Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάνεις άποψη για τους Cooper Vision Biomedics 55 evolution;

 

Και μία άλλη ερώτηση: σε κατάστημα οπτικών μετράνε καμπυλότητα (BC) ή σε στέλνουν σε γιατρό; Είναι δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε να προτείνεται κανέναν καλό φακό δοκιμασμένο, όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστο στην πολύωρη χρήση. Τώρα χρησιμοποιώ της bausch and lomb (softlens 59) και θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο καλύτερο αν υπάρχει σε μηνιαίους . Ακόμα καλύτερα, αν υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιούσε τους συγκεκριμένους φακούς και πήγε σε κάτι καλύτερο η γνώμη του θα μετρήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε να προτείνεται κανέναν καλό φακό δοκιμασμένο, όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστο στην πολύωρη χρήση. Τώρα χρησιμοποιώ της bausch and lomb (softlens 59) και θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο καλύτερο αν υπάρχει σε μηνιαίους . Ακόμα καλύτερα, αν υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιούσε τους συγκεκριμένους φακούς και πήγε σε κάτι καλύτερο η γνώμη του θα μετρήσει. 

Σε μένα πιο άνετα "έκατσαν" οι avaira toric της Cooper vision. Είναι 14ήμερης αντικατάστασης αλλά αν τους προσεχείς βγάζουν άνετα το μήνα χωρίς αλλοιώσεις κλπ. Έχουν και προστασία uv. Αν και το κάθε μάτι είναι διαφορετικό και δεν σημαίνει πως κάθονται το ίδιο άνετα σε όλους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πιο άνετα "έκατσαν" οι avaira toric της Cooper vision. Είναι 14ήμερης αντικατάστασης αλλά αν τους προσεχείς βγάζουν άνετα το μήνα χωρίς αλλοιώσεις κλπ. Έχουν και προστασία uv. Αν και το κάθε μάτι είναι διαφορετικό και δεν σημαίνει πως κάθονται το ίδιο άνετα σε όλους. :)

Θα ψάξω αν μπορέσω να βρω ένα ζευγάρι να τους δοκιμάσω. Σ'ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια οποιος εχει αγανακτησει με φακους επαφης να δοκιμασει τους Cooper Vision τους θεωρω ενα σκαλι πανω απο τους πολύ καλους acuvue oasys. Βεβαια ειναι και τι καθεται καλυτερα στο ματι του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξεθαβω το θεμα και ερωτώ..

 

Σημερα για πρωτη φορα αγορασα φακους. Ο οπτικος ξηγηθηκε μπομπα, μου κανε μια μετρηση μου εβαλε φακους και μου λεει ελα σε μιση-μια ωρα πισω να μου πεις πως ηταν.

Πραγματι μια ωρα μετα γυρισα στο μαγαζι, ειδε τα ματια μου οτι ηταν μια χαρα, μετρησε δευτερη φορα την οραση και αρχισε το "μαθημα". Ενω μου πε οτι θελει υπομονη κ ολοι αργουν, εγω στα 5' ειχα εκνευριστει :P

Τελοσπαντων στο μισαωρο τους εβαλα-εβγαλα ξανα και ξανα και στα δυο ματια, μου εδειξε το καθαρισμα κλπ.

 

Τους ξερουμε χρονια στο καταστημα αυτο, και φανηκαν και σημερα σωστοι επαγγελματιες.

 

Το λοιπον.. η ολη διαδικασια εγινε στις 4:30-6 το απογευμα. Εφυγα απο το μαγαζι φορωντας τους και τους εβγαλα πριν μιση ωρα. Μολις τους εβγαλα καθε ματι μ ετσουξε λιγακι, εριξα νερο, κι ολα οκ.

 

Φανταζομαι πως το τσουξιμο ηταν λογικο λογω πρωτης φορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαβω το θεμα και ερωτώ..

 

Σημερα για πρωτη φορα αγορασα φακους. Ο οπτικος ξηγηθηκε μπομπα, μου κανε μια μετρηση μου εβαλε φακους και μου λεει ελα σε μιση-μια ωρα πισω να μου πεις πως ηταν.

