Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(brace yourselves, με έπιασε λογοδιάρροια!)

 

Κοίταξε, προσωπικά θα σου πρότεινα οποιαδήποτε από τις δυο λύσεις (πακετάκι ή ξεχωριστά μπαταρίες και ατμοποιητές). Ίσως για έναν νέο ατμιστή το πακέτο είναι καλύτερο, αφού μπορεί να μην έχει τον χρόνο και την όρεξη για πειραματισμούς, εννοώ να αποφασίσει σε ποιόν ατμοποιητή θα καταλήξει κ.λπ. τίποτε τρομακτικό. Το support και των δύο είναι άριστο, ίσως εκεί υπερτερεί η Nobacco αφού έχει κατάστημα/αντιπροσωπεία δίπλα σου όπου θα μπορείς να πας να δεις τα προϊόντα από κοντά και λογικά να δοκιμάσεις υγρά και ατμοποιητές. Η fabvape δεν έχει φυσικό κατάστημα, μόνο κέντρο διανομής.

 

Οι μπαταρίες 1100 με τον Gemini εμένα μου βγάζουν 4-5 ώρες συνεχούς ατμίσματος (η λεγόμενη «πιπίλα»), σε πιο φυσιολογικές συνθήκες μου έχουν κρατήσει και οκτάωρο, αλλά:

 

Τέλος, για ποιον λόγο οι μπαταρίες να είναι Χ2; Ο μόνος λόγος που μπορώ να βρω είναι προκειμένου, αν πούμε ότι βρίσκομαι εκτός σπιτιού, να έχω άλλη μία για αντικατάσταση. Είναι αυτό ή απλά η απόδοση τους πέφτει γρήγορα και πάνε για πέταμα;

Αυτό ακριβώς. Η απόδοση τους σε βάθος χρόνου είναι αρκετά ικανοποιητική, δυο μπαταρίες Giant 900mah που είχα αγοράσει πριν από περίπου 14 μήνες δουλεύουν ακόμα άριστα απλά δεν κρατάνε φόρτιση όσο στην αρχή, έχουν χάσει περίπου το 20% της χωρητικότητας τους. Το θέμα είναι να μην ξεμείνεις.

 

Σχετικά με χτύπημα και παραγωγή ατμού: όσο μικρότερη η αντίσταση, τόσο περισσότερος ο ατμός που βγαίνει και τόσο μεγαλύτερο το χτύπημα. Σε μπαταρίες eGo δουλεύουν καλύτερα οι κεφαλές με αντίσταση 1.8. Σε διπλής αντίστασης, ο ατμός είναι ακόμα περισσότερος ενώ αυτό εξαρτάται και από την σύνθεση του υγρού. Ενδεικτικά:

 

Τα υγρά με βάση την προπυλενογλυκόλη (PG): είναι πιο ρευστά άρα δεν παρουσιάζουν προβλήματα τροφοδοσίας στην αντίσταση αλλά βγάζουν λιγότερο ατμό. Τα υγρά με βάση φυτική γλυκερίνη (VG): δίνουν περισσότερο ατμό αλλά είναι πιο παχύρρευστα με αποτέλεσμα να «ζορίζουν» στην τροφοδοσία κάποιους ατμοποιητές. Από προσωπική εμπειρία στους Thor, υγρό με βάση μόνο VG (Exclusive Tobacco) δεν τροφοδοτούσε σωστά και μου έβγαζε καμένο, ίσως βέβαια έπεσα και στην περίπτωση αλλά έχω ακούσει και από άλλους παρόμοια περιστατικα. Το ίδιο υγρό βέβαια στον Gemini Mini «πυροβολούσε».

