Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και κατι που δεν ειμαι σιγουρος εαν το εχω ξαναγραψει εδω, αλλα τελος παντων βλεπω ειστε μερικοι σιγουροι οτι το project cars σωνει και καλα θα ειναι το καλο στο playstation και το driveclub το μαπα.

λοιπον, για οσους δεν το ξερετε, περσι η evolution προσελαβε δυο σημαντικα ατομα: τον εναν που εφτιαχνε τα trailer στο pgr, και τον αλλον, τον εναν απο τους τρεις directors του pgr.

εαν ολα πανε καλα, η καθυστερηση αυτη θα ειναι ωστε να βαλει ο πρωην director του pgr το χερακι του στο gameplay, που ειλικρινα στα περσινα hands on εντυπωσεις και video, ολοι που κοζαρουνε μιλαγανε για αγευστο-αχρωμο κλπ. πραγμα. εμενα αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως, και τα γραφικα πολυ αργοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κατι που δεν ειμαι σιγουρος εαν το εχω ξαναγραψει εδω, αλλα τελος παντων βλεπω ειστε μερικοι σιγουροι οτι το project cars σωνει και καλα θα ειναι το καλο στο playstation και το driveclub το μαπα.

λοιπον, για οσους δεν το ξερετε, περσι η evolution προσελαβε δυο σημαντικα ατομα: τον εναν που εφτιαχνε τα trailer στο pgr, και τον αλλον, τον εναν απο τους τρεις directors του pgr.

εαν ολα πανε καλα, η καθυστερηση αυτη θα ειναι ωστε να βαλει ο πρωην director του pgr το χερακι του στο gameplay, που ειλικρινα στα περσινα hands on εντυπωσεις και video, ολοι που κοζαρουνε μιλαγανε για αγευστο-αχρωμο κλπ. πραγμα. εμενα αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως, και τα γραφικα πολυ αργοτερα.

 

Εαν φτανει ενα απο τα 2 στο 70-75% των tire physics του forza 5 θα ειμαι υπερευχαριστημενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο, νομιζω σημαντικο για τους racers:

 

https://twitter.com/Rushy33/status/465076124280954880

 

ο game director του driveclub, του πρωτου παιχνιδιου (και first party) που θα υποστηριζει τιμονι, απανταει για πρωτη φορα στο θεμα που τον ρωτανε ολοι απο περσι:
 

 

- Will the Fanatec CSW be supported or only Thurstmaster? I would be a bit disappointed if I can't use my Fanatec wheel.

- We would love to suppport Fanatec wheels, but they aren't currently supported on PS4.

 

οπερ μεθερμηνευομενον εστι, οσοι το πηρανε χαμπαρι απο περσι και διωξανε fanatec (και logitech φυσικα), πιασανε καλυτερες τιμες που δεν ακουσανε τις αερολογιες της sony. oσοι ακομα περιμενουνε οτι θα γινει μαγικο απο την καλη sony... καλα ξεμπερδεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστήριζε Fanatec το PS3; 

 

 

Γενικά, όταν μασάνε τις απαντήσεις ή λένε μισόλογα, η πιο ασφαλής υπόθεση είναι πως η πραγματική απάντηση είναι "όχι", με μια πολύ μικρή πισινή να αλλάξουν κάτι αν φάνε πολύ κράξιμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και παιζει η fanatec στο ps3. παιζει ακομα και η ακριβη εκδοση με τα λογοτυπα του forza επανω.

http://eu.fanatec.com/index.php?route=module/configurator&product_id=55

http://eu.fanatec.com/index.php?route=module/configurator&bundle_id=3

 

και ξερεις πως παιζει? (για να καταλαβεις τι εξυπνη π***** ειναι η sony) παιζει με τους drivers της logitech. ;)

αλλα για τη logitech, παρ'ολο που η εταιρεια εχει κλεισει κι'ολας ηδη απο περσι το κομματι της για τις τιμονιερες κονσολων, η sony ακομα δεν εχει "ξεκαθαρισει" τι θα γινει στο ps4. (μηπως γιατι fanatec εχει το 5% του κοσμου, ενω logitech εχει το 90%?)

