Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@SagoniasSlutRos το εχω διαβασει και εγω αυτο για την βουρτσα και τη σχαρα αλλα η αληθεια ειναι μαζι με την παραγγελια που εκανα εβαλα και μια βουρτσα για το καθαρισμα... Θα χρησιμευσει για το υπολοιπο καθαρισμα του εσωτερικου η θα παει ακλαυτη τωρα ?

Επισης, αλλη προταση για το καθαρισμα της σχαρας εκτος απο την ξυλινη σπατουλα υπαρχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Astronautis είπε

Καλημέρα. 

Για όσους έχουν πέτρα πίτσας. 

- συστάσεις για συγκεκριμένες μάρκες; 

- είναι όντως μορφοποιημενη πέτρα ή είναι κανένα τεχνητό υλικό;

- κάθεται πάνω στη σχάρα σας ή τοποθετείται πάνω στους διάχυτες θερμότητας;

- υπάρχουν σε διαφορετικές διαστάσεις; Ποιότητες; 

- έχει σημασία κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό; π.χ. πάχος πέτρας;

1) Μαρκες υπαρχουν αρκετες απο 40 εως και 100 ευρω. Εγω ξεκινησα με μια φθηνη για να δω αν ειμαι  ικανοποιημενος οχι τοσο για την πιτσα αλλα για το ψωμι και οταν χαλασει θα παρω κατι πιο ακριβο.

2) Απο οτι γραφουν ειναι  πετρα.

3) Καθεται κανονικα πανω στις σχαρες και κατα τη γνωμη μου εκει πρεπει  και  να καθησει  γιατι στους διαχυτες η θερμοκρασια ανεβαινει παρα πολυ.

4) Ναι υπαρχουν σε διαφορετικες ποιοτητες , αναλογα και  το  κσστος  αποκτησης,.  Οι διαστασεις διαφερουν και  πρεπει να παρεις αυτη που χωρα στο bbq που εχεις , εμενα π.χ. η διαμετρος δεν επρεπε να ειναι  μεγαλυτερη απο 37 cm , γιατι  διαφορετικα δεν θα εκλεινε το καπακι απο  τη ψησταρια.

5) Το παχος παιζει  ρολο ασφαλως γιατι πρεπει να κρατα τη θερμοκρασια οσο πιο πολυ γινεται , αλλωστε ο κανονας λεει οσο πιο χοντρο πατο εχει  τοσο πιο  ακριβη  ειναι.

Διαφωνω με το νερο , εγω την ξεπλενω με νερο ( δεν την μουλιαζω) , και  την βαζω λιγο  στον αερα σην ηλεκτρικη κουζινα στους 100 βαθμους για λιγη ωρα και  στεγνωνει.

Αυτο που απαγορευεται ειναι να την πλενεις με σαπουνι και  απορρυπαντικο πιατων.

Επισης αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι  να την αφηνεις μεσα στη ψησταρια να κρυωσει  σταδιακα και  μετα να την παρεις γιατι  διαφορετικα υπαρχει ο κινδυνος να σπασει .

Επισης να ζεσταινεται σταδιακα και να ανεβαζει θερμοκρασια σιγα σιγα.

Εγω στη προτεινω ανεπιφυλακτα.

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, sndev είπε

μου κάνει εντύπωση η ξύλινη κουτάλα να βγάζει λιποι από χοίρινο η από ψαρι αλλά θα δοκιμάσω 

Ισως θελει καψιμο πρωτα να ξεραθουν. Μονο με δοκιμη θα δουμε τον καλυτερο τροπο. Ειμαι μονος μου και κανω μικρα ψησιματα (μια μπριζολα προχτες, 3 σουβλακια χοιρινα χτες) και προς το παρον δειχνει καλα.

@spyros_vas και γω τετοια χρησιμοποιω. Αν εχει κατι που δεν φευγει θα την βαλω πανω και θα το περασω μετα με ενα σφουγγαρι να παρει οτι εχει μεινει. Φανταζομαι οτι αν μεινει κανενα κομματι συρμα θα φαινεται. Και μπορεις να τι χρησιμοποιησεις για τους ανακλαστηρες απο κατω.
Εναλλακτικη που μου προτειναν ειναι να παρεις αλουμινοχαρτο και να το κανεις μπαλα και να την τριψεις με αυτο. Ή να κοψεις λεει ενα κρεμμυδι στη μεση και να το περασεις απο πανω.

