Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 959
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβως αυτο που ελειπε απο την πρωτη εκδοση του X-com. Μοντιφες για τους ποντικαραδες με robotics ή genetics! Με φτιαχνει τρελα αυτο το παιχνιδι. Φτιαξε μας και αλλο μωρη firaxis. Ελπιζουμε σε λιγοτερα καταστροφικα bugs αυτη τη φορα για να μπορεσουμε να απολαυσουμε το ironman μας με την υσηχια μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθα κι εγώ στην παρέα σας!

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάνω install το XCOM, οπότε πείτε μου τι επιβάλλεται να αλλάξω από mods, ρυθμίσεις κλπ για την πιο true εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα στο normal ΟΧΙ ironman και παιξε κανονικα το tutorial (το οποιο αποτελει κομματι της ιστοριας). Το παιχνιδι εχει ορισμενα καταστροφικα bugs και χρειαζεσαι οπως και δηποτε back up saves για να μην πεταξεις το πληκτρολογιο μεσα στην οθονη. Κατα τα αλλα ειναι γαματο παιχνιδι και αν γουσταρεις τετοια παιχνιδια θα καταγουσταρεις σιγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Ακόμα και αν μείνεις μακριά από TBS για καιρό, ακόμα και μια ώρα είναι ικανή να ξυπνήσει το μαύρο δαίμονα και να σε κάνει να ξενυχτάς με τις ώρες και να μουρμουρίζεις ακαταλαβίστικα.

 

Ikaruga ευχαριστώ για το ποστ, έτσι είχα σκοπό να το κάνω. Θυμάμαι πως στις πίσω σελίδες είχε αναφερθεί από τον Apoll αυτό το mod.

 

http://forums.2kgames.com/showthread.php?158376-Anti-cheating-mod-and-real-ufos-released!-Classic-difficult-only

 

Οπότε ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο ή "νερώνει" υπερβολικά το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβαζω για τις αλλαγες απο το mod νομιζω οτι δεν θα "νερωσεις" τιποτα. Ισα ισα που θα το κανεις ποιο δικαιο και θα αποκτησεις και καποιες εξτρα δυνατοτητες που απλα δεν ειναι ενεργοποιημενες στο original παιχνιδι. Ο τυπακος με μια κινηση απλα φτιαχνει μερικα απο τα παραπονα μου στο original παιχνιδι οποτε ναι ριχτο μεσα να γουσταρεις. 

 

Και παλι ομως μην ξεκινησεις σε Ironman καθως τα bugs δεν εχουν φτιαχτει και μπορουν να σου καταστρεψουν ανετα ολοκληρο το progress που εχεις κανει. Σκεψου να εισαι στις 25 ωρες τελευταια αποστολη και να σου κανει ενα τετοιο bug και αντιο ολοκληρο το save σου... Παιξε με την ιδια λογικη ΣΑΝ να εχεις ironman αλλα παντα να εχεις 2-3 saves καβατζα σε περιπτωση μαλακιας του παιχνιδιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ, πάλι, σε τόσα ironman classic, δεν είχα ποτέ game-breaking bug.

 

Το χειρότερο που θυμάμαι είναι που κόλλησε σε ένα harvester o γύρος των δικών μου (σταδιακά "χάνονταν" επιλογές και στο τέλος εξαφανίστηκαν όλα τα tabs) αλλά επανήλθε από το automatic save κανονικά. Τα χρειάστηκα, βέβαια, καθώς ήμουν πολύ κοντά στο τέλος.

 

Αυτό που ξέρω ως bug, είναι ότι αν παίξεις ironman classic + tutorial, κολλάει λίγο πριν το τέλος του tutorial, αλλά δε με πειράζει γιατί θεωρώ το δωρισμένο δεύτερο δορυφόρο πολύ μεγάλο bonus για αυτό το επίπεδο δυσκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένετε από εμένα να πω αν είναι καλό το παιχνίδι, οπότε θα προχωρήσω στο επόμενο.

 

Ξεκινώ σε classic αλλά χωρίς Ironman για να μάθω λίγο το παιχνίδι, και μόλις νιώσω άνετα θα μπω στα βαθιά. Από Second wave επιλογές αξίζει να βάλω random stats (not created equally - hidden potential)?

 

Επίσης για την ώρα παίζω χωρίς mod, αν και ένας φουκαράς rookie ψόφησε με το που (τον) είδε ένα(ς) Thin Man.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το random stats έχει το θέμα ότι μπορεί να σου βγάλει άχρηστους 1-2 από τους αρχικούς. Sniper με 50% ευστοχία; Ναι, μου έχει τύχει.

 

Εγώ θα πρότεινα σε πρώτη φάση να το ξεκινήσεις χωρίς second wave, μέχρι να μάθεις τους μηχανισμούς. Οι πρώτοι 3 μήνες είναι κρίσιμοι (και δύσκολοι) χωρίς επιπλέον δυσκολίες. Αργότερα προσθέτεις διακυμάνσεις στη ζημιά που κάνουν τα όπλα, μείωση των χρημάτων που σου δίνουν οι χώρες όσο περνάει ο καιρός, critical flank shot κτλ.

 

Οι Thin Men είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι. Χειροβομβίδα οπωσδήποτε για να διαλύσεις το όποιο cover ώστε μετά με βολή 1 τους ρίχνεις. Μην  πας σε ανταλλαγή πυρών, σε έχουν άνετα με το light plasma rifle (+10 ευστοχία, 1-shot kill κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το συναίσθημα όταν οι δικοί σου χάνουν βολή από το δυο τετράγωνα απόσταση χωρίς κάλυψη συγκρίνεται μόνο με το συναίσθημα όταν ΠΕΝΤΕ άτομα, από 3 reflex shots και 5 κανονικές, πετυχαίνουν μόνο τις δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eπειδή έχω γλιτώσει από βολή floater εν πτήσει (+ altitude, +10 light plasma rifle, + flanking shot) έχω την τάση να είμαι επιεικής με τους εξωγήινους και την ευστοχία τους. Αλλά, σε καταλαβαίνω.

 

Υπόψη, τα reaction shots έχουν μειωμένο ποσοστό ευστοχίας, σε σχέση με μια κανονική βολή. Ένας rookie που ρίχνει reaction shot σε full cover, ας πούμε, έχει ένα καθαρό 15% να ευστοχήσει (μπορεί να λέω και πολύ, ανάλογα αν υπάρχει και elevation difference).

 

Αλλά και στο γύρο σου, ένας rookie σε full cover ουσιαστικά ρίχνει με 25%, σε half Με 45% (ούτε 1 στις 2 καθαρά). Η αρχή στο classic είναι ζόρικη.

 

Γενική συμβουλή, απέφευγε την ανταλλαγή πυρών στην αρχή πάσει θυσία, υστερείς σε ευστοχία από τη στιγμή που εμφανίζονται οι Thin Men, σε δύναμη πυρός, σε πανοπλίες, στα πάντα. Μια καλή (σχετικά) λύση είναι να βάζεις "τυράκι" (full non-destructible cover + hunker down) για να τους υποχρεώσεις να σε πλησιάσουν, αλλά αυτό λειτουργεί μόνο εφόσον δε βλέπουν στόχο πιο πίσω και έχεις απλωμένα τα reaction shots (ιδανικά με δυνατότητα flanking στο γύρο σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...