 

Η σειρά Nobacco Numbers που πρότεινα έχει αναλογία 50/50 που για εμένα είναι ιδανική για τον νέο ατμιστή. Η ποσότητα ατμού που βγάζουν σε ατμοποιητή διπλής αντίστασης (Gemini) είναι δύο με τρεις φορές από αυτή του καπνού ενός εργοστασιακού τσιγάρου, περισσότερη σε μακρόσυρτες τζόύρες. Σε μονή αντίσταση Thor είναι ίσως η διπλάσια.

 

Βέβαια υπάρχουν και ατμοποιητές που με το ίδιο υγρό ντουμανιάζουν άνετα το δωμάτιο αλλά ανήκουν στην κατηγορία των επισκευάσιμων (με μόντες κ.λπ.) και δεν θα τους πρότεινα ακόμα, απευθύνονται κυρίως σε πιο έμπειρους ατμιστές.

 

Το fabvape βλέπω οτι φέρνει υγρά από Atmos Lab (ελληνική εταιρεία), FlavourArt και Halo, τρεις από τις καλύτερες εταιρείες παραγωγής. Σαν ποιότητα αξίζουν, σαν γεύση ό,τι και να σου πω θα είναι άστοχο αφού όχι μόνο δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά και η προτίμηση είναι καθαρά υποκειμενική. Π.χ. το Halo Tribeca για πολλούς είναι το καλύτερο καπνικό υγρό, προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Ρίξε και μια ματιά στο e-kapnisma στα threads για τον Thor και τον Gemini Mini αλλά και στο aresmares.gr, όπου παρουσιάζονται σε βίντεο hardware αλλά και υγρά. Αυτές βέβαια δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την δοκιμή αλλά σου δίνουν μια γενική ιδέα. Ψάχνοντας στα γρήγορα βρήκα και ένα βίντεο όπου παρουσιάζει το Hybrid (το ίδιο πακέτο με τον Epsilon αλλά με αυτόματη μπαταρία), όπου μπορείς να πάρεις μια γενική ιδέα του ατμοποιητή.

 

(μιας και το έφερε η κουβέντα δεν θα πρότεινα με τίποτε αυτόματες μπαταρίες διότι έχουν την τάση να ενεργοποιούνται σε κάποιες περιπτώσεις, π.χ. σε αμάξι όταν τρέχεις κατεβασμένο παράθυρο και μπορεί να σου κάψουν τον ατμοποιητή. Με τις χειροκίνητες έχεις τον απόλυτο έλεγχο. Όπως πάντα όμως, your mileage may vary, αλλά προσωπικά θα τις απέφευγα).

 

Δυο βασικά πράγματα σχετικά με ατμοποιητές και υγρά:

 

Οι περισσότεροι ατμοποιητές, ανάμεσα τους και οι Epsilon, Thor, χρειάζονται «στρώσιμο». Τι εννοώ: στις πρώτες τζούρες μπορεί να μην αποδίδουν γεύση και ατμό όπως θα έπρεπε. Μετά από λίγη ώρα ατμίσματος η απόδοση του ανεβαίνει αισθητά. Οπότε μην ξενερώσεις αν στην αρχή η γεύση, η ποσότητα ατμού ή το χτύπημα σου φαίνονται μειωμένα.

 

Επίσης, στα υγρά: μετά από λίγο καιρό ατμίσματος (σε άλλους στο δίμηνο, σε άλλους μετά από πολύ περισσότερο) μπορεί να αρχίσει να σου κακοφαίνεται η γεύση, σαν να άλλαξε το υγρό, σαν να μην αποδίδει ο ατμοποιητής ακόμα και καινούριος. Μην τρομάξεις, είναι απλά αυτό που λέμε συνήθεια. Κάποιοι έχουν δυο ή τρία «κύρια» υγρά, για διαφορετικές περιστάσεις (πρωί, βράδυ, έξοδος, ποτό κ.λπ.) ώστε να μην μπουχτίσεις και ξενερώσεις γρήγορα από το ίδιο. Και πάλι όμως, είναι κάτι που θέλει ψάξιμο.

