Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η βασική διαφορά είναι το HDR (επίσημα) και η υποστήριξη 4κ αναλύσεων σε ανάλογες τηλεοράσεις.

 

Εάν δεν έχεις 4κ τηλεόραση δεν θα δεις ΚΑΜΙΑ διαφορά.

 

HDR έχει και το OG/Slim σε 1080p, αλλά θες minimum €1500 για «καλή» LCD και άνω των €2000 για OLED (όπου το HDR αποκτάει νόημα και ουσία).

Μιας και μιλαμε για την Sony. Ψαξε μια στο google για "Sony 10 year plan PS"... Με το PS2, PS3 και στις αρχες με το Vita η Sony ειχε κανει ενα "προφορικο" συμβολαιο" συμβολαιο με τους καταναλωτες οτι οι συσκευες PS θα υποστηριζονται απο την Sony σε Hardware/Software για 10 χρονια.

 

Ναι πλεον το εχει κανει γαργαρα και προσπαθει να το εξαφανισει και απο το Internet..

 

Ακόμα βγαίνουν παιχνίδια για το PS3.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το 2022-2023 δεν θα βγει π.χ. FIFA/Pro για τους casual gamers σε OG PS4;

 

Θυμάσαι το FIFA14 του PS2; Εκεί ξεπέρασαν την δεκαετία, με πολύ πιο αδύναμο μηχάνημα και με φρενήρη εξέλιξη στο hardware (2001-2013)...

Για να έχεις σημαντικά παραπάνω frames θέλεις και παραπάνω RAM (που δεν έχει)

 

Όχι, δεν παίζει ρόλο η RAM στο framerate. Είναι θέμα CPU-bound και GPU-bound code, ανάλογα πως έχει σχεδιάσει ο developer το παιχνίδι.

 

Η RAM παίζει ρόλο για τα assets (π.χ. textures), όπου εκεί δεν θα δούμε 4K texture packs...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμα βγαίνουν παιχνίδια για το PS3.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το 2022-2023 δεν θα βγει π.χ. FIFA/Pro για τους casual gamers;

 

Θυμάσαι το FIFA14 του PS2; Εκεί ξεπέρασαν την δεκαετία, με πολύ πιο αδύναμο μηχάνημα και με φρενήρη εξέλιξη στο hardware (2001-2013)...

Με το PS Vita η Sony για 1η φορα απο την απαρχη του Playstation Brand, ανακοινωσε οτι περναει σε Legacy status μολις 4.5 χρονια μετα την κυκλοφορια του.

 

Times are changing, που ελεγε και ο τεραστιος Bob Dylan..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό μετά της ανακοινώσεις της Sony και της ms για της καινούργιες κονσόλες, πολύ βγήκαν και είπαν, τι πράγματα είναι αυτά κάθε γενιά πρέπει να διαρκεί πέντε χρόνια άλλος οκτώ να τιμωρησουμε την Sony ms κτλ. Και λέω εγώ τι ανοησίες είναι αυτές, έχουμε κάνει κανένα συμβόλαιο που να λέει θα βγαίνουν κονσόλες κάθε οκτώ χρόνια η έξι χρόνια? Δικαίωμα της είναι να βγάζει κονσόλες και κάθε έξι μήνες, και το ps5 να βγάλει το 2018 μια χαρά θα κάνει, επειδή δηλαδή έχουμε γίνει ουγκαντα η χειρότερα siera leone πρέπει η Sony και η κάθε πολυεθνική να λέει Α μωρέ στην Ελλάδα η σε οποιαδήποτε ξεπεσμενη χώρα δεν έχουν λεφτά.. Το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού στις ανεπτυγμενες χώρες έχουν 4κ tv και σε δύο χρόνια θα έχουν όλοι.. Μην μιλάμε λοιπόν με βάσει την Ελλάδα που είναι πλέον μια αφρικανική χώρα. Επίσης σε δύο τρία χρόνια όσοι επιλέξουν να παραμείνουν εδω, όχι κονσόλες η δεν ξέρω και εγώ τι, ούτε κρεμμύδια δεν θα μπορούν να αγορασουν..

