Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι γενικευεις ομως?

Τι θα πει δεν μας ενδιαφερουν?

Εμενα ας πουμε με ενδιαφερει και ειμαι μεγαλυτερος απο σενα  και θελω να εχω την καλυτερη δυνατη εμπειρια που μπορω να εχω  στην πλατφορμα που επελεξα.Στην παρουσα φαση θα μου την  δωσει το  pro  και για αυτο θα το αγορασω .

Αλλον μπορει να μην τον ενδιαφερει αυτο  και δεν θα το επιλεξει .

Τοσο απλα ,δεν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια ουτε τις ιδιες δυνατοτητες ,ας διαλεξει ο καθενας οτι τον καλυπτει.

 

Θα συμφωνήσω. Όλα παίζουν τον ρόλο τους αναλόγως το τι θέλει ο καθένας. Το πιο πρόσφατο παράδειγμα για εμένα ήταν το Battlefield 1. Το gameplay δεν ήταν ούτε κάτι το πρωτοποριακό, ούτε πολυσύνθετο. Κλασικό Battlefield. τα γραφικά του όμως σε συνδιασμό με το τρομερό soundtrack και την απίστευτη ποιότητα ήχου ήταν αυτό που με κατενθουσίασε! Τα campaign του Call of Duty και λοιπών FPS σκουπίδια κατά την γνώμη μου μπροστά σε αυτή την απόλυτα "immersive" εμπειρία!

Κι όλα αυτά λόγω γραφικών και ήχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω που εχω full hd tv και οχι 4k αμα παρω το ps4 pro εκτος της αναλυσης που δεν ειναι δυνατον να δω διαφορα, παιζει να δω στα frames μονο η σε κατι αλλο διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω που εχω full hd tv και οχι 4k αμα παρω το ps4 pro εκτος της αναλυσης που δεν ειναι δυνατον να δω διαφορα, παιζει να δω στα frames μονο η σε κατι αλλο διαφορα?

Διαφορα θα δεις .. Οπως και να το κανουμε το pro εναι ποιο ισχυρο , στα μελλοντικα game σιγουρα,και που ξερεις ισως στο μελλον να παρεις και 4κ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος δεν έχει πειστεί ακόμα για το εάν αξίζει να δώσει ένα πενηντάρικο παραπάνω για να πάρει το pro μιας και έχει 1080p τηλεόραση και δεν σκοπεύει να πάρει τουλάχιστον για 2-3 χρόνια 4k παραθέτω ένα link από engadget το οποίο έχει διάφορες πληροφορίες καθώς και quotes από τον ίδιο τον Cerny για αυτό το θέμα Link.png Site: https://www.engadget.com/2016/10/20/ps4-pro-mark-cerny-interview-hardware/ .

 

Επίσης, παραθέτω άλλο ένα link από neogaf στο οποίο έχουν ποστάρει φωτογραφίες σύγκρισης του Pro και το OG PS4 σε 1080p εάν κάποιος έχει χρόνο να ψάξει το thread και να διαβάσει Link.png Site: http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1299054&page=6 .   

 

Από εκεί και πέρα φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει ανάλογα τα οικονομικά του, σε κανένα δεν πέφτει λόγος, και δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια εξαρτάται πλήρως από τον Developer του παιχνιδιού. Αυτός είναι που θα πρέπει να φτιάξει μια έκδοση για XONE, μια για PS4, μια για PS4 Pro 4k, μια για PS4 Pro 1080p και μια για PC. Λαμπρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια εξαρτάται πλήρως από τον Developer του παιχνιδιού. Αυτός είναι που θα πρέπει να φτιάξει μια έκδοση για XONE, μια για PS4, μια για PS4 Pro 4k, μια για PS4 Pro 1080p και μια για PC. Λαμπρά...

