Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Krusty είπε

@x-tra   Έχεις μία κήλη αλλά οι άλλες δύο προβολές είναι αρχικά στάδια και μετά από καιρό υπάρχει πιθανότητα από προβολή να γίνει πρόπτωση (κήλη).

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AE%CE%BB%CE%B7_%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85_%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%8D%CE%BF%CF%82

Και μόνο που καθόμαστε ασκούνται αρκετές επιβαρυντικές δυνάμεις για την μέση απ' ότι στην όρθια στάση, ειδικά αν γέρνουμε και λίγο μπροστά. Γι' αυτό μέσα στο οχτάωρο θα πρέπει να κάνεις διαλείμματα όρθιος και σε ακραίες περιπτώσεις να δουλεύεις όρθιος σε ειδικό γραφείο. Είχα γράψει κάτι παλιά για ένα ειδικό μαξιλάρι που μπαίνει στα πόδια στον ύπνο ενώ υπάρχει και πλούσιο υλικό και από άλλους εδώ. Επίσης για το ίσιωμα από καθιστική σε όρθια στάση είχα γράψει μια άσκηση στο πάτωμα που με βοήθησε πολύ.

Γενικά είναι σοβαρά τα πράγματα γιατί τον ιατρό τον είδα πολύ χαλαρό μου έλεγε ότι γερνάς δεν έχεις κάτι ανυσηχητικο και τετοια να πάρω δεύτερη γνώμη η δεν συντρέχει λόγος και απλά να αφήσω τον χρόνο να κάνει την δουλειά του ?

 

Επεξ/σία από x-tra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, x-tra είπε

Γενικά είναι σοβαρά τα πράγματα γιατί τον ιατρό τον είδα πολύ χαλαρό μου έλεγε ότι γερνάς δεν έχεις κάτι ανυσηχητικο και τετοια να πάρω δεύτερη γνώμη η δεν συντρέχει λόγος και απλά να αφήσω τον χρόνο να κάνει την δουλειά του ?

Ναι, δεν έχεις κάτι ανησυχητικό, αλλά τι σου είπε ο γιατρός  να κάνεις; απλά τίποτα; 

Δεν έχεις τίποτα το ανησυχητικό υπό το νόημα ότι δεν έχεις κάτι που απειλεί τη ζωή και δεν έχεις νευρολογικά συμπτώματα. Όσον αφορά όμως τη ποιότητα ζωής σίγουρα η εικόνα που έχεις δεν είναι και η καλύτερη για το μέλλον. Με απλά λόγια αν δεν το προσέξεις τότε ο χρόνος θα κάνει την δουλειά του, όπως γράφεις, αλλά  πολύ πιθανό  (όχι σίγουρο) όχι προς την κατεύθυνση που θες.

Όλοι γερνάμε, δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό, το θέμα είναι ότι δεν θες μακρόχρονα να  χειροτερέψεις πολύ. Επομένως, δεν νομίζω ότι έχεις άλλη επιλογή. πρέπει να βάλεις στο lifestyle σου κάποια μορφή γυμναστικής, περπάτημα κλπ και να κάνεις συχνά διαλλείματα από την καρέκλα. 

Το ότι δεν έχεις χρόνο δεν αποτελεί και πολύ δικαιολογία γιατί μιλάμε για την υγεία σου. Αν δεν βρεις χρόνο τότε  δεν θα βρεθεί κάποιος άλλος να προσέξει την υγεία σου για εσένα, οπότε υπάρχει πιθανότητα μακρόχρονα να χειροτερέψεις και αν χειροτερέψεις μπορεί να χρειαστεί να αφιερώσεις ακόμα περισσότερο χρόνο μέσα από πολύ πιο δύσκολες διαδικασίες χωρίς και έχεις και επιλογές του πώς και πότε ακριβώς θα γίνει αυτό.

Από εκεί και πέρα μία δεύτερη άποψη είναι πάντα χρήσιμη. Δεν χάνεις τίποτα.

Αλλά, προς το παρόν, μακρυά από χειρουργεία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Ναι, δεν έχεις κάτι ανησυχητικό, αλλά τι σου είπε ο γιατρός  να κάνεις; απλά τίποτα; 

Δεν έχεις τίποτα το ανησυχητικό υπό το νόημα ότι δεν έχεις κάτι που απειλεί τη ζωή και δεν έχεις νευρολογικά συμπτώματα. Όσον αφορά όμως τη ποιότητα ζωής σίγουρα η εικόνα που έχεις δεν είναι και η καλύτερη για το μέλλον. Με απλά λόγια αν δεν το προσέξεις τότε ο χρόνος θα κάνει την δουλειά του, όπως γράφεις, αλλά  πολύ πιθανό  (όχι σίγουρο) όχι προς την κατεύθυνση που θες.