 

Δυστυχώς έτσι είναι. Στην Ελβετία ένα PS4 κοστίζει 1-2 μεροκάματα. Στην Ελλάδα κοστίζει μισό έως ένα μισθό για πολύ κόσμο.

 

Ιστορικά πάντως η νόρμα ήταν κοντά στα 5 χρόνια αν το ψάξετε για τις παλιές κονσόλες... με το PS2 και το PS3 το έκανε η Sony δεκαετία.

Nope. Όπως έχω ξαναπεί αγοράζεις κονσόλα για να καθαρίσεις από το Hardware για μια 5ετία και να μην σε νοιάζουν αναβαθμίσεις κτλ. Αυτός είναι και ο λόγος που πληρώνεις τόσο ακριβά Games, Controllers και οτι άλλο περιφερειακό. Αλλιώς αν είναι να αλλάζω κονσόλα κάθε 4 χρόνια ξοδεύω τα 400 ευρώ στο  PC που έχω(γιατί όποιος έχει κονσόλα έχει και PC απαραίτητα, απλά επιλέγει Console Gaming), και πληρώνω τα πάντα φτηνότερα με καλύτερες πολλές φορές αποδόσεις.

 

Σόρρυ, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Αφενός με €400 παίρνεις μια mid-range GPU (ούτε καν high-end στυλ GTX 1070), αφετέρου αν εγώ βάλω τέτοια κάρτα στο PC μου, θα φάω τέτοιο μπουκάλι που δεν αξίζει τον κόπο...

 

Αν δεν πέσουν δραστικά οι τιμές στο PC hardware (30-50% κάτω) κι αν δεν σοβαρευτούν οι developers (που δεν μπορείς να πιάσεις 1080p60 σε console ports όπως το FH3), για μένα δεν αξίζει να βάλω το χέρι στην τσέπη. Πέραν τούτου, οι κονσόλες έχουν το ατού του φυσικού μέσου (ενοικιάσεις, δανεισμός, μεταχειρισμένα). Όταν γίνουν digital-only ΟΛΑ, τότε το συζητάμε, γιατί δεν έχω όρεξη να πληρώνω 70άρια για κοπανιστό αέρα.

 

Για τα περιφερειακά που λες, πολύς κόσμος είχε σπαστεί άσχημα που οι τιμονιέρες του από το PS3 δεν υποστηρίχθηκαν στο PS4. Πλέον δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με το Pro (και ελπίζω ούτε με το PS5), συν το PS4 BC (base mode).

Για την ακρίβεια στο link λέει ότι κάποιες φορές δεν θα είναι 60fps με τα drops να μην είναι όμως κάτω από 45fps.. δεν λέει ότι θα είναι γύρω στα 45fps!!..οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι μόνο σε κάποιες σκηνές που θα γίνεται πανικός να πέσει στα 45 fps που δεν είναι κάτι τραγικό.. Anyway λίγες μέρες έμειναν για να δούμε  :-D

 

Θα είναι unlocked fps στυλ Tomb Raider 2013 Definitive Edition.

Με το PS Vita η Sony για 1η φορα απο την απαρχη του Playstation Brand, ανακοινωσε οτι περναει σε Legacy status μολις 4.5 χρονια μετα την κυκλοφορια του.

 

Times are changing, που ελεγε και ο τεραστιος Bob Dylan..

 

Το Vita ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις (mobile domination). Κανείς δεν είχε μια κρυστάλλινη σφαίρα να το προβλέψει. Βέβαια ακόμα έχει support μέσω 3rd parties από Ιαπωνία μεριά, άσχετα αν εμένα δεν μου λένε κάτι αυτά τα παιχνίδια (περί ορέξεως).

 

Δεν σου κάνει εντύπωση που ούτε η Nintendo με το πιο επιτυχημένο 3DS δεν θα ξαναβγάλει αυτόνομη φορητή κονσόλα, αλλά υβριδική (NX/Switch);

 

Το έχω ξαναπεί ότι όλα είναι σχετικά. Το 3DS είναι «επιτυχημένο» συγκριτικά με το Vita, αλλά «αποτυχημένο» συγκριτικά με το DS που το αγόραζε και η κουτσή Μαρία (150 μύρια πωλήσεις). Η αγορά δεν σηκώνει πλέον αυτόνομα portables.