 

pournaras σίγουρα είναι πιο δύσκολο αφού έχεις πάντα τον πειρασμό του κανονικού αλλά μπορεί να πετύχει ειδικά αν το έχεις πάρει απόφαση (να το ελαττώσεις στην περίπτωση του Γιώργου ή γενικά να το κόψεις σε άλλους). Κάπως έτσι ξεκίνησα με σκαμπανεβάσματα στην αρχή. Το σημαντικό είναι ότι όταν βρήκα το «κατάλληλο» υγρό όχι απλά έπεσα στα μισά τσιγάρα που έκανα (30 από 50+) αλλά μετά από κάποιες ώρες ατμίσματος δεν ήθελα κανονικό τσιγάρο για αρκετή ώρα. Επίσης τώρα πια ανεπαίσθητα όταν θέλω να καπνίσω πιάνω το ηλέκτρονικό πρώτα, ενώ δεν είναι λίγοι αυτοί που ξεκίνησαν το ηλεκτρονικό εντελώς εναλλακτικά, χωρίς σκοπό να το κόψουν, αλλά έχουν να καπνίσουν μήνες ή και χρόνια. B)

 

Τεράστιο ρόλο παίζει και το υγρό γι'αυτό επιμένω να πρήζω όρχεις για το πόσο σημαντική είναι η δοκιμή και το ψάξιμο. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι οτι κρίνουν με βάση το πρώτο υγρό και την πρώτη συσκευή που δοκιμάζουν και μετά «γειά σας». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μου υπάρχουν ένα σωρό καλα καταστήματα με ηλεκτρονικά τσιγάρα με ίδια ποιότητα σαν την νομπακο. Μην πας και δώσεις 60 ευρώ για σετακι. Μεγάλο φαρμακείο η νομπακο. Τα παίρνει κινεζικές καθαρές. Βάζει το όνομα της πάνω και +400% κέρδος. Με τόσα λεφτά πας σε μοντακι για περισσότερη δύναμη και σε 3 -4 ατμοποιτες επιπλέον.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου υπάρχουν ένα σωρό καλα καταστήματα με ηλεκτρονικά τσιγάρα με ίδια ποιότητα σαν την νομπακο. Μην πας και δώσεις 60 ευρώ για σετακι. Μεγάλο φαρμακείο η νομπακο. Τα παίρνει κινεζικές καθαρές. Βάζει το όνομα της πάνω και +400% κέρδος. Με τόσα λεφτά πας σε μοντακι για περισσότερη δύναμη και σε 3 -4 ατμοποιτες επιπλέον.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Θα διαφωνησω. 

Κατ' αρχην διοτι ολη η φιλοσοφια, και ολη η τεχνογνωσια πανω στο η.τ. ειναι καθαρα κινεζικη. Αυτοι το "εφηυραν" αυτοι το κατασκευαζουν. Κανενα δεν ειναι αλλης χωρας, ολα κινεζικα ειναι, και ολες οι εταιριες βαζουν τη σφραγιδα τους πανω.

Οσον αφορα τωρα την τιμη, ναι η νομπακο θεωρειται ακριβη, αλλα, σου δινει την ευχερεια να δοκιμασεις μπαταριες και ατμοποιητες και γευσεις επι τοπου στο καταστημα τους, πραγμα που για εναν νεο ατμιστη ειναι το Α και το Ω. Χωρις να δει και να δοκιμασει το προιον, 99% θα απογοητευθει και θα το πεταξει. Δεκαδες οι γνωστοι μου που μου ζητησαν να τους παραγγειλω απο κινεζικα, ιδια με τα δικα μου, και τελικα κατεληξα με απειρες μπαταριες να βγαλω δυο ζωες. 