Όλοι γερνάμε, δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό, το θέμα είναι ότι δεν θες μακρόχρονα να  χειροτερέψεις πολύ. Επομένως, δεν νομίζω ότι έχεις άλλη επιλογή. πρέπει να βάλεις στο lifestyle σου κάποια μορφή γυμναστικής, περπάτημα κλπ και να κάνεις συχνά διαλλείματα από την καρέκλα. 

Το ότι δεν έχεις χρόνο δεν αποτελεί και πολύ δικαιολογία γιατί μιλάμε για την υγεία σου. Αν δεν βρεις χρόνο τότε  δεν θα βρεθεί κάποιος άλλος να προσέξει την υγεία σου για εσένα, οπότε υπάρχει πιθανότητα μακρόχρονα να χειροτερέψεις και αν χειροτερέψεις μπορεί να χρειαστεί να αφιερώσεις ακόμα περισσότερο χρόνο μέσα από πολύ πιο δύσκολες διαδικασίες χωρίς και έχεις και επιλογές του πώς και πότε ακριβώς θα γίνει αυτό.

Από εκεί και πέρα μία δεύτερη άποψη είναι πάντα χρήσιμη. Δεν χάνεις τίποτα.

Αλλά, προς το παρόν, μακρυά από χειρουργεία.

Thanks για την απάντηση. Περπατάω λίγο και κάνω και πολλές χειρωνακτικές δουλειές απλά ρώτησα εάν χρειάζονται ασκήσεις για ενδυνάμωση μυών. Ο γιατρός μου είπε περπάτημα χαλαρό ραχιαίους κοιλιακούς γυμναστήριο με βάρη αυστηροτατα ΟΧΙ μου ειπε. Κολύμπι είναι μάλλον το καλύτερο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, x-tra είπε

Thanks για την απάντηση. Περπατάω λίγο και κάνω και πολλές χειρωνακτικές δουλειές απλά ρώτησα εάν χρειάζονται ασκήσεις για ενδυνάμωση μυών. Ο γιατρός μου είπε περπάτημα χαλαρό ραχιαίους κοιλιακούς γυμναστήριο με βάρη αυστηροτατα ΟΧΙ μου ειπε. Κολύμπι είναι μάλλον το καλύτερο !!!!

Βασικά, ενδυνάμωση μυών είναι πάντα χρήσιμη και κάνει πάντα καλό είτε έχουμε είτε δεν έχουμε πρόβλημα με τη μέση.  Πόσο μάλλον για ανθρώπους π.χ. για εσένα (και εμένα) που έχουμε πρόβλημα με τη μέση.

Οπότε ναι, ενδυνάμωση της μέσης είναι χωρίς καμία μα καμία αμφιβολία το νούμερο 1 πράγμα που πρέπει να κάνουμε. Είναι το νούμερο 1 που χωρίς καμία αμφιβολία μεγιστοποιεί την πιθανότητα να μην χειροτερέψει η μέση στο μέλλον και να μην σε ξαναπιάσει ποτέ. Αντίθετα, καρέκλα 8-10 ώρες είναι χωρίς καμία μα καμία αμφιβολία το νούμερο 1 πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε.

Τώρα δεν έχει τόση σημασία να κάνεις κλασικούς ραχιαίους και κοιλιακούς αλλά άλλες ασκήσεις που δυναμώνουν τους εσωτερικούς μύες της μέσης. Ένας σωστός φυσιοθεραπευτής ή κάποιος σχετικός γυμναστής μπορεί να σου δείξει άπειρες αλλά το ποιες είναι καλές για εσένα εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.

Τα βάρη τα απαγορεύουν πολύ εύκολα οι γιατροί οπότε μην σου κάνει καθόλου εντύπωση. Βλέπουν μία κήλη και τα απαγορεύουν. Αν ο ίδιος ο γιατρός δεν σηκώνει βάρη ή δεν ασχολείται με αθλητισμό το πιο πιθανό θα λέει σε όλους να μην σηκώνουν καθόλου. Αυτό συμβαίνει γιατί παίζουν εκ του ασφαλούς. Βλέπουν μία μέση ξέρω γω με 3 κήλες, φαντάζονται ότι έχεις άλλα 40-50 χρόνια μπροστά σου, και σου λένε ρε φίλε, η μέση σου δεν το σηκώνει, γερνάς, μην σηκώνεις βάρη θα τα κάνεις χειρότερα. 

Φυσικά τέτοιες αμυντικές προσεγγίσεις δεν είναι πάντα καλές αλλά αυτό είναι άλλο τεράστιο θέμα.

