Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια και από μένα στον φίλο poulinos για το εξαιρετικό

άρθρο το όποιο πραγματικά λύνει απορίες χρονών. Και τώρα η ερώτηση μου για αυτόν

η για οποιοδήποτε μπορεί να μας διαφωτίσει. Πρώτα κάνω την υπόθεση μου και ότι είναι

λάθος αναμένω διόρθωση.  Όταν συνδεόμαστε

στο ιντερνέτ παίρνουμε μια ip διεύθυνση από ένα φάσμα διευθύνσεων που μας δίνει ο bras. O bras είναι

και το πρώτο hop που έχουμε για να φύγουμε στο ιντερνέτ.  Αν κάνουμε visual trace route την ip  μας θα δούμε ότι καταλήγει

σε άσχετο μέρος. Η ερώτηση μου είναι η εξής πότε φεύγουμε από το lαyer1 + 2  και αρχίζει το layer 3 ? . Που βρίσκεται το πρώτο hop ? υποθέτω πως ο bras μαζεύει

συγκεντρωτικά τα connections γιατί δεν υπάρχει ένας router σε κάθε καφαο. Επίσης Αν υποθέσουμε

ότι ο bras εξυπηρετεί 1000 συνδρομητές τότε σε επίπεδο 1 + 2  τι logs έχει ο παροχος για εμάς ? Γιατί σε επίπεδο

3 προφανώς έχει το username και το password αλλά άσχετα με αυτό μέχρι που μπορεί να τσεκάρει ? μπορεί να

δει ξέρω γω ότι το τάδε connection της τάδε ip ξεκίνησε από την τάδε πόρτα του του dslam μου ? 

οσο ξερω και ελπιζω να σε καλυψει η απαντηση.σε καθε αστικο κεντρο υπαρχει ενα switch στο οποιο πεφτουν πανω ολα τα dslams αλλα οσο ξερω αυτο νομιζω ειναι με fake ip.μετα απο εκει παει σε ενα αλλο μηχανημα κτλ και μετα ναι φευγεις απο εκει και πας προς το datacenter του παροχου που θα μαζευτουν ολα τα connections εκει πανω.εκει μετα θα γινει το authentication σε radius κτλ.οταν περνουν Logs ναι φαινεται οτι ο ταδε χρηστης πχ [email protected] [email protected] εχει προσπαθησει να μπει απο το ταδε οριο πχ της ταδε καρτας στο ταδε αστικο κεντρο την ταδε ωρα .οποτε μπορεις ειτε να δεις logs με βαση το Username ειτε με βαση το port της καρτας του dslam να δεις ποιο Username εχει βαλει ο πελατης.καπως ετσι δουλευουν και μετα τα προγραμματα τα οποια σου κανουν σεταρισμα μονα τους τον ρουτερ.βλεπουν λογικα ποιος εχει παρει μια 10αρα ip και μετα λενε οτι αυτος που συγχρονισε εκει στην ταδε πορτα πρεπει να παρει το ταδε Username.δηλαδη για τον πελατη ξερεις σε ποιο port ποιανης καρτας πεφτει οπως και σε ποιο οριο στην αιθουσα παροχων ειναι.αν πχ γινει καποιο λαθος και εγω που επρεπε να ειμαι στην καρτα 10 και οριο 20 και στο α/κ στο οριο 3000 με βαλουν κατα λαθος στο οριο 2999 τοτε θα φαινεται οτι το Username μου εχει Logs απο το οριο 2999 οριο πχ 19 καρτα 10 ενω στο πραγματικο μου οριο μπορει να μην φαινεται καν συγχρονισμος.οποτε σε εκεινη την περιπτωση μετα δεν θα μπορει πχ να σεταριστει το ρουτερ αυτοματα αφου στο πραγματικο Port Που ειμαι δεν θα πρεπε να υπαρχει χρηστης ακομα.ελπιζω να σε καλυψα.δεν τα ειπα με Layer 1 layer 2 κτλ.