Ενα αλλο θεμα ειναι η εγγυηση, οσα προβληματα ειχα με προιοντα της νομπακο, μου τα ελυσαν αυθημερον, ποιος αλλος θα σου το κανει, για ενα προιον που σε εθιζει και το εχεις αμεσα αναγκη;

Bottom line, για αρχη, για ενα νεο ατμιστη, ειναι οτι καλυτερο. Απο κει και περα, αν κατασταλαξει στο ειδος της μπαταριας και του ατμιστη, ας παρει κι απ' το healthcabin, αλλα το να παρει το πρωτο σαν γουρουνι στο σακι, ειναι το μεγιστο λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωκράτη εντάξει, οτι έχει πιο τσιμπημένες τιμές έχει αλλά όχι και 400%  :P 
 
Στα προϊόντα που χρησιμοποιώ τουλάχιστον (αν και παραδέχομαι οτι δεν αγοράζω από πολλές πηγές και μόνο από εσωτερικό) οι διαφορές είναι μικρές. Θα μου πεις π.χ. και τα 50 λεπτά που έχει η κεφαλή παραπάνω τους τα χρώσταγα; όχι, αλλά είναι και αυτά που αναφέρει ο πουρνάρας. 

Πολλά καταστήματα θα συμβουλέψουν και θα αλλάξουν προϊόντα, απλά έκρινα βάσει του γεγονότος οτι υπάρχει φυσικό κατάστημα της νομπάκο στην Χαλκίδα. Ψάχνοντας λίγο βρήκα και αυτά.

Εν τω μεταξύ μιας και είμαστε γκατζετάκηδες, τι στο κέρατο έβγαλαν τα άτομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη κουραζόμαστε άλλο παιδιά με τη πάρτυ μου, αύριο κατεβαίνω Χαλκίδα μήπως τυχόν είναι ανοικτό το NoBacco (γιατί λέει 12-16 δεν θα είναι συνέχεια ανοικτά) και απλά παίρνω υγρά και μπαταρία και παραγγέλνω ή κατεβαίνω Αθήνα για τον Gemini Mini (αφού... είναι ψιλοπολλά τα μεταφορικά).

 

Εν τω μεταξύ, ο Gemini Mini δε βρίσκεται πουθενά αλλού πέρα από fabvape.gr; Θα πάρω όλα τα e-smoke μαγαζιά της Χαλκίδας σειρά μήπως και τυχόν τον πετύχω, που δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω βρει αλλού, δεν έχω ψάξει και εξονυχιστικά βέβαια :/

 

Υπ'όψην πως το fabvape δεν έχει φυσικό κατάστημα, στην διεύθυνση βρίσκεται ένα ψιλικατζίδικο που δεν έχει πάντα stock σε ατμιστικά. Καλύτερα κάνε την παραγγελία τηλεφωνικά ή μέσω internet και συνεννοήσου να περάσεις από εκεί να τον πάρεις όταν κατέβεις. Έχεις και pm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω ότι η fabvape δεν έχει φυσικό κατάστημα. Βέβαια, δεν έχει και τον Gemini σε μαύρο απ'όσο βλέπω, οπότε μακάρι να τον έβρισκα κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωκράτη εντάξει, οτι έχει πιο τσιμπημένες τιμές έχει αλλά όχι και 400%  :P 

 

Στα προϊόντα που χρησιμοποιώ τουλάχιστον (αν και παραδέχομαι οτι δεν αγοράζω από πολλές πηγές και μόνο από εσωτερικό) οι διαφορές είναι μικρές. Θα μου πεις π.χ. και τα 50 λεπτά που έχει η κεφαλή παραπάνω τους τα χρώσταγα; όχι, αλλά είναι και αυτά που αναφέρει ο πουρνάρας. 

 

Πολλά καταστήματα θα συμβουλέψουν και θα αλλάξουν προϊόντα, απλά έκρινα βάσει του γεγονότος οτι υπάρχει φυσικό κατάστημα της νομπάκο στην Χαλκίδα. Ψάχνοντας λίγο βρήκα και αυτά.

