Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να λέει κάποιος ότι θα πάρει scorpio γιατί ξενέρωσε με την κίνηση της sony να βγάλει το pro και να χωρίσει το community στα δύο επειδή στο dark souls 3 έχει παραπάνω fps είναι άκυρο. Και είναι αστείο εάν κάποιος σκεφτεί τη διαφορά στη δύναμη που θα έχει το scorpio από το one και τη δήλωση της microsoft ότι στην ουσία είναι νέα κονσόλα. Το ότι δεν θα έχει exclusives και θα βγαίνουν τα ίδια παιχνίδια και στο PC το προσπερνάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι συγκεκριμενα στα ps4 του θεματος.

 

Εχω περασει απειρες φορες απο Πλαισιο,public και λοιπες αλυσιδες και βλεπω και απο πλευρας βιβλιοθηκης τι εχει μεσα το καθε καταστημα(το λεω αυτο απο πλευρας ποικιλιας κιολας)και απο τον κοσμο φυσικα σε ποια μερια κοιταζει περισσοτερο και το σημαντικοτερο ποια ειναι τα κριτιρια αγορας του κοσμου.

 

Και στο εξωτερικο δεν ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα απλα στο εξωτερικο παιζουν καλυτερες προσφορες γενικα(μεγαλυτερη αγορα ουτως ή αλλως)και εκει ο κοσμος ναι μπορει να παρει και τις 2 κονσολες να τις συντηρει πιο ευκολα σε σχεση με μας,ειδικα τωρα που πιασανε τιμες χωμα. Με 380ευρω ευρω(λιγοτερα απο οσα ζηταγε το Ps4 pro)καποιος μπορουσε να αγοραζε και τις 2 κονσολες στι black friday.

 

Εχει γραφτει απειρες φορες αλλα αυτα που γραφονται στα forum συνεχεια αποτελουν μειοψηφια του τι γινεται στην πραξη/αγορα(εως ενα βαθμο τουλαχιστον).

 

https://www.enternity.gr/Article/Games/Gfk-Hellas/GfK-Hellas-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-games-%CE%99%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2017/41447.html

 

Και με τον συμφορουμιτη παραπανω αυτο του ειπα. Δεν γινεται να κραζεις την μια εταιρεια οτι βγαζει αναβαθμισμενη κονσολα και στην αλλη που κανει τα ιδια να λες ολα ωραια ολα καλα.

 

Εγω παρολο του οτι πηρα ps4 pro,ημουν και ειμαι καθετος με τις αναβαθμισμενες κονσολες δεν αλλαξε κατι απο αυτο που αγορασα.

 

και αν μου εβρισκε καποιος οταν εκανα την αγορα ps4 slim 1tb με 230ευρω θα το ειχα παρει εχτες.


Εγω δεν κραζω το xbox γιατι οι προηγουμενες κονσολες περασαν απο τα χερια μου.Το original το εχω ακομα και το 360 το εδωσα(ευτυχως πριν μου βγαλει ματακι). Και το One θα αγοραζα αν δεν βγαινανε τα παιχνιδια στο pc αλλα πλεον μου ειναι αχρηστη αγορα μεχρι να ανακοινωθει κανενα exclusive της προκοπης.

 

Εν αντιθεση με το ps4 απο αρχες του χρονου μεχρι σημερα,εχει παρει φωτια απο τις συνεχομενες ανακοινωσεις παιχνιδιων(απο τον Οκτωβριο του 2016 βασικα για μενα με το World of Final fantasy μεχρι και αυτο το μηνα με το persona 5)σε σημειο να ανοιγω το pc αντε για να παιξω λιγο overwatch.


Και μαλιστα το Ps4 συγκεκριμενα δεν εχει απλα playstation exclusive αλλα εχει και πολλα console exclusive οπως Street Fighter 5,Ni No Kuni 2,Nier Automata,I am setsuna(βγαινει και στο switch πλεον αλλα πριν απο αυτο εβγαινε μονο για ps4)και παει λεγοντας.

