Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I laughed a bit.. ^_^

- The Last Of Us Remastered (Native 4K@30FPS with the best shadows)

- Smite (Native 4K@60FPS)

- The Elder Scroll Online (Native 4K@30FPS)

- The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Edition (Native 4K@30FPS)

- Mantis Burn Racing (Native 4K@60FPS / Native 4K@30FPS for 4 player split-screen)

- Wheels of Aurelia (Native 4K@60FPS)

- Futuridium EP Deluxe (Native 4K@60FPS)

- forma.8 (Native 4K@60FPS + 8xMSAA )

- Rez Infinite (Native 4K@60FPS)

- Hustle Kings (Native 4K)

- Thumper (Native 4K)

- NBA 2K17 (Native 4K@60FPS + HDR)

- Bound (Native 4K@60FPS + MSAA x2 upscaled from MSAAx8 in normal gameplay / in VR mode: rendering to 4K internal screen which is then supersampled to 1080P display in PSVR + new effects like volumetric lights + sharper shadows)

- Viking Squad (Native 4K@60FPS).

- Pro Evolution Soccer 2017 (Native 4K@60FPS)

 

Δεν τα λες και λιγα για αρχη και για ενα συστημα που παρουσιαζεται(απο την Sony) ως 2Χ1080p με upscale(πατεντας sony) σε 4K .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

I still laugh a bit.

Οταν δείξουν κανέναν σοβαρό/βαρύ τίτλο όπως Killzone/Battlefield/Uncharted 4/Horizon κλπ να τρέχει σε πραγματικό 4Κ, να πώ ναί.

Σε remasters, indies και παιχνίδια κλειστού χώρου όπως NBA+PES (με εξαίρεση τo TESO) να το βράσω προσωπικά.

 

Για ακόμη μια φορά, μια χαρά είναι και το βασικό μοντέλο σε 4Κ TV.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε εσυ γελασες με το οτι και καλα δεν υπαρχει 4K, οποτε εκανες λαθος.

Τωρα ενταξει αφου εβγαλες τις μισες gaming κατηγοριες(μεσα στις οποια μια χαρα Next gen γραφικα εχουν καποια παιχνιδια) επειδη ειναι μεσα στην λιστα ναι μπορεις να γελασεις λιγο :P

Παντως για 400euro ειναι πανω απο καλα τα συγκεκριμενα.

 

Δεν συμπαθω το PRO γιατι ενα μουσταρδομηχανημα θα ειναι(παλι το Ps4 το απλο θα κανει παπαδες για το hardware του), αλλα ενταξει οκ θα τα καταφερνει και αυτο, ειδικα αν το upscale ειναι τοσο καλο οσο γραφουν καποιοι.

 

Περιμενω ουρες παντως για το PRO απο αυτους που τους χαλαγε το Ps4. Για να δουμε. Η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I still laugh a bit.

Οταν δείξουν κανέναν σοβαρό/βαρύ τίτλο όπως Killzone/Battlefield/Uncharted 4/Horizon κλπ να τρέχει σε πραγματικό 4Κ, να πώ ναί.

Σε remasters, indies και παιχνίδια κλειστού χώρου όπως NBA+PES (με εξαίρεση τo TESO) να το βράσω προσωπικά.

 

Για ακόμη μια φορά, μια χαρά είναι και το βασικό μοντέλο σε 4Κ TV.

 

 

Μια χαρά είναι το βασικό μοντέλο σύμφωνα με εσένα αλλά το Pro θα είναι αρκετά καλύτερο είτε βγάζει native 4k είτε upscaled από 2k... Όσοι έχουν δει από κοντά παιχνίδια να τρέχουν στο Pro σε 4k (upscaled με τη μέθοδο της sony) είπαν ότι ήταν πολύ δύσκολο να ξεχωρίσουν την εικόνα από τη native 4k. Και εν πάση περιπτώση μιλάμε για μηχάνημα των 400 ευρώ. 50 ευρώ ακριβότερο από το PS4 slim και το xbox one S στο 1tb... Εντύπωση μου κάνει και που τρέχει το ΝΒΑ σε native 4k..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PDS

Το ξέρω οτι κάποιοι τίτλοι θα τρέχουν σε πραγματικό 4Κ. Δεν είμαι τόσο αδιάβαστος, είπαμε..

Γιατί τις έβγαλα; Μου δίνουν το TLoU να τρέχει σε 4Κ, τίτλος του PS3, big whoop. Και ένα κάρο indies. Στα ΑΑΑ τι γίνεται;

Δε διαφωνώ, η τιμή είναι πάρα πολύ καλή και πολύ ανταγωνιστική.

 

Ούτε εγώ το συμπαθώ (προφανώς :P ). Γενικά δε γουστάρω το τρυπάκι που πάει να πάρει (ή να το θέσω καλύτερα, θέλουνε να μας περάσουνε) η βιομηχανία.

