Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλοντας να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνεται σε καπνιστή marlboro περίπου 2 πακέτα την ημέρα..

Εχω δοκιμάσει κατα καιρούς τα στικ ηλεκτρονικά τσιγάρα τύπου EGO τα οποία δεν με κάλυπταν, 1,8 νικοτίνη και 0,9.

ZXWIx

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο modaki μέχρι 70-80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Guys, θέλω να ρωτήσω κάτι: Η μηδενικής νικοτίνης vg τού συνδέσμου που πουλάνε τα φαρμακεία, είναι ιδέα μου ότι είναι πολύ πιο πυκνόρρευστη από τις αντίστοιχες που αγοράζουμε στα ατμομάγαζα; Πήρα από 1 λίτρο vg και pg, τις ανακάτεψα για να βγει 50/50 και νικοτινούχα έβαλα μετά. Ατμίζεται μια χαρά, δεν έχω κανένα πρόβλημα, απλά από περιέργεια το ρωτάω: Ακόμα και η 50/50 που έφτιαξα, είναι πιο πυκνή από όποια σκέτη vg τού εμπορίου έχω δοκιμάσει.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες φίλε μου για την αγορά pg vg;

Τιμές λίτρου από που της περνεις (φαρμακείο να υποθέσω) πως της ζητάς από θέμα καθαρότητας (παίζει καμιά καλή μάρκα) και από που αγοράζεις το νερο και το βασικότερο την νικοτίνη αν υπάρχει σε μεγάλη συσκευασία και την δύναμη της!

 

Επίσης την ανάμειξη όλα μαζί πως τα κάνουμε πχ θέλουμε μία βάση 1 ή 2 λίτρων 70/30 με 6 νικοτίνη ποια είναι ή σωστή αναλογία.

Θέλω περισσότερο να δω τιμές γιατί περνώ συνέχει έτοιμες και μου βγαίνουν τα 100ml με 6 νικοτίνη κανένα 8€.

Αλλιώς αν δεν βρω 6νικοτηνη με καμιά 12 ευρώ περνώ μία 0 και μία 12 και γίνεται ή χημεία.

 

Τέλος για να τελειώσω με το σεντόνι τι είναι καλύτερο σε αναλογία pg vg για να μην το έχουμε σαν πιπιλα το ηλεκτρονικό ,έχοντας υπόψη ότι ή νικοτίνη μας έχει καλύψει.

Προσωπικά τους αν βγάλω μερικά έτοιμα υγρα που περνώ (bebeca - ry4 liqua - manhattan hexocel) τα οποία δεν γνωρίζω πόσο είναι σε pg vg στης βάσεις έφυγα από το 50/50 και είμαι στα 70/30 συνήθως και ατμιζω σαν σαύρα.Καμια 30ml σε λιγότερο από 3 ημέρες,και αν πέσει κανένα σαβ/κο άστα να πάνε....

 

Τέλος εκείνο που έχω πάθει πλάκα είναι με την διαφορά τιμών σε υγρων από μαγαζί σε μαγαζί.

Παράδειγμα το ry4 liqua το περνώ από γνωστό μαγαζί (αλυσίδα μεγάλη) τα 30ml στα 12€.

Μετά από λίγες ημέρες αγορά από άλλο μαγαζί το ίδιο ακριβώς στα 10€.

Και χθες που βγήκαν πάλι αγορά για κάτι ψώνια σε ένα άλλο κατάστημα (τοπικό και πολύ μεγαλύτερη γκάμα υγρών κλπ) το ίδιο υγρό σε τιμή 5,95€ .Μιλάμε για 50% κάτω από το πρώτο μαγαζί ,και σε κουβέντα που έκανα με τον μαγαζατορα μου ανέφερε ότι θα το πάει στα 5€ της προσεχές ημέρες.

Όλα αυτά απο Λαρισα και θα ήθελα να ακούσω φίλους που περνούν το ίδιο υγρό πόσο τους κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλοντας να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνεται σε καπνιστή marlboro περίπου 2 πακέτα την ημέρα..

Εχω δοκιμάσει κατα καιρούς τα στικ ηλεκτρονικά τσιγάρα τύπου EGO τα οποία δεν με κάλυπταν, 1,8 νικοτίνη και 0,9.

ZXWIx

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο modaki μέχρι 70-80 ευρώ.