 

Οσο και αν αντιπαθω την Sony σε αλλα προιοντα ή σε καποιες τις τακτικες,δυστηχως ή ευτυχως το ps4 εχει μια ολοκληρωμενη βιβλιοθηκη πλεον,σχεδον αντιστοιχη(για τα δεδομενα της τωρινης εποχης παντα)του θρυλικου ps2 και σε σχεση παντα με την προηγουμενη γενια του ps3 που εκει τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore αγαπητε αν και σε αυτη την γενια ειμαι full playstation και εγω, εχω να πω οτι εχουν δικιο αυτοι που λενε οτι εξαρταται τι γουστα εχεις σε παιχνιδια για το ποια κονσολα προτιμας.

 

Δες το αλλιως. Δεν εχουν οι περισσοτεροι Gaming PC που να τρεχει τα παιχνιδια οσο απροβληματιστα τα τρεχουν οι κονσολες. Οποτε αν καποιος θελει καλο ραλακι και καλο σοτ εμ απ και δεν εχει PC θα προτιμησει Xbox.

 

Σε αυτες τις 2 κατηγοριες το PS4 ειναι λιγο πισω. Ναι εχει cinematic games, platforms, περιεργα Indie και open worlds αλλα Forza και Gears/Halo δεν εχει.

 

Προσωπικα ειμαι στην ιδια ακριβως φαση με εσενα, αλλα πιστευω οτι ειμαστε μειοψηφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως ότι η αγορά έχει κλείσει το δίλημμα ps4 ή xbox1 στο πρώτο οριστικά και αμετάκλητα.

 

Τώρα το Scorpio κάτσε να βγει και βλέπουμε. Πάντως το ps4 έχει προβάδισμα ξεκάθαρο και λόγω τίτλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore αγαπητε αν και σε αυτη την γενια ειμαι full playstation και εγω, εχω να πω οτι εχουν δικιο αυτοι που λενε οτι εξαρταται τι γουστα εχεις σε παιχνιδια για το ποια κονσολα προτιμας.

 

Δες το αλλιως. Δεν εχουν οι περισσοτεροι Gaming PC που να τρεχει τα παιχνιδια οσο απροβληματιστα τα τρεχουν οι κονσολες. Οποτε αν καποιος θελει καλο ραλακι και καλο σοτ εμ απ και δεν εχει PC θα προτιμησει Xbox.

 

Σε αυτες τις 2 κατηγοριες το PS4 ειναι λιγο πισω. Ναι εχει cinematic games, platforms, περιεργα Indie και open worlds αλλα Forza και Gears/Halo δεν εχει.

 

Προσωπικα ειμαι στην ιδια ακριβως φαση με εσενα, αλλα πιστευω οτι ειμαστε μειοψηφια.

Αγαπητε δεν ισχυει αυτο που λες. Ισα ισα που επειδη ακριβως δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα ειναι ανωτερο το ps4 λογω μεγαλυτερης βιβλιοθηκης,υπο την εννοια οτι καλυπτει ολα τα γουστα και προτιμησεις.

 

Αν το λες αυτο για το ps4,για το χ κουτι τι πρεπει να πουμε που βασιζεται εξ ολοκληρου ως τωρα στις 3 γνωστες σειρες? Οταν τελειωσει αυτη η γενια των κονσολων,ποια παιχνιδια θα μεινουν στην ιστορια ?

Οι συνεχεια των forza,halo,gears ή exclusives οπως bloodborne,Horizon zero dawn,nioh,persona και last guardian(σαν πιο μοναδικα παιχνιδια)αλλα και console exclusive οπως το Nier automata?

 

To last of us για ποιο λογο εγινε σημειο αναφορας ολης της γενιας στο τελος του κυκλου της προηγουμενης γενιας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε δεν ισχυει αυτο που λες. Ισα ισα που επειδη ακριβως δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα ειναι ανωτερο το ps4 λογω μεγαλυτερης βιβλιοθηκης,υπο την εννοια οτι καλυπτει ολα τα γουστα και προτιμησεις.

 

Αν το λες αυτο για το ps4,για το χ κουτι τι πρεπει να πουμε που βασιζεται εξ ολοκληρου ως τωρα στις 3 γνωστες σειρες? Οταν τελειωσει αυτη η γενια των κονσολων,ποια παιχνιδια θα μεινουν στην ιστορια ?