 

Εν τω μεταξύ μιας και είμαστε γκατζετάκηδες, τι στο κέρατο έβγαλαν τα άτομα...

 

Οχι ειπα οτι βγαζει κερδος 400%,οχι οτι ειναι απραπανω απο τους αλλους 400%

Αν θελετε σας στελνω λινκ με φοβερα καταστηματα για ηλεκτρονικο τσιγαρο [ελληνικα].

Πχ αν δειτε τον ατμοποιητη ομικρον της nobaco.Ειναι ο vision eternity[του αλλαξαν ενομα].Υπαρχει καταστημα στην Ελλαδα που το πουλαει 19 ευρω και η νομπακο 33.Καλυτερα να τα απρεις κατευθειαν απο κινα,θα γλιτωσεις παρα πολλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειπα οτι βγαζει κερδος 400%,οχι οτι ειναι απραπανω απο τους αλλους 400%

Αν θελετε σας στελνω λινκ με φοβερα καταστηματα για ηλεκτρονικο τσιγαρο [ελληνικα].

Πχ αν δειτε τον ατμοποιητη ομικρον της nobaco.Ειναι ο vision eternity[του αλλαξαν ενομα].Υπαρχει καταστημα στην Ελλαδα που το πουλαει 19 ευρω και η νομπακο 33.Καλυτερα να τα απρεις κατευθειαν απο κινα,θα γλιτωσεις παρα πολλα λεφτα.

 

Σιγουρα, δε διαφωνει κανεις σε αυτο, κι εγω ας πουμε, εκτος του υγρου ολα απ' εξω τα παιρνω. Το υγρο θα συνεχισω να το παιρνω απο το συγκεκριμενο μαγαζι, γιατι οσες προσπαθειες και να εκανα, εχω γεμισει μια τσαντα υγρα που τα εχω για πεταμα, και συνεχιζω εδω και 2 χρονια να ατμιζω το κλασσικο μηλο της νομπακο.

Οποτε στην ουσια τι λεω: σαν νεος ατμιστης, που δεν ξερεις που παν τα τεσσερα, πρεπει οπωσδηποτε να πας σε φυσικο καταστημα, να δεις σχεδια, να ατμισεις ατμοποιητες, να αλλαξεις υγρα, να δοκιμασεις γευσεις, να παρεις το πρωτο σου πακετο απο κει, και οταν δεις οτι αυτο που εχεις σε καλυπτει, τοτε ναι, αντιστοιχα προιοντα υπαρχουν παντου, και κατω απο τη μιση τιμη. Χωρις ομως να εχεις τις απαραιτητες γνωσεις θεωρω πεταμα χρηματων να παρεις κατι μεσω ιντερνετ (ειτε ελλαδα, ειτε εξωτερικο), γιατι εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να το πεταξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν.

Πήγα σήμερα σε επίσημο κατάστημα της NoBacco.

Ρώτησα να δοκιμάσω υγρά αλλά δυστυχώς μου είπε ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Επίσημο κατάστημα γαμώτο, τέλος πάντων...! Τελικά, πήρα το N.1 το οποίο μου φάνηκε υπερβολικά γλυκό, στα 12mg αφού δεν είχε παραπάνω. Βέβαια, ήδη στα 12 χτυπάει καλά, οπότε δε μπορώ να σκεφτώ πώς μπορεί να είναι το ακόμη πιο πάνω.

Όσον αφορά τη μπαταρία, ζήτησα την Epsilon στα 1100mAh αλλά και πάλι, μου απάντησε ότι "δεν έχω αυτή, αλλά έχω την VeVe στα 900 η οποία έχει μεταβαλλόμενη τάση". Τέλος πάντων λέω, βάλ'τη, αν και ακόμη δεν έχω καταλάβει τα Volt τι ακριβώς επηρεάζουν.