Πραγματι μια ωρα μετα γυρισα στο μαγαζι, ειδε τα ματια μου οτι ηταν μια χαρα, μετρησε δευτερη φορα την οραση και αρχισε το "μαθημα". Ενω μου πε οτι θελει υπομονη κ ολοι αργουν, εγω στα 5' ειχα εκνευριστει :P

Τελοσπαντων στο μισαωρο τους εβαλα-εβγαλα ξανα και ξανα και στα δυο ματια, μου εδειξε το καθαρισμα κλπ.

 

Τους ξερουμε χρονια στο καταστημα αυτο, και φανηκαν και σημερα σωστοι επαγγελματιες.

 

Το λοιπον.. η ολη διαδικασια εγινε στις 4:30-6 το απογευμα. Εφυγα απο το μαγαζι φορωντας τους και τους εβγαλα πριν μιση ωρα. Μολις τους εβγαλα καθε ματι μ ετσουξε λιγακι, εριξα νερο, κι ολα οκ.

 

Φανταζομαι πως το τσουξιμο ηταν λογικο λογω πρωτης φορας;

Πρεπει να σιγουρευτεις οτι εκτελεις σωστα τη διαδικασια μηπως δηλαδη επειδη ειναι αρχη πιεζεις τα ματια σου κατα την αφαιρεση τους επισης μηπως στεγνωνουν στα ματια σου η τα κοκκινιζουν με αποτελεσμα να νιωθεις τσουξιμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ισως στην αρχη να νιωσεις λιγο αβολα ή τσουξιμο μεχρι να συνηθισεις.
Φορα τους κανονικα και εαν σε 1-2 μερες συνεχιζει το τσουξιμο τοτε περνα παλι απο τον οπτικο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαβω το θεμα και ερωτώ..

 

Σημερα για πρωτη φορα αγορασα φακους. Ο οπτικος ξηγηθηκε μπομπα, μου κανε μια μετρηση μου εβαλε φακους και μου λεει ελα σε μιση-μια ωρα πισω να μου πεις πως ηταν.

Πραγματι μια ωρα μετα γυρισα στο μαγαζι, ειδε τα ματια μου οτι ηταν μια χαρα, μετρησε δευτερη φορα την οραση και αρχισε το "μαθημα". Ενω μου πε οτι θελει υπομονη κ ολοι αργουν, εγω στα 5' ειχα εκνευριστει :P

Τελοσπαντων στο μισαωρο τους εβαλα-εβγαλα ξανα και ξανα και στα δυο ματια, μου εδειξε το καθαρισμα κλπ.

 

Τους ξερουμε χρονια στο καταστημα αυτο, και φανηκαν και σημερα σωστοι επαγγελματιες.

 

Το λοιπον.. η ολη διαδικασια εγινε στις 4:30-6 το απογευμα. Εφυγα απο το μαγαζι φορωντας τους και τους εβγαλα πριν μιση ωρα. Μολις τους εβγαλα καθε ματι μ ετσουξε λιγακι, εριξα νερο, κι ολα οκ.

 

Φανταζομαι πως το τσουξιμο ηταν λογικο λογω πρωτης φορας;

Να ασχοληθεις στο σημειο που ερχεται το δαχτυλο με τον φακο στο ματι.. οσο περισσοτερες επαναληψεις τοσο πιο γρηγορα θα προσαρμοστει το ματι..

Μ@λ@κιες λειζερ θελουμε.. και αν δε πετυχει μονοξειδιο και καλο ταξιδι..!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρώτησα και τον οπτικό χθες μου είπε οτι δεν ακούει κατι παράλογο, νορμαλ του φάνηκε... Θα δω όταν τους φορέσω ξανά και ξανά αλλιώς ιςως αλλάξω τύπο.

Έχω τους Alcon air optix plus hydraglide αλλα θεωρώ θα συνηθίσω την όλη διαδικασία και θα ναι οκ.

 

Παντως έριξα μια μάτια στο net και τη βρηκα τη τριάδα 20€ φθηνότερα απ οσο τη πήρα, περαστικά μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...