Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα η κατάσταση του πατέρα μου βελτιώθηκε πολύ και από ασκήσεις έκανε μόνο κολύμπι, κάθε μέρα όμως και όλο το καλοκαίρι. Ο πόνος του στην μέση οφείλεται σε οστεόφυτα και όχι σε κήλη.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για οσους κανουν κολυμπι και εχουν κηλη ο5-Ι1 επιτρεπονται ολα τα στυλ γιατι εμενα ο φυσιοθεραπευτης μου απαγορευσε ρητα να κανω ελευθερο-πεταλουδα μονο υπτιο και αυτο με προσοχη.

Υπαρχει κινδυνος να προκαλεσουμε καμια ζημια.

 

Γενικα τι αθληματα μπορουμε να κανουμε τρεξιμο οχι , κολυμπι οχι τι θα κανω μονο πιλατες μαζι με τις γυναικες χαχααχα και να σκεφτεις οτι παλια εκανα και πυγμαχια και καρατε και τωρα ετσι και παω να στριψω την μεση θα μεινω κατω για κανενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, x-tra είπε

Για οσους κανουν κολυμπι και εχουν κηλη ο5-Ι1 επιτρεπονται ολα τα στυλ γιατι εμενα ο φυσιοθεραπευτης μου απαγορευσε ρητα να κανω ελευθερο-πεταλουδα μονο υπτιο και αυτο με προσοχη.

Υπαρχει κινδυνος να προκαλεσουμε καμια ζημια.

Γενικα τι αθληματα μπορουμε να κανουμε τρεξιμο οχι , κολυμπι οχι τι θα κανω μονο πιλατες μαζι με τις γυναικες χαχααχα και να σκεφτεις οτι παλια εκανα και πυγμαχια και καρατε και τωρα ετσι και παω να στριψω την μεση θα μεινω κατω για κανενα μηνα.

Τα παρακάτω είναι mostly από βιβλιογραφία Tom Venuto και Michael Matthews. Για παρακάτω πληροφορίες ψάχνεις στο google.

Μιλάμε πάντα για την περίοδο που δεν είμαστε σε έξαρση και δεν παίρνουμε βαριές ντόπες-παυσίπονα. Μπορείς να πειραματιστείς με ό,τι δεν λέει impact και δοκίμασέ το με σωστή τεχνική, πολύ σιγά και προοδευτικά. Μπορεί να χρειαστείς προπονητή για να σου δείξει.

Αν έχεις λάθος τεχνική τότε όλα μπορεί να σε κάνουν χειρότερα. Αν έχεις σωστή τεχνική και ανεβαίνεις επίπεδο θα μπορείς άνετα και με κήλη/ες να κάνεις πολλά (αν όχι όλα) από τα παρακάτω.

Ισχύει το disclaimer ότι γράφω ως ένας όποιος να ναι από το ίντερνετ, οπότε ο καθένας λαμβάνει την ευθύνη των αποφάσεων του. Θα μπορούσε τα παρακάτω να τα βγάζω από το μυαλό μου ή να έχουν λάθη ή να γράφω μεθυσμένος.

Αν μου πεις ότι δεν είναι αθλήματα, θα σου πω ότι αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι από αυτά δεν μπορείς να κάνεις άθλημα που έχει μέσα του κάτι από αυτά. Π.χ. αν δεν μπορείς να τρέξεις μην πας για ποδόσφαιρο, αν δεν μπορείς να κάνεις Jump ropes, μην πας για μπάσκετ κλπ.

Τελείως εγκυκλοπεδικά για εμένα η σειρά που δούλεψε εξαιρετικά ήταν: Elliptical, Recumbent bicycle, Upright bicycle, Kettlebell swing, Treadmills, Stair sprints και επεκτείνομαι.  Αυτά δεν τα γράφω για να κοκορευτώ απλά για να δείξω ότι στη δική μου εμπειρία, με δύο κήλες, που οι γιατροί λέγανε κλασικά μοναδική λύση το χειρουργείο προοδευτικά έφτασα και σε διάδρομο χωρίς, εννοείται, καμία πλέον ενόχληση.

