Προς το περιεχόμενο

Το Android Market ξεπέρασε τις 500.000 εφαρμογές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά sheva εσύ κάτσε με το android που μετά από 5-6 μήνες σταματάνε την υποστίριξη.

 

Ακόμα να μου αναλύσεις σε ποιο κομμάτι κώδικα το android αντέγραψε το iOS, ή αυτό εκεί στην apple δεν σας το είπαν;;;;....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

συμπέρασμα που βγάζω για ακόμα μια φορά :

 

moderation υπάρχει μόνο σε offtopic μηνύματα, flame, fanboyσμους οταν ο τίτλος τους θέματος έχει σχέση με Apple.

 

Οταν μιλάγε για το android ή wp ο κάθε πικραμένος μπορεί να λέει του κατέβει.

 

καληνύχτα insomnia

+1

Αν και δεν έχω πρόβλημα να γράφει ο καθένας τη γνώμη του, αλλά με ενοχλεί ιδιαίτερα οι διακρίσεις κάποιων "θεριστών" εδώ μέσα! :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android έχει το ίδιο user interface με το ios και ξαναπαραθέτω την άποψη του jobs για το android να ξεστραβωθείς

Απύθμενο το μίσος του Steve Jobs για το Android

Όπως αναφέρει ο επίσημος βιογράφος του Steve Jobs, ο ιστορικός ηγέτης της Apple είχε βάλει σκοπό της ζωής του να πολεμήσει το Android με κάθε μέσο. Ο Jobs θεωρούσε ότι το Android είναι μια "μεγάλη κλοπή" που έχει αντιγράψει ασύστολα το iOS.

 

 

 

Είναι χαρακτηριστικά τα λόγια που αναφέρει ο Walter Isaacson στη βιογραφία του Jobs: "Θα πολεμήσω το Android μέχρι να αφήσω την τελευταία μου πνοή. Αν χρειαστεί, θα ξοδέψω και τα 40 δισ. δολάρια που έχει η Apple στην τράπεζα για να διορθώσω αυτό το λάθος. Θα καταστρέψω το Android, γιατί είναι ένα κλεμμένο προϊόν. Μέχρι και πυρηνικό πόλεμο μπορώ να κάνω γι' αυτό το λόγο!"

 

 

 

Να σημειώσουμε ότι ο επί σειρά ετών CEO της Google ήταν μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Apple. Όταν το Android άρχισε να κερδίζει μερίδιο, ο Jobs έδειξε την πόρτα της εξόδου στον Eric Schmidt. "Δε θέλω τα λεφτά σου. Ακόμα κι αν μου δώσεις 5 εκατομμύρια δολάρια, δε θα τα πάρω. Έχω πολλά λεφτά. Θέλω να σταματήσεις να χρησιμοποιείς τις ιδέες μου στο Android", φέρεται να είπε ο Jobs στον Schmidt πριν από ένα περίπου χρόνο σε κατ' ιδίαν συνάντηση.

 

 

 

Έχει, πάντως, ενδιαφέρον το γεγονός ότι η Apple δεν έχει στραφεί ευθέως κατά της Google. Η τακτική της εταιρείας είναι να "κυνηγάει" δικαστικά τις εταιρείες που χρησιμοποιούν το λειτουργικό της Google, όπως η Samsung και η HTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελειωνετε με τις παπατζες σας

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=pp0HlX1ySGg

 

δειτε και το part 2

 

κ μετα πηγαινετε να κανετε εδιτ τα παπατζιλικια μεγατονων που γραφτηκαν μεσα σε τοσες σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android έχει το ίδιο user interface με το ios και ξαναπαραθέτω την άποψη του jobs για το android να ξεστραβωθείς

Απύθμενο το μίσος του Steve Jobs για το Android

Όπως αναφέρει ο επίσημος βιογράφος του Steve Jobs, ο ιστορικός ηγέτης της Apple είχε βάλει σκοπό της ζωής του να πολεμήσει το Android με κάθε μέσο. Ο Jobs θεωρούσε ότι το Android είναι μια "μεγάλη κλοπή" που έχει αντιγράψει ασύστολα το iOS.

