα ειμαι με campigaz. 

θα το πω άπλα 

οταν broil king k weber σου κρατάνε θερμοκρασία στο καδο 300-350 βαθμους με χαμηλες θερμοκρασιες στις βαλβιδες κ όταν ανοίγεις το καδο πέφτει ελάχιστα η θερμοκρασία κ οι υπόλοιπες οταν κατεβάσεις θερμοκρασία πέφτουν αποτομα  κ αυτες κ οταν ανοιγεις το καδο χανει ολη τη θερμοκρασία (κ στη πραξη επειδή εχω μοσχαρίσια αυτη τη στιγμη  μεσα απο 250 βαθμους καπάκι ανοιχτο 2 λεπτα έπεσε στους 160 σημαίνει )

α. καλύτερο ψήσιμο κ πολύ πιο ελεγχόμενο αποτέλεσμα

β. οικονομία στο αεριο 

γ. καλύτερη θερμοκρασία σε ολο το κάδο αρα περισσότερα πράγματα εντός αρα λιγότερος χρόνος αρα και λιγότερο κάψιμο στο αεριο. συνδυαστικά πίστεψε με είναι ΤΡΕΛΗ διάφορα σε χρονους κ γευστικό αποτέλεσμα 

δε θα μιλησω για εγγυήσεις κ τέτοια καθως σε 10 χρονιά εχω αγοράσει 4 ψησταριες κ σε καμια δε χρειάστηκα. weber broil ακόμα ζούνε κ ειναι αξιοπρεπεστατες σε εξοχικο κ πατρικό. λερου no name ΠΟΤΕ ανταλακτικα κ πουθενα δεν υπηρχαν. campigaz οτι χρειαστεί πρεπει να ψαξω εξωτερικό καθως εδω λέει μόνιμα out of stock.

1 φορα σκας 400 ε σκασε 550 κ παρε κατι να χεις το κεφαλι σου ήσυχο - γνώμη μου αλλα η τσέπη δικια σου-

δες αν παιρνει εξαρτηματα κ βουρτσακια μπροστά..! σα κ αυτα https://www.kaercher.com/gr/exartimata/set-stroggylis-boyrtsas-28632640.html

εκτος τον Bar τα μικροεξαρτηματα που περνούν είναι απείρως χρήσιμα 

Νομιζω αυτη η απαντηση πρεπει να γινει sticky για να τη βλεπει οποιος ψαχνει ψησταρια! 

Το φθηνο δεν βγαινει παντα φθηνοτερο. Και γω το ξερω οτι με τον ατμοκαθαριστη που παρηγγειλα μπορει να πεταξα 50€ απο το παραθυρο. Αν δεν κανει για την ψησταρια ομως καπου αλλου θα βρω χρηση να τον αξιοποιησω να μην παει τελειως χαμενος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Έτσι ακριβώς.

Το τυράκι λοιπόν είναι τα ονομαστικά 10 χρόνια εγγύηση μόνο στον καυστήρα

Τα χαμηλότερα μοντέλα τις Weber/Broil δεν έχουν καμιά σχέση με τα ακριβότερα μοντέλα, παρά μόνο στην μάρκα.

Παρόλα αυτά δεν παύουν βέβαια και τα φτηνά προαναφερόμενα μοντέλα να είναι καλύτερα από τα φτηνά κινέζικα.

Όμως η Landman δεν ανήκει στην κατηγορία των φτηνών κινέζικων, ούτε καν στην κατηγορία των κινέζικων γενικά.  🙂

Και ειδικά σε αυτήν την τιμή τις προσφοράς θα έλεγα ότι είναι αρκετά ανώτερη από την Gem και τα αντίστοιχα φτηνά μοντέλα των Weber/broil.. 

Τα φτηνότερα μοντέλα weber και broil είναι πολύ καλύτερα ποιοτικά απο τη landman των 400 ευρώ που είναι φτιαγμένη απο λαμαρίνες.Αυτή κοιτούσα να πάρω αλλά μετα απο πολυ ψαξιμο προτίμησα να δώσω 150 παραπανω και να πάρω τη weber που είναι πολύ ανώτερη ποιοτικά και έχει 10 χρόνια εγγύηση όλη και όχι μονο οι καυστηρες

Επεξ/σία από voliotis_gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, p@nos139 είπε

Καλησπέρα!! Καμία γνώμη για την Landman Rexon 4.1 που έβγαλε ο Κωτσόβολος 449 μπορείτε να μου πείτε? Ειμαι μεταξύ αυτής και Broil King gem 340, απλά περιμένω προσφορά και εκεί.  

Νομίζω η ερώτηση ήταν σαφής.

Η απάντηση που δόθηκε ήταν   

Αναφορά σε κείμενο

θα πας σε broil king.

Εκεί λοιπόν εγώ σχολίασα ότι η landman με λίγα λόγια, όποιος θέλει περισσότερα ας δει τα προηγούμενα μηνύματά μου, είναι καλύτερη ειδικά σε αυτήν την τιμή.