λογικα σε Layer 1 φαινεσαι συγχρονισμενος στο ταδε πορτ της ταδε καρτας που αντιστοιχει στο ταδε οριο και στον ταδε συνδρομητη.Layer  2 λογικα θα γινουν τα exchange των Mac address σε switch και λογικα να υποθεσω bbras κτλ και μετα τα υπολοιπα layer 3 Να γινει το traffic αφου περασεις βεβαια το authentication του radius.Ναι οσο ξερω τα μαζευει συγκεντρωτικα.σε καθε αστικο κεντρο το βασικο ειναι απλα το switch που θα μαζεψει την κινηση απο το dslam μετα θα περασεις σε αλλο μηχανημα(αναλογα τον παροχο) που θα εχει πανω την οπτικη ινα που φευγει απο τον οτε για να παει μεχρι τον παροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω ! η αληθεια ειναι οτι θα χρειαστω λιγο διαβασμα ακομα για να το εμπεδοσω αλλα ειναι μια καλη αρχη! ρωταω γιατι με επιασε ενα αγχος / απορια επειδη ειχα δωσει το  username / password σε ενα φιλο (βλακεια μου) και τελσπα αυτος πηρε συνδεση δικια του μετα κτλπ και θεωριιτηκα δεν το ξαναχρησιμοποιησε , αν ομως σκεφτομουν εμπενε με το δικο μου username kai pass και κατεβαζε torrent px ,  τοτε το προβλημα θα κατεληγε σε πιανου την πορτα ??? την δικια μου η την δικια του ? ετσι οπως τα λες υποθετω στην δικια του , αφου ναι μεν το username ηταν δικο μου αλλα το πορτ του dslam δικο του , σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ο radius δεν θα αφησει να συνδεθεις 2 φορες με το ιδιο Username.Ο δευτερος θα παρει authentication failer γιατι ειναι concurrent με σενα οποτε δεν θα παρει ποτε ip.η αναλογα τον παροχο μπορει να παρει μια 10αρα που να του λεει οτι τα στοιχεια ειναι λαθος.κατα δευτερο ναι θα φαινεται οτι το ταδε username εχει μπει και απο το πχ αστικο κεντρο χαλανδριου πορτα ταδε καρτα ταδε αλλα και πχ μια βδομαδα πιο πριν ειχε μπει το το αστικο κεντρο πεντελης ταδε καρτα ταδε πορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Παιδια μενω στην Σινδο Θεσ/νκης κοντα στα 500 μετρα περιπου απο τα ΤΕΙ. Μπορει να μου πει κανεις πως να βρω το dslam μου? Γιατι κατι ακουσα για ΤΕΙ και δεν δικαιολογειται το 29 dB attenuation. Επισης εδω η περιοχη επειδη ειμαστε σχεδον εξω απο τη Σινδο ειναι αραιοκατηκημενη και δεν εχω δει κανενα ΚΑΦΑΟ εδω κοντα. Αυτη τη στιγμη το ρουτερ στα 14 με 15 mbps. ειναι καλα? Επιπλεον ο αχρηστος ηλεκτρολογος οταν ηρθε μια φορα λογω αλλαγης γραμμης σε isdn εκανε κατι συνδεσεις στα μεταλλικα κουτακια ου ΟΤΕ και μαλλον χωρις ρεγκλετα. Λετα να αυξανει αυτο τον θορυβο?

Υ.Γ. Για να καταλαβετε για τι αχρηστο ηλεκτρολογο μιλαω οταν πηγε να κανει τις συνδεσεις επαθε ηλεκτροπληξια απο το καλωδιο του τηλεφωνου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μενω στην Σινδο Θεσ/νκης κοντα στα 500 μετρα περιπου απο τα ΤΕΙ. Μπορει να μου πει κανεις πως να βρω το dslam μου? Γιατι κατι ακουσα για ΤΕΙ και δεν δικαιολογειται το 29 dB attenuation. Επισης εδω η περιοχη επειδη ειμαστε σχεδον εξω απο τη Σινδο ειναι αραιοκατηκημενη και δεν εχω δει κανενα ΚΑΦΑΟ εδω κοντα. Αυτη τη στιγμη το ρουτερ στα 14 με 15 mbps. ειναι καλα? Επιπλεον ο αχρηστος ηλεκτρολογος οταν ηρθε μια φορα λογω αλλαγης γραμμης σε isdn εκανε κατι συνδεσεις στα μεταλλικα κουτακια ου ΟΤΕ και μαλλον χωρις ρεγκλετα. Λετα να αυξανει αυτο τον θορυβο?

Υ.Γ. Για να καταλαβετε για τι αχρηστο ηλεκτρολογο μιλαω οταν πηγε να κανει τις συνδεσεις επαθε ηλεκτροπληξια απο το καλωδιο του τηλεφωνου!

α.δυστυχως αχρηστοι ηλεκτρολογοι πολλοι.τωρα μπορεις να παιρνεις απο φυσικη συνεγκατασταση μπορει ομως και απο cabin παροχου.οτι ειναι τα τει διπλα σου δεν σημαινει κατι.το 29 attenuation ειναι 2 km περιπου.καφαο καπου θα υπαρχει.σπιτι και να παιρνει απο σταθερο καλωδιο δυσκολα.για 30 attenuation και λογικα 9 Margin ναι ειναι μια χαρα.επισης αν εχεις και Isdn τοτε πολυ μια χαρα γιατι συνηθως το Isdn παιζει χειροτερα απο το Pstn.στα μεταλλικα κουτια που λες λογικα τα τετραγωνα η τα κυκλικα συνηθως δεν υπαρχει ρεγκλετα.μονο στο box αν ειναι σιδερενιο υπαρχει κατι σαν ρεγκλετα αλλα σιγουρα δεν ανεβηκε εκει.δυσκολο να εχει κανει κατι που να ανεβαζει το attenuation αλλα U never know.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμαζεις εσυ κατω.το Isdn παιζει με 96 volt οποτε ναι υπαρχει περιπτωση υπο καποιες συνθηκες να νιωσεις λιγο το ρευματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...