Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το εγραψα παραπανω 2 φορες αλλα ειχατε αλλη συζητηση αν μπορειται να με βοηθησετε τωρα για κατι.


Αναφερθηκα οτι μου εκλεψαν τον psn λογαριασμο και μου αλλαξαν το email. Τελος παντων δεν εχω βρει ακομα ακρη αλλα εχω μια απορια:


Εγω ειχα ενα λογασιασμο psn και εκανα activate primary το ps4 μου. Εγω πχ στο ps4 εχω και αλλο user primary και μπορω και παιζω τα παιχνιδια και απο τους 2 χρηστες. ολα καλα μεχρι εδω.


Αυτος που εκλεψε τον psn λογαριασμο μου στην ουσια εβαλε σαν primary την δικια του κονσολα και εκει με την βοηθεια του λογαριασμου μου κατεβασε τα παιχνιδια και παιζει κανονικα.


Αφου αυτος παιζει κανονικα και εγω παιζω κανονικα, τι περιορισμος υπαρχει; Λεω κατι λαθος;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη το εγραψα παραπανω 2 φορες αλλα ειχατε αλλη συζητηση αν μπορειται να με βοηθησετε τωρα για κατι.

Για να μην σου απαντησε καποιος το πιο πιθανο ειναι να μην γνωριζει παρα οτι σου αγνοησε το σχολιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο λάθος είναι αυτό το γράφημα και πόσο προσβλητικό . Όλες οι τεχνολογίες, μαρκες κτλ σε ένα κουβά, χώρις κανένα επιστημονικό κριτήριο.

 

Αν δε με πιστεύεις, πίστεψε τα μάτια σου. Πάνε σε ένα κατάστημα με πολλές τηλεοράσεις και δες από μια 4κ τηλεόραση σε ότι απόσταση θες. Αν δεν βλέπεις διαφορά, επίσκεψη οφθαλμίατρο

Καταρχίν ηρέμισε λίγο...

Δεν έχει να κάνει ούτε με μάρκα, ούτε με τεχνολογία. Έχει να κάνει με το μέγεθος των Pixel. Η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει περισσότερα (και άρα μικρότερου μεγέθους Pixel) Αν είσαι στην ανάλογη απόσταση την διαφορά αυτή στο μέγεθος των Pixel δεν θα μπορέσεις να την δεις ότι μάτι και να έχεις.

 

Και μην μου πεις για τίποτα βίντεο συμπιεσμένα η youtube.... εκεί τα μεγαλύτερης ανάλυσης φαίνονται καλύτερα γιατί έχουν μεγαλύτερο bandwidth συνήθως.

 

Αν βάλεις ασυμπίεστη ταινία (η συμπιεσμένη αλλά με το ίδιο bandwidth) στην ανάλογη απόσταση δεν θα δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω γράφημα είναι κάπως υποκείμενο, το μάτι του καθενός τα βλέπει διαφορετικα

 

Παίζω στα 3-4 μέτρα με 40 και 47 ιντσες σε 1080p και σίγουρα δε θα μου ήταν optimal το 720p, και το 1080 δηλαδή μου είναι λίγο κάποιες φορές που επιθυμώ να διακρίνω περισσότερη λεπτομέρεια στο βάθος (σε ένα shooter πχ)

 

Ακόμα και στις οθονουλες των κινητών αντιλαμβάνομαι τη διαφορά ειδικά σε πυκνό κείμενο

 

Το να πάρεις μια 55αρα 4Κ για παράδειγμα για να τη βάλεις στο 1 μετρό σύμφωνα με το γράφημα και να μην προλαβαίνεις να γυρνάς το κεφάλι σου να παρακολουθείς όλη την οθόνη είναι υπερβολή

 

Υποκειμενικό δεν είναι το γράφημα. Άντε να έχει κάποιος σούπερ όραση πιλότου και να μην είναι η απόσταση που δεν μπορεί να ξεχωρίσει στα 3 μέτρα, αλλά στα 3,5... Το γράφημα ισχύει.

 

Στα παιχνίδια υπάρχει διαφορά στην κάθε ανάλυση γιατί σου επιτρέπει να έχεις μεγαλύτερο field of view. Σε ταινίες όμως που δεν ισχύει το field of view στην ανάλογη απόσταση θα βλέπεις την ταινία ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ. Δεν πα να είναι 720, 1080 η 4k.

 

Το παράδειγμα με την τεράστια τηλεόραση το χρησιμοποίησα για να καταλάβει πιο εύκολα κάποιος που δεν μπορεί τα Pixel και πως δουλεύουν σαν μέτρο σύγκρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη το εγραψα παραπανω 2 φορες αλλα ειχατε αλλη συζητηση αν μπορειται να με βοηθησετε τωρα για κατι.

