Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πεις στον οφθαλμίατρο οτι θέλεις συνταγή για φακούς επαφής διαφοροποιούνται οι μετρήσεις που κάνει από οτι για γυαλιά μυωπίας; Αλλαξα πρόσφατα γυαλιά (κανά δίμηνο πριν), αλλά τώρα θα χρειαστεί να φοράω φακούς επαφής για μια δραστηριοτητα, οποτε λέω να πάρω νέα συνταγή για να είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεις στον οφθαλμίατρο οτι θέλεις συνταγή για φακούς επαφής διαφοροποιούνται οι μετρήσεις που κάνει από οτι για γυαλιά μυωπίας; Αλλαξα πρόσφατα γυαλιά (κανά δίμηνο πριν), αλλά τώρα θα χρειαστεί να φοράω φακούς επαφής για μια δραστηριοτητα, οποτε λέω να πάρω νέα συνταγή για να είμαι σίγουρος.

ναι αλλάζει. Σου βάζει πιο μικρή. Αλλά ακόμα και στον οπτικο να πας και να δείξεις την συνταγή για γυαλιά μπορεί και αυτός να σου βγάλει την διαφορά. Πάντως επειδή δεν είμαι και γιατρός, για καλό και για κακό ρώτα τον οφθαλμίατρό σου για να μην έχεις τπτ τρεχάματα χωρίς λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλάζει. Σου βάζει πιο μικρή. Αλλά ακόμα και στον οπτικο να πας και να δείξεις την συνταγή για γυαλιά μπορεί και αυτός να σου βγάλει την διαφορά. Πάντως επειδή δεν είμαι και γιατρός, για καλό και για κακό ρώτα τον οφθαλμίατρό σου για να μην έχεις τπτ τρεχάματα χωρίς λόγο

Αυτο θα κάνω. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Παιρνω τελευταια τους φακους coopervision για αστιγματισμο και σχεδον ολοι πανω στης 15 ημερες μου βγαζουν μια ρωγμη και σκιζονται ενω τους προσεχω και καθε μερα τους βαζω σε καινουριο υγρο γιατι συμβαινει αυτο το πραγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίρνω biofinity αστιγματικους και μου πρότειναν τους frequency 55 ως καλύτερους , έχετε κάποια άποψη για τους συγκεκριμένους φακούς; Είναι όντως καλύτεροι και άνετοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Εχετε να προτεινε κανα eshop για προσφορες σε φακους επαφης?  

 

Απο εξω παιρνω 10ευρω το ζευγαρι.

 

Χρησιμοποιω ~10χρονια της Bausch & Lomb τους κλασσικους soft lens. Εχετε να προτεινε κατι αλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο το alensa ψωνίζω εδω και κανα χρόνο πολύ καλές τιμές και γρήγορα εξυπηρέτηση , οσο για φακούς μεχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει τους biofinity της coopervision

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ που χρειάζομαι toric φακούς, τις μετρήσεις που θα τις βρώ; Το οπτικό όπου αγοράζω δεν μου τις δίνει, ο οφθαλμίατρος αν με εξετάσει μπορεί να μου βγάλει μετρήσεις για φακούς επαφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ που χρειάζομαι toric φακούς, τις μετρήσεις που θα τις βρώ; Το οπτικό όπου αγοράζω δεν μου τις δίνει, ο οφθαλμίατρος αν με εξετάσει μπορεί να μου βγάλει μετρήσεις για φακούς επαφής;

 

Στον οφαθλμίατρο σου θα πας αυτος ειναι ο κατάλληλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα δοκιμασα τους ημερησιους biotrue και ητανε φοβεροι αλλα δεν βγαινουνε μηνιαιοι  , αλλα μονο ημερησιοι και θελει να παρει ο αδελφος μου μηνιαιους , τελικα βρηκα στο site https://www.alensa.gr/air-optix-aqua-3 , που εχει εδρα στην Πραγα αλλα εξυπηρετει με ελληνικα κουριερ και λεει ο αδελφος μου να δοκιμασει τους air-optix-aqua , επειδη εχει διαφορετικη μυωπια σε καθε ματι θα παρει 2 κουτια που εχουνε το καθενα 3 για να τους δοκιμασει αξιζουνε; . 

παντως που δοκιμασα και τους top view που ειναι αποκλειστηκοτητα της alensa καλουτσικοι μου φανηκαν εμενα προσωπικα αλλα στο αδελφο μου οχι και για αυτο θελει να παρει επωνυμους και οι πιο οικονομικοι ειναι air optix aqua απο οτι βλεπω . 

 

εχει δοκιμασει κανενας τους TopVue Air δειτε εδω https://www.alensa.gr/topvue-air-1-u και τι διαφορα βλεπει με τους απλους top vue ?. 

 

επισης διαφημιζει το ματι ματι ενα ζευγος φακων επαφης μηνιαιων  και 1 υγρο στα 8 ευρω δειτε εδω το βιντεο http://matimati.gr/el/ , τους εχει δοκιμασει κανενας; να μου πει ; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για την αντιμετωπιση ξηροφθαλμιας ποιοι φακοι ειναι καλυτεροι αναμεσα στην 2 εταιριες?

1)Cooper Vision Biofinity

2)Meyers Aqualens Oxygen Plus

Ιδιο θεμα με εμενα διακρινω. Εγω πηρα τους Oxygen Plus  ( τους πρωτους δεν τους γνωριζω) αρκετα ανετοι θα ελεγα αλλα τρομερη λυση στην ξηροφθαλμια δεν εδωσαν. Εν τελη τους συνδυασα με "ψευτικα δακρυα" allergan refresh και επιτελους εδωσα τελος στην ξηροφθαλμια. Στην αρχη εβαζα 1-2 σε καθε ματι καθε μερα, τωρα πολυ πιο αραια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Αγορασα το υγρο new sept total το οποιο στις οδηγιες λεει πως κανει για αποθηκευση, καθαρισμο φακων και θηκης. Για ολα δηλαδη. Ειδα ομως σε καποια προηγουμενη σελιδα καποιους που ελεγαν πως δεν κανει για αποθηκευση. Εν τελει τι ισχυει; Εχω προβληματιστει λογω της χαμηλης του τιμης. Γενικα χρησιμοποιω φακους πολυ αραια, οποτε δεν το εχω ψαξει πολυ. Στο μαγαζι με τα οπτικα δεν μου ειπαν οτι χρειαζεται κατι παραπανω και τωρα να τρεχω σε γιατρους για να κανω μια ερωτηση βαριεμαι :P
Φοραω μηνιαιους, μαρκα και τετοια δεν ξερω, τους παιρνω ζευγαρι ζευγαρι απο μαγαζι με οπτικα με 10ευρω. Φανταζομαι θα ειναι οι πιο βασικοι που υπαρχουν. Γενικα εχω αρκετα ευαισθητα ματια και οι φακοι μου δημιουργουν ενοχληση αν τους φοραω ωρες. Ειδικα τωρα με τις αλλεργιες φοβαμαι μηπως τα κανω χειροτερα με το συγκεκριμενο υγρο. Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...