Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Mikaela 200 είπε

Παιδια , γεια σας θελω να βαλω φακους επαφης 9 χρινια χρησιμοποιω γυαλια καποιες ερωτησεις : ειναειναι επικινδυνοι ? Ειναι ευκολη η διαδικασια που χρειαζονται να μπουν σε ενα υγρο για καποιες ωρες κλπ. Επισης θελω να βαλω σε μπλε χρωμα ειναι αξιοπιστει οι εγχρωμοι ? 

κατσε, ενα ενα, μεσα στο υγρο τους βαζεις καθε βραδυ πριν πας για υπνο η οταν δεν τους φορας, οχι δεν ειναι επικινδυνοι απλα δεν κανει να κοιμηθεις με τους φακους στα ματια,

εγω την πρωτη φορα εκανα 2 ωρες να τους βαλω και αλλες 2 να τους βγαλω, τωρα κανω 5 δευτερολεπτα. παρε πρωτα απλους να μαθεις και μετα παρε με χρωμα

με χρωμα ειναι ακριβοι και καθε μηνα αναλογα με τη χρηση πρεπει να τους αλλαζεις

Επεξ/σία από makiss8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, makiss8 είπε

κατσε, ενα ενα, μεσα στο υγρο τους βαζεις καθε βραδυ πριν πας για υπνο η οταν δεν τους φορας, οχι δεν ειναι επικινδυνοι απλα δεν κανει να κοιμηθεις με τους φακους στα ματια,

εγω την πρωτη φορα εκανα 2 ωρες να τους βαλω και αλλες 2 να τους βγαλω, τωρα κανω 5 δευτερολεπτα. παρε πρωτα απλους να μαθεις και μετα παρε με χρωμα

με χρωμα ειναι ακριβοι και καθε μηνα αναλογα με τη χρηση πρεπει να τους αλλαζεις

Αυτοι που μου λες οι κανονικοι ειναι ετησιοι περιπου ποσο κοστιζπυν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την εμπειρία μου σου λέω να μην "τσιγκουνευτείς" λεφτά στους φακούς επαφής. Πρόκειται για τα μάτια μας.

 

εμένα το υγρό με τους φακούς που βάζω βγαίνουν 40 ευρώ το μήνα αν και δεν είναι έγχρωμοι αλλά toric.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πολύ μεγάλες μυωπίες ποιους φακούς προτείνετε μέχρι τώρα έχω δεί ότι η πιο καλή είναι η biofinity xr έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ? Και από υγρό είδα ότι τό καλητερο είναι το opti free pure moist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Biofinity και από μένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους σε αντίθεση με PureVision 2HD που μου κοκκίνιζαν τα μάτια + ξηροφθαλμία.

Σχετικά με το υγρό δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις λεφτά στο Pure Moist όταν το Express κάνει εξίσου καλή, αν όχι καλύτερη, δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι εδω και αρκετα χρονια, εχω περασει σε ημερησιους διοτι οι μηνιαιοι μου ερεθιζαν τα ματια.Επειδη δεν τους φοραω πολλες ωρες λογω υπολογιστη στην δουλεια αλλα οταν  βγαινω εξω η παιζω μπαλα, τους βαζω σε θηκη και τους φοραω αλλη μια φορα και μετα τους πεταω γτ φθειρονται ευκολα και γενικα ειναι αρκετα ευαισθητοι.Επισης χρησιμοποιω φυσικο ορο  με αντιμικροβιακο στις θηκες, που ειναι φθηνοτερο απο τα υγρα και μου κρατα και παραπανω.Επισης για την φιλη που ρωτησε αν μπαινουν ευκολα και αντιστοιχα αν τους βγαζεις ευκολα εγω προσωπικα επειδη εκατσα στο μαγαζι πρωτα για να μου δειξουν , με το που τους τποποθετησα στο δαχτυλο τους εβαλα κατευθειαν λες και ηξερα χρονια.Αφου και η κοπελα μου ειπε ειναι πολυ σπανιο καποιος π δεν εχει ξαναφορεσει να τους βαζει τοσο ευκολα.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμπειρικα μιλωντας, αντιλαμβανομαι την αναγκη να ανταλλαξουμε αποψεις ομως το ζητημα ειναι αρκετα λεπτο που σημαινει οτι ο καλυτερος συμβουλος ειναι ο οπτικος.
Εχω δοκιμασει σχεδον ολους τους toric και αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καθε ματι "δεχεται" διαφορετικα τον φακο ή το υγρο φακων.
Τουτεστιν, η απαντηση ειναι στην δοκιμη εφαρμογης του καθε φακου ξεχωριστα μιας και ευτυχως εχουμε την δυνατοτητα να τους δοκιμασουμε σχεδον/ή δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλύτερη σημασία έχει ο φακός να ταιριάζει στην καμπυλότητα του ματιού, καθώς και το υλικό κατασκευής του (το ίδιο υλικό σε άλλον είναι οκ και άλλον τον ενοχλεί). Αν βρεις καμπυλότητα και υλικό που σου ταιριάζουν, μετά παίρνεις οποία μάρκα/μοντέλο της αγοράς με αυτά τα χαρακτηριστικά θέλεις (=το φθηνότερο).

Καμπυλότητα σου μέτρα ο οφθαλμίατρος ή σε αρκετά καταστήματα οπτικών, που έχουν εξοπλισμό. Για το υλικό δεν ξέρω, εγώ το βρήκα με δοκιμές.