@aenaos15 ναι αν την βρεξεις πρεπει να μπει στο φουρνο να εξατμιστει σιγα σιγα ολη η υγρασια (και οχι με αποτομη αλλαγη θερμοτητας). Αλλα δεν βρισκω και λογο να την πλυνει καποιος, ειδικα αν την εχει για ζυμες  που δεν λερωνουν.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραβηγμένο το ακούω να μείνει ατσάλινη τρίχα κολλημένη στην σχάρα, η οποία θα κολλήσει στο τρόφιμο με κίνδυνο να την καταπιεί κάποιος  τρώγοντας το ψημένο και να 'χει πρόβλημα (που σίγουρα θα 'χει αν φάει σύρμα). Αλλά πολύ απίθανο το σενάριο.

Αν προβληματίζεστε με την ατσάλινη ανοξείδωτη που συστήνει η βέμπερ, (που είναι και ακριβή) πάρτε μία  καλής ποιότητας με μπρούτζινη τρίχα (αυτές με το χρυσαφί χρώμα) που είναι πολύ πιο μαλακιά από το ατσάλι και το μαντέμι και δεν υπάρχει περίπτωση χάραξης και φαίνεται και η τρίχα αν ξεκολλήσει λόγω χρώματος!!!  (max € 5 διαφόρων ειδών και σχημάτων)

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SagoniasSlutRos επειδη κανω πολυ λεπτη ζυμη πιτσας μου ετυχε να ανοιξει σε ενα σημειο και να βγαλει χυμο ντοματας και  εκανε σταμπα , οπως επισης και  το καλαμποκαλευρο που βαζω στη πετρα για να μην κολλησουν οι ζυμες μερικες φορες αφηνει σημαδια μετα και θελει καθαρισμα. Μη φανταστεις οτι αφηνω τρεχουμενο νερο πανω στη πετρα , μονο σαν σπρει το πεταω επανω και  την τριβω με πολυ μαλακη βουρτσα.

Ακολουθει βεβαια μετα και  ο φουρνος για λιγη ωρα να φυγει και η παραμικρη υποψια υγρασιας.

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

SagoniasSlutRos επειδη κανω πολυ λεπτη ζυμη πιτσας μου ετυχε να ανοιξει σε ενα σημειο και να βγαλει χυμο ντοματας και  εκανε σταμπα , οπως επισης και  το καλαμποκαλευρο που βαζω στη πετρα για να μην κολλησουν οι ζυμες μερικες φορες αφηνει σημαδια μετα και θελει καθαρισμα. Μη φανταστεις οτι αφηνω τρεχουμενο νερο πανω στη πετρα , μονο σαν σπρει το πεταω επανω και  την τριβω με πολυ μαλακη βουρτσα.

Ακολουθει βεβαια μετα και  ο φουρνος για λιγη ωρα να φυγει και η παραμικρη υποψια υγρασιας.

Μου εχει τυχει και μενα, αλλα επειδη αν σπασει η πετρα μου ειναι πακετο να βρω αλλη ιδια για το φουρνακι, δεν το ρισκαρω. Την αφηνω και καιει και φευγουν ολα σιγα σιγα. 
Ακομα και στην παρακατω περιπτωση του ειπαν να το καψει καλα και να τη γυρισει αναποδα στο επομενο μαγειρεμα και θα καθαρισει.

 

ooni.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

Ως λάτρης για πολλά χρόνια της ψησταριάς με ξύλα, έχω πλέον πάρει τη μεγάλη απόφαση να εξερευνήσω και τις δυνατότητες και ευκολίες της ψησταριάς υγραερίου. 

Θα ήθελα λοιπόν τις συστάσεις για την αγορά μιας ψησταριάς για χρήση σε μπαλκόνι, ποιοτική (κυρίως ως προς την απόδοση της και το τελικό αποτέλεσμα), που να καλύπτει ποσότητες για μια 4μελη οικογένεια που προφανώς μετά Convid19 εποχή θα δέχεται περιστασιακα και κάποιους επισκέπτες. 

Το κόστος δε το θεωρώ ως το 1ο κριτήριο αλλά θα ήθελα να μην ξεφύγει υπερβολικά. 

Επεξ/σία από Efkarmir3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Efkarmir3 είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Ως λάτρης για πολλά χρόνια της ψησταριάς με ξύλα, έχω πλέον πάρει τη μεγάλη απόφαση να εξερευνήσω και τις δυνατότητες και ευκολίες της ψησταριάς υγραερίου. 

