Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, splanis είπε

https://www.skroutz.gr/s/8878145/Bausch-Lomb-SofLens-Comfort-Μυωπίας-Μηνιαίοι-6pack.html βρήκα ποιους έπαιρνα. Σε σχέση μ αυτους που προτείνατε θα δω κάποια διαφορά; 

Εγω αυτους ειχα και οταν εβαλα CooperVision δε ξανα κοιταξα πισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, splanis είπε

https://www.skroutz.gr/s/8878145/Bausch-Lomb-SofLens-Comfort-Μυωπίας-Μηνιαίοι-6pack.html βρήκα ποιους έπαιρνα. Σε σχέση μ αυτους που προτείνατε θα δω κάποια διαφορά; 

Εντελώς άλλη κατηγορία φακών. Αυτοί που έπαιρνες έχουν πολύ μικρότερη διαπερατότητα σε οξυγόνο (σχεδόν το 1/7!). Όσο για άνεση απάντησε ο George (και συμφωνώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κομπλέ θα τους δοκιμάσω τότε! 

Eπειδη μπερδεύτηκα απ την Προηγούμενη σελιδα. Αυτούς να δοκιμάσω τελικά; https://www.skroutz.gr/s/6901864/Cooper-Vision-Biofinity-Μηνιαίοι-6pack.html

@DrNick @George2007

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, splanis είπε

Κομπλέ θα τους δοκιμάσω τότε! 

Eπειδη μπερδεύτηκα απ την Προηγούμενη σελιδα. Αυτούς να δοκιμάσω τελικά; https://www.skroutz.gr/s/6901864/Cooper-Vision-Biofinity-Μηνιαίοι-6pack.html

@DrNick @George2007

Ναι φιλε αυτους, αν σου κατσουν καλα στο ματι γτ αυτο εχει να κανει και απο το ματι, τοτε θα παθεις πλακα!!!! Οταν τους δοκιμασεις πες μου αν ειχα δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, George2007 είπε

Ναι φιλε αυτους, αν σου κατσουν καλα στο ματι γτ αυτο εχει να κανει και απο το ματι, τοτε θα παθεις πλακα!!!! Οταν τους δοκιμασεις πες μου αν ειχα δικιο

Σιγουρα έχει να κάνει με το ματι. Η κοπέλα μου φοράει αυτούς για πολλές ώρες την μέρα χωρίς προβλήματα https://www.skroutz.gr/s/6907643/Cooper-Vision-Biomedics-55-Evolution-Μηνιαίοι-6pack.html (μισή τιμή απ τους άλλους) 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ανάγκη. Εδώ και πολλά χρόνια φοράω τους AQUACLEAR της Meyers αλλά μου τελειώσαν και πλέον έχουν καταργηθεί,δεν μπορώ να τους βρω πουθενά. Έχω δοκιμάσει άλλες 2-3 μάρκες και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με όλες: Ο φακός μου φαίνεται πολύ χοντρός,νιώθω λες και έχω ένα...πατατάκι πάνω στο μάτι.

Υπάρχει κάποιος που να φόραγε τους παραπάνω και να άλλαξε σε άλλη εταιρεία; Αν ναι ποιά σας βολέψε;

Επεξ/σία από xSlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κ γω καλα λογια για του biofinity και μαλιστα τους toric για αστιγματισμο. Προσωπικα τους φοραω για μια ολόκληρη βδομαδα χωρις να τους βγαλω και μετα τους βγαζω ενα βραδυ περισσότερο για να καθαρισουν. Ειναι fda approved για μια βδομαδα χρησης συνεχομενα οποτε το κανω αφοβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Να προσθέσω κ γω καλα λογια για του biofinity και μαλιστα τους toric για αστιγματισμο. Προσωπικα τους φοραω για μια ολόκληρη βδομαδα χωρις να τους βγαλω και μετα τους βγαζω ενα βραδυ περισσότερο για να καθαρισουν. Ειναι fda approved για μια βδομαδα χρησης συνεχομενα οποτε το κανω αφοβα. 