Μέχρι να πάρω τον Gemini, πήρα προσωρινά έναν που μου πρότεινε η πωλήτρια που απ'όσο μπορώ να δω είναι αυτός.

Φεύγοντας από το μαγαζί, και αφού... τα έσκασα χοντρά, σκέφτομαι "μαλάκα, δεν έχω φορτιστή". Γυρίζω και μου λέει "17€ κάνει". Ευτυχώς βέβαια, όταν τον πήρα μου είπε "την επόμενη φορά που θα έρθεις να πάρεις επιπλέον μπαταρία, θα σου δώσω ολόκληρο πακέτο". Ελπίζω να με θυμάται μέχρι τότε. :-D

Πάντως, από τις 11 που το πήρα, αν και βέβαια πρώτη μέρα ακόμη, δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου και ούτε μου "κάνει κέφι" να βάλω. Θα δείξει. Πάντως κάνει αυτό ακριβώς που θέλω. Μία-δύο τζούρες και όλη η ανάγκη για τσιγάρο, φεύγει.

Edit:

Μία ερώτηση ρε παιδιά όσον αφορά τη χρήση του. Όταν το αφήνω ανοικτό, φυσικά δε πειράζει, έτσι; Σε τι θέση πρέπει να το αφήνω; Υπάρχει διαφορά στο κάθετο και στο οριζόντιο; Η κοπελιά μου είπε όταν δεν ατμίζω να το έχω κάθετα. Επίσης, υπάρχει πρόβλημα, μέχρι να πάρω καμία θήκη τουλάχιστον, να το πετάω μέσα στη τσέπη μου; Μου έκανε εντύπωση που φεύγοντας από το μαγαζί, πήγα να το πετάξω στη σακούλα και μου είπε να το πάρω στο χέρι. Και κάτι τελευταίο. Μου είπε "όχι παραπάνω από 10 λεπτά ατμίσματος". Εξηγήστε μου αν θέλετε τι εννοεί.

 

Edit 2: Α, μου είπε και "όχι κοφτές τζούρες". Αλλά γιατί;

Χίλια ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπε οχι κοφτες γιατι δεν προλαβαινει ο ατμοποιητης να τραβηξει υγρο,θα σου πεταξει καμμενο.Vv σημανει οτι μπορεις να αλλαξεις την ταση,δινεις παραπανω volt,οποτε αν εχεις εναν ατμοποιητη που εχει αντισταση 2.4 ΩΜ θα σου τρεξει πολυ καλυτερα στα περισστερα βολτ παρα σε μια απλη μπαταρια ego [που βγαζει 3.7].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, πολύ ωραία. Δε με χαλάει τότε που η τάση είναι μεταβαλλόμενη. Όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει και για τα υπόλοιπα, θα ήμουν υπόχρεος.

 

Πάντως, με τη πωλήτρια σήμερα είχε χαβαλέ.

 

Παραθέτω κάνα δύο στιγμιότυπα:

 

 

 

-"Θέλω απλά να το ελαττώσω"

-"Αααα, δε γίνεται, μη το πάρετε"

(κάποιος άλλος πελάτης μπαίνει στο κατάστημα, μιλάνε και συνεχίζω)

-"Θα ήθελα να δοκιμάσω, οπότε θα το πάρω"

-"Δεν υπάρχει περίπτωση να σας δώσω"

 

Βέβαια, νόμιζε ότι επέμενα να μου δώσει να δοκιμάσω γεύσεις.

 

ή

 


θέλω να δοκιμάσω από τα υγρά σας. -σκαλώνω για μισό δευτερόλεπτο και: Δώστε μου το Ν.1 που μου έχουν προτείνει.

