Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα no offence σωκρατη, αυτο ελειπε να μαλωνουμε για το καθε τι.Βεβαι για να λεμε και του λογου το αληθες τον θορυβο ο καθενας τον αντιλαμβανεται διαφορετικα, αλλα απο δικη μου μερια επειδη εχω και one δε θα λεγα οτι κανει σα ζωο τωρα.Το καλοκαιρι ειχε παραγινει ομως το κακο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο ps4 είναι πιο αθόρυβο γιατί απλά ρύθμισαν τον ανεμιστήρα να λειτουργεί σε χαμηλότερες στροφές. Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει στο google ένα άρθρο που δείχνει τη θερμοκρασία της κονσόλας αλλά και του χώρου πίσω από την κονσόλα. Η νέα κονσόλα λειτουργεί σε υψηλότερη θερμοκρασία και συγκριτικά με τα προηγούμενα μοντέλα "διώχνει" λιγότερη θερμότητα λόγω των χαμηλότερων στροφών. Το σύστημα ψύξης παραμένει σχεδόν το ίδιο και όπως όλοι γνωρίζουμε η apu που ευθύνεται κυρίως για τις θερμοκρασίες παραμένει η ίδια.

 

Σε καμία περίπτωση τα προηγούμενα δεν είναι ηλεκτρικές σκούπες (έπρεπε να ακούσετε πως έκαναν τα πρώτα xbox 360) αλλά δεν είναι και αθόρυβα όπως ισχυρίζονται πολλοί (εκτός έαν εννοούν σε standby ή τρέχοντας κάποιο indie παιχνίδι που δεν έχει απαιτήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις θερμοκρασίες είναι 1-2 °C βαθμούς  πιο πάνω το καινούριο, δλδ το παλιό παίζει στους 43°C και το καινούριο στους 44,9 °C (περίπου)

μιρκή η διαφορά. 2% με 3% περισότερο.

 

 
Οταν η gpu παραμένει ίδια και οι ανεμηστίρες παίζουν σε χαμηλότερες στροφές, κάτι άλλο έχουν πειράξει μέσα για να μην εκτοξέυεται η θερμοκρασία στα ύψη.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο ps4 είναι πιο αθόρυβο γιατί απλά ρύθμισαν τον ανεμιστήρα να λειτουργεί σε χαμηλότερες στροφές. Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει στο google ένα άρθρο που δείχνει τη θερμοκρασία της κονσόλας αλλά και του χώρου πίσω από την κονσόλα. Η νέα κονσόλα λειτουργεί σε υψηλότερη θερμοκρασία και συγκριτικά με τα προηγούμενα μοντέλα "διώχνει" λιγότερη θερμότητα λόγω των χαμηλότερων στροφών. Το σύστημα ψύξης παραμένει σχεδόν το ίδιο και όπως όλοι γνωρίζουμε η apu που ευθύνεται κυρίως για τις θερμοκρασίες παραμένει η ίδια.

 

Σε καμία περίπτωση τα προηγούμενα δεν είναι ηλεκτρικές σκούπες (έπρεπε να ακούσετε πως έκαναν τα πρώτα xbox 360) αλλά δεν είναι και αθόρυβα όπως ισχυρίζονται πολλοί (εκτός έαν εννοούν σε standby ή τρέχοντας κάποιο indie παιχνίδι που δεν έχει απαιτήσεις).

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες.

Εχουν αλλαξει αρκετα στο εσωτερικο του καθε μοντελου ps4.

 

Δες εδω ή εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις καρτες γραφικων το Coil whine που ειναι και αυτο ενοχλητικος θορυβος απο τις καρτες γραφικων το θεωρουν σαν ελλατωμα και σου γινεται αντικατασταση καρτας. Αν λοιπον καποιου το Play κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα ας χρησιμοποιησει την εγγυηση και τελειωσε.

 

Αλλωστε να την βρασω και την νεα εκδοση του ps4 που ναι μεν ειναι πιο αθορυβη αλλα ζεστενεται περισσοτερο το Ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα στη εγγυηση σου δινουν ανακατασκευασμενο οχι καινουριο του κουτιου.με τους εξωτερικους υποτιτλους τους παιζει απροβληματιστα;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλωστε να την βρασω και την νεα εκδοση του ps4 που ναι μεν ειναι πιο αθορυβη αλλα ζεστενεται περισσοτερο το Ps4.

 

δεν ειναι περισότερο φιλε. ανεπαισθητο είναι και ποσοστιαία και σε απόλυτη τιμή.

 

Μην περνάς λάθος μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι περισότερο φιλε. ανεπαισθητο είναι και ποσοστιαία και σε απόλυτη τιμή.

 

Μην περνάς λάθος μηνύματα.

Το ιδιο ποσοστιαια ειναι ομως και ο θορυβος που λες(κατι 8-10% αν θυμαμαι καλα)αρα σιγα την τρομερη διαφορα με βαση το ποσοστο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ποσοστιαια ειναι ομως και ο θορυβος που λες(κατι 8-10% αν θυμαμαι καλα)αρα σιγα την τρομερη διαφορα με βαση το ποσοστο αυτο.