 

 

θες να δεις και γιατι λεω οτι ειναι μεγαλη π***** σε αυτα? θυμασαι που το ps3 ειχε βγει με χειριστηρια χωρις δονηση? θυμασαι. θυμασαι γιατι? γιατι δεν πληρωνε την εταιρια που εχει πατεντες στη δονηση, και αυτη (η immersion) πηγε τη sony στα δικαστηρια, της πηρε και τη δονηση και 200 εκατομμυρια δολλαρια μαζι, και βγηκε το ps3 με χειριστηριο-αεροπλανακι. ;)

και αν δεν το εχεις μαντεψει ακομα, η σειρα της logitech για ps3 (αυτη που καταργησε η logitech) χρησιμοποιει πατεντες της ...immersion.

δηλαδη για να παιξει ειτε logitech ειτε fanatec στο ps4, η sony θα πρεπει να πληρωνει την immersion. και προσεξε με: για ΠΑΛΙΕΣ τιμονιερες, απο τις οποιες η sony δεν θα εχει απολυτως κανενα κερδος, μιας και η logitech εχει αποσυρθει και υπαρχει μηδεν περιπτωση να της κανει συμβολαιο. το'πιασες τωρα? :)

 

αυτα για τις τιμονιερες εαν θυμασε τα εχω γραψει και περσι το καλοκαιρι, και τοτε παλι πεσανε επανω μου μερικοι οτι και καλα ειμαι ταδε.... τοσα ξερανε... ;)

σημερα λοιπον με το tweet με τα "μαντατα" για τα τιμονια απο το driveclub, ας παρουν μια ακομα χλαπατσα αυτοι που με προσεβαλαν τοτε :D (ξερετε ποιοι ειστε παλιοχλαπατσες!!)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το DriveClub με το DS4 και το Project Cars (αν τελικά αξίζει) στο PC, επειδή αν είναι έτσι δεν παίζει να παίξει τιμόνι της Logitech στο PS4. 

 

 

Οχι ότι δε θα κατέληγα σε αυτό ούτως ή άλλως. Μπορεί μεν να μην υπάρχει τίποτα ανάλογο του Forza, πχ, στο PC ως ολοκληρωμένο πακέτο, αλλά το customization που σου επιτρέπει το Logitech game profiler σε αυτά τα παιχνίδια κάνει λίγο μέρα με νύχτα τη φάση σε αυτά τα παιχνίδια. Και δε χρειάζεται να αγοράζω και νέο τιμόνι κάθε λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

οπως εγραψα και πιο πανω, η μονη ψιλο-επισημη ανακοινωση της sony για την υποστηριξη στα παλια τιμονια, ειναι το χτεσινο tweet (για μη-υποστηριξη τελικα) που ανεφερα.

προσωπικα το θεμα με τα τιμονια το εψαξα απο περσι ως αμεσα ενδιαφερομενος για την κατασταση, ειχα βγαλει τα συμπερασματα μου και με βαση αυτα εδωσα τα παλια πραγματα και πηρα καινουργια.

φαινεται οτι τα νεα δικαιωνουν τις προβλεψεις μου...

 

ομως μεχρι η sony να πει τι θα γινει και με τα fanatec και με τα logitech επισημα, ο καθενας μπορει να περιμενει ο,τι θελει.

θυμασαι πως το εχει πει η sony <<επισημα>>?  "περιμενουμε ολους τους κατασκευαστες να μας στειλουνε τους drivers τους για το ps4" (LOLOL ο ορισμος του κρυβω την αληθεια και πεταω το μπαλακι στον απεναντι)

παντως απο κατω απο τα PR της sony, τα πραγματα ειναι ακριβως οπως στα εγραψα μεσα στα spoiler.

 

τελος, αν υπηρχε game configurator ή peripheral configurator που θα μπορουσε να κανει πχ το nfs shift να παιζει σαν το forza ή σαν το corsa, πιστευω ολοι οι racers θα ημασταν στον παραδεισο. δυστυχως δεν υπαρχει.

