Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Help, πολύ καλή ταινία εποχής 1960 που περιγράφει τον ρατσισμό που δέχοντουσαν οι μαύροι σην πολιτεία του Mississipi. 

 

Πολύ καλές ερμηνείες από Emma Stone & Viola Davis.

 

8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt1454029/?ref_=nv_sr_1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω νομιζω ηταν πολυ καλυτερο απο το margin call,το οποιο το βρηκα καπως βαρυ και καταθλιπτικο.Οφτοπικ,στειλε πμ για το invesment industry αν θελεις φυσικα γιατι ψαχνομαι για μεταπτυχιακο σε finance και θελω εμπειριες απο καποιον που το ζει απο μεσα.

 

Το ίδιο ειπα και εγώ.

 

Σε ΠΜ τι θες να στείλω ? Παρουσίαση? :D 

 

Αν θες κάτι συγκεκριμένο ρώτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πιμι ε, όχι εδω :P

 

Λοιπον.

 

The Hateful Eight: Μου άρεσε αρκετά, δεν με κούρασε καθόλου, ούτε μου φάνηκε μεγάλο όπως είδα ότι φάνηκε σε άλλους. Κλασικότατη Ταραντινοταινία, που ομως δεν θα την τοποθετούσα ούτε στις τοπ του ούτε στις χειρότερες. 7.5/10

 

Big Short. Αριστο με εξαιρετικές ερμηνείες.. Ο Carell αξιζε μεχρι και οσκαράκι, καλοί και οι Bale, Pitt. 8,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Help, πολύ καλή ταινία εποχής 1960 που περιγράφει τον ρατσισμό που δέχοντουσαν οι μαύροι σην πολιτεία του Mississipi. 

 

Πολύ καλές ερμηνείες από Emma Stone & Viola Davis.

 

8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt1454029/?ref_=nv_sr_1

Συγγνωμη αλλα η Emma Stone αποσο θυμαμαι την ταινια που την ειχα δει πριν απο κανα 6μηνο,πιο μετρια δεν παει.

Jessica Chastain πολυ καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: TheDanish girl

 

4 οσκαρικες υποψηφιοτητες και ρεσιταλ ερμηνειας απο τον ηδη βραβευμενο  Redmayne που αποτελει εναν απο τους  καλυτερους ηθοποιους της γενιας του ,σιγουρα θα δουμε πολλα στο μελλον απο αυτον .

Ο Hooper (The King's speech)  συνθετει το παζλ μιας πραγματικης  ιστοριας ,σκανδαλωδης για την εποχη που διαδραματιζεται στο 1930 .

Την προσπαθεια ενος ανθρωπου να απεγκλωβιστει απο το αντρικο σωμα που ειχε γεννηθει σε εκεινο που ενιωθε πως ηταν και ηθελε, σε ενα γυναικειο σωμα δηλαδη.

Πιστη αναπαρασταση της εποχης , εξαιρετικα κοστουμια απο τον Delgado   και παραγωγη αντιστοιχου επιπεδου .

 

8/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα η Emma Stone αποσο θυμαμαι την ταινια που την ειχα δει πριν απο κανα 6μηνο,πιο μετρια δεν παει.

Jessica Chastain πολυ καλυτερη.

 

Γούστα είναι αυτά, εμένα μου άρεσε αρκετά. Και η Jessica Chastain φοβερή όντως. Από τις καλύτερες νέες ηθοποιούς. 

 

Γενικά το casting ήταν πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MV5BMTc5NzQzNjk2NF5BMl5BanBnXkFtZTgwODU0

 

Victoria (Sebastian Schipper - 2015)

 

Απο το imdb: ''A young Spanish woman who has newly moved to Berlin finds her flirtation with a local guy turn potentially deadly as their night out with his friends reveals a dangerous secret.''

 

Η ταινία είναι γυρισμένη με μια κάμερα με τον καμεραμαν να μην κανει και ιδιαιτερες προσπάθειες να μην γινει αντιληπτός. (Βήματα, ανάσες κ.λ.π) Ωστόσο, δεν υποτίθεται ότι είναι κάποιου είδους mocumentary. Συνεπώς η ταινία έχει εναν δικό της τρόπο να σπάει το fourth wall.