Οπότε ναι, ξεκάθαρα, ενδυνάμωση μυών θα σου κάνει καλό μακρόχρονα. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο και προσοχή στην αρχή να μην τα κάνεις χειρότερα φυσικά.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2018 στις 5:46 ΜΜ, GothicCrusader είπε

Ναι, δεν έχεις κάτι ανησυχητικό, αλλά τι σου είπε ο γιατρός  να κάνεις; απλά τίποτα; 

Δεν έχεις τίποτα το ανησυχητικό υπό το νόημα ότι δεν έχεις κάτι που απειλεί τη ζωή και δεν έχεις νευρολογικά συμπτώματα. Όσον αφορά όμως τη ποιότητα ζωής σίγουρα η εικόνα που έχεις δεν είναι και η καλύτερη για το μέλλον. Με απλά λόγια αν δεν το προσέξεις τότε ο χρόνος θα κάνει την δουλειά του, όπως γράφεις, αλλά  πολύ πιθανό  (όχι σίγουρο) όχι προς την κατεύθυνση που θες.

Όλοι γερνάμε, δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό, το θέμα είναι ότι δεν θες μακρόχρονα να  χειροτερέψεις πολύ. Επομένως, δεν νομίζω ότι έχεις άλλη επιλογή. πρέπει να βάλεις στο lifestyle σου κάποια μορφή γυμναστικής, περπάτημα κλπ και να κάνεις συχνά διαλλείματα από την καρέκλα. 

Το ότι δεν έχεις χρόνο δεν αποτελεί και πολύ δικαιολογία γιατί μιλάμε για την υγεία σου. Αν δεν βρεις χρόνο τότε  δεν θα βρεθεί κάποιος άλλος να προσέξει την υγεία σου για εσένα, οπότε υπάρχει πιθανότητα μακρόχρονα να χειροτερέψεις και αν χειροτερέψεις μπορεί να χρειαστεί να αφιερώσεις ακόμα περισσότερο χρόνο μέσα από πολύ πιο δύσκολες διαδικασίες χωρίς και έχεις και επιλογές του πώς και πότε ακριβώς θα γίνει αυτό.

Από εκεί και πέρα μία δεύτερη άποψη είναι πάντα χρήσιμη. Δεν χάνεις τίποτα.

Αλλά, προς το παρόν, μακρυά από χειρουργεία.

 

Στις 5/9/2018 στις 5:46 ΜΜ, GothicCrusader είπε

Ναι, δεν έχεις κάτι ανησυχητικό, αλλά τι σου είπε ο γιατρός  να κάνεις; απλά τίποτα; 

Δεν έχεις τίποτα το ανησυχητικό υπό το νόημα ότι δεν έχεις κάτι που απειλεί τη ζωή και δεν έχεις νευρολογικά συμπτώματα. Όσον αφορά όμως τη ποιότητα ζωής σίγουρα η εικόνα που έχεις δεν είναι και η καλύτερη για το μέλλον. Με απλά λόγια αν δεν το προσέξεις τότε ο χρόνος θα κάνει την δουλειά του, όπως γράφεις, αλλά  πολύ πιθανό  (όχι σίγουρο) όχι προς την κατεύθυνση που θες.

Όλοι γερνάμε, δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό, το θέμα είναι ότι δεν θες μακρόχρονα να  χειροτερέψεις πολύ. Επομένως, δεν νομίζω ότι έχεις άλλη επιλογή. πρέπει να βάλεις στο lifestyle σου κάποια μορφή γυμναστικής, περπάτημα κλπ και να κάνεις συχνά διαλλείματα από την καρέκλα. 

Το ότι δεν έχεις χρόνο δεν αποτελεί και πολύ δικαιολογία γιατί μιλάμε για την υγεία σου. Αν δεν βρεις χρόνο τότε  δεν θα βρεθεί κάποιος άλλος να προσέξει την υγεία σου για εσένα, οπότε υπάρχει πιθανότητα μακρόχρονα να χειροτερέψεις και αν χειροτερέψεις μπορεί να χρειαστεί να αφιερώσεις ακόμα περισσότερο χρόνο μέσα από πολύ πιο δύσκολες διαδικασίες χωρίς και έχεις και επιλογές του πώς και πότε ακριβώς θα γίνει αυτό.

Από εκεί και πέρα μία δεύτερη άποψη είναι πάντα χρήσιμη. Δεν χάνεις τίποτα.

Αλλά, προς το παρόν, μακρυά από χειρουργεία

Υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ποιο μέγεθος κήλης θεωρείται σοβαρό και χρήζει χειρουργείο η πάει κατά περίπτωση γιατί διαβάσω εδώ στο forum ότι ο άλλος με μικρή κήλη πήγε την χειρουργήσει 