Θα ήθελα λοιπόν τις συστάσεις για την αγορά μιας ψησταριάς για χρήση σε μπαλκόνι, ποιοτική (κυρίως ως προς την απόδοση της και το τελικό αποτέλεσμα), που να καλύπτει ποσότητες για μια 4μελη οικογένεια που προφανώς μετά Convid19 εποχή θα δέχεται περιστασιακα και κάποιους επισκέπτες. 

Το κόστος δε το θεωρώ ως το 1ο κριτήριο αλλά θα ήθελα να μην ξεφύγει υπερβολικά. 

Μιας και μολις τελειωσα την ερευνα μου σχετικα με ψησταριες παρομοιου μεγεθους νομιζω πας κατευθειαν για Weber Spirit E-310 GBS η Βroil King Royal 340 οι οποιες κυμαινονται στο ιδιο περιπου κοστος και παρομοια ποιοτητα οποτε εχεις να διαλεξεις αναλογα με τις αναγκες και τα κριτηρια σου.

Αν σε παιρνει οικονομικα να πας και πιο πανω φυσικα και ανεβαινεις σε καλυτερα μοντελα, σε αυτες τις 2 μαρκες παντα που θεωρουνται οι καλυτερες στην αγορα.

Εγω αναμεσα στις 2 εχω επιλεξει την Weber.

Επεξ/σία από spyros_vas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Efkarmir3 είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Ως λάτρης για πολλά χρόνια της ψησταριάς με ξύλα, έχω πλέον πάρει τη μεγάλη απόφαση να εξερευνήσω και τις δυνατότητες και ευκολίες της ψησταριάς υγραερίου. 

Θα ήθελα λοιπόν τις συστάσεις για την αγορά μιας ψησταριάς για χρήση σε μπαλκόνι, ποιοτική (κυρίως ως προς την απόδοση της και το τελικό αποτέλεσμα), που να καλύπτει ποσότητες για μια 4μελη οικογένεια που προφανώς μετά Convid19 εποχή θα δέχεται περιστασιακα και κάποιους επισκέπτες. 

Το κόστος δε το θεωρώ ως το 1ο κριτήριο αλλά θα ήθελα να μην ξεφύγει υπερβολικά. 

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-Black-Psistaria-Ygraerioy-45010175

Παρομοια σε ποιοτητα  broil king royal και monarch και πιο κατω broil king gem.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την πέτρα: 

Γιατί δεν κάνει να την πλύνεις με απορρυπαντικό;

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποφεύγονται τα θερμοκρασιακά σοκ για να μην σπάσει. Όμως πως φτιάχνω πίτσα;

Φτιάχνω την πίτσα πάνω στην πέτρα; Και μετά την βάζω στην ψησταριά; Η οποία είναι κρύα ή ζεστή; Εδώ είναι που μπερδευομαι: 

Αν τοποθετήσω την πέτρα με την πιτσα σε ζεστή ψησταριά θα ρισκάρω να χαλάσω την πέτρα

Αν την τοποθετήσω σε κρύα ψησταριά φαντάζομαι ότι θα γίνει χάλια επειδή η πίτσα πρέπει να μπει σε προθερμασμενο φούρνο ή ψησταριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Σχετικά με την πέτρα: 

Γιατί δεν κάνει να την πλύνεις με απορρυπαντικό;

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποφεύγονται τα θερμοκρασιακά σοκ για να μην σπάσει. Όμως πως φτιάχνω πίτσα;

Φτιάχνω την πίτσα πάνω στην πέτρα; Και μετά την βάζω στην ψησταριά; Η οποία είναι κρύα ή ζεστή; Εδώ είναι που μπερδευομαι: 

Αν τοποθετήσω την πέτρα με την πιτσα σε ζεστή ψησταριά θα ρισκάρω να χαλάσω την πέτρα

Αν την τοποθετήσω σε κρύα ψησταριά φαντάζομαι ότι θα γίνει χάλια επειδή η πίτσα πρέπει να μπει σε προθερμασμενο φούρνο ή ψησταριά

Δεν την πλένεις με απορρυπαντικό γιατί γεμίζουν οι πόροι απο τον πηλό με σαπούνι, οπότε την επόμενη φορά που θα ψήσεις θα μυρίζει η πίτσα σου σαπούνι..