Τέλος, για όσους έχουν αμφιβολίες περί optimization, δείτε ένα πρόσφατο (φρεσκότατο) δείγμα παιχνιδιού:

 

 

ΠΟΛΥ πιο optimized από το BF4 του 2013 και πλέον η ανάλυση ανεβαίνει και πάνω από 900p (που κάποιοι έλεγαν ότι δεν γίνεται), με ελάχιστα frame drops.

 

Που είναι οι προφέσορες της κακιάς ώρας που μας λέγανε ότι οι κονσόλες μαξαρίστηκαν στον 1ο χρόνο κυκλοφορίας; Αυτοί που κορόιδευαν τα περί έλλειψης καστομιών; Στου κουφού την πόρτα τα περί ACEs, Async, GPGPU (κινέζικα για αυτούς)... θυμάμαι που λέγανε ότι 2-3 χρόνια μετά θα πέσουμε από το 900p στο 720p (LOL).

 

Ήδη αισίως αγγίζουμε τα 3 χρόνια και το εν λόγω παιχνίδι θα πάρει και Pro patch, χωρίς όμως να αγνοούν την μεγάλη εγκατεστημένη βάση των OG κονσολών. Αν δεν είναι αυτό σεβασμός προς τους πάντες (OG + iterative), τότε τι είναι;

 

Έτσι είναι οι σοβαρές εταιρίες κύριοι. :) Οι άλλοι που πέταγαν τσάτρα-πάτρα high-level PC code στις OG, τα ίδια χάλια θα είναι και στις νεότερες κονσόλες...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έτσι είναι. Στην Ελβετία ένα PS4 κοστίζει 1-2 μεροκάματα. Στην Ελλάδα κοστίζει μισό έως ένα μισθό για πολύ κόσμο.

 

Ιστορικά πάντως η νόρμα ήταν κοντά στα 5 χρόνια αν το ψάξετε για τις παλιές κονσόλες... με το PS2 και το PS3 το έκανε η Sony δεκαετία.

 

Σόρρυ, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Αφενός με €400 παίρνεις μια mid-range GPU (ούτε καν high-end στυλ GTX 1070), αφετέρου αν εγώ βάλω τέτοια κάρτα στο PC μου, θα φάω τέτοιο μπουκάλι που δεν αξίζει τον κόπο...

 

Αν δεν πέσουν δραστικά οι τιμές στο PC hardware (30-50% κάτω) κι αν δεν σοβαρευτούν οι developers (που δεν μπορείς να πιάσεις 1080p60 σε console ports όπως το FH3), για μένα δεν αξίζει να βάλω το χέρι στην τσέπη. Πέραν τούτου, οι κονσόλες έχουν το ατού του φυσικού μέσου (ενοικιάσεις, δανεισμός, μεταχειρισμένα). Όταν γίνουν digital-only ΟΛΑ, τότε το συζητάμε, γιατί δεν έχω όρεξη να πληρώνω 70άρια για κοπανιστό αέρα.

 

Για τα περιφερειακά που λες, πολύς κόσμος είχε σπαστεί άσχημα που οι τιμονιέρες του από το PS3 δεν υποστηρίχθηκαν στο PS4. Πλέον δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με το Pro (και ελπίζω ούτε με το PS5), συν το PS4 BC (base mode).

 

Θα είναι unlocked fps στυλ Tomb Raider 2013 Definitive Edition.

 

Το Vita ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις (mobile domination). Κανείς δεν είχε μια κρυστάλλινη σφαίρα να το προβλέψει. Βέβαια ακόμα έχει support μέσω 3rd parties από Ιαπωνία μεριά, άσχετα αν εμένα δεν μου λένε κάτι αυτά τα παιχνίδια (περί ορέξεως).

 

Δεν σου κάνει εντύπωση που ούτε η Nintendo με το πιο επιτυχημένο 3DS δεν θα ξαναβγάλει αυτόνομη φορητή κονσόλα, αλλά υβριδική (NX/Switch);

 

Το έχω ξαναπεί ότι όλα είναι σχετικά. Το 3DS είναι «επιτυχημένο» συγκριτικά με το Vita, αλλά «αποτυχημένο» συγκριτικά με το DS που το αγόραζε και η κουτσή Μαρία (150 μύρια πωλήσεις). Η αγορά δεν σηκώνει πλέον αυτόνομα portables.