FDA approved με γνώμονα την οξυγόνωση του κερατοειδούς μιας και επιτρέπουν να περνά 10πλάσια ποσότητα οξυγόνου. Η παρατεταμένη χρήση (κατά τη διάρκεια του ύπνου) έχει όμως και 10πλάσιο κίνδυνο μόλυνσης ή/και έλκους κερατοειδούς. Επίσης τα χρονικά διαστήματα έγκρισης του FDA είναι τα μέγιστα επιτρεπτά, που σημαίνει ότι υπάρχουν μάτια που δεν αντέχουν τόσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrNick είπε

FDA approved με γνώμονα την οξυγόνωση του κερατοειδούς μιας και επιτρέπουν να περνά 10πλάσια ποσότητα οξυγόνου. Η παρατεταμένη χρήση (κατά τη διάρκεια του ύπνου) έχει όμως και 10πλάσιο κίνδυνο μόλυνσης ή/και έλκους κερατοειδούς. Επίσης τα χρονικά διαστήματα έγκρισης του FDA είναι τα μέγιστα επιτρεπτά, που σημαίνει ότι υπάρχουν μάτια που δεν αντέχουν τόσο.

Στα δικα μου ματια εφαρμοζουν τελεια, έτυχε η καμπυλοτητα να με βολευει. Ερεθισμο δεν ειχα ουτε στιγμη 4-5 μηνες που το κανω αυτο. Μας μενει λοιπον το θεμα των μολυνσεων: Με φακους που δεν ειναι ληγμένοι, εχουν μπει με καθαρα χερια και καθαρίζονται overnight οταν τους βγαζω καθε κυριακη οντως ειναι υψηλος ο κινδυνος; Υπαρχουν τιποτα σταγονες που μπορω να βαζω αντιβακτηριακες; Εχω βρει την υγεια μου που δεν εχω το βαλε βγαλε και δεν θα ηθελα να το αλλαξω αυτο το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

Στα δικα μου ματια εφαρμοζουν τελεια, έτυχε η καμπυλοτητα να με βολευει. Ερεθισμο δεν ειχα ουτε στιγμη 4-5 μηνες που το κανω αυτο. Μας μενει λοιπον το θεμα των μολυνσεων: Με φακους που δεν ειναι ληγμένοι, εχουν μπει με καθαρα χερια και καθαρίζονται overnight οταν τους βγαζω καθε κυριακη οντως ειναι υψηλος ο κινδυνος; Υπαρχουν τιποτα σταγονες που μπορω να βαζω αντιβακτηριακες; Εχω βρει την υγεια μου που δεν εχω το βαλε βγαλε και δεν θα ηθελα να το αλλαξω αυτο το συστημα

Δεν συνίσταται η χρήση αντιβιοτικών και γενικά κολλυρίων πάνω στο φακό επαφής όταν το φοράμε, εκτός από ορισμένα από τα τεχνητά δάκρυα (ή και κάποιες εξαιρέσεις για θεραπευτικούς λόγους όμως και όχι για προληπτικούς). Προσεκτική χρήση, καθαρά χέρια κλπ μπορούν να μειώσουν τον κίνδυνο. Οι μελέτες είναι ισχυρές και αξιόπιστες στατιστικά, η παράμετρος όμως της προσοχής του χρήστη δεν μπορεί να μετρηθεί και προφανώς δεν αποτυπώνεται. Αυτο το "10πλάσιος" κίνδυνος προφανώς "τσουβαλιάζει" έναν προσεκτικό χρήστη με το.. alter ego του (μην ξεχνάμε την κυρία που αφαίρεσαν από το μάτι της 27 ξεχασμένους φακούς επαφής). 