 

 

Έτσι ακριβώς... και η sony δεν έχει βάλει κάποιο minimum για την έκδοση του Pro οπότε ο developer μπορεί να προσθέσει απλά 2-3 εφέ χωρίς να αλλάξει καν την ανάλυση και να πει έτοιμη και η έκδοση για το Pro. Αυτό βέβαια δεν θα αποτελεί καλή διαφήμιση για το παιχνίδι του..

 

Η sony βέβαια αναφέρει ότι δεν απαιτείται πολύ παραπάνω δουλειά για να ετοιμαστεί καλύτερη έκδοση για το Pro και μπορεί να ασχοληθεί ακόμα και μόνος ένα developer αλλά βλέπεις μια εταιρία όπως η cd red project, που υποστηρίζει τα παιχνίδια της συνεχώς με updates, να βγάζει ανακοίνωση ότι δεν θα υπάρξει έκδοση του pro για το Witcher 3 οπότε μάλλον δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Εγώ από τα λίγα που ξέρω, νομίζω το standard frame rate χωρίς προβλήματα και ασυνέχειες είναι το 30νταρι ή το 60νταρι σταθερό. Τώρα αυτά που λέγονται για το Tomb Raider στο PS 4 Pro ότι θα πιάνει τα 60 καρέ αλλά θα έχει συχνές πτώσεις 30, 45,50 δεν καταλαβαίνω πως αυτό θεωρείται βελτίωση. Αν ένα παιχνίδι τρέχει στα 40-45-50 δεν δείχνει στην οθόνη που παίζεις σαν να έχει λόξυγγα ή σαν να έχει μια επιβράδυνση χειρότερη από ότι ένα sub 30 fps π.χ. 27-28; Εγώ πιστεύω ότι μια ομαλή εμπειρία είναι το κλειδωμένο 30ντάρι με όλα τα assets ή 60ντάρι με ελάχιστες εως καθόλου διακυμάνσεις στα καρέ. Αν αυτά που λέγονται για το Pro, ότι τα απαιτητικά games θα έχουν τα πάνω και τα κάτω τους ποιο είναι το νόημα αν π.χ. ένα game στο PS 4 τρέχει στα 25-28fps και στο PRO 40-50fps; Δεν χαλάει την ροή του gameplay;

 

2) Δεν κοιτάνε λέγω εγώ που μια κασσετούλα του N64 Perfect Dark έχει κοτζάμ  Counter- Co op mode (ένας παίκτης χειρίζεται τους ''κακούς'') και εδώ στην γενιά του One/PS 4 μας βγάζουν το Co-op από το Halo 5 γιατί και καλά δεν μπορούμε να διατηρήσουμε τα 60 καρέ στο split screen, λες και τόσα χρόνια ο κόσμος δεν έπαιζε με χειρότερη απόδοση σε αυτό το mode (σε σχέση πάντα με το single player).

 

1) 45 fps είναι το χαμηλότερο που θα πιάνει (π.χ. σε καμία Geothermal Valley). Φυσικά και είναι καλύτερο το 45-60fps από το 30fps, ειδικά όταν τα frame drops είναι αραιά εδώ κι εκεί. Και τα God of War του PS3 έτσι έπαιζαν. Variable framerate ανάλογα με την πολυπλοκότητα της εκάστοτε σκηνής, περίπου όπως το dynamic/variable resolution.

 

Νομίζεις ότι όλοι όσοι έχουν τουμπανοPC με i5 & GTX 970 θεωρούν δεδομένο το 1080p60; Αρκετοί το τερμάτισαν σε 1080p30, όπως παίζουν τώρα FH3 στα 30fps...

 

Έχει πάντως και 1080p30 Pro mode με τουμπανιασμένα γραφικά.

 

2) Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Το N64 με πολύ πιο αδύναμο hardware και έχει περισσότερα splitscreen.

 

Νομίζω πλέον τους ενδιαφέρει να πουλάνε περισσότερες κονσόλες και συνδρομές (όπου υπάρχουν) για online MP, παρά να μπουν στον κόπο να βάλουν splitscreen, έστω και σε 720p30 βρε αδερφέ.

