Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν δυο λανθασμενες αντιληψεις για το trading. Η 1η πρωτη ειναι οτι σχετιζεται με το τζογο και αφου δοκιμαζω μερικες θεσεις και χανω εχω δικιο που πιστευω οτι ειναι τζογος αφου απο πισω κρυβονται κερδοσκοποι, εβραιοι, αμερικανοι κλπ. Η 2η ειναι οτι ενας απειρος πιστευει (οπως εκανα κι εγω) οτι ειναι αλλος ενας ευκολος τροπος να βγαλουμε λεφτα απο το σπιτι.

 

Σε παλαιοτερα σχολια μου εγραψα τα εξης Aπο τα ξημερωτα ειμαι sell στο nzd/usd στο 0,8210. Η ταση ειναι πτωτικη και εχω στοχο κερδους το 0,8125 το οποιο δεν ειναι τυχαιο. Ειναι η σημερινη στηριξη στα pivot points και λιγο πιο κατω στο ημερισιο διαγραμμα βρισκονται οι στηριξεις των κινητων μεσων ορων 200 και 100 ωρων οπου αναμενουμε ανοδικη αντιδραση. Σε περιπτωση που δεν πραγματοποιηθει ανοδικη αντιδραση η πτωση θα ειναι κατακορυφη και οι κινητοι μεσοι οροι των 200, 50 ωρων μετατρπονται αυτοματα σε αντιστασεις. . Παραπανω εξηγησα την θεση που ανοιξα χθες τα ξημερωτα υστερα απο την τεχνικη μου αναλυση. Αυτη τη στιγμη εκλεισα τη θεση μου στο 0,8125 που γραφω πιο πανω με κερδος 85pips ή αλλιως 85 ευρω.

Αν δεν μπορει καποιος να γραψει για τη θεση που ανοιξε, οτι εγραψα κι εγω πιο πανω τοτε δεν μπορει να καταλαβει τις αγορες. Πρεπει να ξερουμε ΠΟΤΕ θα ανοιξουμε μια θεση, ΓΙΑΤΙ θα την ανοιξουμε, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ θελουμε να φτασει, και αν κινηθει εναντιον μας ΤΙ πρεπει να κανουμε.

Αν δεν ειμαστε ικανοι να κανουμε τα παραπανω στον demo λογαριασμο τοτε ποιο το νοημα να βαλουμε δικα μας λεφτα? Μου εχουν στειλει πολλα ατομα pm και με εχουν νευριασει με την επιμονη τους να βαλουν πραγματικα λεφτα οταν δεν ξερουν τι ειναι το στοπ. Το εχω χιλιογραψει οτι θελει πολυ μα πολυ εξασκηση για να μπορεις οχι να γινεις κερδοφορος αλλα για να μην χανεις λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενας μονο τροπος υπαρχει για να εχω κερδοφορες θεσεις. να ανοιγω τις θεσεις, ή να βαζω εντολες εισοδου και να φευγω απο τον υπολογιστη. σαν και αυτο που δειχνει ο viper

 

viper δεν μπορω να διανοηθω οτι δεν χρησιμοποιεις moving averages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας μονο τροπος υπαρχει για να εχω κερδοφορες θεσεις. να ανοιγω τις θεσεις, ή να βαζω εντολες εισοδου και να φευγω απο τον υπολογιστη. σαν και αυτο που δειχνει ο viper

 

viper δεν μπορω να διανοηθω οτι δεν χρησιμοποιεις moving averages.

 

και ομως

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

not87not και viper2005 ελπίζω να έχετε όρεξη για λίγες ακόμη συμβουλές :-)

1. πόσος καιρός πάει που απασχολήστε με το ForEx, και γενικά εάν μπορείτε να μου πείτε σε τι ποσοστό είστε κερδισμένοι.(δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία και ούτε θα με επηρεάσει, απλώς θέλω να δω που βρίσκετε κάποιος που ασχολήθηκε όσο ασχολήθηκε με το Forex)(και να μην απαντήσετε δεν με πειράζει :-)

και

2.πείτε μου, εάν γίνεται, τουλάχιστον 5 δείκτες που χρησιμοποιείτε καθημερινά για την ισοτιμία του ε/δ. και κανα 2-3 ακόμη που γενικά τους έχετε υπόψιν. (αυτό θα με βοηθήσει πολύ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

not87not και viper2005 ελπίζω να έχετε όρεξη για λίγες ακόμη συμβουλές :-)

1. πόσος καιρός πάει που απασχολήστε με το ForEx, και γενικά εάν μπορείτε να μου πείτε σε τι ποσοστό είστε κερδισμένοι.(δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία και ούτε θα με επηρεάσει, απλώς θέλω να δω που βρίσκετε κάποιος που ασχολήθηκε όσο ασχολήθηκε με το Forex)(και να μην απαντήσετε δεν με πειράζει :-)

