Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο καθώς φένεται ότι ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι άλλα ντ' άλλων και καίει στεγνό βαμβάκι (όπως και στο VTC Mini, και ας πέσουν τα fanbois να με φάνε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το tc ειναι για βουτυρομπεμπεδες :P (Πλακα κανω..)

 

αλλα δεν με τραβαει πλεον! καλο ηταν για δοκιμη αλλα μεχρι εκει.

πινει υγρο σαν να μην υπαρχει αυριο και η μπαταρια γωνατιζεται οσο δεν παει!

+ τα καμενα που τρως..μεχρι και σε dna εχω φαει..αλλα οκ μπορεις να πεις κακο στησιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το TC μου αρέσει αρκετά (αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι προτιμώ, μόνο ni200 δοκίμασα). Για καμμένα, καθόλου δεν έχω φάει με συσκευές που δουλεύουν καλά. Ατμίζεις συνέχεια και στο τέλος βλέπεις και εξασθενεί η γεύση και ντουμάνι μηδέν. Κοιτάς το τανκ και δεν υπάρχει σταγόνα υγρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.fasttech.com/products/3861801

 

Μόλις βγήκε με 37 ευρώ το ολοκαίνουργιο Wismec Reuleaux RX200 200Watts 

(με χρήση του κωδικού XMAS για έκπτωση 10%) από την Fasttech.

 

Τριπλή μπαταρία 18650 και 200 watts.

 

(Είναι αυθεντικό προιόν της Wismec, απλά δεν έχει το DNA200 chip της Evolv αλλά τσιπάκι της Joyetech.)

 

Το χτυπάς ή δεν το χτυπάς με τέτοια τιμή;

 

Z1hT8Tw.jpg

Εννοείται πως ναι, δε το συζητάμε...

Meanwhile στην Ελλάδα μέχρι iStick 20w παίρνεις με αυτά τα λεφτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50ppm πολύ χαμηλό ποσοστό. Η ετικέτα γράφει ότι το προιόν είναι σύμφωνο με τα στάνταρ του USP και European Pharmacopoeia οπότε είσαι οκ. Που και πόσο το μπουκάλι;

Επεξ/σία από ferongr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.fasttech.com/products/3861801

 

Μόλις βγήκε με 37 ευρώ το ολοκαίνουργιο Wismec Reuleaux RX200 200Watts 

(με χρήση του κωδικού XMAS για έκπτωση 10%) από την Fasttech.

 

Τριπλή μπαταρία 18650 και 200 watts.

 

(Είναι αυθεντικό προιόν της Wismec, απλά δεν έχει το DNA200 chip της Evolv αλλά τσιπάκι της Joyetech.)

 

Το χτυπάς ή δεν το χτυπάς με τέτοια τιμή;

 

Z1hT8Tw.jpg

Πάω να δοκιμάσω σήμερα να δω τι θα συμβεί,και μετά να το συζητήσουμε.. :) Έχει έρθει Ελλάδα να φανταστώ,σωστά ?

 

Ερώτηση κρίσεως τώρα προς όλους ,οκ αναμφίβολα είναι πιο υγιεινό από το τσιγάρο,ξέρουμε όμως από παλιά ότι και η αυξημένη υγρασία προκαλεί βρογχίτιδες στα πνευμόνια και εδώ μιλάμε για `'ατμισμα" δηλαδή συνεχή σταγονίδια,κάποιος από εσάς που είναι καθημερινός και επίμονος χρήστης έχει παρατηρήσει κάτι πάνω σε αυτό ? Υπάρχει βήχας τα πρωινά τύπου τσιγαροβηχας η κάτι παρόμοιο έστω και στην κατάχρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αναμφίβολα είναι πιο υγιεινό από το τσιγάρο,ξέρουμε όμως από παλιά ότι και η αυξημένη υγρασία προκαλεί βρογχίτιδες στα πνευμόνια και εδώ μιλάμε για `'ατμισμα" δηλαδή συνεχή σταγονίδια,κάποιος από εσάς που είναι καθημερινός και επίμονος χρήστης έχει παρατηρήσει κάτι πάνω σε αυτό ? Υπάρχει βήχας τα πρωινά τύπου τσιγαροβηχας η κάτι παρόμοιο έστω και στην κατάχρηση ?

