Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε θα σου δώσω short answer γιατί αυτό που ρωτάς δεν απαντιέται ούτε με βιβλίο. Το κάθε timeframe δίνει διαφορετικά σήματα. Ο λόγος ύπαρξης των timeframe είναι για ανάλυση της τιμής σε βάθος αλλά και για να επιλέγεις σαν trader το trading frequency σου. 

 

Παράδειγμα trading frequency είναι οτι το 1 min timeframe θα σου δώσει 10 σήματα, το 10 Min timeframe θα σου δώσει ένα σήμα κτλ, οπότε ανάλογα με το πόσο συχνά θέλεις να κάνεις trading και το risk management σου επιλέγεις. 

Παράδειγμα ανάλυσης σε βάθος είναι ότι όταν βλέπεις οτι το h1 που είναι το timeframe Που παίζεις είναι υπεραγορασμένο Long και θέλεις να κάνεις σωστό entry για short στην στρατηγική range μπορείς να πας στο 1m και να περιμένεις short breakout για να μπεις. Αυτό γιατί αν ακολουθήσεις το σήμα στο Η1 μέχρι να γίνει σωστό confirmation θα είναι πολύ αργά. 

 

Κανένα απο τα δύο σήματα δεν είναι σωστό η λάθος. Το επιτυχημένο trading δεν γίνεται με σωστα και λάθος σήματα, αν ήταν τόσο απλό κανείς δεν θα είχε day job. Το επιτυχημένο trading είναι τεχνική ανάλυση (δεν εννοώ μόνο σήματα) / risk management / σωστό entry σωστό exit και παρακολούθυση economic calendar

 

Τέλος για να κάνεις αυτή την ερώτηση , σου προτείνω να μην ανοίξεις live account πάνω απο 500 ευρώ εκτός αν θες να το πάς κωρόνα γράμματα

Alex, σ ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ που μπήκες στον κόπο και μου έγραψες τόσα πολλά και άμεσα. Μακάρι με κάποιο τρόπο να μπορούσα να ανταποδώσω. Ευχές μου για σένα να έχεις πετυχημένο trading για όλη τη νέα χρονιά. Δεν έχω ανοίξει live account, θα πειραματιστώ αρκετά πρώτα σε demo και μετά από πολλή και ώριμη σκέψη ίσως ανοίξω και real με minilots και ένα μικροποσό μέχρι 500 όπως μου προτείνεις. Και πάλι σε ευχαριστώ πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Alex. :) :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να δημιουργήσω έναν ΕΑ χρησιμοποιώντας 2 ΜΑ δίνοντας εντολή για αγορά ή πώληση σε κάθε cross των δεικτών. Έχει κανείς στα υπόψιν του τέτοιον ΕΑ?

Όσους έχω δοκιμάσει είναι αρκετά πολύπλοκοι στις ρυθμίσεις των παραμέτρων τους και δεν έβγαλα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ζητάς το πιο απλό πράμα 10δες θα βρεις.. πως γίνεται ενα απλό ma crossover να έχει πολύπλοκες ρυθμίσεις? Θα ρυθμίζεις περιόδους και τύπους  ΜΑ , SL, TP και volume...

 

Αν δεν έβγαλες άκρη με τις ρυθμίσεις ξέχνα το να γράψεις ένα μόνο σου , θα χάσεις την μπάλα. 

 

https://www.google.com.cy/search?q=MOVING+AVERAGER+CORSSOVER+EA&oq=MOVING+AVERAGER+CORSSOVER+EA&aqs=chrome..69i57j0l5.6857j0j4&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=122&ie=UTF-8#q=MOVING+AVERAGE+CROSSOVER+EA&spell=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει πολλά, οι ρυθμίσεις που ζητώ είναι ΤP SL με pips και τις τιμές στους shortema longema και χωρίς trailing. επίσης αυτό που ζητώ κυρίως και παρατήρησα πως λειτουργούν διαφορετικά όλοι οι ΕΑ είναι σε cross του shortema προς τα πάνω να δίνει εντολή για αγορά και σε cross του shortema προς τα κάτω να δίνει εντολή για πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 πίσης αυτό που ζητώ κυρίως και παρατήρησα πως λειτουργούν διαφορετικά όλοι οι ΕΑ είναι σε cross του shortema προς τα πάνω να δίνει εντολή για αγορά και σε cross του shortema προς τα κάτω να δίνει εντολή για πώληση.

 

δεν λειτουργούν διαφορετικά οι crossover EAs. Όταν ο γρήγορος ma κανει cross από κάτω προς τα πάνω τον αργό MA δίνουν σήμα buy..

 

Το αντίθετο δεν έχει και πολύ νόημα να το κάνεις είναι λίγο κουλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά Άλεξ στο strategy tester αυτό παρατήρησα. Τεσπα βρήκα έναν που μου κάνει την δουλειά που ζητούσα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο βάζει trailing stop ενώ το έχω απενεργοποιημένο. καμιά εντολή δεν έχει κλείσει από TP όλες κλείνουν πρόωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά,

