Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο ο καλός καιρός, λίγο η καραντίνα  που φτάνει προς το τέλος και δεν θα υπάρχει ίδιος χρονος λίγο και το thread το κάψαμε το προπάνιο μας και σήμερα 😛 .

Κοτόπουλο χωριάτικο βιολογικό μαριναρισμένο για μια ώρα με ένα μιξ αλάτι πιπέρι ρίγανη Θυμάρι πάπρικα καπνιστή

μαζί με σούπερ σαλάτα με ψητά πορτομπέλο, σωτέ σιμέτζι, μάνγκο, λάδι τρούφας και κρέμα βαλσαμικου και δυο πιτάκια καλαμποκιού με τις απαραίτητες τηγανητές πατάτες και για το τέλος παγωτό καϊμάκι με handmade γλυκό του κουταλιού τριαντάφυλλο 

 

72592C33-CB54-4ED5-87FD-BF4E3AEE1147.jpeg

130B7F62-E09C-4D8E-BDCD-5E51CF5F672F.jpeg

3093C4F8-8C71-499A-B8E7-9896AFD88567.jpeg

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Επειδή το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο Ποια προτείνετε μέχρι 300 ευρώ για αρχή να μάθουμε το χόμπυ..ειμαι στο ψάξιμο αλλά δε βγαζω άκρη με τις δυνατότητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Είσαι πολύ ωραιος μπράβο φιλαρακι

Να σαι καλά! 

Τωρα με το lockdown είναι καλή αφορμή όσο υπάρχει χρόνος να περνάμε όσο πιο δημιουργικά και όμορφα γίνεται και ας βάλουμε και 2 κιλά παραπάνω 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάπνισμα ,οχι το πολύωρο, σε κρεας οπως κοντοσουβλι ή κοτοπουλο δινει καποιο ευδιάκριτο αποτέλεσμα;Δηλαδη αν καπνιστει κοτοπουλακι για κανα μισάωρο το καταλαβαίνουμε στη γεύση;

Επίσης το να ψήνουμε π.χ μπριζόλες,με κλειστό ή ανοιχτο το καπακι της ψησταριας διαφοροποιεί το γευστικο αποτελεσμα ή το κανετε για πρακτικους λογους;

Υ.Γ Morosana θα μας δημιουργησεις κομπλεξ ...τι υπερπαραγωγή είναι αυτη ?Ιδιως σαλάτα - γλυκό!Γειά στα χεριά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, sounis11 είπε

Το κάπνισμα ,οχι το πολύωρο, σε κρεας οπως κοντοσουβλι ή κοτοπουλο δινει καποιο ευδιάκριτο αποτέλεσμα;Δηλαδη αν καπνιστει κοτοπουλακι για κανα μισάωρο το καταλαβαίνουμε στη γεύση;

Επίσης το να ψήνουμε π.χ μπριζόλες,με κλειστό ή ανοιχτο το καπακι της ψησταριας διαφοροποιεί το γευστικο αποτελεσμα ή το κανετε για πρακτικους λογους;

Υ.Γ Morosana θα μας δημιουργησεις κομπλεξ ...τι υπερπαραγωγή είναι αυτη ?Ιδιως σαλάτα - γλυκό!Γειά στα χεριά σου!

Το κάπνισμα θέλει κανένα 45 λεπτο σε κοτόπουλο butterfly για να το νιώσεις.  Δίνει ιδιαίτερη γεύση. Αν το έχεις ολόκληρο θέλει πιο πολύ ώρα. Επίσης δεν κάνουν όλα τα ξύλα για όλα τα κρέατα. Μια safe επιλογή είναι η κερασιά.

Το ψήσιμο με το καπάκι είναι απλά πρακτικό θέμα. Όταν έχω λεπτή μπριζόλα θα την ψήσω με ανοιχτό καπάκι. Όταν έχω χοντρή με κλειστό.

Πχ αυτή εδώ την έψησα τέσσερα λεπτά κλειστό καπάκι από τη μια πλευρά, και άλλα τέσσερα με ανοιχτό από την άλλη. Αν και στο πιο χοντρό σημείο ήθελε λίγο ακόμα, οπότε την ξαναεβαλα μετά. Οπότε είναι θέμα εμπειρίας σε λεπτά κομμάτια. Αν πας σε χοντρά μόνο με θερμόμετρο και θα το πετυχαίνεις κάθε φορά.