Πριν λοιπόν παρεξηγηθώ ρίξτε μια ματιά σε αυτές τις 2 ψησταριές που αναφερόμαστε δέστε τα χαρακτηριστικά τις κάθε μίας και μετά θα έχετε βγάλει πιο σωστό συμπέρασμα πιστεύω.

Για όλα τα άλλα που αναφέρει ο  sndev είναι πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα!!

Ξαναλέω όμως και δεν θα επανέλθω γιατί βλέπω μπερδεύτηκε περισσότερο ο p@nos139 πως εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κάποια κινέζικη ψησταριά σε σχέση με την Broil King Gem.

1 ώρα πριν, voliotis_gr είπε

.. και έχει 10 χρόνια εγγύηση όλη και όχι μονο οι καυστηρες

https://www.weber.com/GR/el/service/warranties/weber-31692.html#spirit-ii-gas-grill-series-warranty

Γενικά να φοβάστε τα ψιλά γράμματα.

EDIT

Με μπερδέψατε και εμένα και έβαλα την εγγύηση τις weber ενώ μιλάμε για την Broil King Gem 340. 😀

Εδώ και τις Broil King Gem και για όλες τις Broil King.

https://broilkingbbq.com/wp-content/uploads/2019/04/20094-40GR-Rev-B-0419.pdf

 

Broil.jpg.460bb8cdb2ed581a1d2a8f0319c8fc8d.jpg

Επεξ/σία από ChrisAce
πηγή
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα μέχρι πρότινος μια Vanward Majesty-S στην οποία μπήκε ξένο χέρι και δυστυχώς της έκανε ζημιά. Ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τη συγκεκριμένη και δεν θα την άλλαζα υπό κανονικές συνθήκες όμως τώρα που κοιτάω βλέπω ότι δεν ειναι πουθενά διαθέσιμη.

Τι θα προτείνατε στα ίδια δεδομένα και με κόστος που να μην υπερβαίνει τα 300-350 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοια ψησταριά μάλιστα, δεν θα μπορούσε να μπει πάνω τίποτα λιγότερο. 🧐😄

52 λεπτά πριν, zanskou είπε

είχα μέχρι πρότινος μια Vanward Majesty-S στην οποία μπήκε ξένο χέρι και δυστυχώς της έκανε ζημιά. Ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τη συγκεκριμένη και δεν θα την άλλαζα υπό κανονικές συνθήκες όμως τώρα που κοιτάω βλέπω ότι δεν ειναι πουθενά διαθέσιμη.

Τι θα προτείνατε στα ίδια δεδομένα και με κόστος που να μην υπερβαίνει τα 300-350 ευρώ;

θα έλεγα να κοίταγες σε αυτά τα λεφτά(με αυτό το budget και αντίστοιχα μοντέλα με Majesty-S μιλάμε για κινέζικες) καμιά Blackbull που δεν έχουν ακουστεί και πολύ σε αυτό το θέμα.

Κάποια στιγμή πιστεύω θα ξαναφέρουν Vanward, ίσως τώρα να μην είναι διαθέσιμες άλλες, λόγω του lockdown.

Πριν πάρεις βέβαια το οτιδήποτε καλύτερα να περιμένεις να ανοίξουν τα καταστήματα για τις δεις από κοντά όχι μόνο αυτές αλλά και σε όσες άλλες μάρκες κατασταλάξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τις συστάσεις σας πώς σας φαίνονται οι παρακάτω προσφορές; 

https://web-electric.gr/ecom/index.php?route=product/product&product_id=36127&skr_prm=WyIwN2MyNTEwYi0xNGE0LTQ4YWEtODY0Ny0xZjEwNmI0ZTk4M2QiLDE1ODgyODIyNTMyNzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-Black-Psistaria-Ygraerioy-45010175

Και πού θα καταλήγατε? 

Επεξ/σία από Efkarmir3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Efkarmir3 είπε

Ευκαιρία 😁

Αστειεύομαι βέβαια..

Σε αυτά τα λεφτά ίσως να πας και εσύ για weber spirit ΙΙ 310 αφού σε αυτό το θέμα αυτές οι 2 μάρκες παίζουν. 😁

Πήγαινε δες τες από κοντά μην ακούς τι σου προτείνω εγώ ή ο καθένας μας. Παίρνεις μια ιδέα ακούς απόψεις και κατασταλάζεις κάπου, αλλά τώρα δεν καίγεσαι φαντάζομαι για να την έχεις το Πάσχα, οπότε περίμενε λίγο να ανοίξουν τα μαγαζιά να τις δεις από κοντά.

Για μένα λοιπόν δεν αξίζει η Broil King που έβαλες. Προτιμώ την Weber Spirit II 310.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dfwk είπε

Το menu απόψε είχε κάτι διαφορετικό...