Επεξ/σία από x-tra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Όσοι έχουν πάρεση μυών για μεγάλο διάστημα, κακά αποτελέσματα σε ηλεκτρομυογραφήματα ή/και ακράτεια λόγω βλάβες σε νεύρα στην ιππουρίδα το σκέφτονται σοβαρά για εγχείρηση. Άλλοι που έχουν δυνατό πόνο και προβλήματα κινητικότητας για πολύ χρόνο το σκέφτονται επίσης. Είδα ανάρτηση που κάποιος τα πήγαινε κάπως καλά αλλά επειδή η κήλη έφτανε το 1 εκατοστό περίπου ο γιατρός του συνιστούσε εγχείρηση για να μην κάνει ζημιά στο νεύρο με καμιά απότομη κίνηση. Επίσης άλλο μέλος ταλαιπωρείται πολύ και ας είναι μόνο στο στάδιο της προβολής. Διάβασα ότι το 90% του πληθυσμού αναρρώνει σε 1-3 μήνες. Εγώ δεν το ήξερα αυτό και έκανα βλακείες από τον πρώτο μήνα όταν αισθανόμουν καλύτερα (το ραντεβού με τον γιατρό μου άργησε μία εβδομάδα) νομίζοντας ότι αφού πέρασαν 2-3 βδομάδες θα ήταν αρκετές. Έτσι πχ προσπαθούσα να σηκώσω κουβάδες με νερό και είχα υποτροπή μία ή και περισσότερες μέρες. Στους τρεις μήνες είδα μεγάλη διαφορά βελτίωσης.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, x-tra είπε

Υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ποιο μέγεθος κήλης θεωρείται σοβαρό και χρήζει χειρουργείο η πάει κατά περίπτωση γιατί διαβάσω εδώ στο forum ότι ο άλλος με μικρή κήλη πήγε την χειρουργήσει 

Χμ, όχι δεν υπάρχει, εκτός φυσικά αν μιλάμε για τίποτα x-treme καταστάσεις, αλλά αυτές θα συνοδεύονται και από άλλα προβλήματα, σημαντικότερα της κήλης καθαυτής. Αν έχεις μία μεγάλη κήλη και δεν σε ενοχλεί δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις χειρουργείο. Σκέψου το πιο πολύ βιωματικά: Αν πονάς επειδή υπάρχει η κήλη τότε η κήλη είναι πρόβλημα. Αν δεν πονάς καθόλου, τότε υπάρχει δεν υπάρχει κήλη, δεν έχει σημασία. 

Από ιατρικής άποψης, η κήλη χειρουργείται (κυρίως) για δύο λόγους, που λίγο πολύ τους έχουμε γράψει στο thread:

Ο ένας είναι ότι προκαλεί σημαντικά νευρολογικά συμπτώματα, π.χ. παράλυση στο πόδι. Η όλη ουσία είναι ότι πρέπει να χειρουργηθεί το συντομότερο δυνατό γιατί η παράλυση μπορεί να γίνει μόνιμη. Στατιστικά αυτό είναι ιδιαίτερα σπάνιο αλλά αν συμβεί τότε το χειρουργείο πρέπει να γίνει ααάμεσα, δηλαδή κάθε στιγμή που περνάει είναι κρίσιμη για το αν τελικά το νεύρο θα μπορέσει να επανέλθει μακρόχρονα. Εδώ δεν υπάρχει επιλογή. Το χειρουργείο είναι αναγκαίο αλλιώς παίζεις ζάρια.

Ο δεύτερος είναι όταν η κήλη ρίχνει τη ποιότητα ζωής στα τάρταρα. Π.χ. ανταλγική σκολίωση, πολύ έντονος πόνος που να υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι οφείλεται στην κήλη κλπ. Τότε χειρουργείται μεν, αλλά είναι επιλογή εν τέλει του ασθενή.

Επομένως πάει κατά περίπτωση και εκεί παίζει ρόλο τελικά η άποψη του γιατρού ο οποίος, ως εξειδικευμένος , θα τα ζυγίσει οοοοόλα και θα βγάλει ένα αποτέλεσμα.

Γενικά αν έχεις πρόβλημα σε πολλά επίπεδα (π.χ. σε 3 ή 4 δίσκους) τότε η κήλη είναι μάλλον το λιγότερο και θα παίζουν και άλλα προβλήματα όπως π.χ. αστάθεια. Οπότε το χειρουργείο δεν τα πάει και πολύ καλά σε ποσοστά επιτυχίας. Ο λόγος είναι ότι όταν κανεις χειρουργείο σε ένα επίπεδο, αυτό αδυναμώνει και έτσι τα υπόλοιπα ζορίζονται περισσότερο. Αν είναι ήδη σε κακή κατάσταση μπορεί να δημιουργηθεί ντόμινο από ένα επίπεδο σε άλλο και όπως καταλαβαίνεις αυτό δημιουργεί ένα πολύ δύσκολο μηχανικό πρόβλημα που με τη σημερινή τεχνολογία δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί.