αυτο που κανω σε μια τετοια περιπτωση (που το εχω κανει κι εγω παλιοτερα), ειναι οτι καθομαι και παιδευομαι με sliders και διακοπτες (και scriptακια ακομα), προκειμενου να κοροϊδεψω τον εαυτο μου οτι αυτο που φαινοταν ωραιο και παιζοντας το ειναι σκατα, δεν ειναι και τοσο σκατα στην πορεια.... ;)

(συν οτι αν δεις το wheel configurator πχ στο forza 5 και πως λειτουργει, θα καταληξεις κι εσυ πολυ γρηγορα στο οτι τελικα ειναι ματαιο να παιδευεσαι με κατι που δεν αξιζει.)

 

 

και για να κλεισω το θεμα με τα τιμονια απο τη μερια μου, να πω κιολας τι φοβαμαι οτι θα κανει η <<καλη>> sony:

ενω εχει ηδη υπογραψει με την thrustmaster για το ps4 (χωρις ακομα ουτε ενα παιχνιδι να υποστηριζει τιμονι στην αγορα), και ενω η thrustmaster εχει βγαλει την ολοκαινουργια ΤΧ1 (αυτη που πηρα για forza/pc/gt), και ενω φυσικα δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα με τα drivers με τριτους,

εχω τη μικρη υποψια οτι οοοταν θα βγουνε τα racing στο ps4, επιτηδες θα κλειδωνουν απ'εξω την thrustmaster tx1, ακριβως επειδη ειναι τιμονιερα που λανσαριστηκε για να υποστηριξει (με τον καλυτερο τροπο) το forza 5...

και εδω θα'μαστε να το δουμε, και ελπιζω να κανω και λαθος φυσικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω; Τι κερδίζει η Sony με το να αποκλείσει τη συγκεκριμένη Thrustmaster; 'Η, αντίστοιχα, τι χάνει αν την υποστηρίξει;

 

ειναι μια τιμονιερα που παρουσιαστηκε με το forza 5. εχει κανει το αμαρτημα αυτο, αλλα περα απο αυτο δεν υπαρχει αλλο θεμα κανενα.

για την ακριβεια, ξεβιδωνεις το τιμονι απο την thrustmaster t500 που υποστηριζει επισημα το ps4, το βιδωνεις στην thrustmaster tx1, και το αντιθετο, και παιζουν στην εντελεια. μαλιστα εχουν κοινα αξεσουαρ (http://www.thrustmaster.com/en_US/products/tx-racing-wheel-ferrari-458-italia-edition), και εχω αγορασει το add-on στεφανι της GTE (που ειναι για T500 RS) και το χρησιμοποιω στην tx1.

 

η tx1 ειναι πιο νεο μοντελο, αφου βγηκε μετα που κυκλοφορησαν και οι δυο κονσολες.

εχω στειλει email και παλιοτερα (πριν να κανω την αγορα) στη sony για το θεμα, και εχω στειλει και πολυ προσφατα μηνυμα στον rushy, τον director του driveclub.

κανενας απο τους δυο δεν μου εδωσε θετικη απαντηση. μαλιστα στον rushy εγραψα οτι εαν ειναι θεμα το forza/xbox, ας μην αναφερεται πουθενα η "tx1" ως υποστηριζομενη τιμονιερα στα μενου, και απλα ας την αφησουν να δουλευει στην επιλογη "thrustmaster t500" στο driveclub.

 

Ιδωμεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κατι που δεν ειμαι σιγουρος εαν το εχω ξαναγραψει εδω, αλλα τελος παντων βλεπω ειστε μερικοι σιγουροι οτι το project cars σωνει και καλα θα ειναι το καλο στο playstation και το driveclub το μαπα.

λοιπον, για οσους δεν το ξερετε, περσι η evolution προσελαβε δυο σημαντικα ατομα: τον εναν που εφτιαχνε τα trailer στο pgr, και τον αλλον, τον εναν απο τους τρεις directors του pgr.

εαν ολα πανε καλα, η καθυστερηση αυτη θα ειναι ωστε να βαλει ο πρωην director του pgr το χερακι του στο gameplay, που ειλικρινα στα περσινα hands on εντυπωσεις και video, ολοι που κοζαρουνε μιλαγανε για αγευστο-αχρωμο κλπ. πραγμα. εμενα αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως, και τα γραφικα πολυ αργοτερα.

