Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, μην κανετε ετσι. Μπορειτε να μη δειτε το βιντεακι, εξαλλου γνωριζετε σε τι αναφερεται.

Ομορφο μπορει να μην δειχνει, και οπως οποιαδηποτε επεμβαση εχει το υπολογισμενο ρισκο της, αλλα πλεον αποτελουν διαδικασιες ρουτινας, και ειδικως σε ατομα με εντονο προβλημα εδωσαν σημαντικη βοηθεια. Η οραση μας ειναι εξαιρετικα σημαντικος παραγοντας υγειας.

Helm21, στο δικο μου συστημα αναφορας, οταν αναφερομαστε σε φακους και τεχνητο δακρυ για τη λιπανση τους, και εκεινο που εχεις να σχολιασεις ειναι οτι αποτελει γυναικειο προνομιο και οσο λιγοτερο γυναικα τοσο καλυτερο, σε αναγει σε ζημια και κλησεδιαρικη εκδηλωση ζημιας. Μπορεις να το εμπλουτισεις γλωσσικα το ζητημα οσο σε διασκεδαζει, μπορεις να ανταποδωσεις τον χαρακτηρισμο της εκφρασης, μπορεις να εισαι σε μονιμη αναζητηση γυναικας οπως δεν σε εχουν προγραμματισει, η ουσια παραμενει οτι απευθυνεσαι σε συστημα εκτος του δικου σου, που σε θεωρει στην προκειμενη κλισε οσο τον Γιαννακη τον Πλουταρχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...και τα κλισέ τα αποφεύγουμε εμείς οι υπερπρωτότυποι επειδή άμα είμαστε κλισέ χάνουμε πόντους στο ίντερνετ και δεν μπορούμε να χάνουμε πόντους στο ίντερνετ.

 

φρικτό video

 

εγώ δεν βλέπω nip/tuck μόνος μου για να μπορώ να κλείνω τα μάτια σαν φοβισμένο κοριτσάκι και να λέω 'τελείωσε?! τελείωσε?!' όταν έχει χειρουργείο στον άνθρωπο που βλέπει μαζί μου, και τώρα μου έτυχε αυτό. Ευτυχώς πρόλαβα να το σταματήσω πριν γίνω επικίνδυνα κλισέ, εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξέρεις κανείς κάποιο καλό site από Αγγλία για να παραγγείλω φακούς επαφής; Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτούς που τους φοράς όλη μέρα και νύχτα για ένα μήνα. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος να μου πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανείς κάποιο καλό site από Αγγλία για να παραγγείλω φακούς επαφής; Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτούς που τους φοράς όλη μέρα και νύχτα για ένα μήνα. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος να μου πει εντυπώσεις;

 

Εγώ παίρνω από γερμανία - lenscatcher.de , δεν εχει πολύ καλό design αλλά είναι αξιόπιστοι και φτηνοί.

Είχα δοκιμάσει τους silicon-hydrogel που λες. Στην αρχή πήρα τους purevision, αλλά ήταν πολύ χοντροί και με ενοχλούσαν. Μετά πήγα στους λίγο πιο ακριβούς focus/airoptix night&day. Πολύ λεπτοί και μου έκατσαν πολύ καλά - με τους περισσότερους φακοίς έχω πρόβλημα, αισθάνομαι τις άκρες τους.

Δοκίμασα αρχικά να τους φοράω λίγες μέρες και μετά πήγα στην συνεχόμενη βδομάδα. Ήταν πολύ πρακτικό που δεν είχα βάλε-βγάλε, αλλά το πρωί τους αισθάνεσαι αρκετά στο μάτι, θέλουν λίγη ώρα για να "κάτσουν".

Μήνα ολόκληρο δεν είχα βγάλει, πρέπει να πήγα το πολύ στις 2 βδομάδες συνεχόμενες, όχι ότι είχα πρόβλημα αλλά μου άρεσε να ξεκουράζω τα μάτια μου όταν δεν είχα λόγο να τους φοράω (π.χ. κυριακές).

Όσο περνάνε οι μέρες πάντως τόσο περισσότερο τους συνηθίζεις. Δεν τους φοράω πλέον συστηματικά, γιατί τελευταία προτιμώ τα γυαλιά :)

 

Πάντως το bottom line για μένα είναι ότι είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτεροι από άλλους φακούς, ανεξάρτητα με το αν θα τους φοράς νύχτα. Αερίζεται και υγραίνεται το μάτι τόσο καλά που μπορώ να κάτσω άνετα και 12ωρο μπροστά στον υπολογιστή χωρίς να καταλάβω ότι τους φοράω. Με απλούς φακούς το max ήταν 2-3 ώρες, για να καταλάβεις. Αν τελικά δε σε ενδιαφέρει να τους φοράς και νύχτα υπάρχουν και άλλοι silicon-hydrogel πιο φτηνοί (p.x. http://www.lenscatcher.com/EN/kontaktlinsen-produktdetail/583-air-optix-aqua.p7cl0absu4lr7oji6s3538rb2g21cm76 - τους ξεχωρίζεις από την πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε νερό και την πολύ ψηλή διαπερατότητα οξυγόνου, αν τους συγκρίνεις με άλλους θα δεις τεράστιες διαφορές :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρρρρά!!!

 

Πήγα σήμερα στον γιατρό γιατί άλλαξαν οι βαθμοί γκαβομάρας μου. Τέσπα ο γιατρός που έγραψε να δοκιμάσω φακούς επαφής (αστιγματισμού)

 

Πήγα λοιπόν στον οπτικό μου και παρήγγειλα ένα ζευγάρι δοκιμαστικούς. Ξέρει κανείς αν χρεώνονται???