 

Joyetech VTwo Mini (mod)

Kangertech Toptank Mini (ατμοποιητής)

 

Και από εκει και πέρα, μια μπαταρία 18650 και το υγρό σου.

 

Αφού έκανες 18mg, ας πας στα 16mg nicotine δοκιμάζοντας ένα από τα υγρά της Black (ελληνικά και όλα καπνικά).

 

http://www.jurito.gr/product_category/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/black/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες φίλε μου για την αγορά pg vg;

Τιμές λίτρου από που της περνεις (φαρμακείο να υποθέσω) πως της ζητάς από θέμα καθαρότητας (παίζει καμιά καλή μάρκα) και από που αγοράζεις το νερο και το βασικότερο την νικοτίνη αν υπάρχει σε μεγάλη συσκευασία και την δύναμη της!

 

Κοίτα, επειδή και για 'μένα ήταν η πρώτη φορά που πήρα από φαρμακείο, μπορώ να σού πω μόνο τα βασικά.

 

Κατ' αρχάς, λογικά πρέπει να έχουν τα περισσότερα φαρμακεία. Εμένα μού την πήραν από Αθήνα, αφού εκεί είναι οι δικοί μου, αλλά σίγουρα θα βρεις και στην πόλη σου. Η προτιμώμενη από τους περισσότερους «μάρκα», είναι τού «Συνδέσμου». Εγώ πήρα ένα λίτρο pg και ένα λίτρο vg (όλα μαζί στα €10,70) και τα έκανα μίξη 50/50. Αν θες κάτι διαφορετικό σε αναλογία, απλά αυξομειώνεις το ποσοστό vg και pg.

 

Όσο για νικοτίνη, πήρα αυτή τη βάση στα 100mg νικοτίνη /ml και με αυτό το calculator υπολόγισα την αναλογία, προκειμένου να φτιάξω την περιεκτικότητα νικοτίνης που ήθελα. Σα λύση, ή συγκεκριμένη βάση πιστεύω ότι, σε βάθος χρόνου και για κάποιον όπως εγώ που καταναλώνει αρκετά έως πολλά ml ημερησίως, συμφέρει στα €28,00 (έβγαλα περίπου 1,2 lt πεντάρα βάση για 'μένα, 500 ml οχτάρα για ένα φιλαράκι και περίσσεψε και κάμποση μηδενική για αργότερα. Μια χαρά δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, επειδή και για 'μένα ήταν η πρώτη φορά που πήρα από φαρμακείο, μπορώ να σού πω μόνο τα βασικά.

 

Κατ' αρχάς, λογικά πρέπει να έχουν τα περισσότερα φαρμακεία. Εμένα μού την πήραν από Αθήνα, αφού εκεί είναι οι δικοί μου, αλλά σίγουρα θα βρεις και στην πόλη σου. Η προτιμώμενη από τους περισσότερους «μάρκα», είναι τού «Συνδέσμου». Εγώ πήρα ένα λίτρο pg και ένα λίτρο vg (όλα μαζί στα €10,70) και τα έκανα μίξη 50/50. Αν θες κάτι διαφορετικό σε αναλογία, απλά αυξομειώνεις το ποσοστό vg και pg.

 

Όσο για νικοτίνη, πήρα αυτή τη βάση στα 100mg νικοτίνη /ml και με αυτό το calculator υπολόγισα την αναλογία, προκειμένου να φτιάξω την περιεκτικότητα νικοτίνης που ήθελα. Σα λύση, ή συγκεκριμένη βάση πιστεύω ότι, σε βάθος χρόνου και για κάποιον όπως εγώ που καταναλώνει αρκετά έως πολλά ml ημερησίως, συμφέρει στα €28,00 (έβγαλα περίπου 1,2 lt πεντάρα βάση για 'μένα, 500 ml οχτάρα για ένα φιλαράκι και περίσσεψε και κάμποση μηδενική για αργότερα. Μια χαρά δεν είναι;

28€ μόνο ή νικοτίνη φίλε μου + 10,70€ pg vg + νερό (δεν ξέρω το κόστος ας υποθέτω μικρό) πα.ε κοντά στο 40€ .Καλά και πάλι είναι τρελή διαφορα με την έτοιμη.

Μόνο το υπολογιστή δεν τον κατάλαβα πως λειτουργεί.

