Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως να σκασω μια περιουσια για μια τιμονιερα που δεν θα παιζει και στα 3 δυσκολο..

Εξαρταται βεβαια και απο το τι θα δειξουν τα 2 driving games του ps4. Εαν δεν ειναι κατι που θα με συναρπασει θα παω σε μια που θα υποστηριζει PC/XBone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υ/γ

τελος, δεν ξερω τι εννοεις "αγευστο" tire model στο forza 5, αλλα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι κανει κυκλους και κωλοτουμπες γυρω και επανω απο τα physics και το tire model του gt6.

προφανως μιλας για καποιο υποκειμενικο κριτηριο.

 

Ti ακριβως βλεπουμε εδω ? :P

 

Υποθετω οτι ολοι μιλαμε βαση υποκειμενικων κριτηριων, δε ξερω αν υπαρχει καποιο global acknowledgement για το ποιο εχει καλυτερο physics ή tyre model. Αν υπαρχει να το διαβασω να το ασπαστω και να σωπασω.

 

Απο τα δυο παντως οδηγικα το GT για μενα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα και στην αισθηση οδηγησης αληθινου αυτοκινητου, τουλαχιστον αναφερομενος στα αμαξια που εχω οδηγησει εγω.

 

Προφανως δε μπορω να ξερω τι συμπεριφορα εχει στην πραγματικοτητα μια Italia ή μια M6 και εκει προφανως ξεκινανε τα υποκειμενικα κριτηρια και το πως αντιλαμβανεται ή αν θες αισθανεται ο καθενας το Feedback απο την οδηγηση του καθε παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην με βαζεις αγγαρεια να γραφω μακροσκελη ποστς (που πιθανον να σβηστουνε κιολας) ψαξτο.

δεν χρειαζεται να εχεις οδηγησει μια 458 για να καταλαβεις τι ειναι πχ torque steer.

 

edit:

και για ολους αυτους που ειναι πολυ θετικοι στην slightly mad studios, ειδικοτερα δε σε αυτους που βαλανε και λεφτα για το project cars, θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο:

http://worldofspeed.com/

αν δεν ξερετε, ειναι το ...free to play νεο game της ...slightly mad studios, το οποιο φτιαχνουνε (ενω δεν εχουνε τελειωσει φυσικα το project cars), νομιζω ΜΕ publisher και αναρωτιεμαι με ποιανου τα λεφτα και εις βαρος σε ποιανου το χρονο..... οπως ειπα, δεν ειμαι founder στο pcars και δεν εχω προσβαση στο εσωτερικο forum, αλλα αναρωτιεμαι εαν αυτο το θεμα απασχολει κανεναν απο αυτους που χρηματοδοτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ακριβως βλεπουμε εδω ? :P

 

Υποθετω οτι ολοι μιλαμε βαση υποκειμενικων κριτηριων, δε ξερω αν υπαρχει καποιο global acknowledgement για το ποιο εχει καλυτερο physics ή tyre model. Αν υπαρχει να το διαβασω να το ασπαστω και να σωπασω.

 

Απο τα δυο παντως οδηγικα το GT για μενα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα και στην αισθηση οδηγησης αληθινου αυτοκινητου, τουλαχιστον αναφερομενος στα αμαξια που εχω οδηγησει εγω.

 

Προφανως δε μπορω να ξερω τι συμπεριφορα εχει στην πραγματικοτητα μια Italia ή μια M6 και εκει προφανως ξεκινανε τα υποκειμενικα κριτηρια και το πως αντιλαμβανεται ή αν θες αισθανεται ο καθενας το Feedback απο την οδηγηση του καθε παιχνιδιου.