Τέλος, για όσους έχουν αμφιβολίες περί optimization, δείτε ένα πρόσφατο (φρεσκότατο) δείγμα παιχνιδιού:

 

 

ΠΟΛΥ πιο optimized από το BF4 του 2013 και πλέον η ανάλυση ανεβαίνει και πάνω από 900p (που κάποιοι έλεγαν ότι δεν γίνεται), με ελάχιστα frame drops.

 

Που είναι οι προφέσορες της κακιάς ώρας που μας λέγανε ότι οι κονσόλες μαξαρίστηκαν στον 1ο χρόνο κυκλοφορίας; Αυτοί που κορόιδευαν τα περί έλλειψης καστομιών; Στου κουφού την πόρτα τα περί ACEs, Async, GPGPU (κινέζικα για αυτούς)... θυμάμαι που λέγανε ότι 2-3 χρόνια μετά θα πέσουμε από το 900p στο 720p (LOL).

 

Ήδη αισίως αγγίζουμε τα 3 χρόνια και το εν λόγω παιχνίδι θα πάρει και Pro patch, χωρίς όμως να αγνοούν την μεγάλη εγκατεστημένη βάση των OG κονσολών. Αν δεν είναι αυτό σεβασμός προς τους πάντες (OG + iterative), τότε τι είναι;

 

Έτσι είναι οι σοβαρές εταιρίες κύριοι. :) Οι άλλοι που πέταγαν τσάτρα-πάτρα high-level PC code στις OG, τα ίδια χάλια θα είναι και στις νεότερες κονσόλες...

Το χειροτερο δεν το ειπες!!!που βγαινανε και λεγανε να μην περιμενουμε να δουμε τοσες μεγαλες διαφορες στα γραφικα μεταξυ αυτων και τον προηγουμενων κονσολων. :-D Και βλεπουμε παιχνιδια σαν τον batlefield 1 να τρεχουνε στις τωρινες κονσολες και τσιμπιομαστε μεταξυ μας αν ειναι οντως αληθεια αυτο που βλεπουνε μπροστα τα ματια μας.

 

Υ.Γ Κατσε να δεις τι εχει να γινει και με το final fantasy 15 που βγαινει σε περιπου ενα μηνα.

εμενα δεν με χαλαει η αλλαγη κονσολας αν 3 ετη καλως η κακως οι εποχες μου κρατουσαμε μια κονσολα 6-7 χρονια εχουν περασει. η sony σου λεει εχω το og ps4 εχω και το pro διαλεγεις και παιρνεις

Το πιο σωστο ειναι κατεμε ειναι αυτο που εκανε η microsoft  με το (scorpion)Ουσιαστικοτερη μεταβαση στα 4 χρονια απο την προηγουμενη κονσολα.Το μαξιμουμ θα  ειναι περιπου εκει(4 με 5 χρονια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ολοι δεν εχουν καταλαβει οτι οι κονσολες φτιαχνονται αποκλειστηκα για να παιζουν GAMES και συγκρινουν τα σπεκς με τα pc. που το pc ειναι για χιλιες δυο δουλειες εκτος απο gaming.οποια διαθεσιμη δυναμη εχει το hardware της κονσολας θα εκμεταλευτει ολη σε ενα game λεπτομερος και θα καταληξει στα ματια μας μεσω της tv μας η καλητερη εικονα που μπορει να βγαλει το στουντιο.δεν ειναι το ιδιο με ενα pc ,που πειραζουμε εμεις τα γραφικα και απο κατω να τρεχουν και αλλες 500 διεργασιες που χρειαζεται το pc για να λειτουργει.ειναι σαν να λες σε εναν που κανει μοτοκρος και η μηχανη του ειναι 60 αλογα,χαχα ρε φιλε εμενα το r1 μου ειναι 200 αλογα.και εχεις την εντυπωση οτι επειδη ειναι πιο δυνατη θαμπεις στην πιστα να κανεις πεταγματα.θελω να πω οτι το καθενα ειναι για την δουλεια του.εχω pc με gtx 970 .δεν παιζω ποτε..παω στο σαλονι και ανοιγω το ps που ειναι γιαυτη την δουλεια.δεν συγκρινονται