 

16 λεπτά πριν, Krusty είπε

 Όσοι έχουν πάρεση μυών για μεγάλο διάστημα, κακά αποτελέσματα σε ηλεκτρομυογραφήματα ή/και ακράτεια λόγω βλάβες σε νεύρα στην ιππουρίδα το σκέφτονται σοβαρά για εγχείρηση. Άλλοι που έχουν δυνατό πόνο και προβλήματα κινητικότητας για πολύ χρόνο το σκέφτονται επίσης. Είδα ανάρτηση που κάποιος τα πήγαινε κάπως καλά αλλά επειδή η κήλη έφτανε το 1 εκατοστό περίπου ο γιατρός του συνιστούσε εγχείρηση για να μην κάνει ζημιά στο νεύρο με καμιά απότομη κίνηση. Επίσης άλλο μέλος ταλαιπωρείται πολύ και ας είναι μόνο στο στάδιο της προβολής. Διάβασα ότι το 90% του πληθυσμού αναρρώνει σε 1-3 μήνες. Εγώ δεν το ήξερα αυτό και έκανα βλακείες από τον πρώτο μήνα όταν αισθανόμουν καλύτερα (το ραντεβού με τον γιατρό μου άργησε μία εβδομάδα) νομίζοντας ότι αφού πέρασαν 2-3 βδομάδες θα ήταν αρκετές. Έτσι πχ προσπαθούσα να σηκώσω κουβάδες με νερό και είχα υποτροπή μία ή και περισσότερες μέρες. Στους τρεις μήνες είδα μεγάλη διαφορά βελτίωσης.

Krusty,

Πάντως, αν έχουν βλάβες σε νεύρα και ακράτεια δεν «σκέφτονται σοβαρά την εγχείριση» αλλά τρέχουν πανικόβλητοι να πάρουν σειρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοντευο προς το τελος της αποσυμπιεσης και λειζερ.απο εδω και περα με βαζει ο φυσικοθεραπευτης ασκησεις συντηρησης-εναδυναμωσης.ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!δεν εχουν καμια σχεση αυτες οι τωρινες ακησεις με της ασκησεις παλαιοτερου φυσικοθεραπευτη που με εκανε mckenzie ktlp.AΛΛΟΣ ΣΗΜΕΡΑ που επιασα κουβεντα τυχαια με ειπε ο δικος του φυσικοθεραπευτης το εβαζε μεσα σε κολυμβητηριο ΜΕ ΚΑΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΝ ΒΑΤΡΑΧΟΠΕΔΙΛΑ  κτλπ κτλπ.

τι και που θελω να καταλαηξω...ΝΑΙ ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ-ΣΥΝΤΗΡΙΣΗΣ ΑΛΛΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ.δεν ειναι ολες το ιδιο και και ολους.και συγουρα εχουν αποτελεσμα!!! αλλα με σωστη αντιμετωπιση προσωπικα και αποκλειστικα στον καθενα.

και επαναλαμβανω και το αλλο ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.εγω π.χ δεν μπωρο να ξυριστο στον καθρευτη να γειρω ελαφρα!!!θανατονομαι!!!ωπος και στο κρεβατι ξαπλομενος πλαγια (σταση βρεφους)αν κανω οτι ανασηκυωνο το κεφαλι βαζοντας την χουφτα στο μαγουλο(προκληση σκωλιοσης)επισης με κτυπαει απευθειας στην κηλες!δηλ υπαρχουν ευαισθητα σημεια που τρελαινονται οι κηλες!!!παιδες αντι για παλιο-χαπια αντιφλεγμονοδει παρτε κουρκουμα μιση κουταλια σε 1/2 χλιαρο ποτηρη νερο το πρωι νυστικος η πριν το μεσημεριανο.ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ 1ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2018 στις 12:41 ΠΜ, GothicCrusader είπε

Βασικά, ενδυνάμωση μυών είναι πάντα χρήσιμη και κάνει πάντα καλό είτε έχουμε είτε δεν έχουμε πρόβλημα με τη μέση.  Πόσο μάλλον για ανθρώπους π.χ. για εσένα (και εμένα) που έχουμε πρόβλημα με τη μέση.

Οπότε ναι, ενδυνάμωση της μέσης είναι χωρίς καμία μα καμία αμφιβολία το νούμερο 1 πράγμα που πρέπει να κάνουμε. Είναι το νούμερο 1 που χωρίς καμία αμφιβολία μεγιστοποιεί την πιθανότητα να μην χειροτερέψει η μέση στο μέλλον και να μην σε ξαναπιάσει ποτέ. Αντίθετα, καρέκλα 8-10 ώρες είναι χωρίς καμία μα καμία αμφιβολία το νούμερο 1 πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε.

Τώρα δεν έχει τόση σημασία να κάνεις κλασικούς ραχιαίους και κοιλιακούς αλλά άλλες ασκήσεις που δυναμώνουν τους εσωτερικούς μύες της μέσης. Ένας σωστός φυσιοθεραπευτής ή κάποιος σχετικός γυμναστής μπορεί να σου δείξει άπειρες αλλά το ποιες είναι καλές για εσένα εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.

