Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτονόητο, ξεαυτονόητο όλος ο ντόρος γίνεται (όπως έχει ειπωθεί παραπάνω) για το πόσο value for money είναι η συγκεκριμένη κονσόλα σε σχέση πάντα με την αρχικό PS 4. Με απλή αριθμητική μέθοδο, το Pro σε 1080p τηλεοράσεις και προς τα κάτω δεν ισορροπεί μεταξύ απόδοσης/τιμής. Το τι θα γίνει μελλοντικά, το αν θα φτιαχτούν παιχνίδια με βάση το καλύτερο hardware, το αν πέσει τρομερή προσφορά, αν αγοραστεί με βάση μελλοντικό value for money, αν συνδυαστεί με 4κ τηλεόραση και και και...είναι άλλοι παράγοντες. Ας μην κοιτάμε μόνο το πόσο φθηνό είναι το Pro σε σχέση με το hardware που δίνει. Αν βάλουμε κάτω και υπολογίσουμε το κόστος του ps 4 original (για όσους κάνουν μετάβαση), το κόστος του ps 4 pro και το κόστος της 4κ τηλεόρασης (γιατί κακά τα ψέματα το pro είναι δελεάρ για αγορά 4κ τηλεόρασης), IMO πιστεύω ότι το έξοδο συγκριτικά με την πρόοδο του gaming είναι δυσανάλογο. Η ουσία δεν είναι μόνο ''α κοίτα ο Joel δείχνει κούκλαρος σε HDR'' αλλά τις περιστασιακές αστοχίες του A.I. και το limitation των παιχνιδιών που όσο τέρμα ανάλυση και να βάλεις, δεν την κρύβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνω με τον Ren. Ειναι ξεκαθαρο στα ματια μου βεβαια, οτι το Pro ειναι πολυ προφανης επιλογή, για οσους εχουν πολυ αυξημενο μπατζετ για προϊοντα τεχνολογιας και το φυσανε και ελαφρως (το χρημα).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα χθες ενω επαιζα TLOU, οτι γυριζοντας την καμερα ακινητος εβλεπα να δημιουργειτε μια μαυρη σκια πισω απο τους υπολοιπους χαρακτηρες.. αυτο φαινεται μονο οταν γυριζεις την καμερα σαν μαυρο motion blur πισω απο τους χαρακτηρες.. ξερει κανεις τι ειναι αυτο πως λεγεται ή αν φτιαχνει? Δεν ξερω καν αν ειναι κατι το οποιο θελει φτιαξιμο ή οχι.. Δεν ειναι ενοχλητικο, δεν κανει καθολου αισθηση εν ωρα παιχνιδιου(εδω το παρατηρησα καταλαθος ενω ημουν ακινητος), αλλα πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο αν δεν υπηρχε..

Επισης στα settings να το εχω lock on 30 fps ή να το αφησω ξεκλειδωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σαν κατοχος Pro και πρωην κατοχος απλου PS4 εχω να σου πω οτι προσωπικα σε 1080 δεν καταλαβαινω τρελες διαφορες. Βεβαια μονο τα Uncharted 4 και Infamous εχω δει και στα 2.

Εξαρτάτε από το πόσες ίντσες την έχεις... την τηλεόραση για το αν θα δεις εμφανή διαφορά η όχι και το πόσο κοντά κάθεσε. Το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες 720p/1080p/4k. Το να έχει κάποιος τηλεόραση 4κ 40ίντσες και να κάθετε στα 2-3 μέτρα δεν υπάρχει περίπτωση να δει διαφορά 4κ με 1080p.

Δες εδώ:

optimal-viewing-distance-television-grap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα χθες ενω επαιζα TLOU, οτι γυριζοντας την καμερα ακινητος εβλεπα να δημιουργειτε μια μαυρη σκια πισω απο τους υπολοιπους χαρακτηρες.. αυτο φαινεται μονο οταν γυριζεις την καμερα σαν μαυρο motion blur πισω απο τους χαρακτηρες.. ξερει κανεις τι ειναι αυτο πως λεγεται ή αν φτιαχνει? Δεν ξερω καν αν ειναι κατι το οποιο θελει φτιαξιμο ή οχι.. Δεν ειναι ενοχλητικο, δεν κανει καθολου αισθηση εν ωρα παιχνιδιου(εδω το παρατηρησα καταλαθος ενω ημουν ακινητος), αλλα πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο αν δεν υπηρχε..

Επισης στα settings να το εχω lock on 30 fps ή να το αφησω ξεκλειδωτο?

 

Έχεις βάλει game mode στην TV;

 

Για τα fps, στα 30 έχεις λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας... προσωπικά προτιμούσα τα 60, ειδικά για Factions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βάλει game mode στην TV;

 

Για τα fps, στα 30 έχεις λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας... προσωπικά προτιμούσα τα 60, ειδικά για Factions.

 

Ναι εχει μπει gaming mode στην Samsung.. να το απενεργοποιησω? Στο Witcher μου φαινοταν καλυτερα στο gaming mode γιατι ειχε καλο contrast.. στο TLOU δεν δοκιμασα τα αλλα settings..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όπως θα ξέρεις το game mode απενεργοποιεί το motion interpolation ( η τεχνική που κάνει πιο smooth την κίνηση αλλά εμφανίζει artifacts) και ανεβάζει πολύ το contrast. Βέβαια τα default settings στα cinema, game, sport κτλ, δεν είναι κλειδωμένα και μπορείς να τα αυξομειώσεις όσο θες. Απλώς το game mode και το PC mode (ενεργοποιείται στο υπομενού που σου δείχνει τις υποδοχές HDMI, component, RGB...) κλειδώνουν αυτή την smooth κίνηση για να μειωθεί το input lag στο game που παίζεις. Απλώς χοντρικά να ξέρεις ότι το game mode κάνει ότι και τα παραπάνω display settings απενεργοποιώντας κάποιες επιλογές που ενισχύουν την εικόνα από δυνατό λευκό χρώμα μέχρι πιο ζωντανά χρώματα + το soap opera effect.