 

 

 

Είναι χαρακτηριστικά τα λόγια που αναφέρει ο Walter Isaacson στη βιογραφία του Jobs: "Θα πολεμήσω το Android μέχρι να αφήσω την τελευταία μου πνοή. Αν χρειαστεί, θα ξοδέψω και τα 40 δισ. δολάρια που έχει η Apple στην τράπεζα για να διορθώσω αυτό το λάθος. Θα καταστρέψω το Android, γιατί είναι ένα κλεμμένο προϊόν. Μέχρι και πυρηνικό πόλεμο μπορώ να κάνω γι' αυτό το λόγο!"

 

 

 

Να σημειώσουμε ότι ο επί σειρά ετών CEO της Google ήταν μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Apple. Όταν το Android άρχισε να κερδίζει μερίδιο, ο Jobs έδειξε την πόρτα της εξόδου στον Eric Schmidt. "Δε θέλω τα λεφτά σου. Ακόμα κι αν μου δώσεις 5 εκατομμύρια δολάρια, δε θα τα πάρω. Έχω πολλά λεφτά. Θέλω να σταματήσεις να χρησιμοποιείς τις ιδέες μου στο Android", φέρεται να είπε ο Jobs στον Schmidt πριν από ένα περίπου χρόνο σε κατ' ιδίαν συνάντηση.

 

 

 

Έχει, πάντως, ενδιαφέρον το γεγονός ότι η Apple δεν έχει στραφεί ευθέως κατά της Google. Η τακτική της εταιρείας είναι να "κυνηγάει" δικαστικά τις εταιρείες που χρησιμοποιούν το λειτουργικό της Google, όπως η Samsung και η HTC.

Από πότε τα unix-like os ανήκουν στην apple και στο job και δε το ξέραμε!

Και μετά ο τύπος έχει το θράσος να αποκαλεί τους άλλους κλεφτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τη μπερδεύω καθόλου!Αν έχεις καταλάβει τα android σου προσφέρουν και την εναλλακτική του custom rom, κάτι που εσείς μια ζωή δε θα το θεωρήσετε υποστηρίξει μόνο και μόνο,για να έχετε κάτι να λέτε για την apple σας!

Και αν είχα να διαλέξω μεταξύ hd2(που το'χει παρατήσει η htc) κ iphone 4(που το στηρίζει η apple),με τα 1000 το hd2 θα διάλεγα!

Αλλο τί κάνουν οι xda και άλλο τι κάνει μια εταιρεία επίσημα. Οχι οι xda δεν είναι επίσημη υποστήριξη και όλο αυτό το παιχνιδάκι του να ψάχνω custom rom που να δουλεύει χωρίς σοβαρά bugs το βαρέθηκα. Γι αυτό και το κινητό μου είναι το desire s ένα από τα πιο απροβλημάτιστα android τηλέφωνα και ναι είναι με την επίσημη ρομ.

Το Ipad μου και αυτό απροβλημάτιστο και μάλιστα είναι η καλύτερη ηλεκτρονική συσκευή που έχω αγοράσει ποτέ μου και έχω αγοράσει πολλές.

Η apple δεν είναι δικιά μου ( μακάρι να ήταν ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο τί κάνουν οι xda και άλλο τι κάνει μια εταιρεία επίσημα. Οχι οι xda δεν είναι επίσημη υποστήριξη και όλο αυτό το παιχνιδάκι του να ψάχνω custom rom που να δουλεύει χωρίς σοβαρά bugs το βαρέθηκα. Γι αυτό και το κινητό μου είναι το desire s ένα από τα πιο απροβλημάτιστα android τηλέφωνα και ναι είναι με την επίσημη ρομ.

Το Ipad μου και αυτό απροβλημάτιστο και μάλιστα είναι η καλύτερη ηλεκτρονική συσκευή που έχω αγοράσει ποτέ μου και έχω αγοράσει πολλές.

Η apple δεν είναι δικιά μου ( μακάρι να ήταν ).

Και γω σου λέω ευτυχώς που το παράτησε η htc και μπορώ να τρέχω wp mango και android 2.3 σε dualboot, απροβλημάτιστα με την βοήθεια των xda! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android έχει το ίδιο user interface με το ios και ξαναπαραθέτω την άποψη του jobs για το android να ξεστραβωθείς

Απύθμενο το μίσος του Steve Jobs για το Android

Όπως αναφέρει ο επίσημος βιογράφος του Steve Jobs, ο ιστορικός ηγέτης της Apple είχε βάλει σκοπό της ζωής του να πολεμήσει το Android με κάθε μέσο. Ο Jobs θεωρούσε ότι το Android είναι μια "μεγάλη κλοπή" που έχει αντιγράψει ασύστολα το iOS.