μετά από από πολύ καιρό ξαναβρήκα αυτό το θέμα. Ήθελα να μας πει ο φίλος που άνοιξε το θέμα αν συνεχίζει να διαβάζει, πως τα πάει.. εγώ μετά από 1 1/2 χρόνο περίπου συνεχίζω να μην έχω real. ενώ καταφέρνω να κρατήσω demo μέχρι και 2 μήνες θετικά μετά κάπου το χάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος nothot87 δε φαινεται να διαβάζει πια.. μακάρι να συνεχίζει με επιτυχία.. για το φίλο που παιδευεται με EA ας ριξει μια ματιά στο http://fxdreema.com/ ισως καταφερει  να φτιαξει κατι απλοικο μονος του.. διαφορετικα οπως ειπε και ο alex υπάρχουν απειρα στο internet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να τα λέω αυτά πάντως, αλλά προσοχή σε όσους κάνουν trading με καθαρά market making πλατφόρμες όπως το metatrader, χωρίς να είναι σε κάποιον αξιόπιστο, fully regulated, και γνωστό full STP broker που δουλεύει το mt4 με liquidity bridge. Τα εργαλεία που έχει ο broker "από πίσω" για να σας φάει τα λεφτά δεν μπορείτε ούτε κατά διάνοια να τα φανταστείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος nothot87 δε φαινεται να διαβάζει πια.. μακάρι να συνεχίζει με επιτυχία.. για το φίλο που παιδευεται με EA ας ριξει μια ματιά στο http://fxdreema.com/ ισως καταφερει να φτιαξει κατι απλοικο μονος του.. διαφορετικα οπως ειπε και ο alex υπάρχουν απειρα στο internet..

Μπορεί να τον σντρίμωξε η οικογένεια να δουλέψει στη βιοτεχνία,τον είχε πλανέψει η ντόλτσε βίτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

δοκίμασε εδώ, εκεί ξεκίνησα και συνεχίζω (βέβαια ο φίλος που με έχωσε πέρασε και και από άλλες και κατέληξε σε αυτή, εγώ μόνο αυτή έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα)

 

http://www.xm.com/el/

 

έχω πενταπλασιάσει το κεφάλαιο και συνεχίζω (μας έχει γ@μήσει λίγο το ευρώ που έχει πάει στον θεό για την ώρα όμως και είμαι σε φάση αναμονής εδώ και μια βδομάδα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ωραίος.Και κάτι άλλο, αν αποφασίσω αργότερα να μπω με κανονικά χρήματα  (50-100Ε) αυτά θα είναι και τα μέγιστα χρήματα που θα χάσω ή μπορεί να χάσω και περισσότερα συνδέοντας την κάρτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη συνδέσεις καμία κάρτα γιατί θα μπεις σίγουρα στην φάση να τραβήξεις και άλλα. Εφόσον σου έχει την δυνατότητα να κάνεις κατάθεση μέσω paysafecard θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό οπότε ότι και να γίνει παραπάνω λεφτά να χάσεις δεν θα έχεις.

 

Με 50 ευρώ πχ θα έχεις + το μπόνους να παίξεις και αν τα χάσεις τα έχασες (+ το μπόνους) αν κερδίζεις μια χαρά. Όλες οι εταιρίες θέλουν να συνεχίζεις να παίζεις εσύ γιατί για κάθε θέση που έχεις αυτοί παίρνουν από τα swap κάθε μέρα το μερίδιό τους (όταν κλείσεις την θέση βέβαια)

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με microAccount που σε αφήνει να κάνεις μικρότερες κινήσεις του κανονικού και να κάνεις partially close θέσεις. Το ίδιο με το κανονικό είναι το micro account απλά στο κανονικό, η μικρότερη θέση που μπορείς να βάλεις είναι 10ευρη ενώ στο micro μπορείς και 2ευρη, 5ευρη κλπ. για αρχή θα σου έλεγα μην βάζεις πολλές, δηλαδή μην έχεις πάνω από 4-5 ταυτόχρονα και το πολύ 5ευρες θέσεις και όσο βγάζεις λεφτά και αυξάνεις το margin σου τότε να παίζεις και μεγαλύτερες.

 

πχ γιατί στο λέω, στο 1.35700 έβαλα 10ευρη θέση "sell" στο EUR/USD, τώρα με το EUR/USD να είναι η ισοτιμία στα 1.39121 η θέση χάνει 24 ευρώ, οπότε αν ήσουν εσύ με 50ευρώ μέσα και η μία θέση μόνο σου έχανε 24 ευρώ θα είχες πανικοβληθεί. Γι'αυτό στην αρχή baby steps με μικρότερες θέσεις, μικρότερο κέρδος μεν, μικρότερη χασούρα δε.

 

Α, και κάτι άλλο, ΜΗΝ παίζεις για τους πρώτους 4-5 μήνες τουλάχιστον, OIL, SILVER, NATURAL GAS (ασήμι και φυσικό αέριο μην παίξεις βασικά ποτέ), ξεκίνα με ισοτιμίες EUR/USD (ευρώ/δολάριο) GBP/USD (λίρα/δολάριο) και με ηρεμία το GOLD/USD (χρυσός/δολάριο) γιατί είναι λιγάκι απότομο όταν θέλει και έχει μεγάλες αυξομειώσεις. Αν θες παίξε και EUR/JPN (ευρώ/γεν) ή USD/JPN (δολάριο/γεν)

 

Επίσης υπάρχουν site όπως αυτό http://www.investing.com/economic-calendar/ ή http://forex.capital.gr/fx/view/economic-calendar που βλέπεις τις ανακοινώσεις της ημέρας που ανάλογα την ανακοίνωση επηρεάζει σε μικρό ή μεγάλο βαθμό το τι γίνεται στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...