 Εγώ προσωπικά όταν παίζω single player games που δεν απαιτούν γρήγορα reflexes, όπως το Witcher 3, παίζω σε cinema mode με τις απαραίτητες αλλαγές και όταν παίζω γρήγορα single player/multiplayer games π.χ. Halo,  βάζω game mode. Οι παλιές ποιοτικές HDMI τηλεοράσεις 2012-13 χρονιά έχουν λιγότερα ''βελτιωτικά'' εικόνας σε σχέση με τις τωρινές αλλά κρατάνε μια αποδεκτή ισορροπία στο input lag στο on/off motion interpolation, πάντα για τα δεδομένα μιας LCD/LED τηλεοράσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω και θέλω να πάρω με 250 € το ps4 για τα παιδιά μου, ξέρει κανείς αν μπορώ να κατεβάσω παιχνίδια για να παίξουν ή πρέπει να αγοράζω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω και θέλω να πάρω με 250 € το ps4 για τα παιδιά μου, ξέρει κανείς αν μπορώ να κατεβάσω παιχνίδια για να παίξουν ή πρέπει να αγοράζω;

Ευχαριστώ

τα κατεβάζεις αφου τα αγοράσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PS Plus Games για το PlayStation 4PlayStation 3 και PS Vita για το μήνα Ιανουάριο είναι:

http://www.vg24.gr/ps-plus-free-games-january-2017/#.WGPpcswrY9g.facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω και θέλω να πάρω με 250 € το ps4 για τα παιδιά μου, ξέρει κανείς αν μπορώ να κατεβάσω παιχνίδια για να παίξουν ή πρέπει να αγοράζω;

Ευχαριστώ

Επειδη ετσι οπως ρωτας δεν διευκρινιζεις ακριβως γιατι εγω καταλαβαινω 2 πραγματα θα σου απαντησω γενικοτερα.

Υπαρχουν οι εξης τροποι να παιξεις παιχνιδια ή τα αγοραζεις με τα δισκακια τους σε φυσικη μορφη οπως λεμε και τα βαζεις και παιζεις η φτιαχνεις λογαριασμο στην sony και απο εκει αγοραζεις παιχνιδια με τον λογαριασμο σου και μετα τα κατεβαζεις.Τωρα λογικα μπορει να υπαρχουν και demo σε ορισμενα αν θες να δεις καποια απο αυτα.Αν υπαρχει κατι αλλο ας το πει καποιος γιατι εγω αυτα ξερω μιας και εχω χρονια να παρω κονσολα κ απλα εχω στο προγραμμα να παρω το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ετσι οπως ρωτας δεν διευκρινιζεις ακριβως γιατι εγω καταλαβαινω 2 πραγματα θα σου απαντησω γενικοτερα.

Υπαρχουν οι εξης τροποι να παιξεις παιχνιδια ή τα αγοραζεις με τα δισκακια τους σε φυσικη μορφη οπως λεμε και τα βαζεις και παιζεις η φτιαχνεις λογαριασμο στην sony και απο εκει αγοραζεις παιχνιδια με τον λογαριασμο σου και μετα τα κατεβαζεις.Τωρα λογικα μπορει να υπαρχουν και demo σε ορισμενα αν θες να δεις καποια απο αυτα.Αν υπαρχει κατι αλλο ας το πει καποιος γιατι εγω αυτα ξερω μιας και εχω χρονια να παρω κονσολα κ απλα εχω στο προγραμμα να παρω το 4.

ειναι προφανες τι ρωταει , και η απαντηση ειναι οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι προφανες τι ρωταει , και η απαντηση ειναι οχι...

δηλαδη συγνωμη ειναι δυνατον ανθρωπος στις μερες μας να θεωρει οτι θα παιξει παιχνιδια τσαμπα στην κονσολα χωρις να τα πληρωσει??Εγω δεν το θεωρησα δυνατον αυτο και πιστεψα οτι δεν εθεσε σωστα την ερωτηση κ αλλο ηθελε να ρωτησει κ αλλο ρωτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο απότομος ευτελισμός των τιμών έφερε στην gaming κοινότητα των κάθε πικραμενο που δεν εδεινε δεκάρα για το gaming και δεν είχε σχέση με αυτό.

 

Από την εποχή του neogeo φτάσαμε στο άλλο άκρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από αρκετή σκέψη τσίμπησα και εγω το Pro. Δεν έχω 4Κ TV ( μία Sony FHD 55'' έχω), αλλά το πήρα σκεπτόμενος ότι με την ανακοίνωση του Scorpio η Sony θα βασιστεί πολύ στο Pro για να το χτυπήσει οπότε θα βγουν τίτλοι που θα αξιοποιούν στο έπακρο τις δυνατότητες του. Αν και τώρα, ειδικά για κάποιον που δεν είχε ps4, δε βλέπει μεγάλες διαφορές μόνο αν τα βάλει το ένα δίπλα στο άλλο. Επίσης σκέφτομαι ότι αργότερα μπορεί να πάρω και το VR . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...