Οι συνεχεια των forza,halo,gears ή exclusives οπως bloodborne,Horizon zero dawn,nioh,persona και last guardian(σαν πιο μοναδικα παιχνιδια)αλλα και console exclusive οπως το Nier automata?

 

To last of us για ποιο λογο εγινε σημειο αναφορας ολης της γενιας στο τελος του κυκλου της προηγουμενης γενιας?

Ξαναλεω συμφωνουμε απολυτα. Εχεις δει τι παιζω και εχω δει τι παιζεις. Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν σημαινει οτι εχουν ολοι την ιδια αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οποτε αν καποιος θελει καλο ραλακι και καλο σοτ εμ απ και δεν εχει PC θα προτιμησει Xbox.

 

Σε αυτες τις 2 κατηγοριες το PS4 ειναι λιγο πισω. Ναι εχει cinematic games, platforms, περιεργα Indie και open worlds αλλα Forza και Gears/Halo δεν εχει.

Εγω σε αυτο απαντησα που δεν ισχυει στην πραξη.

 

Ενα απο τα καλυτερα ραλακια των τελευταιων ετων θεωρειται απο αρκετο κοσμο το Dirt rally(που ειναι Multiplatform)

 

Επισης απο shooter μερια καθε χρονο αλλου κοιταζει ο κοσμος απο πλευρας ενδιαφεροντος

http://www.vgchartz.com/yearly/2016/Global/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dirt rally πλησιάζει αρκετά αυτό που λέμε εξομοιωτή οπότε αφορά λίγους, τα Forza και τα grand tourismo είναι τελείως άλλη περίπτωση σε ότι αφορά τη μαζικότητα του κόσμου

 

Το gears που το παρακολουθώ έχει σταθερό δικο του κοινό που μάλλον παίζει συνεχόμενα τα τελευταία 10 χρόνια, αυτοί οι τύποι δε το συζητούν να μην έχουν Xbox να παίζουν αυτό το παιχνίδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια αλλο γραφτηκε παραπανω,οχι για παιχνιδια με δικο τους κοινο.

 

Επισης GT και Forza motorsport θεωρουνται simulation παιχνιδια και αυτα,τι τελειως διαφορετικες περιπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά άλλο τι λένε ότι είναι άλλο τι είναι

 

Εγώ προσωπικά δε τα θεωρώ simulation, αν ήταν simulation δε θα άντεχα να παίξω κανένα από αυτά όσο και αν μου αρέσει η πραγματική οδήγηση :lol:

 

Sim που να παίζεται άνετα με controller καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και πολύ sim, από την άλλη πάρε όλα τα πιο σκληροπυρηνικα sims και δοκίμασε να τα παίξεις με χειριστήριο, απλά δε γίνεται

 

Οι εξομοιωτες απευθύνονται σε πολύ περιορισμένο κοινό, τα τελείως arcade θεωρούνται πολύ casual τα Forza,gt βρίσκονται κάπου στη μέση για αυτό και απευθύνονται σε πολύ κόσμο και θεωρούνται αξιοσέβαστα ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά άλλο τι λένε ότι είναι άλλο τι είναι

 

Εγώ προσωπικά δε τα θεωρώ simulation,

Προφανως και οταν λεμε simulator,εννοουμε σε σχεση με πιο arcade παιχνιδια ετσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσαμε driving games, εβαλε ο φουκαράς ο γιός μου (10+ ηλικιακά και συνηθισμένος στο Driveclub) να παίξει Project Cars προχθές για πρώτη φορά και ξενέρωσε αμέσως  :lol: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εξομοιωτες απευθύνονται σε πολύ περιορισμένο κοινό,

Ποιο είναι το περισσότερο simulation ανάμεσα στα dirt, assetto corsa και project cars ;

 

Εχω το project cars και ένα Logitech g29 μαζί με κάθισμα , αλλά μετά από σχεδόν ένα χρόνο δεν έχω καταφέρει να παίξω συνολικά πάνω από μια ώρα. Λέω να ξεκινήσω παλι και θέλω να ξοδέψω χρόνο σε ένα παιχνίδι.

 

Παρεμπιπτόντω το dirt 4 είναι άλλο φρουρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...