Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρονια πολλα σε ολους

 

και το δικο μου ακουγεται αρκετα παραπανω στο killzone (multi demo)

και ενω πχ στο resogun ακουγεται οπως το xbone (λιγο) στο kz σε 5 λεπτα ακουγονται τσιτα τα μοτορια και ο αποροφητηρας τεζα.

δε νομιζω οτι ειναι χαλασμενο του φιλου απο πανω.

 

ειναι λογικο να κανει λιγο φασαρια στα φουλ φορτια, μιας και εκτος απο το οτι ειναι σχετικα μικρο(τερο), εχει και το τροφοδοτικο εκει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν παρατήρησα τίποτα στο Killzone χτες, πάντως, και το παίζαμε για κάνα 3ωρο (με τον ήχο σχετικά δυνατά, όμως, οπότε αν άκουγα κι έτσι το fan θα απογειωνόταν το PS. Θα το τσεκάρω σήμερα να δω).

 

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις στα γρήγορα, μιας και είναι νωρίς ακόμα για να μιλήσω με σιγουριά. 

Δε θα μείνω σε αισθητικά θέματα, μιας κι αυτά τα έχουμε πει αμέτρητες φορές και μικρή σημασία έχουν. Πάντως μου αρέσει όπως φαίνεται στο έπιπλο. Επίσης, ωραία η μυρωδιά της νέας κονσόλας, χρόνια είχα να τη ζήσω :D

 

Το OS του είναι ό,τι να 'ναι, χυμαδιό τελείως. Το καλό που τους θέλω να το βελτιώσουν και σύντομα. Πρώτες εντυπώσεις από PSN το βράδυ της 26ης, που προσπάθησα να βάλω λογαριασμούς, να δω πώς δείχνει trophies και όλα τα σχετικά social features, ήταν κάκιστες. 9 στις 10 μου πέταγε errors. Ευτυχώς, αυτό δεν ξανάγινε από την επόμενη μέρα και ώς τώρα. 

Ωστόσο, πέρα από αυτά, γουστάρω που όλα πάνε σφαίρα, εναλλαγές μεταξύ apps, game suspension, browsing etc. 

 

Οσον αφορά το χειριστήριο, τώρα, που για μένα είναι το δεύτερο σημαντικότερο κομμάτι μιας κονσόλας μετά τα παιχνίδια της, οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες. Ακόμα δεν μπορώ να πω ότι το έχω συνηθίσει 100%, οπότε take what I write with a grain of salt.

Εργονομικά και κατασκευαστικά φαίνεται πολύ καλύτερο κι πιο στιβαρό από του 3. Μου αρέσει η υφή του από κάτω, που είναι σαν λάστιχο αλλά δεν είναι λάστιχο. Το dpad παίζει να είναι το καλύτερο dpad που έχω δει σε χειριστήριο. Και τα face buttons ( Χ, Δ etc) έχουν καλύτερη αίσθηση, βρίσκω, από του 3. Το touchpad ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε τίποτα, οπότε δεν έχω γνώμη. Τα άλλα δύο κουμπιά, share and options, είναι σε πολύ καλές θέσεις (αντίθετα με την γκρίνια που είδα από κάποιους ότι δεν τα βρίσκουν και είναι σε περίεργη θέση), και μάλιστα είναι και πολύ εύκολο να πατηθούν με τον δείκτη, χωρίς να φύγει ο αντίχειρας από τα sticks.

 

Τα sticks, τώρα, είναι αυτά που με προβληματίζουν περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο. Σε κάποια πράγματα είναι καλύτερα από του 3, σε άλλα είναι χειρότερα. Νιώθω λες και έχουν πρόβλημα ταυτότητας και δεν ξέρουν τι θέλουν να είναι. Δεν είναι ούτε κυρτά ούτε κοίλα. Είναι λίγο κυρτά στο κέντρο με αυτό το ridge γύρω γύρω, το οποίο όμως δεν είναι αρκετά έντονο ώστε να εμποδίζει, πρακτικά, το δάχτυλο να γλιστρά. Και το υλικό στο εσωτερικό γλιστρά πολύ. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι είναι μικρότερα σε διάμετρο από του 3, ενδέχεται να είναι πολύ προβληματικό. Μέχρι και στο Resogun σε σημεία έπρεπε να επανατοποθετώ τον αντίχειρά μου, επειδή έφευγε σταδιακά από τη σωστή θέση πάνω στο στικ. Δεν καταλαβαίνω γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να φτιάξουν καλά στικς εκεί στη Sony, ειλικρινά. 