 

EΠειδη εχω κανει back το PC και εχω παιξει τα Alpha builds του, μπορω να λεω, οτι το περιμενω πως και πως. ΤΟ PGR ποτε δε μου αρεσε και γενικα δεν ειμαι των Arcade Racers, και ειδικα αν το οδηγικο τους μοντελο ειναι σαν του PGR.

 

TO Forza το θεωρω ποιο αγευστο παντως και προτιμω κατι στο tyre model του GT6, και για μενα ευτυχως το PC ειναι λιγο κοντυτερα σ αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπηκα στην alpha γιατι δεν το πηρα πρεφα, αλλα εχω δοκιμασει καποια παλιoτερη version.

δεν εχω αποψη προσωπικη λοιπον για το πως ειναι το pcars σημερα

αυτο που ειχα παιξει ομως, ηταν το ιδιο αστειο οδηγικα οπως ηταν το shift και το ferrari legends, τα δυο τελευταια παιχνιδια της slighlty mad πριν απο το pcars.

και εχε υποψην σου, το pgr επαιζε αρκετα-πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα της slightly mad studios, τα οποια ειδικα στα high-powered cars σκορπανε και φαινεται πεντακαθαρα το προβληματικο της υποθεσης.

 

μακαρι το pcars να ειναι και γαμω οδηγικα, καμια σχεση με τα προηγουμενα τους, αλλα μεχρι να παιξω την τελικη εκδοση (χωρις δικαιολογιες δηλαδη), αντλωντας απο το παρελθον κραταω επιφυλαξεις στο hype. ετσι κι αλλιως και pc και κονσολες εχω και τιμονι που παιζει τουλαχιστον στα 2 απο τα 3, ειμαι ετοιμος δηλαδη ρε παιδι μου :D και ενα καλο racing game ειναι για μενα παντα μια πολυ σπεσιαλ περιπτωση..

 

για να καταληξω και σε αυτο που μου εκανες quote, αναμεσα σε ενα pcars (με τα εξαιρετικα γραφικα που βλεπουμε στο pc αλλα με gameplay οχι πολυ ανωτερο απο τα προηγουμενα τους), και ενα driveclub (το οποιο στην ουσια ειναι μια φανφαρα social media, αλλα με την πιθανοτητα να πιασει το ζυγισμα του pgr στο gameplay), προτιμω το δευτερο. ευκολα κιολας.

 

υ/γ

τελος, δεν ξερω τι εννοεις "αγευστο" tire model στο forza 5, αλλα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι κανει κυκλους και κωλοτουμπες γυρω και επανω απο τα physics και το tire model του gt6.

προφανως μιλας για καποιο υποκειμενικο κριτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βασιστουμε στην υποθεση που κανεις οτι το PC ειναι οδηγικα σαν τα αλλα ναι οκ, δε μπορω να σου πω κατι σε αυτο.

 

Ασχετα παντως με αυτα που λεμε τις προσωπικες μου αποψεις δε τις βασιζω στο Hype που δημιουργειτε για το εκαστωτε παιχνιδι, αν μη τι αλλο η ιστορια εχει δειξει οτι το Big Hype οδηγει σε rough landing.

 

Απλα για να καταλαβεις τα early builds ηταν οντως ασχημα οδηγικα, στο 771 νομιζω που βγηκε Ιανουαριο με το Updated physic model η οδηγηση του ειναι καπου αναμεσα σε GTR και GT6 αν μπορω να το περιγραψω καπως ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο οσα εχω δει μεχρι και τωρα, παει για καλο.

 

Και το career του ειναι ενδιαφερον.

 

Το μοντελο οδηγησης ειναι παρα πολυ καλο πλεον και βελτιωνεται συνεχως μιας και υπαρχει συμμετοχη και του κοσμου στα φορουμ με συνεχες feedback.

 

Εμενα η ανυσηχια μου ειναι το περιεχομενο, πιστες αμαξια. Φανταζομαι και λογω του γεγονοτος οτι ειναι crowdfunded δεν θα εχει το roster των FM και GT, αλλα δε ξερω σε ποσο βαθμο θα ειναι χειροτερο το τελικο προιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...