Τα βάρη τα απαγορεύουν πολύ εύκολα οι γιατροί οπότε μην σου κάνει καθόλου εντύπωση. Βλέπουν μία κήλη και τα απαγορεύουν. Αν ο ίδιος ο γιατρός δεν σηκώνει βάρη ή δεν ασχολείται με αθλητισμό το πιο πιθανό θα λέει σε όλους να μην σηκώνουν καθόλου. Αυτό συμβαίνει γιατί παίζουν εκ του ασφαλούς. Βλέπουν μία μέση ξέρω γω με 3 κήλες, φαντάζονται ότι έχεις άλλα 40-50 χρόνια μπροστά σου, και σου λένε ρε φίλε, η μέση σου δεν το σηκώνει, γερνάς, μην σηκώνεις βάρη θα τα κάνεις χειρότερα. 

Φυσικά τέτοιες αμυντικές προσεγγίσεις δεν είναι πάντα καλές αλλά αυτό είναι άλλο τεράστιο θέμα.

Οπότε ναι, ξεκάθαρα, ενδυνάμωση μυών θα σου κάνει καλό μακρόχρονα. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο και προσοχή στην αρχή να μην τα κάνεις χειρότερα φυσικά.

Ο ορθοπεδικός μου έγραψε 10 συνεδρίες φυσικοθεραπείας που έχω από ΕΟΠΥΥ μετά από παραίνεση δική μου. Τι γίνεται με αυτό μπορώ να ζητήσω εγώ κάτι από τον φυσιοθεραπευτή η είναι στάνταρ ? Επίσης πόση ώρα διαρκεί η κάθε συνεδρία ?

 

Τι παίζει με αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα σας και περαστικα σε ολους,

Εγω την ιστορια μου την εχω γραψει σε παλαιοτερες αναρτησεις.Υπεφερα για χρονια απο φρικτοτατους πόνους στην μεση.Τον τελευταιο καιρο ειμαι καλά με ελαχιστες ενοχλησεις.Αναρωτιεμαι μηδεν πονος σημαινει οτι ο οργανισμος επισκευασε τα προβληματα του και ειμαι ενταξει? Φοβαμαι να παω σε γιατρους γιατί ο καθενας σου λεει το μακρυ του και το κοντό του , να μου πουνε καμμια σαχλαμαρα και να μου χαλασουν την ψυχολογια. Παιδια υπομονη θα παρακολουθω το σαιτ και αν μπορω να σας διαφωτισω σε κατι απο την δικη μου εμπειρια θα παρεμβαινω με σχολια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2018 στις 11:23 ΠΜ, nickver είπε

Παιδια καλημερα σας και περαστικα σε ολους,

Εγω την ιστορια μου την εχω γραψει σε παλαιοτερες αναρτησεις.Υπεφερα για χρονια απο φρικτοτατους πόνους στην μεση.Τον τελευταιο καιρο ειμαι καλά με ελαχιστες ενοχλησεις.Αναρωτιεμαι μηδεν πονος σημαινει οτι ο οργανισμος επισκευασε τα προβληματα του και ειμαι ενταξει? Φοβαμαι να παω σε γιατρους γιατί ο καθενας σου λεει το μακρυ του και το κοντό του , να μου πουνε καμμια σαχλαμαρα και να μου χαλασουν την ψυχολογια. Παιδια υπομονη θα παρακολουθω το σαιτ και αν μπορω να σας διαφωτισω σε κατι απο την δικη μου εμπειρια θα παρεμβαινω με σχολια.

δηλ με απλα λογια το αφησεις στην τυχη του το προβλημα?

παντος παιδια εγω αρχισα να κανω ασκησεις ενδυναμωσης και τελικα μου φενετε οτι παω για χειροτερα!και σταματησα!!!εχω πεσει ψυχολογικα,καλα εγω εχω και ζωα(ανθρωπους)γυρω μου που νομιζουν οτι ειναι απλα ενα "πιασιμο"ωπος ολοι εχουμε. και δεν βαριεσε...θα πας σε ενα "κομπογιαννιτη"να σε κανει μασαζ και τελος!!!!το λυσαμε το προβλημα!!γιατι με θελουν να τους κουβαλισω και σταφυλια.δυστιχως ποια μερα ελπιζω στον καλό θεο να με απαλλάξη απο τα "ζωα"γυρω μου τελος παντον να εισται ολοι καλα παιδες.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elm36 είπε

δηλ με απλα λογια το αφησεις στην τυχη του το προβλημα?

παντος παιδια εγω αρχισα να κανω ασκησεις ενδυναμωσης και τελικα μου φενετε οτι παω για χειροτερα!και σταματησα!!!εχω πεσει ψυχολογικα,καλα εγω εχω και ζωα(ανθρωπους)γυρω μου που νομιζουν οτι ειναι απλα ενα "πιασιμο"ωπος ολοι εχουμε. και δεν βαριεσε...θα πας σε ενα "κομπογιαννιτη"να σε κανει μασαζ και τελος!!!!το λυσαμε το προβλημα!!γιατι με θελουν να τους κουβαλισω και σταφυλια.δυστιχως ποια μερα ελπιζω στον καλό θεο να με απαλλάξη απο τα "ζωα"γυρω μου τελος παντον να εισται ολοι καλα παιδες.

