Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθόλου... στην Ζυρίχη για παράδειγμα φεύγουν τα 6χίλιαρα αέρα-πατέρα. Και το PS4 έχει 299 φράγκα μόνο. Πασατέμπο ξαναλέω.

Και ξαναλεω οτι μιλαμε για το πιο καλοπουλημενο ps4 digital παιχνιδι ως τωρα,δεν νομιζω τα παραδειγματα που σκεφτεσαι να αντιπροσωπευουν ουτε τις μισες πωλησεις(στην πολυ καλυτερη)απο την πραξη.

 

Οπως και να εχει παντως,μην κανει εντυπωση σε πολλους γιατι πλεον δινεται περισσοτερο βαση στα multiplatforms απο τα exclusives με βαση πωλησεις οπως πχ του Call of duty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σου πω ότι διαφέρει πολύ η νοοτροπία στο εξωτερικό. Εδώ μετράμε και τα φραγκοδίφραγκα, οπότε είναι λογικό να κοιτάμε την μεταπωλητική αξία. Άλλους δεν τους νοιάζει και προτιμάνε couch potato φάση.

 

Όσο για τις πωλήσεις του CoD, είναι πολύ δημοφιλές franchise... μην ξεχνάς πόσα μιλιούνια ήρθαν από το 360 στο PS4, ειδικά τώρα που η Sony έχει exclusivity period (1 μήνα νομίζω) για τα DLC maps. Το PS4 είναι το νέο "360" (με τα καλά του και τα κακά του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο κομματι που γραφεις παλι διαφωνω. Και αυτο γιατι ισα ισα που στο εξωτερικο(αν ειναι καποιος πχ απο Αγγλια θα μας βοηθαγε σε αυτο)τα used παιχνιδια/μαγαζια ειναι πιο διαδεδομενα απο εμας,υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια και σιγουρα καλυτερες τιμες απο τα σαπια public κλπ

 

Να μου ελεγες πιο παλια να σου πω ενταξυ.Αλλα τωρα που τα περισσοτερα μαγαζια με εμφαση στα video games,εχουν κλεισει στην Ελλαδα και 4-5 εχουν μεινει και μετα οι αλυσιδες,τα πραγματα ειναι τελειως τραγικα. Το ειδαμε αυτο και απο Nintendo μερια με οτι εγινε με την πολυ παλια στο χωρο Nortec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός. Δες π.χ. στην Αγγλία που πουλάνε video games μέχρι και στα supermarkets (σκοτωμός γίνεται στα Tesco). Τα πουλάνε στο κόστος και περιμένουν να ρεφάρουν από τα υπόλοιπα ψώνια. Θέλουμε τέτοια απελευθέρωση της αγοράς κι εδώ;

Όσο για τα used εκεί πέρα, κυρίως τα αγοράζουν όσοι δεν έχουν μεγάλη οικονομική ευχέρεια (π.χ. πιτσιρίκια). Άσε τα garage sales που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καν για διάφορους λόγους.

 

Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά και ολιγοπώλιο, οπότε μην περιμένεις πολλά πράγματα...


Τέλος, για τα digital δεν ανέφερα το πιο βασικό: πολλοί τα αγοράζουν συνειδητά για gamesharing, άρα κοστίζει 30-35 για κάθε κονσόλα.

 

Ο άλλος που θα λιώσει 500 ώρες στο CoD (μέχρι να βγει το επόμενο) ούτε καν τον νοιάζει η μεταπωλητική αξία... χοντρικά του βγαίνει 6-7 cents η κάθε ώρα gameplay. Και κάπως έτσι το digital φαίνεται «φθηνό» (στα δικά τους μάτια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Απο το απογευμα μου βγαζει "The router in use might not support IP packet fragmentation, and some network features of the PS4 might be restricted"


Tι ειναι παλι αυτο?


Δεν πειραξα τιποτα στο ρουτερ πριν γινει αυτο και ολη μερα κανω ρυθμισεις,εχω αλλαξει MTU,3 ρουτερ,εχω συνδεθει 


με καλωδιο και με wifi αλλα τιποτα επιμενει εκει.


Το περιεργο ειναι το το NAT μου ειναι type 1.Aν δε κανω λαθος το type 3 ειναι που εχεις προβλημα.


Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα σημερα?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα.Απο το απογευμα μου βγαζει "The router in use might not support IP packet fragmentation, and some network features of the PS4 might be restricted"

Tι ειναι παλι αυτο?

Δεν πειραξα τιποτα στο ρουτερ πριν γινει αυτο και ολη μερα κανω ρυθμισεις,εχω αλλαξει MTU,3 ρουτερ,εχω συνδεθει 

με καλωδιο και με wifi αλλα τιποτα επιμενει εκει.