 

Σωστοτατη παρατηρηση, φυσικα και ειναι υποκειμενικα τα κριτηρια. Προσωπικα εαν και δεν εχω γνωσεις ουτε μηχανολογιας αλλα ουτε και στησιματος ενος αυτοκινητου με οτι αυτο συνεπαγεται,συνηθως ενα driving game το παραταω αμεσως ή μετα απο λιγο εγω εαν:

 

1. Εχει αστεια φυσικη (εδω δεν νομιζω να χρειαζεται εξηγηση)

2. Υποστροφη-υπερστροφη οπως την αντιλαμβανομαι εγω με βαση τα αυτοκινητα που εχω οδηγησει εγω

3. Συμπεριφορα αυτοκινητου μετα απο φρενα ειδικα στις στροφες και οταν παταει κουρμπες ενα αμαξι

4. Γενικοτερη συμπεριφορα ελαστικων και οχι μονο στα προαναφερθεντα

 

Θα μου πεις πως μπορεις να ξερεις πως συμπεριφερεται ενα αμαξι με 3 και 4 φορες την ιπποδυναμη ενος που εχεις οδηγησει, με ή χωρις τουρμπο, με ελαστικα αγωνιστικα ή με μικροτερο προφιλ απο τα συνηθισμενα, με τοσους κινητηρες διαφορετικους, τοσα διαφορετικα σασι και γενικα τοσες παραμετρους; Δεν μπορεις. Απλα. Το μονο που μπορεις να καταλαβεις ειναι μεσες ακρες με βαση την συμπεριφορα αυτων που εχεις οδηγησει. Οσο περισσοτερα και διαφορετικα τοσο το καλυτερο.

 

Αλλα και εγω προσωπικα θεωρω οτι την δεδομενη χρονικη στιγμη το forza εχει με βαση παντα τα δικα μου δεδομενα την πιο ρεαλιστικη προσεγγιση σαν παιχνιδι. Και πραγματικα θεωρω οτι χαιρομαι το μισο παιχνιδι με την ελλειψη μιας σοβαρης τιμονιερας. Ειναι πραγματικα απολαυστικο, οπως και τα προηγουμενα της σειρας και ενας απο τους λογους που πηρα xbone. (Πολυ που σας νοιαζει αλλα λεμε τωρα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην με βαζεις αγγαρεια να γραφω μακροσκελη ποστς (που πιθανον να σβηστουνε κιολας) ψαξτο.

δεν χρειαζεται να εχεις οδηγησει μια 458 για να καταλαβεις τι ειναι πχ torque steer.

 

edit:

και για ολους αυτους που ειναι πολυ θετικοι στην slightly mad studios, ειδικοτερα δε σε αυτους που βαλανε και λεφτα για το project cars, θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο:

http://worldofspeed.com/

αν δεν ξερετε, ειναι το ...free to play νεο game της ...slightly mad studios, το οποιο φτιαχνουνε (ενω δεν εχουνε τελειωσει φυσικα το project cars), νομιζω ΜΕ publisher και αναρωτιεμαι με ποιανου τα λεφτα και εις βαρος σε ποιανου το χρονο..... οπως ειπα, δεν ειμαι founder στο pcars και δεν εχω προσβαση στο εσωτερικο forum, αλλα αναρωτιεμαι εαν αυτο το θεμα απασχολει κανεναν απο αυτους που χρηματοδοτησαν.

 

Δε με απασχολει προσωπικα. Οτι εχουν δηλωσει στο campaing τους το εχουν προσφερει εως τωρα.

 

Aν αρχισουμε με θεωριες συνομωσιας δε θα τελειωσουμε ποτε.

 

Ουτως ή αλλως το Kickstarting - Crowdfunding, ειναι παντα ενα ρισκο, σου δειχνει καποιος τα πλανα του και αν τον εμπιστευεσαι και πιστευεις σε αυτο που βλεπεις δινεις τα λεφτα σου (δινεις με την εννοια του χαριζω, οχι μπαινω μετοχος ή εχω δικαιωματα) και αναλογως του ποσου ο Developer σε ανταμειβει με καποια περκς σαν ευχαριστω.

 

Ειτε αυτο ειναι κοπια του παιχνιδιου, ειτε dev kit και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην με βαζεις αγγαρεια να γραφω μακροσκελη ποστς (που πιθανον να σβηστουνε κιολας) ψαξτο.

δεν χρειαζεται να εχεις οδηγησει μια 458 για να καταλαβεις τι ειναι πχ torque steer.