 

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ishmael είπε

Biofinity και από μένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους σε αντίθεση με PureVision 2HD που μου κοκκίνιζαν τα μάτια + ξηροφθαλμία.

Σχετικά με το υγρό δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις λεφτά στο Pure Moist όταν το Express κάνει εξίσου καλή, αν όχι καλύτερη, δουλειά.

Είναι λίγο θέμα ματιών. Δυο φίλοι μου που φοράνε φακούς όντως δεν έχουν ιδιαίτερο κόλλημα με μάρκα κτλ. Εγώ μάλλον έχω ξηροφθαλμία (κοκκινίζουν γενικά εύκολα τα μάτια μου) και νιώθω διαφορά με την έννοια ότι κρατάει παραπάνω πριν αρχίσουν να γίνονται άβολοι οι φακοί (νταξει 16ωρο που λένε ότι κρατάει δεν ξέρω, μαξ 8-10 ώρες να χω συνεχόμενα φακούς, σπίτι τους βγάζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φορούσα πολλά χρόνια φακούς επαφης χωρίς πρόβλημα.

Τα τελευταία χρόνια όμως τα μάτια μου δεν έχουν την ανοχή που είχαν παλιότερα στους φακούς.

Υπάρχει κάποια μάρκα-τύπος φακών επαφής για τέτοιες περιπτώσεις;  Παίζει ρόλο μεγαλύτερο ρόλο η περιεκτικότητα νερού ή η οξυγόνωση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GenesisX είπε

πολύ καλοί αυτοί, δες και τους biofinity αν σε βολεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GenesisX είπε

Φορούσα πολλά χρόνια φακούς επαφης χωρίς πρόβλημα.

Τα τελευταία χρόνια όμως τα μάτια μου δεν έχουν την ανοχή που είχαν παλιότερα στους φακούς.

Υπάρχει κάποια μάρκα-τύπος φακών επαφής για τέτοιες περιπτώσεις;  Παίζει ρόλο μεγαλύτερο ρόλο η περιεκτικότητα νερού ή η οξυγόνωση.

Εγώ αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπιζα ιδιαίτερα τα καλοκαίρια. Μετά τα 24-25 τα μάτια μου δε σήκωναν τους φακούς με τα 30+ κελσίου της Αθήνας. Και στη θάλασσα το ίδιο. Το αντιμετώπισα χρησιμοποιώντας ημερήσιους φακούς. Είχα αγοράσει δύο πακέτα της Μποσ εν Λομπ που είχαν 90 ημερήσιους μέσα και έβαζα ένα ζευγάρι τη μέρα. Όχι κάθε μέρα, άλλα όταν χρειαζόταν να βάλω φακό άνοιγα καινούριο σετάκι. Βέβαια μετά από ένα σημείο και ο ημερήσιος φακός με ενοχλούσε στο μάτι, με έκοβε αμέσως. Από Σεπτέμβρη Οκτώβρη φόραγα κανονικά μηνιαίο, εκεί το άντεχε περισσότερο το μάτι αλλά και πάλι όχι πολλές ώρες όπως το πρώτο καιρό.

Γενικά τους φακούς τους σιχάθηκα, τα τελευταία χρόνια με πεθαίνανε. Μέχρι που έκανα λέιζερ πριν ενάμιση μήνα και τα πέταξα όλα :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με ενδιαφέρον τις τελευταίες σελίδες. Βλέπω σωστά πράγματα αλλά και απίστευτες ανακρίβειες και λάθη. Και δεν κατηγορώ τα παιδιά που τις γράφουν. Το θέμα των φακών επαφής είναι πολύ σοβαρό και δεν εξαντλείται σε 5 μάρκες και 4 τύπους. Δυστυχώς ακόμα και πολλοί οπτικοί (όπως φαίνεται από προηγούμενα ποστ) λένε πράγματα που δεν ισχύουν. Σε πολύ γενικές γραμμές:

- Οι σιλικόνης υδρογέλης έχουν πολύ μεγαλύτερη διαπερατότητα σε οξυγόνο (άρα το μάτι, ο κερατοειδής, αναπνέει καλύτερα). Συχνά όμως ειδικά στο τέλος της ημέρας δεν είναι τόσο άνετοι σαν τους φακούς από άλλες υδρογέλες και αυτό γίνεται πιο έντονο όταν συνυπάρχει ξηροφθαλμία.

- Όπου υπάρχουν ενοχλήσεις χρησιμοποιείστε τεχνητά δάκρυα. μπορούν να βελτιώσουν θεαματικά την άνεση.

- Καταλήξτε στο υγρό φακών που σας ταιριάζει και μην το αλλάζετε. Πολλές ενοχλήσεις μπορεί να οφείλονται στα συστατικά ενός καινούριου υγρού (και ας είναι ακριβό και επώνυμο).

- Ακολουθείστε πιστά τις οδηγίες χρήσης, φροντίδας και αλλαγής των φακών σας. Πολλές φορές η τύχη και η φύση προστατεύουν, αλλά αυτό δε γίνεται πάντα. Μια κερατίτιδα από φακούς μπορεί στην καλύτερη να σας στερήσει τους φακούς για μερικές μέρες, στη χειρότερη όμως μπορεί να στερήσει την όραση για πάντα.

Αυτά θεωρήστε τα γενικές πληροφορίες και όχι οδηγό αγοράς. Ο οπτικός και ο οφθαλμίατρος γνωρίζουν και ο οφθαλμίατρος βλέπει τα μάτια σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...