Έβαλα νικοτίνη 6 70/30 και 2000 ml ποσότητα αλλά δεν κατάλαβα τι εβγαλε.

Το νερό δεν υπολογίζεται κάπου?

 

Και κανε τη χαρη στον εαυτο σου να τα παρεις απο εξω

Για θέμα τιμών ή ποιοτητας αναφερεις τι αγορα από έξω φίλε μου;

Δώσε κάποιο λιγκ με βάσεις ή κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joyetech VTwo Mini (mod)

Kangertech Toptank Mini (ατμοποιητής)

 

Και από εκει και πέρα, μια μπαταρία 18650 και το υγρό σου.

 

Αφού έκανες 18mg, ας πας στα 16mg nicotine δοκιμάζοντας ένα από τα υγρά της Black (ελληνικά και όλα καπνικά).

 

http://www.jurito.gr/product_category/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/black/

Να΄σαι καλά ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλοντας να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνεται σε καπνιστή marlboro περίπου 2 πακέτα την ημέρα..

Εχω δοκιμάσει κατα καιρούς τα στικ ηλεκτρονικά τσιγάρα τύπου EGO τα οποία δεν με κάλυπταν, 1,8 νικοτίνη και 0,9.

 

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο modaki μέχρι 70-80 ευρώ.

https://www.fasttech.com/products/5410704

+

https://www.fasttech.com/products/3489700 ή https://www.fasttech.com/products/3006/10011884/2906200 (ανταλλακτικές κεφαλές: https://www.fasttech.com/products/2095900)

 

Mπαταρίες: https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/sony-us18650vtc6.html

 
Xρησιμοποίησε στην αρχή ατμιστικά υγρά κατά προτίμηση έτοιμα & σε όσο πιό δυνατόν "καπνικές" γεύσεις* με 18 ή στην ανάγκη περισσότερα mg νικοτίνη και άφησε τις υπόλοιπες γεύσεις και τις χαμηλές νικοτίνες για πιό μετά...
 
*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια βοηθεια απο καποιον που φτιαχνει μονος του υγρα...Απο τον Ιουλιο εγω εχω σταματησει να αγοραζω ετοιμα υγρα και αρχισα να πειραματίζομαι με δικα μου, στην αρχη δοκιμασα ενα αρωμα της el greco το fruit forest και στη συνεχεια πηρα να δοκιμασω και το star fruit απο την totally wicked...Αυτο που ειχα διαβασει αλλα και αυτο που μου ειπανε απο τα καταστηματα που πηρα τα υγρα ειναι να βαζω 5 σταγονες αρωμα ανα 10 ml βασης, το θεμα μου ειναι οτι με αυτη τη ποσοτητα η γευση δεν με ικανοποιει και εχω φτασει στο σημειο σε 25ml βασης να βαζω 25 σταγονες αρωμα χωρις να ειμαι παλι ικανοποιημενος...Δηλαδη σε γευση μου θυμιζει σαν να ατμιζω μονο βαση χωρις αρωμα....Εσεις ποσες σταγονες βαζεται ανα ποσα ml βασης και επισης εχετε να προτεινετε κανενα καλο αρωμα κυριως σε φρουτωδες γευσεις....

αυτο με τις σταγονες ειναι μαλακια δεν ποση % αραιωση λεει και βαλε με συριγγα.Εγω την πρωτη φορα εβαλα με σταγονες και εβγαινε πολυ λιγο απο εκει και περα μονο με συριγγα ή με το ματι (αν ειναι 5 ml πεταω το μισο περιπου).Αν δεν γραφει αραιωση ρωτα απο εκει που το πηρες , οπως και αν παλι δεν σε ικανοποιει μπορεις να βαλεις πολυ περισσοτερο απο την προτινομενη.

Μπορει το αρωμα που αγορασες να μην ειναι καλο δοκιμασε αλλες μαρκες.

Θα σου προτινω οχι για κορυφαιο αρωμα αλλα σιγουρα με εντονη γευση και το βρισκεις λογικα ευκολα της after8 amvrosia ή της kboom την σκετη φραουλα.