 

edit:

και για ολους αυτους που ειναι πολυ θετικοι στην slightly mad studios, ειδικοτερα δε σε αυτους που βαλανε και λεφτα για το project cars, θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο:

http://worldofspeed.com/

αν δεν ξερετε, ειναι το ...free to play νεο game της ...slightly mad studios, το οποιο φτιαχνουνε (ενω δεν εχουνε τελειωσει φυσικα το project cars), νομιζω ΜΕ publisher και αναρωτιεμαι με ποιανου τα λεφτα και εις βαρος σε ποιανου το χρονο..... οπως ειπα, δεν ειμαι founder στο pcars και δεν εχω προσβαση στο εσωτερικο forum, αλλα αναρωτιεμαι εαν αυτο το θεμα απασχολει κανεναν απο αυτους που χρηματοδοτησαν.

 

Ξερω ρε συ τι ειναι torque steer και κατα ποσο υπαρχει ή οχι σε Full effect στο GT6. To δικο μου θεμα, ειναι οτι στο Forza το παρακανουν με τα physics σε σημειο που να μου φενεται ψευτικο ή μη ρεαλιστικη η αισθηση της οδηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ρε συ τι ειναι torque steer και κατα ποσο υπαρχει ή οχι σε Full effect στο GT6. To δικο μου θεμα, ειναι οτι στο Forza το παρακανουν με τα physics σε σημειο που να μου φενεται ψευτικο ή μη ρεαλιστικη η αισθηση της οδηγησης.

 

Καμια φορα δινεται η αισθηση της υπερβολης το ειχα παρατηρησει και σε προηγουμενες εκδοσεις του παιχνιδιου,αλλα για εμενα ισχυε παντα μονο με το joystick. Με την τιμονιερα ειναι απιστευτη η αισθηση και το feedback. Φανταζομαι γιατι δεν το εχω παιξει με τιμονιερα το 5 οτι θα ισχυει και εδω το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

iKrEzh3Bl9oMr.gif

 

χεχε, οπως βλεπεις, η λιστα με τα leaks που συμφωνα με αυτον που τη δημοσιευσε, διερρευσε απο την BBH new york, την εταιρια δηλαδη που εχει αναλαβει ολοκληρη την καμπανια και το ιματζ του ps4, τελικα εγνε "trademark gif" στο gaf.

σε καλο δρομο ειμαστε.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει ποιο το προβλημα. Που κολλαμε δλδ στο market campaing.

 

Σε βλεπω δλδ που το εχεις σχολιασει κανα δυο φορες και δε μπορω να αντιληφθω τι θα πρεπει να κρατησω απο τα ποστ σου που αναφερονται στο campaing της Sony.

 

Οτι μια εταιρεια εδωσε την διαφημιση του προιοντος της σε μια αλλη εταιρεια που το βασικο της αντικειμενο ειναι η προωθηση προιοντων ?

 

Αρα αυτο σημαινει οτι η Σονυ δεν κοιταει τους gamers αλλα να βγαλει λεφτα ? Οτι το λογοτυπο greatness Await δε βγηκε απο τις καρδιες των Cerny και Hirai αρα μαυρο στη σονυ ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει ποιο το προβλημα. Που κολλαμε δλδ στο market campaing.

 

Σε βλεπω δλδ που το εχεις σχολιασει κανα δυο φορες και δε μπορω να αντιληφθω τι θα πρεπει να κρατησω απο τα ποστ σου που αναφερονται στο campaing της Sony.

 

Οτι μια εταιρεια εδωσε την διαφημιση του προιοντος της σε μια αλλη εταιρεια που το βασικο της αντικειμενο ειναι η προωθηση προιοντων ?

 

Αρα αυτο σημαινει οτι η Σονυ δεν κοιταει τους gamers αλλα να βγαλει λεφτα ? Οτι το λογοτυπο greatness Await δε βγηκε απο τις καρδιες των Cerny και Hirai αρα μαυρο στη σονυ ?