 

Ρίξε μια ματία (λέει και για το υγρό στον πνεύμονα κλπ): 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματία (λέει και για το υγρό στον πνεύμονα κλπ): 

Ευχαριστώ αλλά αυτός μιλάει πιο πολύ σαν Πωλητής παρά σαν γιατρός,αν και προς το τέλος είπε κ κάτι χρήσιμα.

Εμπιστεύομαι πιο πολύ την δική σας εμπειρία,τουλάχιστον για το πως νιώθετε μετά από κατάχρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να δοκιμάσω σήμερα να δω τι θα συμβεί,και μετά να το συζητήσουμε.. :) Έχει έρθει Ελλάδα να φανταστώ,σωστά ?

 

Ερώτηση κρίσεως τώρα προς όλους ,οκ αναμφίβολα είναι πιο υγιεινό από το τσιγάρο,ξέρουμε όμως από παλιά ότι και η αυξημένη υγρασία προκαλεί βρογχίτιδες στα πνευμόνια και εδώ μιλάμε για `'ατμισμα" δηλαδή συνεχή σταγονίδια,κάποιος από εσάς που είναι καθημερινός και επίμονος χρήστης έχει παρατηρήσει κάτι πάνω σε αυτό ? Υπάρχει βήχας τα πρωινά τύπου τσιγαροβηχας η κάτι παρόμοιο έστω και στην κατάχρηση ?

Η μονη παρενέργεια που έχω είναι οτι αν το παρακανω όπως και με το τσιγάρο έχω τάση για εμετό,αναγουλες και καμια ταχυκαρδια.

Λογικά φταιει η νικοτίνη που είναι 12αρα αλλά αν τι ρίξω θα ατμιζω στο διπλάσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μονη παρενέργεια που έχω είναι οτι αν το παρακανω όπως και με το τσιγάρο έχω τάση για εμετό,αναγουλες και καμια ταχυκαρδια.

Λογικά φταιει η νικοτίνη που είναι 12αρα αλλά αν τι ρίξω θα ατμιζω στο διπλάσιο.

Σ'Ωραιος,αυτα ακριβώς ήθελα ν'ακουσω αν υπάρχουν..

Μόλις γύρισα από την πρώτη μου δοκιμή,ένιωσα κ εγω περίεργα,λίγο όπως όταν ξεκινήσαμε το τσιγάρο,μάλλον είναι από "τις απανωτές"

Μικρή συσκευή ούτε καν,σφιχτή η τζούρα λάθος αίσθηση κατ'ευθειαν για το γούστο μου.

Άρα σωστά απεφανθει ο φίλος πιο πάνω που είπε ότι δεν θα με καλύψει μετά από 2 πακέτα άφιλτρο.

Ζήτησα γεύση πούρο κ άφιλτρο τσιγάρο,δεν μ'αρεσαν ποτέ τα αρώματα,ούτε στις ..πάστες. :P

Ήμουν άκαπνος μιάμιση ώρα για να δω αν με καλύψει και ναι με κάλυψε με το παραπάνω κιόλας..

Μετά δοκίμασα ενα καλο μηχανάκι στα 60w περίπου με καλό άτμο,(σαν αυτά που χρησιμοποιούσε κ ο ίδιος) και όλα πήγαν περίφημα,

πήγαν περίφημα όμως γιατί ως χρόνιος καπνιστής,πήγα κατ'ευθειαν πνευμονικές,εκει πρέπει και έχω την ανάγκη να νιώσω πληρότητα.

 

Άρα θα το προχωρήσω.

Θέλω όμως να καταλάβω την ποσότητα νικοτίνης σε αναλογία με το τσιγάρο,αν υπάρχει κάποια προσέγγιση - αντιστοίχηση.