 

10ράκι πάντως η πωλήτρια εμφανισιακά^

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ατμοποιητής που πήρες είναι bottom coil και ουσιαστικά είναι ο Kanger Evod (homework!). Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να τον αποθηκεύεις σε οριζόντια θέση, αρκεί να μην τον έχεις μόνιμα ώστε να μην στεγνώσουν τα φυτιλάκια όταν μειωθεί το υγρό. Στο άτμισμα κράτα το υπο γωνία, ούτε οριζόντια ούτε εντελώς κάθετα, δεν νομίζω να χρειάζεται. Πάντως δύσκολα θα σου βγάλει καμένο από τροφοδοσία (όχι όπως οι top coil που ήθελαν γύρισμα για να ποτίσουν τα φυτίλια) εκτός αν προσπαθήσεις.  :-D 
 

Οι Thor/Epsilon από την άλλη που έχουν την αντίσταση επάνω -μπορεί- (υπο συνθήκες) να σου παρουσιάσουν διαρροή όταν είναι ξαπλωμένοι. Αν και αυτό προσωπικά μου έτυχε μόνο στην παραλία με 39 βαθμούς, πράγμα λογικό μιας και πολλοί έχουν θέμα με τη ζέστη.

 

Χμ αν το Ν1 σου φάνηκε γλυκό τότε τα επόμενα θα σου φανούν πιο γλυκά :P Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το Tobacco της σειράς Exclusive που είναι VG, έχει ελαφρώς πιο ξερή γεύση και βγάζει περισσότερο ατμό. Αλλά, αφενός είναι λίγο ακριβότερο, αφετέρου δεν ξέρω πως θα τα πάει με τον Evod στο θέμα τροφοδοσίας, θα δοκιμάσω σύντομα και θα σας πω.

 

Καλύτερα μέχρι να πάρεις θήκη μην το έχεις χύμα στην τσέπη, ζέστη, δονήσεις, στάση κ.λπ. δεν ξέρω τι επίδραση μπορούν να έχουν. Στον δικό σου πάντως (με κάθε επιφύλαξη) δεν θα φοβόμουν για διαρροή. Επίσης ποτέ σκέτη η μπαταρία στην ίδια τσέπη με κέρματα, κλειδιά ή άλλα μεταλλικά αντικείμενα.

 

Πως σου φαίνεται γενικώς ο ατμοποιητής; Σκέφτομαι να του ρίξω μια δοκιμή να δω αν ισχύουν όσα λένε για τους bottom coil μιας και ξέμεινα από τους Thor και κεφαλές για Gemini δεν βλέπω να φέρνει μέσα στην εβδομάδα η fabvape.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ατμοποιητής που πήρες είναι bottom coil και ουσιαστικά είναι ο Kanger Evod (homework!). Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να τον αποθηκεύεις σε οριζόντια θέση, αρκεί να μην τον έχεις μόνιμα ώστε να μην στεγνώσουν τα φυτιλάκια όταν μειωθεί το υγρό. Στο άτμισμα κράτα το υπο γωνία, ούτε οριζόντια ούτε εντελώς κάθετα, δεν νομίζω να χρειάζεται. Πάντως δύσκολα θα σου βγάλει καμένο από τροφοδοσία (όχι όπως οι top coil που ήθελαν γύρισμα για να ποτίσουν τα φυτίλια) εκτός αν προσπαθήσεις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το review του Kanger. Όντως, καθώς τραβάς, ακούγεται σαν να... τηγανίζεις. Μάλλον πάντως φταίνε οι αντιστάσεις που είναι καινούριες, διότι διαπίστωσα ότι σιγά-σιγά αυτός ο θόρυβος ελαττώνεται  Θα επανέλθω βέβαια αύριο που θα κάνω άλλη μία γερή δοκιμή. Αυτό όμως που με ενόχλησε κυρίως και με τρομάζει είναι ότι έχω άπειρες διαρροές.