 

Εμμμ...συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα...ο θόρυβος μετριέται σε decibel η οποία είναι λογαριθμική...οπότε 10% διαφορά είναι πολύ μεγάλη όσο αναφορά το θόρυβο. Η διαφορά στην θερμοκρασία πάλι μπορεί να ξεκινά από το 10% αλλά αυτό γίνεται μόνο στα χαμηλά φορτία (rest) και άρα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία...Στα ψηλά φορτία ο νέος σχεδιασμός της ψύκτρας αξιοποιεί καλύτερα τον αέρα του coil fan ακόμα και αν αυτό περιστρέφεται με λιγότερες στροφές. Σε αυτήν την περίπτωση η διαφορά θερμοκρασίας είναι της τάξης του 1%....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αγοράσω το the witcher 3 από αγγλικό μαγαζί ξέρετε αν θα μπορώ να κατεβάσω τα δωρεάν dlc που δίνει και τα expansions από το store ή θα έχω πρόβλημα με το region του game και θα πρέπει να έχω και account στο ίδιο region?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ...συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα...ο θόρυβος μετριέται σε decibel η οποία είναι λογαριθμική...οπότε 10% διαφορά είναι πολύ μεγάλη όσο αναφορά το θόρυβο. Η διαφορά στην θερμοκρασία πάλι μπορεί να ξεκινά από το 10% αλλά αυτό γίνεται μόνο στα χαμηλά φορτία (rest) και άρα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία...Στα ψηλά φορτία ο νέος σχεδιασμός της ψύκτρας αξιοποιεί καλύτερα τον αέρα του coil fan ακόμα και αν αυτό περιστρέφεται με λιγότερες στροφές. Σε αυτήν την περίπτωση η διαφορά θερμοκρασίας είναι της τάξης του 1%....

Και το ξαναλεω οτι σαν ποσοστο το 8-10% διαφορα ειναι αυτο που ειναι. Και επισης υπαρχει και κοσμος που εχει τα προηγουμενα μοντελα και η κονσολα δεν ακουγεται σαν ηλεκτρικη σκουπα τι να κανουμε.

 

Τωρα ουτως ή αλλως σκοπο/νοημα η παραπανω κουβεντα δεν εχει καθως οποιος ειναι να αγορασει τωρα κονσολα θα παρει ουτως ή αλλως το νεο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο στο όποιο αναφερόμουν και στο οποίο συγκρίνουν τα μοντέλα είναι αυτό: Link.png Site: LINK

 

Και για όσους βαριούνται να διαβάσουν: "It's quieter, lighter and around 30W more power efficient during the games tested. But as a sacrifice, peak temperatures are also marginally worse. Given that its APU uses the same 28nm design as a launch PS4, inevitably the C-Chassis' drop in fan speed has a knock-on effect with heat build-up inside the unit. Fortunately, this rarely exceeds the last model by much more than two degrees Celsius overall, which gives an optimistic outlook on the new console's long-term reliability. It's a minor detracting point, and on balance for the improved acoustics, a worthy trade-off."

 

Πολύ απλά μείωσαν την ταχύτητα του ανεμιστήρα για να μειωθεί ο θόρυβος δεν έκαναν κάτι άλλο μαγικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την πρώτη κονσόλα ,η οποία ακουγόταν σαν αεροπλάνο το καλοκαίρι , αλλά την είχα μέσα σε κλειστό χώρο.Τωρα που άλλαξα έπιπλο δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου (κάνει και κρυο) ,αλλά την έχω στο πάνω μέρος του επίπλου (σε ανοιχτό χώρο) και της έχω βάλει και "ποδαράκια" έτσι ώστε να έχει απόσταση από το έπιπλο γύρω στο 1,5 εκατοστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την πρώτη κονσόλα ,η οποία ακουγόταν σαν αεροπλάνο το καλοκαίρι , αλλά την είχα μέσα σε κλειστό χώρο.Τωρα που άλλαξα έπιπλο δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου (κάνει και κρυο) ,αλλά την έχω στο πάνω μέρος του επίπλου (σε ανοιχτό χώρο) και της έχω βάλει και "ποδαράκια" έτσι ώστε να έχει απόσταση από το έπιπλο γύρω στο 1,5 εκατοστό

 

 

Κι εγώ να πω την αλήθεια την έχω σε κλειστό χώρο αλλά έχει αρκετό χώρο τριγύρω παρόλα αυτά αν την βγάλω έξω από το έπιπλο όντως έχει μικρή διαφορά αλλά προτιμώ να τα έχω όλα τακτοποιημένα στο έπιπλο. Τώρα που χειμώνιασε είναι ήσυχη η κονσόλα σε σχέση με το καλοκαίρι. Δοκίμασα κι εγώ τα ποδαράκια το καλοκαίρι αλλά δεν είδα καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...