 

Εκτός απο μια κάμερα, η ταινία γυρίστηκε και σε real time με μια μόνο λήψη, (όπως άλλωστε δηλώνει και στην αφισα της: ''One city, one night, one take'') πράγμα που φαίνεται αρκετά δύσκολο και αξιοσημείωτο μιας και κρατάει κοντά στις δυομιση ώρες.

 

Θα πρότεινα να την δείτε χωρίς καθόλου υπότιτλους. Κανένας απο τους πρωταγωνιστές δεν ειναι native speaker, και τα αγγλικά που χρησιμοποιούν είναι σπαστά, και τα χρησιμοποιούν απλά και μονο για να συννενοηθούν. Επίσης, υπάρχουν πολλά γερμανικά στην ταινία, και αν δεν ξερετε Γερμανικά (οπως εγω π.χ), θα μπορέσετε να μπείτε ακόμα πιο πολύ στο πνεύμα της ταινίας (καθώς και στον τίτλο της).

 

Long story short, σιγουρα δεν ειναι κατι αριστουργηματικό, αλλα σίγουρα είναι πολυ καλή. Θα συμφωνησω με το 7.8 του imdb, ισως και να εβαζα λιγο παραπάνω αν ήταν πιο μικρή σε διάρκεια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meru 2015

 

Πέρασε μιάμιση ώρα νεράκι !

την ευχαριστήθηκα την ταινία , όχι τόσο για την περιπέτεια της όσο για την πολύ ενδιαφέρον αφήγηση της πραγματικά  καταπληκτικής  ιστορίας!

7/10

 

 

Αυτό που κατάφερε ο τύπος, 6 μόλις μήνες αφού είχε σπάσει τον αυχένα και το κρανίο του δείχνει οτι όρια στις ανθρώπινες δυνατότητες απλά δεν υπάρχουν !!! 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τα ξαδερφάκια μου στο σπίτι Σαββατο βράδυ λόγω οικογενειακού τραπεζιού κτλ, και μετα το φαγητό λεω ας βαλω Nova να τους βαλω να δουν τίποτα. Ειδα ότι είχε το Inside Out (οσκαρ καλύτερης ταινιας κινουμενων σχεδίων). Ε λοιπόν ήταν καταπληκτικό, το ειδα μαζί τους και μπορώ να πω ότι είναι μια συγκινητική καλοφτιαγμένη και έξυπνη ταινία. Εντυπωσιάστηκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meru 2015

 

Πέρασε μιάμιση ώρα νεράκι !

την ευχαριστήθηκα την ταινία , οχι τόσο για την περιπέτεια της όσο για την πολύ ενδιαφέρον αφήγηση της πραγματικά  καταπληκτικής  ιστορίας!

7/10

 

 

αυτο που κατάφερε ο τύπος, 6 μόλις μήνες αφού είχε σπάσει τον αυχένα και το κρανίο του δείχνει οτι όρια στις ανθρώπινες δυνατότητες απλά δεν υπάρχουν !!! 

 

Πολυ καλη ταινια/ντοκυμαντερ   απο  αυτες που ξεχωριζουν στην κατηγορια ,εχω βρεθει στους προποδες  αυτου του βουνου  και ενω δεν ειναι πολυ ψηλο  ειναι πολυ τεχνικο .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αρχισω να κανω παρεα με μερικους εδω μέσα. Το πιο extreme πραγμα που εκανα σημερα, είναι ότι βαριομουν να παρω ποτήρι και ηπια νερο απο την βρυση με το στομα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αρχισω να κανω παρεα με μερικους εδω μέσα. Το πιο extreme πραγμα που εκανα σημερα, είναι ότι βαριομουν να παρω ποτήρι και ηπια νερο απο την βρυση με το στομα.

 

Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα! Εννοείς ότι ...σηκώθηκες και πήγες μέχρι τη βρύση ρε θηρίο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...