Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβασε την τελευταια εκδοση του Easy BCD (βασικα την Beta που ναι κ πολυ σταθερη) κ δεν θα χεις κανενα προβλημα..

 

Αυτό είναι για το τριπλό μπουτάρισμα..Τι γίνεται όσον αφορά στα partitions? Προφανώς θα μου δείξει όλα τα διαθέσιμα,αλλά θα με ενημερώσει με κάποιο τρόπο για το ποιά περιέχουν τα λειτουργικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν χρησιμοποιείς chameleon για να bootάρεις το OSX τότε αυτό αναγνωρίζει/"βλέπει" τα άλλα partitions και μπορείς απλά επιλέγοντας τα αν βεβαίως εμπεριέχουν λειτουργικό να τα bootάρει...και μάλιστα με πολύ όμορφο γραφικό περιβάλλον!

δες την ενδεικτική φώτο..

23.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ!

 

Παίδες μια βοήθεια.Κατέβασα την ideneb 10.5.7,μπουτάρω απο το dvd,μπαίνει κανονικά στο μενού αλλά όταν πάω στο disk utilities για να κάνω erase το partition που θέλω να γίνει η εγκατάσταση,δε μου δείχνει τίποτα.Η αριστερή στήλη όπου κανονικά εμφανίζονται ολοι οι δίσκοι και τα partitions τους,σε μένα είναι κενή.Τι κάνω λάθος?

Επίσης,με το που ανάψει ο υπολογιστής,στην αρχική οθόνη που σου λέει ποση ram έχεις κτλ,κάπου γράφει darwin.Δεν ξέρω,αλλά μήπως θα έπρεπε να λέει chameleon? Ρωτάω με αφορμή το ακριβώς προηγούμενο πόστ..

 

Zητώ συγνώμη για τα συνεχόμενα πόστς αλλά έχω σημαντικό πρόβλημα.Εγκατέστησα την ideneb 10.5.6 με σκοπό να κάνει update στη 10.5.7 αλλά δε λειτουργεί σχεδόν τίποτε!Βασικότερο,δε λειτουργεί ούτε το ενσύρματο ιντερνετ ώστε να μπορώ να βρώ drivers κτλ.Εκτός αυτού,δε μπορώ να κάνω boot το partition με το λίνουξ.Στον bootloader υπάρχουν 3 επιλογές,με τις 2 τελευταίες να είναι τα windows και το mac osx.H πρώτη επιλογή είναι προφανώς το λίνουξ αλλά δεν εχει όνομα..

Επεξ/σία από thakisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa έχεις δοκιμάσει και το ασύρματο της apple?

 

Aυτο ειναι bluetooth!

 

Οποτε για να παιζει το bluetooth πληκτρολογιο , πρεπει το bluetooth hub(που με αυτο θα συνδεθει το πληκτρολογιο) που εχει το μηχανημα να δουλευει σε mac os x.

Δεν εχει σχεση δηλαδη με το πληκτρολογιο , αλλα με την συσκευη bluetooth του μηχανηματος.

 

Εγω πχ εχω bluetooth logitech που δουλευει κανονικα σε mac os x.

http://www.logitech.com/index.cfm/keyboards/keyboard_mice_combos/devices/3481&cl=gb,en

http://www.logitech.com/repository/539/jpg/6044.1.0.jpg

 

 

 

Tα ασυρματα δεν χρειαζονται drivers, οποτε ολα δουλευουν απροσκοπτα..

Στα bluetooth πρεπει να βεβαιωθεις οτι το λεγομενο bluetooth hub δουλευει σε mac os x .

 

 

 

 

Και αν μιλαμε για desktop, τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν εχει καν bluetooth hub και πρεπει να αγορασεις. (κοστος κανα 10ευρω)

Δες εδω ενδεικτικα, μερικα που λενε οτι ειναι συμβατα:

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.6#Other_Accessories

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2#Other_Accessories

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.1#Other_Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να διαβάσω 170 σελίδες οπότε θα αναφέρω το πρόβλημα μου εδώ και αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

 

Στο σταθερό έχω περασμένο Kalyway (αν θυμάμαι καλά) 10.5.5 και θα το κάνω αναβάθμιση με ideneb combo pack σε 10.5.8. Σε αυτό το μηχάνημα όλα ΟΚ αλλά το osx86 και τα windows είναι περασμένα σε άλλους σκληρούς και ανάλογα τι θέλω να μπουτάρω αλλάζω priorities στο BIOS.

 

Στο laptop όμως που έχει έναν μόνο σκληρό έκανα ελεύθερο χώρο με ένα utility και προσπάθησα στο καινούργιο αυτό partition να περάσω ideneb lite 10.5.8.

 

Έγινε η εγκατάσταση και μετά το restart μου έλεγε να αλλάξω boot και κάτι τέτοια, δεν έβλεπε bootable partition δηλαδή. Είχα επιλέξει chameleon αλλά δεν έφτασε ποτέ εκεί.