Δεν έχεις καταλάβει φίλε μου ότι η κακιά και μοχθηρη σονυ το μόνο που κάνει είναι να ξεγελά τους καταναλωτές με σκοπό να κερδίσει χρήματα ενώ ή καλή και τίμια MS αγωνίζεται για τα δικαιώματα των καταναλωτών.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο μερες, οταν "διερρευσε" αυτη η λιστα, ως πηγη αναφεροταν η BBH. εγω αμεσως τοτε ειχα γραψει οτι εφ'οσον φερνει σαν πηγη οχι το γραφειο του cerny πχ, αλλα την BBH (που ενα μεσο fanboy που ονειρευεται games δεν γνωριζει καν την υπαρξη και το ρολο της εταιριας αυτης, ο οποιος ρολος ειναι ακριβως να στηνει pr και διαφημιστικα events για τo playstation4), τοτε η λιστα εχει πιθανοτητες να μην ειναι ονειρωξεις καποιανου, αλλα αληθινη.

μαλιστα ειχα γραψει και στο gaf απο την πρωτη στιγμη οτι επειδη η εταιρια ειναι αυτη που ειναι, αν τους εστελνε καποιος ενα email ρωτωντας διευκρυνησεις, πολυ ευκολα θα βγαζαμε συμπερασμα απο την απαντηση. και επισης δεν υπηρχε περιπτωση να μην απαντησουν λογο του αντικειμενου τους.

βεβαια να κατσω εγω να γραψω το mail, δεν το κανα. αλλα το γεγονος οτι περασαν τοσες μερες, και η bbh (απο οσο ξερω) δεν ειπε τιποτα, ενισχυει ακομα περισσοτερο οτι η λιστα ειναι οντως αληθινη και ειτε διαρροη, ειτε "διαρροη". ;)

cue και τα gifακια που εχουν τη λιστα της bbh τα οποια φτιαχτηκαν μολις χτες, λεω λοιπον οτι φαινεται πως ολα πανε καλα σχετικα με τη λιστα της sony για την Ε3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο μερες, οταν "διερρευσε" αυτη η λιστα, ως πηγη αναφεροταν η BBH. εγω αμεσως τοτε ειχα γραψει οτι εφ'οσον φερνει σαν πηγη οχι το γραφειο του cerny πχ, αλλα την BBH (που ενα μεσο fanboy που ονειρευεται games δεν γνωριζει καν την υπαρξη και το ρολο της εταιριας αυτης, ο οποιος ρολος ειναι ακριβως να στηνει pr και διαφημιστικα events για τo playstation4), τοτε η λιστα εχει πιθανοτητες να μην ειναι ονειρωξεις καποιανου, αλλα αληθινη.

μαλιστα ειχα γραψει και στο gaf απο την πρωτη στιγμη οτι επειδη η εταιρια ειναι αυτη που ειναι, αν τους εστελνε καποιος ενα email ρωτωντας διευκρυνησεις, πολυ ευκολα θα βγαζαμε συμπερασμα απο την απαντηση. και επισης δεν υπηρχε περιπτωση να μην απαντησουν λογο του αντικειμενου τους.

βεβαια να κατσω εγω να γραψω το mail, δεν το κανα. αλλα το γεγονος οτι περασαν τοσες μερες, και η bbh (απο οσο ξερω) δεν ειπε τιποτα, ενισχυει ακομα περισσοτερο οτι η λιστα ειναι οντως αληθινη και ειτε διαρροη, ειτε "διαρροη". ;)

cue και τα gifακια που εχουν τη λιστα της bbh τα οποια φτιαχτηκαν μολις χτες, λεω λοιπον οτι φαινεται πως ολα πανε καλα σχετικα με τη λιστα της sony για την Ε3.

δηλαδη λες οτι το last guardian θα βγει μεσα στο 2014? μακαρι ρε πετραν, αλλα χλωμο σε κοβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμα τα διφραγκα για φετος οσο αναφορα το the last guardian.Αν δεν το παρουσιαση και στην φετινη Ε3 να βγει επισημος η sony και να πει την αληθεια στον κοσμο!!οτι τελικως το παιχνιδι πηγε στο καλαθι των αχρηστων ολοκληρωτικα.7 ολοκληρα χρονια περασανε απο την πρωτη  ανακοινωση του παιχνιδιου,και καθε χρονο ακουμε ξανα τα ιδια και τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...