 

Εδώ ούτε η ND δεν θα βάλει splitscreen στο UC4 MP τελικά (υπήρχε στο UC3 MP), έστω κι αν χρειαζόταν PS4 Pro. Βέβαια έχουν και πολλή δουλειά (από 4K patches μέχρι SP DLC), ίσως παίζει ρόλο κι αυτό.

 

Ούτε το Wii U πάντως έχει πολλά splitscreen εδώ που τα λέμε και φαντάζει supercomputer συγκριτικά με το Ν64...

 

~

 

Τέλος, ένα γενικό σχόλιο: το νήμα είναι περί PS4 και μπορούμε να συζητάμε ό,τι θέλουμε, από παιχνίδια μέχρι specs. Όποιοι βαριούνται να διαβάσουν το τάδε post, απλά προσπερνάνε. Εκτός κανόνων/θέματος πάντως σίγουρα δεν είναι.

 

 

Έτσι ακριβώς... και η sony δεν έχει βάλει κάποιο minimum για την έκδοση του Pro οπότε ο developer μπορεί να προσθέσει απλά 2-3 εφέ χωρίς να αλλάξει καν την ανάλυση και να πει έτοιμη και η έκδοση για το Pro. Αυτό βέβαια δεν θα αποτελεί καλή διαφήμιση για το παιχνίδι του..

 

Η sony βέβαια αναφέρει ότι δεν απαιτείται πολύ παραπάνω δουλειά για να ετοιμαστεί καλύτερη έκδοση για το Pro και μπορεί να ασχοληθεί ακόμα και μόνος ένα developer αλλά βλέπεις μια εταιρία όπως η cd red project, που υποστηρίζει τα παιχνίδια της συνεχώς με updates, να βγάζει ανακοίνωση ότι δεν θα υπάρξει έκδοση του pro για το Witcher 3 οπότε μάλλον δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα..

 

Πολλά έχουν ακουστεί για το Witcher 3 και δεν ξέρουμε τι παίζει. Ένα απλό patch που απλά θα ανεβάζει το framerate κατά 33% (όσο η διαφορά στην CPU), κι ας μένει ίδια η ανάλυση (1080p) δεν νομίζω να ήταν τόσο παράλογο. Δεν λέμε να τουμπανιάσει γραφικά και να βάλει 2-3 presets όπως στο RoTR (μεταξύ μας εδώ κοιτάνε να χρυσώσουν το χάπι λόγω 1 χρόνου delay :P)...

 

Το περίεργο θα είναι να βγάλουν Scorpio patch του χρόνου, αλλιώς όντως απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν, ακόμα κι αν αρκεί ένας developer μόνο. Εφόσον δεν είναι υποχρεωτικό, δεν μπορεί να τους βάλει κανείς το μαχαίρι στον λαιμό.

Επεξ/σία από bedazzled
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες τα πραγματα ειναι απλα....οποιος εχει ειδη ps4 και full hd tv καθεται οπως ειναι και σε 2 χρονακια απο σημερα περνει το ps5. οποιος εχει 4K tV αλλα εχει το ps4 το απλο ΕΝΟΕΙΤΑΙ περνει το ps4 pro και σε 2 χρονια παλι θα παρει το ps5. οποιος δεν εχει καν PS4 περνει το PS4 pro και ας εχει full hd tv δεν πειραζει θα εχει ομως κονσολα ποιο δυνατη σε ολους τους τομεις...τωρα οποιος εχει υπομονη και 4Κ ΤV δεν περνει το ps4 pro και περνει το XBOX SCORPIO  του χρονου τα x-mas..οποιος εχει λεφτα γενικα για σπαταλες τα περνει ολα και καθεται και λιωνει μεχρι να καταλαβαει την μιζερια της ζωης του....οτι τα games ειναι απλα για να περναει η ωρα και μεχρι εκει,

 

edited

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και και περα ηδη απο την πρωτη χρονια η κονσολα εδειξε οτι δεν τραβαει και το λεω για να μην μεινουμε στην Naughty Dog γιατι αυτη ειναι στουντιο της Σονυ και αφιερωνει απειρο χρονο για συγκεκριμενο σκοπο και για μια πλατφορμα σε αντιθεση με τον μεσο ορο που παιζει multiplatform και γραφει για τουλαχιστον 3 πλατφορμες και βλεπουμε τα αποτελεσματα με πιο προσφατο την γκαφα του Mafia III στα pc με locked 30fps λογω Porting.