Η διαρκεια ζωης της κονσολας για μενα ας ειναι και 2 χρονια.απλα η αναβθαμιση να αξιζει τον κοπο και να μπενεις σε μια αλλη εμπειρια.οχι οπως τα τηλεφωνα που βγαζει η cam 2 mp ,παραπανω και αμεσως πλασαρει αλλο μοντελο.αν αξιζει η αναβαθμιση... να αξιζει ομως τοτε ας την κανουν στις κονσολες.αλλα να κανουν και κατι για τα περιφερειακα που θα ςχουμε απο την προηγουμενη κονσολα και τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc εκτος απο gaming κανει κ αλλες δουλειες κ σε αυτο συμφωνουμε αλλα οχι οτι κατωτερο μιας κονσολας μην λετε οτι θελετε.Επισης ναι η κονσολα θα εκμεταλευτει οτι πορους εχει στο μεγιστο (συγκεκριμενα το Ps4 αν δεν κανω λαθος 900P 30 fps locked) γιατι πολυ απλα δεν εχει παραπανω δυναμη και δεν φτανει ενα δυνατο Pc που του περισσευει δυναμη σε πολλα παιχνιδια και η συνηθισμενη αναλυση ειναι 1080 με τουλαχιστον 60fps.Τα 60 καρε απο μονα τους δινουν αλλη gaming εμπειρια και το λεει καποιος που εχει οθονη στα 144hz και gsync.Τωρα στον οπτικο τομεα δυστυχως οι εταιρειες οπως ολοι γνωριζουμε στο ματι δεν θα δεις τρελες διαφορες και εξου και τα console ports που λεμε αλλα και παλι υπαρχουν διαφορες απλα δεν ειναι τοσο τραγικες στο ματι.

Απο εκει κ επειτα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...εγω προσωπικα μια ζωη ειμαι pc gamer αλλα επειδη γουσταρω καποιους exclusive τιτλους εχω ψηθει να παρω το ps4 pro...Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη θα παρω Κονσολα θα σταματησω να παιζω στο pc ή οτι δεν θα επαιρνα κονσολα επειδη εχω pc.Καποια παιχνιδια αξιζει να τα παιζεις σε κονσολα και αλλα σε pc και αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλλον εσύ βαριέσαι να διαβάσεις το λινκ που έδωσες για να διαπιστώσεις ότι δεν μιλάει για 1080p60.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το pro  που βγαινει τωρα για να προσγειωθουμε λιγο στην πραγματικοτητα και εγω μαζι γιατι θα το παρω,μην περιμενει κανεις να δει καμια ουσιαστικη διαφορα στα παιχνιδια που ηδη υπαρχουν.εχει γινει πολυ προχειρα η δουλεια στα games για να βγει  συντομα στην αγορα.

στα μετεπειτα πιστευω θα δειξει τι αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ βαριέσαι να διαβάσεις το λινκ που έδωσες για να διαπιστώσεις ότι δεν μιλάει για 1080p60. :)

 

 

"Finally, there’s High Frame-rate mode, which targets 60 frames-per-second at the same 1080p resolution."

 

Για κάνε μου την μετάφραση... Είναι από το link που παρέθεσα...   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc εκτος απο gaming κανει κ αλλες δουλειες κ σε αυτο συμφωνουμε αλλα οχι οτι κατωτερο μιας κονσολας μην λετε οτι θελετε.Επισης ναι η κονσολα θα εκμεταλευτει οτι πορους εχει στο μεγιστο (συγκεκριμενα το Ps4 αν δεν κανω λαθος 900P 30 fps locked) γιατι πολυ απλα δεν εχει παραπανω δυναμη και δεν φτανει ενα δυνατο Pc που του περισσευει δυναμη σε πολλα παιχνιδια και η συνηθισμενη αναλυση ειναι 1080 με τουλαχιστον 60fps.Τα 60 καρε απο μονα τους δινουν αλλη gaming εμπειρια και το λεει καποιος που εχει οθονη στα 144hz και gsync.Τωρα στον οπτικο τομεα δυστυχως οι εταιρειες οπως ολοι γνωριζουμε στο ματι δεν θα δεις τρελες διαφορες και εξου και τα console ports που λεμε αλλα και παλι υπαρχουν διαφορες απλα δεν ειναι τοσο τραγικες στο ματι.