Τι εννοούμε όταν λέμε όπως ο φίλος "12αρα" ? μεταφράζεται σε κάποιο αριθμό τσιγάρων ?

Πόση νικοτίνη εχoυν αν μπορούμε να πούμε bydefault τα υγρά αυτά ? Ρωτάω γιατι ένιωσα ότι αυτό που ατμισα είχε μπόλικη εξου και η πληρότητα.

 

Στο modaki τώρα λέω να ακολουθήσω την συμβουλή του @Batoor και τις προτάσεις του,

αρα και να τον ρωτήσω,να πάω στο τελευταίο που ποσταρες και αυτή την τιμή που την βρίσκουμε ?

ή να παω στο προηγούμενο που μου ποσταρες Evic VTC Mini και Nautilis Mini ?

 

Αν υπάρχουν και άλλες γνώμες η παρατηρήσεις σύμφωνα με αυτά που έγραψα θα ήθελα πολύ να τις ακούσω..

 

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά,όλους γιατί πραγματικά το θέμα αυτό είναι ένα κοινωνικό - φιλικό θέμα πάνω απ'ολα και όχι ενα απλό θέμα στο μπλα μπλα κατά την γνώμη μου.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moviemaker οσον αφορα τη νικοτινη εγω παιρνω παραπανω απο τα κανονικα τσιγαρα,φυσικα χωρις πισσες και τα υπολοιπα καρκινοματα του κανονικου τσιγαρου.

Για μένα π.χ που κάνω 12αρα σημαίνει οτι κάθε 1ml που καταναλωνω παιρνώ 12 mg νικοτινη .Αν κατανάλωσω όλο το τανκακι που είναι 3ml τοτε παιρνω 36 mg νικοτίνη.

Καπνίζοντας τα αγαπημένα μου prince τοσα χρόνια έπαιρνα με κάθε πακέτο την ημερα με 0.9 νικοτίνη το τσιγάρο έπαιρνα σύνολο 18.

Οποτε με το ηλεκτρονικό παίρνω παραπανω με ενα τανκακι 3μλ αν γεμισω και δεύτερη φορα μέσα στη μέρα παίρνω πολύ παραπανω.

Φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις και με λιγότερη νικοτίνη όπως 6αρα η 3αρα αλλά ίσως χάσεις σε απόλαυση και χτύπημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50ppm πολύ χαμηλό ποσοστό. Η ετικέτα γράφει ότι το προιόν είναι σύμφωνο με τα στάνταρ του USP και European Pharmacopoeia οπότε είσαι οκ. Που και πόσο το μπουκάλι;

Απλά με άγχωσε επειδή στην vg του Σύνδεσμος κοιτάμε αν έχει 1 ή 5 ppm. Μπορεί pg να είναι διαφορετικά.

 

Από ένα φαρμακείο στο Χαλάνδρι (δίπλα από τα H&M αν ξέρεις), 6.6€. Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιας εταιρείας είναι βέβαια, όταν ξαναπάω θα ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι εννοούμε όταν λέμε όπως ο φίλος "12αρα" ? μεταφράζεται σε κάποιο αριθμό τσιγάρων ?

Πόση νικοτίνη εχoυν αν μπορούμε να πούμε bydefault τα υγρά αυτά ? Ρωτάω γιατι ένιωσα ότι αυτό που ατμισα είχε μπόλικη εξου και η πληρότητα.

 

Στο modaki τώρα λέω να ακολουθήσω την συμβουλή του @Batoor και τις προτάσεις του,

αρα και να τον ρωτήσω,να πάω στο τελευταίο που ποσταρες και αυτή την τιμή που την βρίσκουμε ?

ή να παω στο προηγούμενο που μου ποσταρες Evic VTC Mini και Nautilis Mini ?