 

Η DICE που βγάζει παιχνίδια για 3 πλατφόρμες τουλάχιστον, πως τα καταφέρνει με το optimization;

 

Έχει να κάνει με το παρελθόν του κάθε studio... ψάχτε το και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Τα πράγματα είναι ακόμα πιο απλά. Όποιος έχει λεφτά παίρνει το PRO, είτε έχει είτε δεν έχει ps4. Όποιος δεν έχει λεφτά κάθεται στα αυγά του είτε έχει είτε δεν έχει απλό ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά έχουν ακουστεί για το Witcher 3 και δεν ξέρουμε τι παίζει. Ένα απλό patch που απλά θα ανεβάζει το framerate κατά 33% (όσο η διαφορά στην CPU), κι ας μένει ίδια η ανάλυση (1080p) δεν νομίζω να ήταν τόσο παράλογο. Δεν λέμε να τουμπανιάσει γραφικά και να βάλει 2-3 presets όπως στο RoTR (εδώ μεταξύ μας κοιτάνε να χρυσώσουν το χάπι λόγω 1 χρόνου delay :P)...

 

Το περίεργο θα είναι να βγάλουν Scorpio patch του χρόνου, αλλιώς όντως απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν, ακόμα κι αν αρκεί ένας developer μόνο. Εφόσον δεν είναι υποχρεωτικό, δεν μπορεί να τους βάλει κανείς το μαχαίρι στον λαιμό.

 

 

Έφαγα τρελό ξενέρωμα με το witcher 3 γιατί δεν έχω παίξει τα DLC (ενώ τα έχω αγορασμένα) και περίμενα πως και πως να τα παίξω στο Pro. Δεν περίμενα θαύματα αλλά τουλάχιστον αυτό που λες...locked 30fps και ότι άλλο επιπλέον ευπρόσδεκτο. Κρίμα μακάρι να αλλάξουν γνώμη. Πλάκα πλάκα δεν αποκλείεται να βγάλουν κανένα patch για το scorpio που μέχρι τότε θα έχουν πέσει και οι πωλήσεις του Witcher και δεν θα έχει βγει και το Cyberpunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να κανειs rebuild database. μετα πηγαινε settings,system software update και δοκιμασε να κανεις παλι update

 

για να κανεις rebuild database ειναι η εξης διαδικασια.

 

το πσ4 κλειστο.

 

πατας το power  κανει 1 μπιπ και συνεχιζεις και το κρατας πατημενο,,δεν το αφηνεις.μετα απο 6-7 δευτερολεπτα θα κανει αλλο ενα μπιπ.

 

εκει αφηνεις το power  και το πσ4 θα ανοιξει.συνδες το κοντρολερ με καλωδιο. και στο μενου που σου εχει ανοιξει πας rebuild database.μετα οταν ξαναανοιξει δοκιμασε να κανεις update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηξερε τι εκανε η sony, μπορουσε να βγαλει την κονσολα μαζι με το slim, αλλα ηθελε δυο μηνες να λιωσουμε στο ψαξιμο , να γινουμε πρεζακια, λες και περιμενουμε την δοση μας χαχχαχαχ και στο τελος φοβαμαι οτι θα φαμε καμια φολα και θα αρχισουμε τα comparison αν φαινεται η τριχα. Ενας φιλος πηρε το slim , την προσφορα 349, δειχνει γαματα το lust of us......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...