Απο εκει κ επειτα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...εγω προσωπικα μια ζωη ειμαι pc gamer αλλα επειδη γουσταρω καποιους exclusive τιτλους εχω ψηθει να παρω το ps4 pro...Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη θα παρω Κονσολα θα σταματησω να παιζω στο pc ή οτι δεν θα επαιρνα κονσολα επειδη εχω pc.Καποια παιχνιδια αξιζει να τα παιζεις σε κονσολα και αλλα σε pc και αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.

 

 

 

συμφωνω σε αυτα που λες.ενα δυνατο pc  ειναι δυνατο οτι και να λεμε.απλα πολλοι μπαινουν στην διαδικασια και λενε με τα σπεκς που εχει το ps4  φτιαχνω pc  με 400-500 ευρο και ειναι πιο δυνατο.σιγουρα συντομα οποιος μπαινει σαυτην την διαδικασια θα δει οτι δεν μπορει να ακολουθησει τα games  οπως θα τα ακολουθησει στην διαρκεια ζωης του ενα ps4. θα χρειαστει αναβαθμιση στο pc .μετα θα πει μα με τα λεφτα που γλιτωνω απο τα games  και απο τις συνδρομες κανω αναβαθμιση. με λιγα λογια ειναι μεγαλη συζητηση και δεν εχει τελειωμο.οτι τον βολευει τον καθενα.ειναι και λιγο hobby  η ολη διαδικασια με το pc  και η αναβαθμιση μεσα σαυτο οποτε δεν μπορεις να αναγκασεις καποιον να παιζει σε κονσολα. ειναι πολλα παιχνιδια που τρεχουν 1080p πσ4 μια λιστα που βρηκα ειναι αυτη.

 

http://otakugame.fr/en/tableau-comparatif-des-jeux-xbox-one-ps4-resolution-et-framerate-2/

Παίδες καλησπέρα . ( SU-30645-8 ) . Ξέρουμε τι είναι και πώς φτιάχνεται ?

update πας να κανεις και στο βγαζει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα 400-500 pc στεκει εν μερη αλλα θα θες αναβαθμιση σε λιγα χρονια αλλα και παλι μειον δεν εισαι γιατι δεν παιζεις μονο παιχνιδια σε εναν υπολογιστη στην χειροτερη απλα σερφαρεις και μιλας με γκομενακια στο fb.Εν παση περιπτωση για αλλη δουλεια το ενα για αλλη το αλλο εξου και η κουβεντα μου περι ορεξεως..Το ps ειναι η οικονομικη λυση για gaming αν θες την ταπεινη μου γνωμη με ενα πολυ καλο οπτικο αποτελεσμα για τα λεφτα που δινεις και κατι που θα κρατησει σε βαθος χρονου πες 4-5 χρονια.Απο την αλλη για να εχεις αντιστοιχο Pc θες τουλαχιστον ενα χιλιαρικο μην πω παραπανω για να σου κρατησει τοσα χρονια.Βεβαια απο το pc gaming γλυτωνεις μερικα λεφτα επειδη εχει πιο φθηνα παιχνιδια ή ακομη καλυτερα με σπασμενα παιχνιδια..

Το Pc gaming παντα ητανε ακριβο χομπι και για αυτο ειναι καλυτερο σε οπτικο αποτελεσμα περα απο αυτο μετα ειναι τι θελει ο καθενας απο μια παιχνιδομηχανη.Υπαρχει κοσμος που βολευεται με τα γραφικα απο κονσολες που ειναι αρκετα καλα για τα λεφτα που δινεις σε σχεση με ενα pc.Υπαρχουν ατομα που δεν θελουν να ασχολουνται απλα θελουν να βαλουν το δισκακι και να παιξουν και δεν τους νοιαζει κ τιποτα παραπερα...Γενικα πολλες περιπτωσεις ανθρωπων-μεταβλητες κτλ

Αυτη η κουβεντα ειναι μεγαλη οντως ας το αφησουμε εδω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

"Finally, there’s High Frame-rate mode, which targets 60 frames-per-second at the same 1080p resolution."

