Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Οι biofinity είναι σφαιρικοί φακοί; Παίζει κανένα ρόλο αυτό; Απ' ότι ήξερα είναι καλύτεροι οι ασφαιρικοί και βοηθάνε αν έχεις λίγο αστιγματισμό.

Τώρα βλέπω ότι οι πιο ακριβές μάρκες κυκλοφορούν μόνο σε shpere έκδοση.

Υπάρχει κάποιος ασφαιρικός σε παρόμοια ποιότητα με τους biofinity;

Θέλω να πάρω άνετους φακούς που να έχουν καλύτερη ανοχή σε ευαισθησία (γιατί φοράω εδώ και 15 χρόνια) αλλά δεν θέλω να χάσω τα πλεονεκτήματα του ασφαιρικού. 

Δεν ξερω πολλα αλλα οι biofinity ειναι οτι καλυτερο εχει δοκιμασει η κορη μου με υψηλη μυωπια και αστιγματισμο . Δυστυχως βγαινουν μεχρι 10 βαθμους .Απο εκει και πανω παμε σε custom φακους και το κοστος εκτοξευεται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άλλο ρωτάω εγώ. Εχω 0.5 αστιγματισμό που δεν χρειάζεται toric.

Θυμάμαι όμως ότι μου είχαν πει να παίρνω καλύτερα ασφαιρικούς φακούς αντί για σφαιρικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, The_Judas είπε

Οι biofinity είναι σφαιρικοί φακοί; Παίζει κανένα ρόλο αυτό; Απ' ότι ήξερα είναι καλύτεροι οι ασφαιρικοί και βοηθάνε αν έχεις λίγο αστιγματισμό.

Τώρα βλέπω ότι οι πιο ακριβές μάρκες κυκλοφορούν μόνο σε shpere έκδοση.

Υπάρχει κάποιος ασφαιρικός σε παρόμοια ποιότητα με τους biofinity;

Θέλω να πάρω άνετους φακούς που να έχουν καλύτερη ανοχή σε ευαισθησία (γιατί φοράω εδώ και 15 χρόνια) αλλά δεν θέλω να χάσω τα πλεονεκτήματα του ασφαιρικού. 

Οι Biofinity είναι ασφαιρικοί - έχουν ασφαιρική πρόσθια επιφάνεια. Μην μπερδεύεις την "sphere" έκδοση που σημαίνει απλά ότι δε διορθώνει αστιγματισμό ("toric"). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία μήπως ξερει κανείς..

Έχω μυωπία και αστιγματισμό. Όταν φοράω φακούς επαφής δεν βλέπω τόσο καλα κοντά. Όταν δεν τους φοραω , βλέπω καλά κοντά αλλά όχι μακριά. Ο αστιγματισμος φταίει; Έχω αστιγματισμό περίπου 1 βαθμό και μυωπία 4 βαθμοί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fir3fly είπε

Απορία μήπως ξερει κανείς..

Έχω μυωπία και αστιγματισμό. Όταν φοράω φακούς επαφής δεν βλέπω τόσο καλα κοντά. Όταν δεν τους φοραω , βλέπω καλά κοντά αλλά όχι μακριά. Ο αστιγματισμος φταίει; Έχω αστιγματισμό περίπου 1 βαθμό και μυωπία 4 βαθμοί.  

Ο γιατρος ή ο οπτικος τι λενε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fir3fly είπε

Απορία μήπως ξερει κανείς..

Έχω μυωπία και αστιγματισμό. Όταν φοράω φακούς επαφής δεν βλέπω τόσο καλα κοντά. Όταν δεν τους φοραω , βλέπω καλά κοντά αλλά όχι μακριά. Ο αστιγματισμος φταίει; Έχω αστιγματισμό περίπου 1 βαθμό και μυωπία 4 βαθμοί.  

1. Από τη Σάμο είσαι;

2. Αν εισαι 35 και άνω ίσως ξεκινάει η πρεσβυωπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

τελικά δεν την παλεύω με τους φακούς και το γύρισα πάλι στα γυαλιά μέχρι να κάνω λείζερ. Το θέμα είναι ότι πηγαίνω μια φορά την βδομάδα για 5χ5. Καμιά πρόταση όσο το δυνατόν οικονομικότερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

τελικά δεν την παλεύω με τους φακούς και το γύρισα πάλι στα γυαλιά μέχρι να κάνω λείζερ. Το θέμα είναι ότι πηγαίνω μια φορά την βδομάδα για 5χ5. Καμιά πρόταση όσο το δυνατόν οικονομικότερη;

Να υπολογιζεις 1500-2000 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...