Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:-)

εδώ και ενα μήνα διαβάζω διαβάζω και αν μου πεισ τι ξέρω θα σου πω με σιγουριά κανε το αντίθετο απο αυτο που ακους γιατι, σορρυ για την έκφραση, ειναι μεγάααλη πουτάνα η αγορα...και το έχω παρατηρήσει τις δυο τελευταίες βδομάδες η ισοτιμία ε/δ κάνει τα αντίθετα απο αυτά που λέει συγκεκριμένα η dailyFx :-D τυχαιο? :-p

επίσης σήμερα έχασα 20κ αλλα απο λάθος χρήση της πλατφόρμας.... οταν έπεφτε με φόρα η ισοτιμία 1ον δεν προλάβαινα να δωσω εντολη(αν έδινα εγκαίρως θα είχα και κέρδος) και 2ον αν και έπαιξα με μεγάλα κεφάλαια και το στοπ (ξερω κακως) το ειχα στισ -17κ, η πλατφόρμα μου έκλεινε την συναλλαγη στισ -5κ

περνω ρεπο... δεν μπαίνει τίποτα άλλο στο κεφάλι μου εδώ και μερικές μέρες...

 

εδωσα εντολεσ με μεγάλα κεφαλαια γιατι τις τελευταιες μερες ημουν + και αρκετα ++

το ψιλο εχω καταφέρει να βγαίνω +... αλλα μετα την σημερινη ηττα -20κ.... και με τις απετήσεις της FXCM για το ανοιγμα του λογαρισμου.... ειμαι ασε...

 

σας το λεω όμως και τρώω και μεγάλη μπουκιά στο τέλος θα το τερματίσω το "κωλοπαιχνιδο".. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχα κιεγω θυμάμαι όταν κέρδιζα 5 ευρω την ημέρα για 3-4 μέρες (κιέκανα ονειρα κλπ κλπ) μέχρι που χτύπησε

το στοπ λοςς κιέχασα 100. Απίστευτο ξενερωμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια τελευταία έρωτηση...

σοβαρα τώρα...

οι επιτυχιμένοι στο forex ειναι 5%..

εαν συμμετέχεις ήδη σε μια ομάδα με παγκόσμια κάλυψη που αφορά το 2%... ποσο πιθανο είναι να βρεθείς και στο 5%???

 

χαχα κιεγω θυμάμαι όταν κέρδιζα 5 ευρω την ημέρα για 3-4 μέρες (κιέκανα ονειρα κλπ κλπ) μέχρι που χτύπησε

το στοπ λοςς κιέχασα 100. Απίστευτο ξενερωμα!!!

αφου ρυθμίζω έγω το στοπ λοσ... γιατι κλείνει μονο του νωρίτερα...?? αφου το έχω βάλει στισ -17κ και όχι στισ -5κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τα ξημερωτα ειμαι sell στο nzd/usd στο 0,8210. Η ταση ειναι πτωτικη και εχω στοχο κερδους το 0,8125 το οποιο δεν ειναι τυχαιο. Ειναι η σημερινη στηριξη στα pivot points και λιγο πιο κατω στο ημερισιο διαγραμμα βρισκονται οι στηριξεις των κινητων μεσων ορων 200 και 100 ωρων οπου αναμενουμε ανοδικη αντιδραση. Σε περιπτωση που δεν πραγματοποιηθει ανοδικη αντιδραση η πτωση θα ειναι κατακορυφη και οι κινητοι μεσοι οροι των 200, 50 ωρων μετατρπονται αυτοματα σε αντιστασειςΣορρυ για τυχον ορθρογραφικα αλλα βιαζομαι πολυ αυτη τη στιγμη. Για οποιαδηπτοε απορια μη διαστασεις

 

Για οσους γραψανε οτι το συναλλαγμα ειναι τζογος. Παραπανω εξηγησα την θεση που ανοιξα χθες τα ξημερωτα υστερα απο την τεχνικη μου αναλυση. Αυτη τη στιγμη εκλεισα τη θεση μου στο 0,8125 που γραφω πιο πανω με κερδος 85pips ή αλλιως 85 ευρω. Αν ανοιγα τη θεση χωρις να ξερω γιατι την ανοιξα και χωρις να ξερω μεχρι που θελω να φτασει τοτε ΝΑΙ ειναι τζογος.