 

Η αντίστασή τους, παρόλα αυτά, είναι πολύ καλύτερη από του 3, και αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Παρά τα όποια άλλα μου παράπονα γι' αυτά, στο Killzone, που έπαιξα λίγο χτες, ένιωθα ότι σημάδευα πολύ καλύτερα απ' ό,τι με το DS3. Την αντίσταση, τουλάχιστον, την πέτυχαν διάνα. 

 

Εφαγα και το τραγικό bug του NBA 2K14 χτες, που χαλάει ο ήχος από την οπτική έξοδο (και χαλάει για όλο το PS και θέλει restart η κονσόλα για να φτιάξει). Ακόμα δεν έχω νοικιάσει BF 4, βέβαια, για να βιώσω την πεμπτουσία του buggy release :D

 

Το Resogun γαμεί.

 

Το Contrast μετριότητα φαίνεται. Κρίμα, γιατί αισθητικά είναι πολύ όμορφο (κι ας είναι last-gen). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες να πω οτι αυτη τη στιγμη το σεταπ μου ειναι ενα μεγαλο γραφειο, ενα 32" πανελ στο κεντρο, το ps4 λοξα δεξια και το xbone λοξα αριστερα σε αποσταση που απλωνω το χερι και βαζω cd μεσα, οποτε αυτα που ακουω α) ειναι σιγουρα και β) σε αποσταση επιπλου-καναπε σιγουρα ο θορυβος θα κανει λιγοτερο αισθητη την παρουσια του.

παντως resogun 2 ωρες δεν αναβει ουτε για πλακα οπως killzone 5 λεπτα.

 

 

@vole με γειες!

για το pad που λες, επισης τα triggers/shoulders, μπορει να ειναι βελτιωμενα απο το εκτρωμα/κινεζικο βασανιστηριο που ηταν στο ps3, αλλα

και παλι δεν ειναι σε καμια περιπτωση στο επιπεδο 360/xbone. συγκριτικα ειναι μαπα.

παρ'ολα αυτα, το pad σαν playstation pad παραμενει 500% βελτιωση για μενα.

οσο για το contrast, εψησα εκει τη δικια μου να το παιξει, την εβαλα δυο φορες απο μια ωριτσα, το αφησε, και αμα της ξαναπω να το συνεχισει με κοιταει ...λοξα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να ακουγεται στο πρωτο βαρυ παιχνδι ετσι και χειμωνα τι θα γινει σε κανα δυο χρονια που τα παιχνιδια θα ειναι ακομα πιο βαρβατα..?που ειναι τα whisper silent..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες να πω οτι αυτη τη στιγμη το σεταπ μου ειναι ενα μεγαλο γραφειο, ενα 32" πανελ στο κεντρο, το ps4 λοξα δεξια και το xbone λοξα αριστερα σε αποσταση που απλωνω το χερι και βαζω cd μεσα, οποτε αυτα που ακουω α) ειναι σιγουρα και β) σε αποσταση επιπλου-καναπε σιγουρα ο θορυβος θα κανει λιγοτερο αισθητη την παρουσια του.

παντως resogun 2 ωρες δεν αναβει ουτε για πλακα οπως killzone 5 λεπτα.

 

 

@vole με γειες!

για το pad που λες, επισης τα triggers/shoulders, μπορει να ειναι βελτιωμενα απο το εκτρωμα/κινεζικο βασανιστηριο που ηταν στο ps3, αλλα

και παλι δεν ειναι σε καμια περιπτωση στο επιπεδο 360/xbone. συγκριτικα ειναι μαπα.