Αναφερθηκα οτι μου εκλεψαν τον psn λογαριασμο και μου αλλαξαν το email. Τελος παντων δεν εχω βρει ακομα ακρη αλλα εχω μια απορια:

Εγω ειχα ενα λογασιασμο psn και εκανα activate primary το ps4 μου. Εγω πχ στο ps4 εχω και αλλο user primary και μπορω και παιζω τα παιχνιδια και απο τους 2 χρηστες. ολα καλα μεχρι εδω.

Αυτος που εκλεψε τον psn λογαριασμο μου στην ουσια εβαλε σαν primary την δικια του κονσολα και εκει με την βοηθεια του λογαριασμου μου κατεβασε τα παιχνιδια και παιζει κανονικα.

Αφου αυτος παιζει κανονικα και εγω παιζω κανονικα, τι περιορισμος υπαρχει; Λεω κατι λαθος;

 

 

 

Πάρε ένα τηλέφωνο την sony να το φτιάξεις. ΄Έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη! Από ότι κατάλαβα δεν έχεις αποθηκευμένα στοιχεία πληρωμών για να μπορεί να σε χρεώσει αλλά και πάλι δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Εάν δεν έχεις primary τον λογαριασμό τότε δεν λειτουργεί το auto-upload στο plus και πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο internet για να παίξεις ένα παιχνίδι. Εάν για κάποιο λόγο δεν έχεις internet ή έχει προβλήματα το psn δεν θα μπορείς να παίξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πάει την Σόνυ αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Πληρωμή είχα μόνο PP. Primary τους έχω πάντα και ακόμα παίζω τα παιχνίδια που είδα στον κλεμμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman return to arkham Ή Darksiders Fury's collection? Να πω επίσης ότι τα έχω παίξει όλα στην εποχή που βγηκαν εκτός Darksiders2. Αλλά ψήνομαι και για το LocoRoco που βγαίνει σε λίγες μέρες. :P Αξίζουν σαν remaster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις και ψηνόμουν να έπαιρνα τα Darksiders (περίπου 30-35€) θα μου έβγαιναν.

Το κακό είναι ότι έχω σάπια ταχύτητα οπότε θα αργήσουν αρκετά να κατέβουν. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πάει την Σόνυ αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Πληρωμή είχα μόνο PP. Primary τους έχω πάντα και ακόμα παίζω τα παιχνίδια που είδα στον κλεμμένο.

 

 

H sony μπορεί να βοηθήσει...το έχει κάνει και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Ψάξε το φόρουμ υπάρχει και το σχετικό νήμα. Από τη στιγμή που έχεις paypal στον λογαριασμό έπρεπε ήδη να το έχεις φροντίσει κατά τη γνώμη μου. Πάρε τη σονυ και εξήγησε τους ακριβώς το πρόβλημα και ύστερα ενεργοποίηση 2-step verification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Store δίνουν το Division απο τις 04/05 έως τις 07/05.Αν θυμάμαι σωστά αφήνει να παίξεις μέχρι να φτάσεις level 8 η τις 8 ώρες.

 

Το έχουν στα 40€ σε προσφορά με τα 3 season pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

φίλος θέλει να αντικαταστήσει το android box που έχει και το χρησιμοποιεί για να βλέπει ταινίες από εξωτερικό σκληρό δίσκο.

 

Αν πάρει PS4 θα είναι OK (και) για αυτή τη δουλειά;

Θα μπορεί να παίζει όλους τους τύπους αρχείων απο εξωτερικό σκληρό δίσκο (ntfs);

Θα παιζουν αρχεία με dts ήχο, εξωτερικούς υπότιτλους κτλ;

Αν ναι με τον ενσωματομένο player ή υπάρχει κάτι να κατεβάσει στο PS Store;

 

Κάθε συμβουλή δεκτή, ειδικά από άτομα που κάνουν τη παραπάνω χρήση, ωστε να μη το οδηγήσω σε καμμιά "άσκοπη" αγορά

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να παρει ένα δυνατό tv boχ με 3gb ram που υπάρχει από Κίνα με 60-70€ και θα είναι οκ.

 

Η αγορά ps4 αφορά αν θελει να παίζει παιχνίδια και τετοια αλλιώς για ταινίες,kodi κτλπ το tv box είναι κομμένο και ραμμένο για τέτοιες δουλειές

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα είναι αυτή η κύρια χρήση του καλύτερα να μην πάρει το PS4.

1. Ο εξ. δίσκος θα πρέπει να είναι σε fat32 H xfat.

2. Παίζει mkv, avi, mp4, (με κολληματακια καμιά φορά ή κόβεται ο ήχος) με εξ.υποτιτλους σε κωδικοποίηση utf-8.

3. Έχει νομίζω cinavia (αντιπειρατικο για τον ήχο)

Καλύτερα να μη πάρει PS4 μόνο για media χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...