Το αναφέρει και το review. Όπως λέει:

 

Όταν ξεβιδώνουμε τη βάση από το σώμα για να γεμίσουμε, λόγω της πίεσης που ασκείται από το εσωτερικό σωληνάκι πάνω στην κεφαλή, ξεβιδώνει αρκετά και η κεφαλή από τη βάση. Οπότε, προσοχή μετά από γέμισμα να τσεκάρετε πως η κεφαλή είναι καλά βιδωμένη στη βάση, γιατί αλλιώς δεν θα τερματίζει στο βίδωμα η βάση με το σώμα και θα υπάρχουν διαρροές και στον πόλο.

 

Το έσφιξα με πένσα και προς το παρόν φαίνεται εντάξει, αλλά θα δούμε. Το υγρό είναι ακίνδυνο; Γιατί στο κουτάκι του λέει ότι είναι τοξικό με κατάπωση και επαφή με χέρια. Ειδικά σήμερα, καθώς ήμουν βόλτα, το παραέκανε και δεν ήξερα τι να κάνω. Τα χέρια μου κολλούσαν από το υγρό και σε κάθε τζούρα σχεδόν ένιωθα και λίγο υγρό στο στόμα μου.

 

Κανένα άλλο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο, αν και οι διαρροές είναι σίγουρα ένα τεράστιο αρνητικό.

 

 

Χμ αν το Ν1 σου φάνηκε γλυκό τότε τα επόμενα θα σου φανούν πιο γλυκά

 

Δε φάνηκε μόνο σε μένα υπερβολικά γλυκό. Το δοκίμασαν ακόμη 4 άτομα -από περιέργεια- και όλοι είχαν την ίδια ερώτηση "γιατί αφήνει τέτοια γλυκύτητα;"

 

Πως σου φαίνεται γενικώς ο ατμοποιητής; Σκέφτομαι να του ρίξω μια δοκιμή να δω αν ισχύουν όσα λένε για τους bottom coil μιας και ξέμεινα από τους Thor και κεφαλές για Gemini δεν βλέπω να φέρνει μέσα στην εβδομάδα η fabvape.

 

Με την καθόλου εμπειρία που έχω, μη.  :-D

Κάποιος άλλος που ίσως να ήταν στη θέση μου και να είχε αυτόν τον ατμοποιητή για αρχή, ίσως παρατούσε το σπορ. Και όλο αυτό επειδή έχει.... διαρροές. Πραγματικά, με ενόχλησε.

Αφού έσφιξα την κεφαλή, φαίνεται εντάξει. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Οπότε, δοκίμασε τον.  :-)

 

 

 

Α, και το τελευταίο αρνητικό που πάλι αναφέρεται στο review:

Photo1-2-13102316_zps6a0bb5eb.jpg

 

Όσο να'ναι, είναι αντιαισθητικό. Και δεν αλλάζει το άτιμο.

 

Πάντως, σήμερα έχω να ανάψω τσιγάρο από τις 10 το πρωί. Πριν αγοράσω δηλαδή το μαραφέτι. Μακάρι να συνεχίσω έτσι. Δε περίμενα τόσο άμεση επίδραση πάνω μου. Και ελπίζω αύριο, να μην είναι ακόμα ένα πρωινό στο οποίο θα είμαι μπουκωμένος. Για να δούμε.

 

 

Edit: Α! Η μπαταρία μου πόσες ώρες φόρτισης χρειάζεται; Δε βρίσκω πουθενά να αναφέρεται. Μιλάμε για την VeVe των 900mAh.

 

Edit 2°: Όλα ένα-ένα μου έρχονται! Όταν η κοπελιά είπε "μέγιστος χρόνος χρήσης τα 10 λεπτά", τι εννοούσε ακριβώς; Παίζει να μου κάψει τίποτα αν τα ξεπεράσω;

 

Ευχαριστώ!!   :-)

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από ένα τρίωρο που το παιδεύω, και αφού γέμισα και για ακόμη μία φορά το tankάκι του, κανένα πρόβλημα με διαρροές. Απλά, απ'όσο φαίνεται, ήθελε σφίξιμο η κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...