 

Υποψιάζομαι ότι δεν είχα κάνει primary το partition όπου έκανα την εγκατάσταση και βάζω ένα ubuntu live cd. Προσπάθησα να βάλω chain0 αρχείο στο root των windows και να αλλάξω το boot.ini αλλά δεν έγινε τίποτα, το mbr ήταν κατεστραμμένο μάλλον. Έκανα ένα format το partition σε primary με το gparted (δοκίμασα ntfs, fat32, xfs) και μετά πάλι με το cd ideneb πήγα για εγκατάσταση. Τώρα, ενώ έβλεπε τους σκληρούς, ήταν όλοι greyed out και το erase σε macos journaled στο partition που ήθελα δεν έκανε τίποτα, με τίποτα δεν μπορούσε να το δεχθεί για να κάνει install.

 

Οπότε έβαλα μέσα στο cd των XP και (επειδή δεν είδα πουθενά να έχει repair) το έβαλα να κάνει μια εγκατάσταση στο partition που προόριζα για ideneb και όταν άρχισε να αντιγράφει αρχεία το σταμάτησα, έκανα restart και μπήκε κανονικά τα ΧΡ που είχα πριν.

 

Η ερώτηση είναι:

 

1. Γιατί δεν έβλεπε σκληρό τη δεύτερη φορά ενώ την πρώτη είδε;

 

2. Μπορώ να κάνω εγκατάσταση ίσα να μπαίνει στο λειτουργικό και μετά από εκεί με osx86tools να βρει μόνο του ότι χρειάζεται;

 

3. Υπάρχει γρήγορο πρόγραμμα για να φτιάχνεις partition από free space; Χρησιμοποίησα το EASUS Partition Master (free) και μετά την επανεκκίνηση για να φτιάξει το partition του πήρε περίπου καμιά ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο αυτό το set. Τώρα που έχασα τον ήχο στο macbook σκέφτομαι για hackintosh μηχάνημα να το κάνω media center κάτω από την τηλεόραση συνδεδεμένο με το home cinema.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο αυτό το set. Τώρα που έχασα τον ήχο στο macbook σκέφτομαι για hackintosh μηχάνημα να το κάνω media center κάτω από την τηλεόραση συνδεδεμένο με το home cinema.

 

Ειναι βεβαια ακριβουτσικο το σετ, γυρω στα 130 ευρω κανει! (σε 10 μερες θα εχω αλλο ενα σφραγισμενο στα χερια μου και μπορω να το δωσω 90 ευρω αν ενδιαφερεσαι)

Αλλα εχει πολυ καλο πληκτρολογιο και φυσικα εξαιρετικο ποντικι! (mx revolution)

Μαλιστα επειδη ειναι bluetooth και οχι απλα ασυρματα πιανουν απο μεγαλη αποσταση και ειναι ιδανικα για media center..

 

Το να στησεις πια hackintosh ειναι αρκετα απλο, αρκει να δωσεις προσοχη στην mobo.(μιλαμε φυσικα για intel cpu)

Παιρνεις και μια nvidia καρτα γραφικων και εισαι αρχοντας..

Με κανα 500 ευρω παιρνεις αθορυβο τετραπυρηνο με καλη καρτα γραφικων, ενω αν θελεις απλα ενα διπυρηνο , με κανα 350-400αρι εισαι κομπλε..

 

post-24216-129063020143_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4πύρηνο με leopard και windows 7 ότι πρέπει θα είναι! Με έκανες να χάσω τον ύπνο μου haHa! Φτιάχνεις mac pro με τα μισά χρήματα!

(ειδες παντως τι δυνατο μηχανημα φιταχνεις με 350 ευρω!!)

 

Να και εδω ενα ενδεικτικο τετραπυρηνο με 500 περιπου ευρω:

 

post-24216-129063020203_thumb.jpg

 

Θα ειναι κ πιο αθορυβο απο το mac pro..

Τις επιδοσεις του δεν θα τις φθανει(θα ειναι πχ 20% πιο αργο) λογω οτι δεν ειναι με τους καινουριες nehalem επεξεργαστες της intel..

 

Εδω και ενα συστημα με αυτους τους επεξεργαστες που θα εχει επιδοσεις παρομοιες με mac pro:

 

post-24216-129063020187_thumb.jpg

 

Δεν ειναι mac pro, αλλα οταν ζηταει σχεδον το 1/3 των χρηματων, ειναι πιο αθορυβο, εχει 3πλασια εγγυηση(που ειδες ποσο σημαντικη ειναι και γιατι η apple την χρεωνει υπερογκα), ιδες επιδοσεις ,ειναι καπως προκλητικο!!

 

 

 

Νομιζω για εσενα πανως, το πρωτο συστημα που ειναι τετραπυρηνο αθορυβο με 500 ευρω σου ερχεται γαντι!

Μονο ψαξε για συμβατη με mac os x motherboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα αυτά που έγραψες haHa με το πιο αθόρυβο γέλασα περισσότερο, το λές και αρκετές φορές. Πόσο πιο αθόρυβο μπορεί να είναι από το mac pro που πρέπει να βάλεις το αυτί σου μέσα στο case μπας και ακούσεις τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...