 

Παραπανω παραθετω δυο προηγουμενα σχολια μου. για να δεις οτι η ισοτιμια δν εκινειται ποτε τυχαια.

 

η dailyfx μια χαρα τα λεει απλα εσυ δεν μπορεις να τα καταλαβεις ακομα. σημασια εχεις να εχεις σχεδιο.

ενα παραδειγμα. στις 22/3 ανοιγω θεση πωλησης στο 1,3195 με 10,000 και στοχο το 1,3050 δηλαδη κερδος 145ε. Η ισοτιμια αρχισε την επομενη μερα να ανεβαινει κατακουρυφα και για 2 εβδομαδες ακριβως να διαπραγματευται σε πλαγια ταση μεταξυ των 1.3280-1.3380. Γιατι δεν εκλεισα τη θεση μου? Γιατι παρατηρουσα οτι η ισοτιμια δεν μπορουσε να διασπασει το 1, 3380 και βρισκοταν στην κορυφη ενος ημερισιου πτωτικου καναλιου. Μετα απο 2 εβδομαδες η θεση μου περασε σε κερδος και την εκλεισα τελικα στο 1,3070.

 

Τι σημαινουν τα παραπανω? Οτι εκανα την αναλυση μου και εμεινα πιστος στο σεναριο μου. Πιστεψε με δεν ποναει τοσο το να χανεις λεφτα οσο το να κλεινεις γρηγορα μια θεση και να την βλεπεις να πηγαινει εκει που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπανω παραθετω δυο προηγουμενα σχολια μου. για να δεις οτι η ισοτιμια δν εκινειται ποτε τυχαια.

 

η dailyfx μια χαρα τα λεει απλα εσυ δεν μπορεις να τα καταλαβεις ακομα. σημασια εχεις να εχεις σχεδιο.

ενα παραδειγμα. στις 22/3 ανοιγω θεση πωλησης στο 1,3195 με 10,000 και στοχο το 1,3050 δηλαδη κερδος 145ε. Η ισοτιμια αρχισε την επομενη μερα να ανεβαινει κατακουρυφα και για 2 εβδομαδες ακριβως να διαπραγματευται σε πλαγια ταση μεταξυ των 1.3280-1.3380. Γιατι δεν εκλεισα τη θεση μου? Γιατι παρατηρουσα οτι η ισοτιμια δεν μπορουσε να διασπασει το 1, 3380 και βρισκοταν στην κορυφη ενος ημερισιου πτωτικου καναλιου. Μετα απο 2 εβδομαδες η θεση μου περασε σε κερδος και την εκλεισα τελικα στο 1,3070.

 

Τι σημαινουν τα παραπανω? Οτι εκανα την αναλυση μου και εμεινα πιστος στο σεναριο μου. Πιστεψε με δεν ποναει τοσο το να χανεις λεφτα οσο το να κλεινεις γρηγορα μια θεση και να την βλεπεις να πηγαινει εκει που θες.

:-)

τις τελευταίες μέρες κάνω πανω κάτω τα ιδια και μάλλον γιαυτο ημουν κερδοφόρος... αφου... ηδη μερικεσ φορες έχω ζησει το ιδιο σεναριο... αν πιστευα οτι είναι τζογος θα το σταματούσα :-)

νομίζω χρησιμοποιώ σωστά τισ στηρίξεις και της αντιστάσεις (βασικά μέχρι την παρασκευή νομίζω ηταν ευκολο) αυτη την βδομάδα δεν μου φαίνονται υγιείς οι αντιστάσεις που λένε ολοι, εγω στο λεω θα ανεβει κοντα στο 1.32 και η στιρηξη του 1.302 την προηγουμενη βδομάδα μου φενοταν αδιαπεραστη και όλοι λέγαν οτι θα την διασπάσει ακομα όμως.... και δεν αρκει μετα απο 2 βδομαδες.. γιατι υπαχουν τοσεσ θέσης κερδοφορες προν την αντιθετη μερια που κανεις δεν προτείνει...

και φυσικα θα ξανα πέσει αλλα απο δευτέρα... ξέτρω είμαι νέος αλλα μου φαινεται εξωπραγματικό να πέσει κάτω πο το 1.3000 που πολλοί το περιμένουν... είδες και σήμερα θα πέσει θα πέσει αλλα η ιταλία το έκανε το θαύμα της..