 

 

 

Είναι χαρακτηριστικά τα λόγια που αναφέρει ο Walter Isaacson στη βιογραφία του Jobs: "Θα πολεμήσω το Android μέχρι να αφήσω την τελευταία μου πνοή. Αν χρειαστεί, θα ξοδέψω και τα 40 δισ. δολάρια που έχει η Apple στην τράπεζα για να διορθώσω αυτό το λάθος. Θα καταστρέψω το Android, γιατί είναι ένα κλεμμένο προϊόν. Μέχρι και πυρηνικό πόλεμο μπορώ να κάνω γι' αυτό το λόγο!"

 

 

 

Να σημειώσουμε ότι ο επί σειρά ετών CEO της Google ήταν μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Apple. Όταν το Android άρχισε να κερδίζει μερίδιο, ο Jobs έδειξε την πόρτα της εξόδου στον Eric Schmidt. "Δε θέλω τα λεφτά σου. Ακόμα κι αν μου δώσεις 5 εκατομμύρια δολάρια, δε θα τα πάρω. Έχω πολλά λεφτά. Θέλω να σταματήσεις να χρησιμοποιείς τις ιδέες μου στο Android", φέρεται να είπε ο Jobs στον Schmidt πριν από ένα περίπου χρόνο σε κατ' ιδίαν συνάντηση.

 

 

 

Έχει, πάντως, ενδιαφέρον το γεγονός ότι η Apple δεν έχει στραφεί ευθέως κατά της Google. Η τακτική της εταιρείας είναι να "κυνηγάει" δικαστικά τις εταιρείες που χρησιμοποιούν το λειτουργικό της Google, όπως η Samsung και η HTC.

 

Συγγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος το user interface του android είναι γραμμένο σε java ενώ του iOS σε C, επίσης αν δεν κάνω λάθος το android έχει widgets κάτι που το iPhone δεν έχει.

Επίσης το app drawer δεν είναι το βασικό μενού κάτι που είναι στο iPhone....

Επίσης αν δεν κάνω λάθος το android έχει notification manager κάτι που το iPhone δεν έχει....

 

Και παρά την ουσιαστική διαφορά των widgets μου λες ότι "οπτικά" είναι το ίδιο....

 

Εγώ σε ρώτησα συγκεκριμένα ποια κομμάτια του android είναι αντεγραμμένα (δηλάδη ίδια) από το iOS....

Και μου πετάς ένα γενικό (τι είπε ο JoBs στην αυτοβιογραφία του δεν με νοιάζει και τόσο) το UI είναι ίδιο....

Πορσπάθησε σε λίγο θα μου πεις ότι είναι και ίδια τα τηλέφωνα που βγαίνουν για να μην μπαίνεις στον κόπο να μπαίνεις σε λεπτομέριες.....

 

Ξαναρωτάω λοιπόν γιατί το android είναι αντιγραφή;;;;...

Σε ποια κομμάτια ακριβώς....

Στο UI δεν μπορεί να είναι γενικά γιατί το UI δεν είναι ίδιο....

 

Πάμε παρακάτω...

Σε ποια κομμάτια του UI το android αντέγραψε το iOS....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheva gr Αμα το παρατηρισεις καλά είναι ίδιο το ui και δεν έκαναν κάτι διαφορετικό όπως η microsoft άμα εσύ δεν το βλέπεις τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheva gr Αμα το παρατηρισεις καλά είναι ίδιο το ui και δεν έκαναν κάτι διαφορετικό όπως η microsoft άμα εσύ δεν το βλέπεις τι να σου πω.

 

Ναι ρε παιδί μου αλλά στο δικαστήριο η apple δεν μπορεί να πει...

Να κύριε δικαστά άμα το δείτε λίγο μοιάζει....

Οχι....

Συγκρίνουν κάποια συγεκριμένα κομμάτια τα οποία όχι μόνο μοιάζουν, αλλά είναι σχεδόν ίδια....

Το UI όπως ανέφερα παραπάνω δεν είναι ίδιο λόγω widgets....

Περιμένω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε και benchmark που έβαλε πρώτα ο kenzo που αποδυκνύει πως το 4ς είναι το γρηγοροτερο smartphone στον κόσμο.

σορυ αλλα στο nexus s μου βγαζω 2920 με opera browser και cpu στο κανονικό....

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...