και

2.πείτε μου, εάν γίνεται, τουλάχιστον 5 δείκτες που χρησιμοποιείτε καθημερινά για την ισοτιμία του ε/δ. και κανα 2-3 ακόμη που γενικά τους έχετε υπόψιν. (αυτό θα με βοηθήσει πολύ :-)

 

εγω ειμαι αθωος :shifty:

εγω ασχολουμε μονο με commodities :shifty:

περιμενε να σου απαντησει ο trader :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

not87not και viper2005 ελπίζω να έχετε όρεξη για λίγες ακόμη συμβουλές :-)

1. πόσος καιρός πάει που απασχολήστε με το ForEx, και γενικά εάν μπορείτε να μου πείτε σε τι ποσοστό είστε κερδισμένοι.(δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία και ούτε θα με επηρεάσει, απλώς θέλω να δω που βρίσκετε κάποιος που ασχολήθηκε όσο ασχολήθηκε με το Forex)(και να μην απαντήσετε δεν με πειράζει :-)

και

2.πείτε μου, εάν γίνεται, τουλάχιστον 5 δείκτες που χρησιμοποιείτε καθημερινά για την ισοτιμία του ε/δ. και κανα 2-3 ακόμη που γενικά τους έχετε υπόψιν. (αυτό θα με βοηθήσει πολύ :-)

 

1) Ασχολουμαι εδω και 8 μηνες αλλα δεν ειμαι κλασσικο παραδειγμα. Αγαπω τα χρηματοοικονομικα και δουλευω στον υπολογιστη απο τις 7 το πρωι μεχρι αργα το βραδυ. Συχνα ξυπνω κατα τη διαρκεια της νυχτας για να τσεκαρω τις θεσεις πως αντιδρουν στο ανοιγμα του Τοκυο στις 2 το βραδυ. Ειμαι κερδοφορος σε ποσοστο περιπου 70% αλλα οι θεσεις που ανοιγω εχουν risk reward τουλαχιστον 1:2

 

2) To trading πλεον στα ματια μου φανταζει απλο αφου το χερι παει μονο του στις εντολες. Η τακτικη μου ειναι να σηκωνομαι στις 7 πρωι (3 ωρες πριν το ανοιγμα του Λονδινου) και να παρακολουθω το bloomberg στην τηλεοραση. Μεχρι τις 9 εχω πιασει το συναισθημα της ημερας. Αποφασιζω δηλαδη αν θα αγορασω ή αν θα πουλησω. Απο κει και περα τον δρομο μου τον δειχνουν οι κινητοι μεσοι οροι EMA 20, 50,100, 200. Αν τους βαλεις στα διαγραμματα σου θα παρατηρησεις οτι οι ισοτιμια κινειται αναμεσα τους.Τσεκαρε το και θα εκπλαγεις. Ο μοναδικος δεικτης που χρησιμοποιω ειναι ο MACD.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Συμβουλευομαστε παντα το διαγραμμα και το συναισθημα της ημερας και μετα τον δεικτη. Προσωπικα σπανια συμβουλευομαι δεικτη και αυτο μονο σε ηρεμη αγορα.

 

Και ενα κολπακι. Κανε εισαγωγη στο διαγραμμα σου τα pivot points. Αν δεις οτι η συνεδριαση του Τοκυο πηγε καλα και γενικα το κλιμα ειναι ανεβασμενο, τοτε με το ανοιγμα του Λονδινου στις 10.00 βαλε εντολη αγορας στο pivot point με στοχο το R1. Αντιστροφα, σε περιπτωση που το κλιμα ειναι αρνητικο, βαλε εντολη πωλησης στο Pivot point με στοχο το S1

 

viper αφου ασχολεισαι με τα εμπορρευματα εισαι περισσοτερο trader (εμπορος) απο εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx!!

με υπερκάλυψες για την ωρα. εγώ σηκώνομαι στις 8.. ειμαι λιγο νυχτοπούλι, αυτο ειναι μεγάλη θυσία που θα αρχίσει απο δευτέρα :-)

θα τα επεξεργαστώ ολα αυτά μετα απο το μαγείρεμα γιατι πρεπει να φάω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper αφου ασχολεισαι με τα εμπορρευματα εισαι περισσοτερο trader (εμπορος) απο εμενα!

 

α δεν ξερω τπτ

ασχολουμε μονο με το χρυσαφι του φτωχου

 

με ενα volatility που ετσι και ειμασταν σε θαλλασα θα με ονομαζανε μαυρογενη

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...