 

Για κάνε μου την μετάφραση... Είναι από το link που παρέθεσα...   :-)

 

«Crystal Dynamics said that the High Frame-rate mode may not always reach the target 60fps, but frame-rate should be north of 45 frames-per-second.»

 

Για να βγαίνει και να λέει ο developer τέτοιο πράγμα σημαίνει ότι το παιχνίδι θα είναι στα 45 καρέ με ορισμένα σημεία να πιάνει 60 και όχι αυτό που κατάλαβες. Γενικότερα, δεν νομίζω ότι θα δούμε σύγχρονα games να τρέχουν στα 60 frames στο PS4 Pro για CPU λόγους κατά βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Crystal Dynamics said that the High Frame-rate mode may not always reach the target 60fps, but frame-rate should be north of 45 frames-per-second.»

 

Για να βγαίνει και να λέει ο developer τέτοιο πράγμα σημαίνει ότι το παιχνίδι θα είναι στα 45 καρέ με ορισμένα σημεία να πιάνει 60 και όχι αυτό που κατάλαβες. Γενικότερα, δεν νομίζω ότι θα δούμε σύγχρονα games να τρέχουν στα 60 frames στο PS4 Pro για CPU λόγους κατά βάση.

 

 

"Finally, there’s High Frame-rate mode, which targets 60 frames-per-second at the same 1080p resolution" = Τέλος, θα υπάρχει η "υψηλά καρέ" επιλογή  το οποίο θα στοχεύει στα 60 fps  για την ίδια 1080p ανάλυση!

 
«Crystal Dynamics said that the High Frame-rate mode may not always reach the target 60fps, but frame-rate should be north of 45 frames-per-second.» = Η Crystal Dynamics είπε ότι η επιλογή για υψηλά καρέ ΜΠΟΡΕΙ να μην πιάνει πάντα τον στόχο των 60fps, αλλά τα καρέ ανά δευτερόλεπτο θα είναι υψηλότερα (north = βορειότερα = πιο πάνω) των 45fps. 
 
Πουθενά δεν λέει αυτό που αναφέρεις ότι ο μέσος όρος είναι στα 45fps...μην ξεχάσουμε και τα αγγλικά που ξέραμε... :-)
 
Σαν να πω ότι το battlefield 1 δεν είναι στα 60fps γιατί στο βίντεο με το συγκρητικό πέφτει κάποιες φορές στα 47.
 
Και το αρχικό ερώτημα ήταν εάν θα δούμε διαφορά σε 1080p τηλεόραση. Εκτός από την επιλογή για 60fps έχει και επιλογή για βελτίωση τον γραφικών πάλι σε 1080p ανάλυση.
Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισο ρε παιδιες...Θυμηστε μου λιγο για να μην μπερδευομαι....Το κλασικκο 4ρι εχει 1,84Tflops... το Pro θα παιζει στα 4,2TFlops μιλωντας με pc specs ειναι μια gtx970 με ενα 5-10% παραπανω (η 970  ειναι 3,90TFlops αλλα παιζει και η εκδοση) , οποτε με μια 970 σε η/υ ειχαμε στον μεσο ορο μην πω 90% των παιχνιδιων 1080p60 ... Εδω γιατι να μην ελπιζουμε σε κατι τετοιο??? Στο μονο που ειμαι σχετικα αδιαβαστος ειναι η ποσοτητα που δεσμευουν οι καρτες απο Ram .... 

 

Μην μιλησουμε με τεχνικους ορους κλπ , γραφτε τα οσο πιο γηινα μπορειτε για να καταλαβαινει και ο υπολοιπος κοσμος. Το μονο κακο πουυ θα εχει για μενα ειναι οτι ουσιαστικα το Pro θα εχει ενα ας το πουμε crossfire , θα δουλευει σε παιχνιδια Non-pro Με την μια καρτα και στα Pro-enabled θα ενεργοποιειται και η δευτερη.... Για αυτο που αναφερω τωρα το κακο ειναι οτι δε βρισκω το λινκ που το διαβαζα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...