 

Είχες στο λογαριασμό σου 17κ?

ειναι demo :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω, απλά ρωτάω μηπως είχες margin call.

οχι δεν ήταν... είχα ακόμη 20κ... με αυτά που έμεινα... αυτο παντως έγινε 5 φορες.... σταμάτησα οταν ειδα οτι έχασα περισσοτερα απο τα μισα... και δεν θα τα έχανα... ποπο φαντάσου να ηταν αληθινά ακομη δεν έχω ηρεμήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto_euro

 

εκπαίδευσε τον εαυτό σου πάνω στο σύστημά σου, στο demo για κανένα μήνα και παραπάνω (ξερω οτι δεν θα το κάνεις :-D ) ρισκάροντας το πολύ το 3% του λογαριασμού σου καθε φορά.Θα μαθεις πολλά.

 

Και χαλαρά.Το πιθανοτερο ειναι να μη βγαλεις χρηματα απο αυτή την υπόθεση γιαυτό χαλαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto_euro

 

εκπαίδευσε τον εαυτό σου πάνω στο σύστημά σου, στο demo για κανένα μήνα και παραπάνω (ξερω οτι δεν θα το κάνεις :-D ) ρισκάροντας το πολύ το 3% του λογαριασμού σου καθε φορά.Θα μαθεις πολλά.

 

Και χαλαρά.Το πιθανοτερο ειναι να μη βγαλεις χρηματα απο αυτή την υπόθεση γιαυτό χαλαρά!

:-)

thx

θα ακολουθήσω το 3% αλλα θα βγάλω λεφτά... οχι αμέσως αλλα θα βγάλω ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα κιεγω θυμάμαι όταν κέρδιζα 5 ευρω την ημέρα για 3-4 μέρες (κιέκανα ονειρα κλπ κλπ) μέχρι που χτύπησε

το στοπ λοςς κιέχασα 100. Απίστευτο ξενερωμα!!!

 

και μια τελευταία έρωτηση...

σοβαρα τώρα...

οι επιτυχιμένοι στο forex ειναι 5%..

εαν συμμετέχεις ήδη σε μια ομάδα με παγκόσμια κάλυψη που αφορά το 2%... ποσο πιθανο είναι να βρεθείς και στο 5%???

 

 

αφου ρυθμίζω έγω το στοπ λοσ... γιατι κλείνει μονο του νωρίτερα...?? αφου το έχω βάλει στισ -17κ και όχι στισ -5κ

 

 

Οπως βλεπω, σχεδον ολοι βγηκαμε χαμενοι απο το ηλιθιο 'αυτοματο' stop loss. Οχι ρε πλατφορμα, δεν μπορει εσυ να οριζεις stop loss, εγω θελω να πεφτει οσο θελει, δεν θα με κοψεις εσυ και να μου παγιωνεις τις ζημιες και την χασουρα!

Το stop loss, και το κλειδωμα ουσιαστικα της χασουρας μου, ηταν ο βασικος λογος που αποσυρθηκα απο το forex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως βλεπω, σχεδον ολοι βγηκαμε χαμενοι απο το ηλιθιο 'αυτοματο' stop loss. Οχι ρε πλατφορμα, δεν μπορει εσυ να οριζεις stop loss, εγω θελω να πεφτει οσο θελει, δεν θα με κοψεις εσυ και να μου παγιωνεις τις ζημιες και την χασουρα!

Το stop loss, και το κλειδωμα ουσιαστικα της χασουρας μου, ηταν ο βασικος λογος που αποσυρθηκα απο το forex.

 

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς.Είναι ένα από τα μειονεκτήματα του forex το ότι για να βγάλεις χρήματα σε αυτή την αγορά, (που να αξίζουν το κόπο), πρέπει οι θέσεις σου να είναι μοχλευμένες, πραγμα το οποίο αποκλείει

την πραγματική κατοχή "χαρτιού", γιατί ουσιαστικά κάνεις trading με ξένα χρήματα

 

Εναλλακτικά (αν θες χαρτί στο χέρι),μπορείς να πάς σε ένα ανταλλακτήριο ή σε μια τράπεζα και να αγοράσεις δολλαρια ή γεν ή ότι άλλο θες, αλλά πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο ούτε την αναμονή στο ταμείο, και θα σε σκίσουν στις προμήθειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...