Για να κάνεις πίτσα, ζεσταίνεις την πέτρα μαζί με την προθέρμανση της ψησταριάς, και αφού καεί-ζεσταθεί ρίχνεις λίγο καλαμποκάλευρο στην πέτρα για να μην κολλήσει και μετά το ζυμάρι με την πίτσα...Οι πέτρες της Weber που έχω και εγώ, έχουν ένα αλουμινένιο ταψάκι όπου ετοιμάζεις την πίτσα και μετά την τοποθετείς πάνω στην πέτρα..Με αυτό το τρόπο κάνεις όσες πίτσες θες βάζοντας βγάζοντας το ταψάκι και λερώνεις και λιγότερο την πέτρα...

Γενικά είναι πολύ ευαίσθητη η πέτρα...Όταν τελειώσεις το ψήσιμο, άστην να κρυώσει καλά για να μην σπάσει απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας..

Όσοι δεν έχετε πάρτε μια πέτρα..Ψήνει απίστευτα την πίτσα..Όπως σε φούρνο με ξύλα..Μπορείς να κάνεις και ψωμί

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις την πέτρα να "προθερμανθεί" μαζί με την ψησταριά/φούρνο σου και αφού πιάσει την θερμοκρασία που θες(τέρμα θερμοκρασία σίγουρα για οικιακές ηλεκτρικές κουζίνες) τότε ακουμπάς την ωμή πίτσα σου και κλείνεις καπάκι/πόρτα τις ψησταριάς/φούρνου σου.

Η ίδια πέτρα κάνει και για ηλεκτρικούς φούρνους και για ψησταριές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πετρα εγραψα εγω πιο πανω οτι θελει σιγα σιγα αυξηση θερμοκρασιας, αλλα το ειπα για την περιπτωση που εχει βραχει για να εξατμιστει σιγα σιγα το νερο που ενδεχεται να εχει απορροφησει και να μην σπασει.

Σε νορμαλ συνθηκες την εχεις μεσα στο bbq/φουρνο και ξεκινας προθερμανση. Εγω που εχω φουρνακι γκαζιου ξεκιναω κανονικα με φουλ φλογα ζεσταμα. 

Γενικα πρεπει να αποφεύγονται αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας ομως. Ειχα διαβασει καπου οτι μπορει να σπασει αν την εχεις ετοιμη ζεστη και βαλεις πανω κατεψυγμενη πιτσα απο την καταψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Success...!!

2η προσπάθεια στα μπιφτέκια και νομίζω πετύχαμε. 
 

Τα βήματα που ακολούθησα για να μην κολλήσουν τα μπιφτέκια έχουν ως εξής 

1. Κάψιμο σχάρας στους 250. Είχα καθαρίσει και περάσει ελαιόλαδο την προηγούμενη φορά.

2. Ρύθμισα τους καυστήρες στο χαμηλότερο και πέρασα την σχάρα με λεμόνι. 

3. Πέρασα με ελαιόλαδο τα μπιφτέκια πάνω/κάτω και τα έβαλα στην σχάρα 

4. Στα 4 λεπτά δοκίμασα να τα γυρίσω και ξεκολλούσαν πανεύκολα, σχεδόν γλυστρισαν πάνω στην σχάρα. Όποτε τα γύρισα από 2 φορές για 4 λεπτά για να κάνω το σχήμα της σχάρας που βλέπετε πάνω στο μπιφτέκι. Εσωτερική θερμοκρασία περίπου 70 βαθμοί.

5. Καπάκι πάντα κλειστό. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με ανοιχτό για να δω διαφορές. 
 

Επομενο challenge το ψωμί, αφού κι εκεί απέτυχα την πρώτη φορά.

Θα βάλω θερμοκρασία 230 και αφού ζεσταθεί, θα βάλω το ψωμί μέσα σε κλειστό πυρέξ πάνω στην σχάρα για 10 λεπτά,  (Διάβασα ότι το πυρέξ δεν το ζεσταίνεις όπως την γάστρα αλλά δεν έλεγε για ποιον λόγο.) Στα 10 λεπτα θα κατεβάσω στους 200 και μετά από 10 λεπτά στους 170-180. Ίσως χρειαστεί αλλά 10 λεπτά αλλά θα δούμε. Το θέμα μου είναι αν θα πάρει χρώμα από πάνω, γιατί όσα βίντεο έχω δει δεν παίρνουν χρωμα από πάνω. 
 

Πέτρα δεν έχω προς το παρόν για να δοκιμάσω, αλλά δεν έχω πειστεί ότι θα μου κάνει διαφορά. 

75802A09-6F9A-49CB-B28F-9EEAADFE03E6.jpeg

73127BA1-04C4-4BF0-A127-682D09F5CB5F.jpeg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...