παρ'ολα αυτα, το pad σαν playstation pad παραμενει 500% βελτιωση για μενα.

οσο για το contrast, εψησα εκει τη δικια μου να το παιξει, την εβαλα δυο φορες απο μια ωριτσα, το αφησε, και αμα της ξαναπω να το συνεχισει με κοιταει ...λοξα :D

Δυστυχώς έτσι είναι, συγκριτικά με του 360, επειδή Χ1 δεν έχω για να συγκρίνω, είναι ακόμα αρκετά κατώτερο. Και ξέχασα να αναφέρω τα L1/R1 L2/R2, γιατί έχω και γι' αυτά να πω. Τα L1/R1 δε μου αρέσουν. Είναι πολύ mushy. Του 360 έχουν πολύ καλύτερη αίσθηση και στο πώς πατιούνται (clicky instead of mushy) και στο πώς κάθονται στο χέρι. Επίσης, κάτι περίεργο που δεν είχα συγκεκριμενοποιήσει. Του 360 τα LB/RB βρίσκονται στο σωστό ύψος ώστε να κάνουν rest οι δείκτες εκεί, και να τους ρίχνεις στα triggers. Στο DS4 πρέπει να σηκώσεις λίγο τους δείκτες για τα L1/R1 και το resting position φαίνεται να είναι πιο κοντά στα triggers του. Τα οποία ακόμα είναι λίγο στον αέρα και δεν έχουν καλή αίσθηση, αλλά σίγουρα είναι έτη φωτός καλύτερα από του 3. 

 

Το Contrast ο μόνος λόγος που με κόβω να το παίζω είναι ότι έχω αφήσει και τις δύο τις άλλες κονσόλες στη Σκοτία και δεν έχω τι να παίξω πέρα από Resogun και κάνα νοικιασμένο NBA (κι αν βρω ελεύθερο ποτέ το BF 4). Αλλιώς, το ίδιο λοξά θα κοιτούσα κι εγώ όποιον θα μου έλεγε να το παίξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....να πω οτι κανει αρκετο θορυβο στο Killzone η κονσολα. Το πηρε ενα φιλαρακι μου και πηγα σπιτι του να παιξω και μου τραβηξε την προσοχη ο θορυβος που εκανε στο συγκεκριμένο game. Αντιθετα στο fifa ηταν ηρεμο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>αυτο ειναι το ps4 μου μετα απο μερικες ωρες killzone.....αυτο ειναι το πιο δυνατο του..
https://www.youtube.com/watch?v=8juUitOAcTY&feature=youtube_gdata_player
<p>ειναι φυσιολογικο?</p>

Επεξ/σία από metallica 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πολλοί που άνοιξαν τα ps4 τους διαπίστωσαν πως η θερμαγώγιμη πάστα στο chip είναι πολύ άσχημα τοποθετημένη και το αφήνει εκτεθειμένο στην ζέστη. Νομίζω ότι είναι εμφανές πως έγινε προχειροδουλειά στην κατασκευή τον κονσολών είτε για λόγους βιασύνης είτε λόγω απειρίας των φοιτητών που εργάστηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>αυτο ειναι το ps4 μου μετα απο μερικες ωρες killzone.....αυτο ειναι το πιο δυνατο του..

https://www.youtube.com/watch?v=8juUitOAcTY&feature=youtube_gdata_player

<p>ειναι φυσιολογικο?</p>

οχι δεν ειναι φυσιολογικο ειναι και χειμωνας...το καλοκαιρι θα βγαζει σπιθες...ρε συ επικοινωνησε με cometron να σου δωσουν αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>αυτο ειναι το ps4 μου μετα απο μερικες ωρες killzone.....αυτο ειναι το πιο δυνατο του..

https://www.youtube.com/watch?v=8juUitOAcTY&feature=youtube_gdata_player

<p>ειναι φυσιολογικο?</p>

Κλείνει 4ωρο το NBA 2K14 τώρα. Με το αφτί κολλημένο στο PS4 δεν ακούω ούτε το μισό θόρυβο από το δικό σου. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Killzone δεν άντεξα να παίξω πάνω από άλλη μία ώρα σήμερα, το βαριέμαι, οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση. Για χειμώνα πάντως, εκτός κι αν έχεις 25+ βαθμούς μες στο σπίτι σου, πολύ ζορίζεται. 