Αγαπητε μου να μην απογοητευεσαι και να μην πεφτεις ψυχολογικα.Και τα "ζωα" γυρω σου και οι γιατροί που ενδεχομένως πας εχουν ολοι δίκιο.Αλλα να σου πω κατι απο την εμπειρία μου.Οι γιατροί δεν σου δείχνουν όλη την εικόνα του προβληματός σου.Σε στελνουν να βγαλεις μαγνητικές και ακτινογραφίες και σου δείχνουν οστα και δίσκους που ενδεχομένως να εχουν και κηλες.Αλλα η μεση δεν ειναι μονο αυτα.Ειναι και μυς ειναι και συνδεσμοι και μπορει να φλεγμενει ενας συνδεσμος η να εχει πιαστει ενας μυς και να προερχεται απο εκει ο πονος και οχι απο μια κηλη που ενδεχομενως να υπαρχει και να μην δημιουργει κανενα προβλημα.Αυτα που δειχνει η μαγνητικη μπορει να μην εχουν καμμια σχεση με το προβλημα σου.Αν κανεις μια μαγνητικη στον 80 χρονο παπου μου δεν θα φτανει ουτε ενα βιβλιο για να γραψει ο ακτινολογος τα ευρηματα του.Αλλα εκεινος νοιωθει μια χαρα και γεματος ενεργεια και υγεια.Ουτε και εχει κανενα πονο.Εμενα η μαγνητικη μου δειχνει διαφορα και ομως δεν ποναω και περπαταω και στις μυτες και στις πτερνες των ποδιων.Ενα πιασιμο που μου ειχε παρουσιαστε περσυ στον δεξιο γλουτο ενδεχομενως να ηταν μυικό .Παντως ειμαι καλα μεχρι τωρα και εχω ανεβει και ψυχολογικά.Περαστικα και να μην στεναχωριεσαι.

Επεξ/σία από nickver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickver είπε

Αγαπητε μου να μην απογοητευεσαι και να μην πεφτεις ψυχολογικα.Και τα "ζωα" γυρω σου και οι γιατροί που ενδεχομένως πας εχουν ολοι δίκιο.Αλλα να σου πω κατι απο την εμπειρία μου.Οι γιατροί δεν σου δείχνουν όλη την εικόνα του προβληματός σου.Σε στελνουν να βγαλεις μαγνητικές και ακτινογραφίες και σου δείχνουν οστα και δίσκους που ενδεχομένως να εχουν και κηλες.Αλλα η μεση δεν ειναι μονο αυτα.Ειναι και μυς ειναι και συνδεσμοι και μπορει να φλεγμενει ενας συνδεσμος η να εχει πιαστει ενας μυς και να προερχεται απο εκει ο πονος και οχι απο μια κηλη που ενδεχομενως να υπαρχει και να μην δημιουργει κανενα προβλημα.Αυτα που δειχνει η μαγνητικη μπορει να μην εχουν καμμια σχεση με το προβλημα σου.Αν κανεις μια μαγνητικη στον 80 χρονο παπου μου δεν θα φτανει ουτε ενα βιβλιο για να γραψει ο ακτινολογος τα ευρηματα του.Αλλα εκεινος νοιωθει μια χαρα και γεματος ενεργεια και υγεια.Ουτε και εχει κανενα πονο.Εμενα η μαγνητικη μου δειχνει διαφορα και ομως δεν ποναω και περπαταω και στις μυτες και στις πτερνες των ποδιων.Ενα πιασιμο που μου ειχε παρουσιαστε περσυ στον δεξιο γλουτο ενδεχομενως να ηταν μυικό .Παντως ειμαι καλα μεχρι τωρα και εχω ανεβει και ψυχολογικά.Περαστικα και να μην στεναχωριεσαι.

Μυικο συνδεσμικο κ να πονας 5 μηνες? Δε νομιζωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Είχα γράψει και παλιότερα στο θέμα. Έχω 3 προβολές στον θώρακα και μια στην μέση. Κανα 1.5 μίση χρόνο έπαιρνα zoloft και περνούσε ο καιρός... Τώρα έχει κανα 2 εβδομάδες που το έκοψα και είμαι μέτρια.. καλύτερα από πέρσι αλλά όχι καλά.

Μετά από 2,5 χρόνια ταλαιπωρία έχω να πω ότι με το κολύμπι και το περπάτημα παίρνω τα πάνω μου. Αν αφεθώ λίγο και δεν προσέχω πως κάθομαι αμέσως με ενοχλούν. Ευτυχώς όχι όλες μαζί...