’’Εξωτερικό διάφραγμα’’ Black Angus 60 ημερών ωρίμανσης! Πολύ καλό.

 

E1C08C4B-C662-4969-BA6B-8D912CE4540E.jpeg

FDE6C346-C0B5-426E-BEE1-3855DE7BDF88.jpeg

A5924654-FA26-4C4E-B3DA-A5D5C8BE7EE6.jpeg

Σατανά.....😈!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα με βάλατε και εμένα στον πειρασμό για ψησταριά, η πρώτη μου εμπειρία με υγραέριο ήταν με μία ψησταριά από το Μάκρο, φυσικά τον πρώτο χρόνο την χάρισα σε φίλο μιας και δεν ευχαριστήθηκα καθόλου. Πολύ αργή στο ψήσιμο τρελές αναφλέξεις....

Τώρα έλεγα να ξαναδοκιμασω μιας και το ψήσιμο στο κάρβουνο με κούρασε...

Ξεκίνησα να πάρω την Broil King την Monarch 390 στα 899 όμως δεν μπορώ να βρω διαθέσιμη και λέω να πάω σε signet 390 που είναι διαθέσιμη αλλά +270€...

Αξίζει όμως η διαφορά στα λεφτά η να περιμένω την monarch όταν είναι διαθέσιμη και πάλι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vakol είπε

Καλησπέρα και από εμένα με βάλατε και εμένα στον πειρασμό για ψησταριά, η πρώτη μου εμπειρία με υγραέριο ήταν με μία ψησταριά από το Μάκρο, φυσικά τον πρώτο χρόνο την χάρισα σε φίλο μιας και δεν ευχαριστήθηκα καθόλου. Πολύ αργή στο ψήσιμο τρελές αναφλέξεις....

Τώρα έλεγα να ξαναδοκιμασω μιας και το ψήσιμο στο κάρβουνο με κούρασε...

Ξεκίνησα να πάρω την Broil King την Monarch 390 στα 899 όμως δεν μπορώ να βρω διαθέσιμη και λέω να πάω σε signet 390 που είναι διαθέσιμη αλλά +270€...

Αξίζει όμως η διαφορά στα λεφτά η να περιμένω την monarch όταν είναι διαθέσιμη και πάλι;;

Κοίτα από καμία Γερμανία, Αυστρία που έχουν καλές τιμές. Είχε βάλει ένα παιδί μια Weber genesis με 700€. Νομίζω είναι αντίστοιχη της signet. Οπότε θα έχει και broil king λογικά σε καλές τιμές. Δες 3-4 σελίδες πίσω να βρεις το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κοίτα από καμία Γερμανία, Αυστρία που έχουν καλές τιμές. Είχε βάλει ένα παιδί μια Weber genesis με 700€. Νομίζω είναι αντίστοιχη της signet. Οπότε θα έχει και broil king λογικά σε καλές τιμές. Δες 3-4 σελίδες πίσω να βρεις το λινκ.

Κοίταξα και δεν βρήκα μεγάλη διαφορά στην τιμή π.χ. Την signet 390 την βρίσκω 999€ χωρίς μεταφορικά, εδώ την βρίσκω 1175 αλλά δίνουν δώρο και την κουκούλα που στοιχίζει 95€ οπότε μία ή άλλη έρχετε.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vakol είπε

Καλησπέρα και από εμένα με βάλατε και εμένα στον πειρασμό για ψησταριά, η πρώτη μου εμπειρία με υγραέριο ήταν με μία ψησταριά από το Μάκρο, φυσικά τον πρώτο χρόνο την χάρισα σε φίλο μιας και δεν ευχαριστήθηκα καθόλου. Πολύ αργή στο ψήσιμο τρελές αναφλέξεις....

Τώρα έλεγα να ξαναδοκιμασω μιας και το ψήσιμο στο κάρβουνο με κούρασε...

Ξεκίνησα να πάρω την Broil King την Monarch 390 στα 899 όμως δεν μπορώ να βρω διαθέσιμη και λέω να πάω σε signet 390 που είναι διαθέσιμη αλλά +270€...

Αξίζει όμως η διαφορά στα λεφτά η να περιμένω την monarch όταν είναι διαθέσιμη και πάλι;; 

Περιμένεις αν κ εφόσον μπορείς καθώς 300ε είναι πολλά διαφορά . Έχεις δει το μέγεθος τους από κοντά; ιδικά η signet είναι θηριακι.. έχει να κάνει πάντα κ !ε το χώρο που θα τη τοποθετήσεις κ αυτό το έξτρα χώρο για ψήσιμο πόσο σύχνα θα τον αξιοποιείς για να αποσβέσεις τα +300; Με την monarch 320 καλύπτεις ψήσιμο δοκιμασμένα για 6 άτομα τη φορά κ η επόμενη 6αδα ειναι στο μισό χρόνο έτοιμη καθώς έχεις ήδη καυτή ψησταριά. Η 390 νομίζω έχει παρόμοιο χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...