 

Ελπίζω να πάει άπατο, για να ΜΗΝ καθιερωθεί αυτό που βλέπουμε. Κανένας μας απο το αγοραστικό κοινό δεν θα έχει όφελος.

Αλλά δυστυχώς, τέτοιοι που είμαστε, θα πάει καλά, θα το εκμεταλλευτούν και πολύ καλά θα κάνουν.

 

Αν σε 2-3 χρόνια βγεί Pro2 και σταματήσει πλήρως η υποστήριξη του απλού, ας μην μας φανεί καθόλου παράξενο.

 

@gRim

Εδώ υπάρχει κόσμος που δε βλέπει διαφορά μεταξύ 30 και 60 καρέ..

Μην το πιάσουμε αυτό το κομμάτι.. Άσ'το να πάει στα κομμάτια..

Αν έχεις "γυμνασμένο" μάτι μια χαρά βλέπεις διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PDS

Το ξέρω οτι κάποιοι τίτλοι θα τρέχουν σε πραγματικό 4Κ. Δεν είμαι τόσο αδιάβαστος, είπαμε..

Γιατί τις έβγαλα; Μου δίνουν το TLoU να τρέχει σε 4Κ, τίτλος του PS3, big whoop. Και ένα κάρο indies. Στα ΑΑΑ τι γίνεται;

Δε διαφωνώ, η τιμή είναι πάρα πολύ καλή και πολύ ανταγωνιστική.

 

Ούτε εγώ το συμπαθώ (προφανώς :P ). Γενικά δε γουστάρω το τρυπάκι που πάει να πάρει (ή να το θέσω καλύτερα, θέλουνε να μας περάσουνε) η βιομηχανία.

 

Ελπίζω να πάει άπατο, για να ΜΗΝ καθιερωθεί αυτό που βλέπουμε. Κανένας μας απο το αγοραστικό κοινό δεν θα έχει όφελος.

Αλλά δυστυχώς, τέτοιοι που είμαστε, θα πάει καλά, θα το εκμεταλλευτούν και πολύ καλά θα κάνουν.

 

Αν σε 2-3 χρόνια βγεί Pro2 και σταματήσει πλήρως η υποστήριξη του απλού, ας μην μας φανεί καθόλου παράξενο.

 

@gRim

Εδώ υπάρχει κόσμος που δε βλέπει διαφορά μεταξύ 30 και 60 καρέ..

Μην το πιάσουμε αυτό το κομμάτι.. Άσ'το να πάει στα κομμάτια..

Αν έχεις "γυμνασμένο" μάτι μια χαρά βλέπεις διαφορά.

 

 

Μα μελέτες έχουν δείξει ότι το ανθρώπινο μάτι δεν βλέπει πάνω από 30fps  :-D  Anyway αυτά ήταν λόγια από δημοσιογράφους που παραβρέθηκαν στο event της sony...λίγες μέρες έμειναν να δούμε τι λέει το περιβόητο "4k" της sony.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είπαμε δεν έχει καθόλου κονσόλα ναι συμφέρει το Pro για 100€ αν όμως είναι να πουλήσει το ps4 για 200€(το πολύ ) ώστε να πάρει το Pro η διαφορά είναι 200€ και αν δεν έχει και 4κ τηλεόραση αστο... Μόνο για ένα καλύτερο 1080p; Δε ξέρω .Το ξαναείπα είμαι υπέρ από ένα hardware να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες του Pro, χωρίς 4κ tv, δε λεει.

Να δείτε πολλοί δε θα καταλάβουν καμιά διαφορά που φυσικά θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Mantis Burn Racing (Native [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script> / Native [email protected]for 4 player split-screen)

 

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον το παραπάνω... πολύ ενδιαφέρον, έστω και με τον συμβιβασμό των 30 fps.

 

Μακάρι να υπήρχε σε περισσότερα παιχνίδια το splitscreen...

 

 

Περιμενω ουρες παντως για το PRO απο αυτους που τους χαλαγε το Ps4. Για να δουμε. Η μπα?

 

Έχει Jaguar, οπότε (πάλι) βρωμάει σε μερικούς. :P

 

Πάντως σχετικά με το 4K και το downsampling/supersampling (DSR όπως το λέει η nVidia), εγώ θα προτιμούσα 1080p framebuffer... δεν είναι χωρίς κόστος η υψηλότερη ανάλυση. Τα flops θέλουν και το ανάλογο memory bandwidth για να «ταϊστούν». Και ναι, ξέρω για το memory compression της Polaris, αλλά και πάλι είναι μικρή η αύξηση.

 

Το λέω γιατί το Eurogamer τέσταρε το νέο CoD σε Pro και είδαν πτώσεις στο framerate συγκριτικά με το OG, ειδικά σε σκηνές με πολλές εκρήξεις (alpha effects)... αυτό είναι regression και δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τους κανόνες που έχει θέσει η Sony (ίσο ή ανώτερο framerate για Pro patched games).