Αν κουράζει το βάλε-βγάλε, υπάρχει και η λύση που συζητιέται σε διπλανό νήμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Να προσθέσω κ γω καλα λογια για του biofinity και μαλιστα τους toric για αστιγματισμο. Προσωπικα τους φοραω για μια ολόκληρη βδομαδα χωρις να τους βγαλω και μετα τους βγαζω ενα βραδυ περισσότερο για να καθαρισουν. Ειναι fda approved για μια βδομαδα χρησης συνεχομενα οποτε το κανω αφοβα. 

Φιλε σταματα άμεσα αυτο που κανεις και να τους βγαζεις καθε βραδυ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, DrNick said:

FDA approved με γνώμονα την οξυγόνωση του κερατοειδούς μιας και επιτρέπουν να περνά 10πλάσια ποσότητα οξυγόνου. Η παρατεταμένη χρήση (κατά τη διάρκεια του ύπνου) έχει όμως και 10πλάσιο κίνδυνο μόλυνσης ή/και έλκους κερατοειδούς. Επίσης τα χρονικά διαστήματα έγκρισης του FDA είναι τα μέγιστα επιτρεπτά, που σημαίνει ότι υπάρχουν μάτια που δεν αντέχουν τόσο.

Να ρωτησω εαν γνωριζεις, η παρατεταμενη χρηση (ημερες, οπως ο συμφοφουμιτης) των FDA approved φακων, μπορει μακροπροθεσμα να "κουρασει" το ματι με αποτελεσμα η ανεκτικοτητα να μειωθει μεσα στα χρονια?
Προσωπικα δεν κανω τετοια χρηση παρα μονο 1 νυχτα που μπορει να με παρει ο υπνος καταλαθος, απλα θελω να θεσω το ερωτημα προς ενημερωση των υπολοιπων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xSlade είπε

Παιδιά ανάγκη. Εδώ και πολλά χρόνια φοράω τους AQUACLEAR της Meyers αλλά μου τελειώσαν και πλέον έχουν καταργηθεί,δεν μπορώ να τους βρω πουθενά. Έχω δοκιμάσει άλλες 2-3 μάρκες και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με όλες: Ο φακός μου φαίνεται πολύ χοντρός,νιώθω λες και έχω ένα...πατατάκι πάνω στο μάτι.

Υπάρχει κάποιος που να φόραγε τους παραπάνω και να άλλαξε σε άλλη εταιρεία; Αν ναι ποιά σας βολέψε;

Γνωρίζει κανείς κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sistah είπε

Να ρωτησω εαν γνωριζεις, η παρατεταμενη χρηση (ημερες, οπως ο συμφοφουμιτης) των FDA approved φακων, μπορει μακροπροθεσμα να "κουρασει" το ματι με αποτελεσμα η ανεκτικοτητα να μειωθει μεσα στα χρονια?
Προσωπικα δεν κανω τετοια χρηση παρα μονο 1 νυχτα που μπορει να με παρει ο υπνος καταλαθος, απλα θελω να θεσω το ερωτημα προς ενημερωση των υπολοιπων. 

Ο φακός επαφής μπορεί να ενοχλήσει το μάτι α. μηχανικά σαν ξένο σώμα, β. λόγω περιορισμού της οξυγόνωσης, γ. λόγω πιθανής μόλυνσης, δ. λόγω χημικού/αλλεργικού ερεθισμού που προκαλεί ο ίδιος ή το καθαριστικό που συγκρατεί επάνω του. Με όλους τους τρόπους, όλα τα είδη φακών μπορούν να οδηγήσουν σε δυσανεξία (σε διαφορετικό βαθμό ο καθένας). Δεν έχω υπόψη μου κάποια μελέτη που να συγκρίνει τον κίνδυνο/πιθανότητα δυσανεξίας. Σε κάθε περίπτωση προσπαθούμε για το καλύτερο, οπότε...

... μην κοιμάστε με τους φακούς σας (τουλάχιστον όχι συστηματικά), ακόμα και με τον καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...