 

Εγώ θα σου έλεγα το εξής. Αν έχεις κάτι να παίξεις τώρα και δουλεύει κράτα το, κι αν τα τινάξει τα τίναξε. Μες στην εγγύηση είναι. Το πας όποτε/αν χαλάσει. Αν, από την άλλη, πρόκειται να το έχεις να μαζεύει σκόνη ώς τον Φεβρουάριο/Μάρτιο, καλύτερα να δοκιμάσεις να το πας τώρα, μη σου μείνει στον τόπο μόλις πάρεις τα παιχνίδια που περιμένεις 2 μήνες μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτγο που λενε οτι αν εχεις τον τιτλο στο ps3 δινεις 10 ευρω και στο μεταφερουν στο ps4 υσχιει?Δηλαδη πες οτι παιρνω μτχ το nba 2k14,βαζω και 10 ευρω και μου το δινουν σε digital μορφη στο πσ4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνει 4ωρο το NBA 2K14 τώρα. Με το αφτί κολλημένο στο PS4 δεν ακούω ούτε το μισό θόρυβο από το δικό σου. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Killzone δεν άντεξα να παίξω πάνω από άλλη μία ώρα σήμερα, το βαριέμαι, οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση. Για χειμώνα πάντως, εκτός κι αν έχεις 25+ βαθμούς μες στο σπίτι σου, πολύ ζορίζεται. 

 

Εγώ θα σου έλεγα το εξής. Αν έχεις κάτι να παίξεις τώρα και δουλεύει κράτα το, κι αν τα τινάξει τα τίναξε. Μες στην εγγύηση είναι. Το πας όποτε/αν χαλάσει. Αν, από την άλλη, πρόκειται να το έχεις να μαζεύει σκόνη ώς τον Φεβρουάριο/Μάρτιο, καλύτερα να δοκιμάσεις να το πας τώρα, μη σου μείνει στον τόπο μόλις πάρεις τα παιχνίδια που περιμένεις 2 μήνες μετά. 

στο 2κ και εμενα δεν κανει θορυβο..το ψαχνω ολη μερα σημερα το θεμα και ειλικρινα εχω μπερδευτει...αλλοι μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι και σε αυτους ετσι κανει στο killzone..θα το κρατησω τωρα που ειναι γιορτες και μετα θα δω...παντως σε οτι αλλο παιζω ειναι αθορυβο...αντε καλες γιορτες να εχουμε ρε μαγκες ευχαριστω..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο έχω καταλάβει, αν είναι από disc πρέπει να γράφει απ' έξω ότι περιέχει voucher για το upgrade. Οπότε αν το πάρεις μεταχειρισμένο πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το περιέχει και δεν είναι χρησιμοποιημένο. Αν είναι digital version σού βγάζει αυτόματα την έκδοση του 4 διαθέσιμη με 10 ευρώ. 


στο 2κ και εμενα δεν κανει θορυβο..το ψαχνω ολη μερα σημερα το θεμα και ειλικρινα εχω μπερδευτει...αλλοι μπου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι και σε αυτους ετσι κανει στο killzone..θα το κρατησω τωρα που ειναι γιορτες και μετα θα δω...παντως σε οτι αλλο παιζω ειναι αθορυβο...αντε καλες γιορτες να εχουμε ρε μαγκες ευχαριστω..!

Λοιπόν, for science, αν είναι ακόμα διαθέσιμο το free multi θα κάτσω να παίξω καμιά ώρα να δω τι θόρυβο θα κάνει. Μετά από πόση ώρα το παρατήρησες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vole στο multi δεν κανει..!κανει σε μερικες πιστες που τρεχουν πολλα εφε...για παραδειγμα στο πρωτο chapter στην φαση που εισαι με ενα μαχαιρι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...