Τελευταια παιζει σημαντικο ρολο και η βαση αν δεν ειναι καλη μπορει να μην σου δινει καλη γευση,αν ειναι 100% vg παλι δεν θα εχει εντονη γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες παρελαβα το iJust S απο FT και εγω να πω οτι η καινουργια αντισταση ECL 0.18ohm δεν με ενθουσιασε και πολυ

προσωπικα θα προτιμουσα την 0.3 γιατι εχει περισσοτερο ατμο/γευση για καποιο λογο απο την 0.18.

το κακο στην και στης 2 αντιστασεις που δοκιμασα ειναι οταν κανεις lung hit στο τελος σου δινει λιγη μια γευση βαμβακι/καμενου ειναι νορμαλ αυτο? χρησιμοποιώ high VG υγρο 

 

επισης που μπορω να βρω οσο δυνατον φθηνα ετοιμα/DIY υγρα σε 50/100ml?

Κοιταξα για FT αλλα δεν εχω υπομονη μεχρι να μου ερθουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης που μπορω να βρω οσο δυνατον φθηνα ετοιμα/DIY υγρα σε 50/100ml?

Κοιταξα για FT αλλα δεν εχω υπομονη μεχρι να μου ερθουν 

 

Φτιάξτα μόνος σου. Αν βαριέσαι να μάθεις πως γίνονται κανονικά ή δεν θέλεις να μπλέξεις με πολλά αρώματα κτλ., πάρε μερικά αρώματα "814" (έτσι λέγεται η εταιρία) που είναι κανονικά, πολύπλοκα υγρά αλλά σε άρωμα, μας λες τι ποσοστό vg/pg και πόση νικοτίνη θες να βγει, σου λέμε τι να πάρεις και πάντα ακολουθείς τον ίδιο μπούσουλα, π.χ. όλο το άρωμα μέσα, 50 ml σκέτη vg, τόσα ml νικοτίνης και τέλος. Ούτε να υπολογίζεις τίποτα θα 'χεις, ούτε τίποτα. Πάντα το ίδιο. Καλούτσικα είναι τα 814 και έχει πολλές γεύσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες παρελαβα το iJust S απο FT και εγω να πω οτι η καινουργια αντισταση ECL 0.18ohm δεν με ενθουσιασε και πολυ

προσωπικα θα προτιμουσα την 0.3 γιατι εχει περισσοτερο ατμο/γευση για καποιο λογο απο την 0.18.

το κακο στην και στης 2 αντιστασεις που δοκιμασα ειναι οταν κανεις lung hit στο τελος σου δινει λιγη μια γευση βαμβακι/καμενου ειναι νορμαλ αυτο? χρησιμοποιώ high VG υγρο

 

επισης που μπορω να βρω οσο δυνατον φθηνα ετοιμα/DIY υγρα σε 50/100ml?

Κοιταξα για FT αλλα δεν εχω υπομονη μεχρι να μου ερθουν

Πάρε βάση απο Ελλάδα pink mule purple (μιας και είδα πως θες παραπάνω vg) μια μηδενική μια εξάρα και πάρε και κάποιο άρωμα που θα σου αρέσει λέω εγω πχ απο Eco vape το milfs milk εχουμε και λέμε πες πως θες να φτιάξεις 30 μλ θα πάρεις ένα άδειο μπουκαλάκι θα βάλεις 10% απο το άρωμα ( ανάλογα τις προτεινόμενες δοσολογίες του αρώματος ) το 10% των 30 μλ ειναι 3 μλ με μια σύριγγα τα βάζεις μέσα , μετά λοιπόν παίρνεις την μηδενική βάση και βάζεις 13,5 μλ και απο την βάση την 6ρα αλλά 13,5 μλ έτσι έχουμε σύνολο 30 μλ υγρό με 3ρα νικοτίνη , αυτο το ανακατεύεις καλα και το αφήνεις να οριμασει καμία βδομάδα και το κουνάς μια φορά την ημέρα , ειναι πολυ απλό αν πχ έκανες 6ρα νικοτίνη θα έπαιρνες απλα σκέτη βάση με 6αρα και θα έβαζες 3 μλ απο το άρωμα και 27 απο την βάση και αυτο ήταν τώρα πανω εγω σου είπα 13,5 απο 0 και 13,5 απο 6 για να γίνει ανάμιξη και να βγει 3αρα η νικοτίνη 13,5+13,5= 27 + τα 3 μλ αρώματος = 30 μλ υγρό. Ελπίζω να καταλάβατε κάπως και να μην σας μπέρδεψα xd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες παρελαβα το iJust S απο FT και εγω να πω οτι η καινουργια αντισταση ECL 0.18ohm δεν με ενθουσιασε και πολυ

προσωπικα θα προτιμουσα την 0.3 γιατι εχει περισσοτερο ατμο/γευση για καποιο λογο απο την 0.18.