Ελπίζω να έρθουν καλύτερες μέρες για όλους, αλλά απ ότι λένε όσο μεγαλώνουμε τόσο φθείρονται οι δίσκοι και τόσο χάνουμε σε μυς ώστε να βοηθούν την σπονδυλική στήλη.

Οι προβολές στον θώρακα είναι : T4-T5 Παράκεντρη δεξιά προβολή ασκεί πιεστικά φαινόμενα στον νωτιαίο σάκο - Τ8-Τ9 Κεντρική προβολή ήπια  πιεστικά φαινόμενα στην νωτιαίο σάκο και μια μικρή κεντρική προβολή στον Τ5-Τ6 που δεν την νιώθω καν.

Αυτή στον Τ8-Τ9 μου έχει φάει την ψυχή. Αν δεν με ενοχλεί στον S5-l1 σίγουρα θα με ενοχλεί αυτή.

 

11.jpg

Επεξ/σία από Nintendo1889
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nickver είπε

Αγαπητε μου να μην απογοητευεσαι και να μην πεφτεις ψυχολογικα.Και τα "ζωα" γυρω σου και οι γιατροί που ενδεχομένως πας εχουν ολοι δίκιο.Αλλα να σου πω κατι απο την εμπειρία μου.Οι γιατροί δεν σου δείχνουν όλη την εικόνα του προβληματός σου.Σε στελνουν να βγαλεις μαγνητικές και ακτινογραφίες και σου δείχνουν οστα και δίσκους που ενδεχομένως να εχουν και κηλες.Αλλα η μεση δεν ειναι μονο αυτα.Ειναι και μυς ειναι και συνδεσμοι και μπορει να φλεγμενει ενας συνδεσμος η να εχει πιαστει ενας μυς και να προερχεται απο εκει ο πονος και οχι απο μια κηλη που ενδεχομενως να υπαρχει και να μην δημιουργει κανενα προβλημα.Αυτα που δειχνει η μαγνητικη μπορει να μην εχουν καμμια σχεση με το προβλημα σου.Αν κανεις μια μαγνητικη στον 80 χρονο παπου μου δεν θα φτανει ουτε ενα βιβλιο για να γραψει ο ακτινολογος τα ευρηματα του.Αλλα εκεινος νοιωθει μια χαρα και γεματος ενεργεια και υγεια.Ουτε και εχει κανενα πονο.Εμενα η μαγνητικη μου δειχνει διαφορα και ομως δεν ποναω και περπαταω και στιαι στις πτερνες των ποδιων.Ενα πιασιμο που μου ειχε παρουσιαστε περσυ στον δεξιο γλουτο ενδεχομενως να ηταν μυικό .Παντως ειμαι καλα μεχρι τωρα και εχω ανεβει και ψυχολογικά.Περαστικα και να μην στεναχωριεσαι.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ.να μεν μπορει να ειναι και μυικο αλλα εμενα οι πονοι με πιασανε μετα απο ενα "κρακ"που συκωσα αγαρπα ενα βαρος με τεντομενα ποδια!οι γιατροι εδω που τα λεμε οι περισοτεροι ειναι "δεν παν να λεει αυτος,ας παρω εγω την επισκεψη και στειλτων για μαγνητιτκη"δεν ειναι ετσι!!ο ορκος του υποκρατη δεν ειναι αυτος!πηραμε πτυχια απο ΒΑΛΚΑΝΙΑ και τωρα στην ελλαδα "δεν βαριεσε αδερφε"!!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΩΠΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ "ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΥΓΕΙΑΣ"Ο ΤΥΠΟΣ(YOUTUBE).οσο για τα "ζωα"γυρω μου δεν εχουν δικαιο ειναι μονο "ζωα"συγγενικου προσωπου κοντινου δυστιχως!αλλα θ επιδη η μεν(εχουν μεινη στο ραφι λογω ηλιθιοτητας)και οι δε(Εχουν χοιρια συζιγου)ας μην το συνEχισω ειναι αλλο θεμα,αλλα υποψη αν εχεις νευροσπασματα δυστιχως υποφερεις και απο μεση,1.000.000 να ειμουνα γερμανια,να δουλευα σε καποια φιρμα,να ειχα το μυσθο-ενοικιο-διακοπες ελλαδα.παρα παρα αυτO που ζω!H o καλυτεερος η ο χειροτερος ανθρωπος ειμαι και με δοκιμαζη ο υψιστος!θεε μου συνγωραμε αλλα...στειλτους απο εκει που ηρθαν!αλλα ευχομε να πεσουν στην αναγκη μου και τοτε θα ριξω γελιο..πολυ γελιο!!ιδιος αν με πουν "με ποναει η μεση"οχι απο κακια αλλα απο γαμοτο!τελος παντων παιδες,τη υγεια σας να εχετε..φατε πιειτε η ζωη ειναι μικρη(αφηστε με εμενα στην διαιτα μου)εξαλου την βρισκο και με την διαιτα!

Επεξ/σία από elm36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...