 

Ψιλά γράμματα αυτά για όσους αγόρασαν 4K TV και θέλουν να δουν τα λεφτά τους να πιάνουν τόπο (που IMHO δεν θα πιάσουν τόπο πριν το PS5). Γι' αυτό καλύτερα 1080p και παραπάνω εφέ.

 

edit: Αν σκεφτούμε τι ΑΑ έχουν παιχνίδια όπως Infamous, The Order κλπ. (δεν βλέπεις jaggies για δείγμα), πραγματικά δεν βρίσκω κανένα όφελος για downsampling σε 1080p οθόνη. Άσκοπη σπατάλη πόρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Αν σκεφτούμε τι ΑΑ έχουν παιχνίδια όπως Infamous, The Order κλπ. (δεν βλέπεις jaggies για δείγμα), πραγματικά δεν βρίσκω κανένα όφελος για downsampling σε 1080p οθόνη. Άσκοπη σπατάλη πόρων.

Δεν θα διαφωνησω και εγω θα προτιμουσα βαση σε frame rate(oσο αυτο ειναι δυνατο) και κανα εφε. Ομως στο PSVR υπαρχει αναγκη για supersampling. Eκει τo aliasing επειδη κολλαει το ματι σου στην οθονη, κανει μπαμ. Στο PSVR πρεπει να δουλεψουν μεγαλυτερες αναλυσεις. Τα frames ειναι 60 το λιγοτερο ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς αναλύσεις μεγαλύτερες από 1080p; Αφού η οθόνη είναι σχεδόν κολλημένη στα μάτια, τα pixels πάλι θα φαίνονται... εκτός αν μιλάμε για παιχνίδια που δεν παίζουν σε native 1080p... εκεί θα ήταν ευπρόσδεκτο ένα boost.

Επεξ/σία από bedazzled
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς αναλύσεις μεγαλύτερες από 1080p; Αφού η οθόνη είναι σχεδόν κολλημένη στα μάτια, τα pixels πάλι θα φαίνονται... εκτός αν μιλάμε για παιχνίδια δεν παίζουν σε native 1080p... εκεί θα ήταν ευπρόσδεκτο ένα boost.

Με το supersamping το aliasing σε μεγαλο βαθμο θα εξαλειφθεί. Αυτο ειναι ενα απο τα θεματα του PSVR επειδη ακριβως κολλας τα ματια σου στην οθονη. Επισης θα υπαρχει λιγοτερη θολουρα ενα κλικ στην ιδια αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

δεν ξερω αν τοποθετω στο σωστο σημειο την ερωτηση,αλλα αν ξερει καποιος ας βοηθησει!

Αγορασα προ 5 ημερων το PS4 Slim 1TBμε την προσφορα που ειχε ο Κοτσωβολος(Fifa 17+2o control).

Απο την 1η φορα που το εβαλα να παιξω μετα το μισαωρο αρχιζει κ πεταει στιγμιαια στην οθονη κουκιδες σαν χιονι,μετα μαυριζει

το κατω μισο της οθονης,επανερχεται κ στα καπακια μαυριζει ολοκληρη κ ξαναεπανερχεται!

Αυτο γινεται παντα μετα το μισαωρο κ παντα κραταει 30-50 δευτερα!

Κατοπιν λειτουργει κανονικα  κ την 1η φορα που επαιξα κανα 4ωρο το εκανε κ στο μισαωρο κ μετα απο 2μιση περιπου ωρες!

Δοκιμασα κ αλλα 2 παιχνιδια που εδωσε ενας φιλος κ εγινε το ιδιο!

Εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι?

Φοβαμαι μην το στειλω σονυ κ μου πουν αντικατασταση με κανα ανακατασκευασμενο!

Οποιος εχει ιδεα τι μπορει να ειναι η πως πρεπει να κινηθω ας βοηθησει παρακαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τσεκαρε μηπως εχει καποιο προβλημα η θυρα του hdmi σου στην tv, συνδεσε κατι αλλο επανω με το ιδιο καλωδιο που εχεις βαλει το ps4 και αστο να λειτουργησει αρκετη ωρα, επισης φτιαξε τις ρυθμισεις του ps4 στα video out settings..ειναι σιγουρα κατι με το hdmi αφου λες κουκιδες και εμενα παλιοτερα το εκανε και αλλαξα καλωδιο hdmi..αν ειναι το προβλημα ομως της tv η θυρα hdm εκει θα θελει τεχνικο ολη η tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλτο Cometron. Είναι νωρίς ακόμα για refurbished, λογικά καινούριο θα σου δώσουν.

https://www.google.gr/search?q=PS4+GPU+white+dots&oq=PS4+GPU+white+dots&aqs=chrome..69i57.5520j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...