 

received_259920605180163.jpeg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sounis11 είπε

Το κάπνισμα ,οχι το πολύωρο, σε κρεας οπως κοντοσουβλι ή κοτοπουλο δινει καποιο ευδιάκριτο αποτέλεσμα;Δηλαδη αν καπνιστει κοτοπουλακι για κανα μισάωρο το καταλαβαίνουμε στη γεύση;

Επίσης το να ψήνουμε π.χ μπριζόλες,με κλειστό ή ανοιχτο το καπακι της ψησταριας διαφοροποιεί το γευστικο αποτελεσμα ή το κανετε για πρακτικους λογους;

Υ.Γ Morosana θα μας δημιουργησεις κομπλεξ ...τι υπερπαραγωγή είναι αυτη ?Ιδιως σαλάτα - γλυκό!Γειά στα χεριά σου!

Όσο ψήνεις με κλειστό καπάκι και υπάρχει ο καπνός από τα λίπη που πέφτουν και εξατμίζονται θεωρητικά καπνίζονται και δίνουν την έξτρα γεύση, γι αυτό όσο και να μας τρώει να δούμε τι γίνεται και να τα σκαλίσουμε πρέπει να κρατάμε το καπάκι κλειστό. Επισης το κλειστό καπάκι βοηθάει στην καλύτερη κατανομή της ζέστης και μας δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα. 

Η σαλάτα υπερπαραγωγή και γενικα ότι υπερπαραγωγές γίνονται στο σπίτι είναι της γυναίκας  μου, εγώ απλά της έψησα τα πορτομπελο και όλα τα υπόλοιπα ήταν δικά της. Λίγο που σχεδόν τα τελευταία 2 χρόνια με εγκυμοσύνη και μωρά δεν βγαίνουμε και έχουμε ρίξει μεγάλο βάρος στη διατροφή μας , λίγο η καραντίνα και το master chef και ο Άκης μας κατάστρεψαν. 😛 

Ευτυχώς είμαστε τυχεροί γιατί έχουμε πρόσβαση σε εξαιρετική πρώτη ύλη είτε απ τα νησιά καταγωγης μου ή τα μέρη της γυναίκας μου μαζί με έναν πολύ καλό φίλο μεγαλέμπορο στη λαχαναγορά που μας προμηθεύει πάντα τα καλύτερα μας κάνουν πιο μάγκες απ ότι είμαστε. 

Και επειδή το γλυκό δεν ανέβηκε πριν 

2DE3EDC1-609D-47CB-87CA-8E6F61AAB9C9.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ελπίζω να ήπιες και τουλαχιστον 3-4 παγωμένες Kaiser ,άνοιξε ο καιρός και τραβιέται η μπυριτσα

Δεν ήταν ούτε 3 4 ούτε καιζερ αλλά δυο εζα premium με έστειλαν για απογευματινή σιέστα σαν πουλάκι :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φιάλες για πόσα ψησίματα σας κρατάνε περίπου;

Διότι σε εμένα (campingaz master 4) κοντεύει να τελειώσει η φιάλη (10κιλη) μετά από 5-6 ψησίματα και το αρχικό στρώσιμο (κάνα 30-40λεπτο). Τι γίνεται ρε παιδιά;

Βέβαια είναι 16kw η δική μου και ίσως το λάθος που κάνω είναι ότι ανοίγω και τους 4 καυστήρες (έχει και έναν 5ο για searing) για να πιάσει θερμοκρασία.

Για πείτε εσείς. Πόσο είναι φυσιολογικό να κρατήσει μια 10κιλη φιάλη.

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Πχ αυτή εδώ την έψησα τέσσερα λεπτά κλειστό καπάκι από τη μια πλευρά, και άλλα τέσσερα με ανοιχτό από την άλλη. Αν και στο πιο χοντρό σημείο ήθελε λίγο ακόμα, οπότε την ξαναεβαλα μετά.

Κλασικό πρόβλημα όταν ο χασάπης δεν το κόβει "ίσια", story of my life...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι μόνο θέμα κοπής.

Νομίζω ότι και ίσια να κοπεί, υπάρχουν σημεία με διαφορετική σύσταση που στεγνώνουν πιο γρήγορα. Ειδικά αν έχει κόκκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κλασικό πρόβλημα όταν ο χασάπης δεν το κόβει "ίσια", story of my life...

Αν θυμάμαι καλά ήταν flank steak (την είχα κατάψυξη καιρό και δεν θυμάμαι) οπότε ήταν λίγο περίεργο το σχήμα. 

Προτείνω πάντως να δοκιμάσετε μπριζόλες που έχετε αφήσει σε vacuum στο ψυγείο για τρεις εβδομάδες. Μαλακωνουν αρκετά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...