Το περιεργο ειναι το το NAT μου ειναι type 1.Aν δε κανω λαθος το type 3 ειναι που εχεις προβλημα.

Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα σημερα?

 

 

 

Δεν ειναι απαραιτητο. Μπορει να εχεις προβλημα και με NAT type 2.

 

Εχεις καποιο modem-router bundled μαζι με συνδρομη σε provider Otenet/Hol ?

Π.χ. router τυπου Telecom/ZTE/FritzBox κτλ?

 

Ειναι πιθανο να εγινε αναβαθμιση στο firmware του router (remote upgrade) μεσω του DSLAM του OTE χρησιμοποιωντας το προτοκολλο TR-069 και να άλλαξαν κάποιες ρυθμίσεις.

 

 

Τα βήματα που σου προτείνω να κάνεις είναι τα ακόλουθα:

 

1) Reset του modem..συνήθως πατώντας πατημένο για 10sec το power button του router.

2) Config του modem, κωδικοί κτλ χρησιμοποιώντας Ip gateway τυπου 192.168.1.x κανονικά, συνδεόμενο μετα το reset με lan/wired connection με ένα pc και οχι κατευθειαν με το ps4.

3) Απενεργοποιηση του QoS ή/και του DMZ στις ρυθμισεις του router.

4) Αλλαγή του multiplex από LLC σε VC-based στις ρυθμίσεις internet του router. (Δοκιμασε το και στα 2)

5) Ρύθμισε το NAT ως type 1 στις ρυθμίσεις του router, αν υπάρχει ως ρύθμιση.

6) Μην αλλαξεις χειροκινητα τη ρυθμιση του MTU - ασε την στο default/auto, αλλά αν εχει επιλογη, επελεξε τη χαμηλοτερη απο τις διαθεσιμες του auto.

7) Δοκιμασε με DHCP server και οχι με static addresses - αν τυχον χρησιμοποιεις static, αν και δεν το νομιζω.

 

Αν δεις οτι το προβλημα δε λυνεται, δοκιμασε με ενα modem/router ενος φιλου/γνωστου πανω στην ιδια γραμμη/

με ιδιο provider ωστε να απομονωσουμε οτι δε φταιει η γραμμη.

 

Αν και με άλλο router σου βγαζει το ιδιο προβλημα, μπορει να πρεπει να επικοινωνησεις με τον παροχο, καθως το πιο πιθανο ειναι το προβλημα να εγκειται μεταξυ του PSN και του internet provider.

 

 

Μπορεις να τσεκάρεις για περισσοτερο info και το αντιστοιχο thread στο playstation community:

 

http://community.us.playstation.com/t5/Consoles-Peripherals/Receiving-IP-fragmentation-message-on-my-PS4-and-PS3/td-p/43071505/page/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Type 2/Open NAT.

 

In other news:

 

http://www.dualshockers.com/2015/11/13/driveclubs-new-graphics-tech-showcased-director-on-ps4s-limits-there-is-still-plenty-we-can-do/

 

 

Μαξάρανε τις κονσόλες... oh wait.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει σαν τζετ που απογειώνεται η κονσόλα :DΑυτό και στο κουτί λέει CUH-12xx αντί για CUH-11xx ή CUH-1xxx. Τα περισσότερα καινούργια bundles έχουν την καινούργια αλλα τσέκαρε καλού κακού.Εδώ τσεκάρεις:zZ3rGoml.jpg

ποια η διαφορα παλιας με νεας εκδοσης;σε τι διαφερουν;αν δεν εχω το κουτι πως αλλιως μπορω να το δω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα παλιας με νεας εκδοσης;σε τι διαφερουν;αν δεν εχω το κουτι πως αλλιως μπορω να το δω;

 

Η νέα έκδοση δεν είναι glossy πάνω από τον δίσκο (είναι όλη η κονσόλα ίδιας υφής) και τα 2 μπροστινά κουμπιά δεν είναι αφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα παλιας με νεας εκδοσης;σε τι διαφερουν;αν δεν εχω το κουτι πως αλλιως μπορω να το δω;

Το αριστερό καπάκι δεν είναι γυαλιστερό στο καινουριο και τα σηματακια sony και ps είναι μαύρα και όχι ασήμι.

Επισης τα ποδαρακια τα 2 μεσαια στο κάτω μέρος είναι πιο μεγαλα στο παλιό ενω στο καινουριο είναι πιο μικρά 1 cm περιπου και βγαίνουν πανευκολα(αυτό για μένα κακό ηταν) το εκαναν γιατί στα παλια το μπροστα μεγαλο ποδαράκι ακουμπούσε στο eject καποιες φορες και έβγαινε το bluray.

Επίσης τα κουμπιά τα μπροστινά δεν είναι αφής(παλι κακό το βρήκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...