 

 

Όσον αφορά την νικοτίνη, τα εξήγησε ο FromDusk_TillDawn.
12άρα εννοούμε ότι το υγρό που κάνεις περιέχει 12mg νικοτίνης ανά ml υγρού
που κάνεις. Τώρα σε πόσα τσιγάρα μεταφράζεται αυτό, μπορείς να το υπολογίσεις
αναλόγως με το τι τσιγάρα έκανες και πόση νικοτίνη είχε το κάθε τσιγάρο, αλλά δεν έχει νόημα
να το υπολογίζεις έτσι, ούτε το κάνει κανείς αυτό. Το θέμα είναι να καλύπτεσαι από νικοτίνη και να μην
σου λείπει το τσιγάρο. Επίσης, αναλόγως τον ατμοποιητή που θα πάρεις, θα πάρεις και υγρό με ανάλογη νικοτίνη. Αλλιώς σε χτυπάει με έναν ατμοποιητή με σφικτή τζούρα και αλλιώς με έναν πιο αεράτο που έχει και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση σε υγρό. Όπως είπε και ο Akpe, αν πάρεις κανάν πιο ντουμανάτο ατμοποιητή και πας να κάνεις πνευμονική τζούρα με 12άρα νικοτίνη, θα σου θερίσει το λαιμό και θα σε βαρέσει κατευθείαν στο κεφάλι η νικοτίνη. Κάποιοι το κάνουν, αλλά γενικά δεν προτείνεται, δεν είναι ευχάριστο άτμισμα. Τώρα αν ο άλλος έκανε 2 πακέτα άφιλτρα Καρέλια...ξέρω 'γω; Πέρα από την νικοτίνη, μεγάλο ρόλο παίζει και η αναλογία σε VG/PG του υγρού. Όσο περισσότερο PG, τόσο περισσότερο σε χτυπάει  (σε "καίει") στον λαιμό το υγρό.
Γενικά πρέπει μόνος σου να κάνεις καμιά δοκιμή να δεις ποιος συνδυασμός σε βολεύει.
 
Το τελευταίο μοντάκι που έβαλα δεν προτείνεται για αρχάριους και δεν έχει και λόγο κάποιος αρχάριος να το πάρει, υπερβολικά δυνατό σε βαθμό που να καταντάει άχρηστο. Δεν χρειάζεται 200 Watts συσκευή κάποιος που σκοπεύει να ατμίζει στα 12 ή στα 20 Watts. Πέρα από αυτό, θα χρειαζόταν να πάρεις και μια 6άδα μπαταρίες 18650, συν έναν εξωτερικό φορτιστή για να τις φορτίζεις, άρα εξτρά κόστος. Ελλάδα δεν έχει έρθει, η τιμή που αναφέρθηκε (37 ευρώ) είναι για το κατάστημα από Κίνα που αγοράζουμε όλοι επειδή έχει τρομερά φτηνές τιμές. Ελλάδα ΑΝ και όταν έρθει, υπολόγιζε κανά 80άρι/90άρι να έχει για πλάκα.
 
Αν την πάλεψες με τις πνευμονικές, πάρε τον Subtank Mini v2 και για μοντάκι το Evic VTC Mini, θα σε υπερκαλύψουν, δεν υπάρχει λόγος να πας σε Ναυτίλο ο οποίος είναι αρκετά παλιότερος ατμοποιητής και 
ουσιαστικά λύση ανάγκης για αυτούς που ζητάνε σφικτή, τσιγαρίσια τζούρα.
 
Αν μιλάμε για αγορά από Ελλάδα, έχε υπόψιν σου ότι δεν θα βγουν φτηνά όλα αυτά, κανά 45άρι έχει ο Subtank και κανά 65άρι το μοντάκι. Βάλε και 2 μπαταρίες 18650 που θα χρειαστείς, άλλα 10-12 ευρώ η μία. Αν μπορέσεις να τα παραγγείλεις από Κίνα, το κόστος πέφτει λίγο κάτω απ' το μισό, αλλά θα πρέπει 1. να προσπεράσεις τα capital controls και 2. να κάνεις υπομονή 2-3 βδομάδες να έρθουν.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...