 

Επίσης ξέρει κανείς κανα site που να έχει φτηνούς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρρρρά!!!

 

Πήγα σήμερα στον γιατρό γιατί άλλαξαν οι βαθμοί γκαβομάρας μου. Τέσπα ο γιατρός που έγραψε να δοκιμάσω φακούς επαφής (αστιγματισμού)

 

Πήγα λοιπόν στον οπτικό μου και παρήγγειλα ένα ζευγάρι δοκιμαστικούς. Ξέρει κανείς αν χρεώνονται???

 

Επίσης ξέρει κανείς κανα site που να έχει φτηνούς???

 

λογικά θα σου φέρει καποιους για ενα μήνα.Ναι χρεώνονται λογικά αναλογα βεβαια και τον οπτικο σου τις σχέσεις σας κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρρρρά!!!

 

Πήγα σήμερα στον γιατρό γιατί άλλαξαν οι βαθμοί γκαβομάρας μου. Τέσπα ο γιατρός που έγραψε να δοκιμάσω φακούς επαφής (αστιγματισμού)

 

Πήγα λοιπόν στον οπτικό μου και παρήγγειλα ένα ζευγάρι δοκιμαστικούς. Ξέρει κανείς αν χρεώνονται???

 

Επίσης ξέρει κανείς κανα site που να έχει φτηνούς???

 

Επειδη δουλευα σε μαγαζι με οπτικα, ξερω σιγουρα πως οι δοκιμαστικοι φακοι αστιγματισμου στελνονται ΔΩΡΕΑΝ στα καταστηματα οπτικων. Μην φας παραμυθι κ τους πληρωσεις. Αν αυτοι επιμεινουν να σε χρεωσουν, κ εσυ τους θες οπωσδηποτε, κ σου λενε πως ειχαν κοστος, μην δωσεις πανω απο 10-15 ευρω, ειναι κλεψιμο!!!!

 

Εγω φοραω φακους απο τα 13 μου, 10 χρονια δηλαδη, καθημερινα γυρω στις 18 ωρες, και θεωρω καλυτερους τους air optix με διαφορα, ενυδατωνονται απιστευτα καλα. Κ απο υγρα χρησιμοποιω το novasoft .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δουλευα σε μαγαζι με οπτικα, ξερω σιγουρα πως οι δοκιμαστικοι φακοι αστιγματισμου στελνονται ΔΩΡΕΑΝ στα καταστηματα οπτικων. Μην φας παραμυθι κ τους πληρωσεις. Αν αυτοι επιμεινουν να σε χρεωσουν, κ εσυ τους θες οπωσδηποτε, κ σου λενε πως ειχαν κοστος, μην δωσεις πανω απο 10-15 ευρω, ειναι κλεψιμο!!!!

 

Εγω φοραω φακους απο τα 13 μου, 10 χρονια δηλαδη, καθημερινα γυρω στις 18 ωρες, και θεωρω καλυτερους τους air optix με διαφορα, ενυδατωνονται απιστευτα καλα. Κ απο υγρα χρησιμοποιω το novasoft .

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Και εγώ πιστεύω οτι δεν θα μου πάρουν γυαλιά, γιατί θα πληρώσω 100€ τώρα για τα τζάμια του σκελετού και είχα πληρώσει και 250€ τον σκελετό, τί διάολο???

 

Όσον αφορά για την μάρκα, μου έγραψε μια ο γιατρός που μου είπε οτι μπορώ να την φοράω πολλές ώρες, ακόμα και να κοιμηθώ με τους φακούς, δεν ξέρω μάρκα όμως... Είναι και η πρώτη μου απόπειρα για φακούς γιατί όταν είχα ξανα δοκιμάσει δεν είχαν για μεγάλο βαθμό αστιγματισμού. (2,50 στο αριστερό και 3,25 στο δεξί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παίδες για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους φακούς επαφής.

Μην έχοντας χρησιμοποιήσει ποτέ λέω να δοκιμάσω, όμως δε θέλω να αγοράσω φακούς και μετά να πάνε άχρηστοι.

 

Επομένως θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν φακόι οικονομικοί, πχ μηνιαίοι που έχω ακούσει, οι οποίοι όμως να έχουν κ μυωπία και αστιγματισμό.

 

'Αν όντως υπάρχουν θα πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα με οπτικά και να παραγγείλω ένα ζευγάρι για τους συγκεκριμένους βαθμούς μυωπίας και αστιγματισμού που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν φακοι με αστιγματισμο και μυωπια,οπου με αστιγματισμο ειναι πιο ακριβοι.Τον μηνα ενα ζευγαρι κανει 10 ευρω[μυωπιας].Ειναι σιγουρο οτι αμα τοσο καιρο ειχες γυαλια [και ειχες καποια μυωπια η οποια απαιτουσε να τα φορας συνεχεια],με το που βαλεις του φακους δεν θα θες να τους βγαλεις.

Μια ερωτηση και εγω.

Παιρνω πολυ καιρο φακους,αλλα παντα αυτοι που μου δινουν στεγνωνουν πολυ ευκολα.Ειδικα αμα δω ταινια ,στεγνωνουν παρα παρα πολυ γρηγορα.Ειναι λογικο αυτο το πραγμα?Μπορειτε να μου πειτε καλους φακους ,για πολλες ωρες την ημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...