το κακο στην και στης 2 αντιστασεις που δοκιμασα ειναι οταν κανεις lung hit στο τελος σου δινει λιγη μια γευση βαμβακι/καμενου ειναι νορμαλ αυτο? χρησιμοποιώ high VG υγρο 

 

Η ECL 0.18Ω βλέπω πως είναι SS316 με σχετικά ΟΚ εισαγωγές υγρού.

Δοκίμασε lung hits με μικρότερη διάρκεια και απέφυγε chain vaping.

 

High VG εννοούμε 70/30 σωστά; Λογικά δεν είναι θέμα το σχετικά παχύρευστο υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλοντας να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνεται σε καπνιστή marlboro περίπου 2 πακέτα την ημέρα..

Εχω δοκιμάσει κατα καιρούς τα στικ ηλεκτρονικά τσιγάρα τύπου EGO τα οποία δεν με κάλυπταν, 1,8 νικοτίνη και 0,9.

ZXWIx

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο modaki μέχρι 70-80 ευρώ.

Melo 2 ατμοποιητης μαζι με το eleaf 80watt. Aυτα που εχω κι εγω δηλαδη, ουτε διαρροες, ουτε μπουρμπουλιθρες, δουλευει αψογα σε σχεση με 2 αλλους ατμοποιητες που εχω δοκιμασει. Υγρο σαν φανατικος καπνικων κανω το νο1 απο την σειρα numbers με 12 η αλλιως 1,2 νικοτινη εισαι μπομπα. Απο αρωματικα μη ξεκινησεις καν για αρχη, θα βλεπεις παντου μπροστα σου marlboro (Προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου και οσα μου αρεσουν ο ερωτας κραταει 1-2 ωρες το πολυ). Αν βρεις καπνικο που να σου αρεσει και να σε γεμιζει, θα ειναι ο θανατος του marlboro.

Με λιγα λογια μη το παρατησεις αμεσως, ψαξου λιγο καπου εκει εξω θα βρειες αυτο που θα σου αρεσει περισσοτερο απο το marlboro και αξιζει φιλε, μακρια απο το κανονικο τσιγαρο. 

 

Θα σου προτεινω μια διαδικασια που πετυχε σε εμενα (20 χρονια καπνιστης). Οταν το παρεις παντα θα ξεκινας με ηλεκτρονικο (το πρωι, οταν πινεις καφε μεσα στη μερα και γενικως οταν ζητας να καπνισεις). Καποια στιγμη κανε και κανα κανονικο αλλα παντα οταν θα εχεις χορτασει νικοτινη απο το ηλεκτρονικο. Ενα μηνα ετσι εκανα 1-2 τσιγαρα τη μερα και μετα το εδιωξα τελειως, δε μ αρεσε, πλεον μετα απο 4 μηνες το εχω ξεχασει η μαλλον καλυτερα το εχω αποσυνδεσει απο την καθημερινοτητα μου. Για να σε ενθαρυνω θα σου πω οτι στο παρελθον ειχα κανει αποπειρα σοβαρης διακοπης 3 φορες με πανηγυρικη αποτυχια απο τη 3 μερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες κανω 1.5 πακετο την ημερα camel lights, τι μου προτεινετε να αγορασω; Διαθετω μεχρι 100€.

 

Η ζωη των εξαρτηματων (αντιστασεις κτλ) ποση ειναι αν υποθεσουμε οτι η αναγκη μου ειναι 30 τσιγαρα ημερησιως;

 

Για τη γυναικα μου πιο προτεινετε; Κανει 1 πακετο camel lights.

 

Ποσο πιο οικονομικο ειναι απο τα συμβατικα;

 

Με ενδιαφερει η αγορα απο Ελλαδα, δεν εχω το κουραγιο να περιμενω να μου ρθει απ'εξω, χωρια που θελω να παρατησω τα κανονικα τσιγαρα αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...