Cardio fat burning impact
Running very high impact
Walking low nonimpact
Treadmills moderate to high impact
Upright bicycle moderate to high nonimpact
Recumbent bicycle moderate to high nonimpact
Outdoor bicycle moderate to high varies
Stair climbers very high nonimpact
Elliptical moderate to high nonimpact
Rowing very high nonimpact
Swimming very high nonimpact
     
     

 

Cardio fat burning impact
Stair sprints very high nonimpact
Speed bag boxing high nonimpact
Heavy bag boxing high nonimpact
Shadow bag boxing high nonimpact
Kettlebell swing very high nonimpact
Cross training high to very high varies
Jump roping very high impact
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα σχοινάκι μέχρι εξαντλήσεως και αν και ασκεί κάποια σοβαρή δύναμη στην σπονδυλική (impact που γράφει παραπάνω) δεν είχα καμία ενόχληση μετά. Άλλη μέρα όμως όταν ετοίμαζα 3-4 ώρες πίτα στην κουζίνα και πολύ ώρα σκυφτός στο ταψί, άρχισα μετά να περπατάω σαν τελικό σίγμα με το παραμικρό για 1-2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εξαρταται πολυ και απο την ηδη φυσικη κατασταση του καθενος, ποιοι μυς ειναι ηδη δυνατοι, τη προπονηση εχεις κανει στο παρελθον κλπ.

Γενικα ο καθενας μας δοκιμαζει ασκησεις και βλεπει πως αντιδραει το σωμα του ως προς πονο και βελτιωση. Το βασικο ειναι οτι η σωστη ασκηση ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε το χειρουργιο (μαζι με χρονο, υπομονη και επιμονη).

Εξαιρετικη παραθεση @GothicCrusader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι ασκησεις κορμου για ενισχυση της σπονδυλικης στηλης γενικοτερα και μετα δωσε κοιλιακους ραχιαιους, αυτα για οσουν εχουν θεμα με μεση για αυχενικο δεν γνωριζω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους συναγωνιστές...θέλω να γράψω την εμπειρία μου γτ τουλάχιστον εσείς θα με καταλάβετε.

Όλα ξεκίνησαν στα 26 μετά από ένα μόνο στο μπάσκετ....πάντα γενικά είχα ενοχλήσεις απο μικρός αλλά στα 26 οριζοντιοθηκα για 4 μέρες.....μετά πήγα στρατό και τσουπ η μέση κόλαση για 4 μήνες όταν λέμε κόλαση το εννοούμε  υπέφερα μέρα νύχτα και τα φάρμακα δεν πιάνανε ,(πέθαινα καθημερινά μέσα  ή στο στρατόπεδο αλλά τι να έκανα;)στο 2 μηνο έκανα μαγνητική και διαπίστωσα πως ναι έχω μια κήλη 05-Ι1 η οποία είναι κεντρική και δεν χτυπάει πόδι αλλά είναι υπεύθυνη για τον πόνο που μου προκαλείται.(σε καμία περίπτωση μικρή ή κήλη αλλά ούτε πολύ μεγάλη).

 

Έχω κάνει εκ τότε κοιλιακούς και ραχιαίους σχεδόν κάθε μέρα...ναι σχεδόν κάθε μέρα...κολύμπι έκανα αλλά σταμάτησα...κοιλιακούς ραχιαίους συνεχίζω .

 

Τον τελευταίο καιρό δλδ 2 βδομάδες πάμε 3 είμαι σε έξαρση...δεν είμαι οριζοντιομενος αλλά γενικά πονάω και πάω στη δουλειά με φάρμακα...εδώ θέλω να πω ότι στη δουλειά κάποιες φορές σηκώνω κάποια βάρη όχι πολλά άλλα σηκώνω..... επιπλέον η δουλειά μου θέλει να είσαι σε κίνηση πράγμα που με βοηθά γτ με ανακούφιζει αλλά και πάλι πόνοι..... 

Αύριο ξεκινάω φυσικοθεραπεία και Τετάρτη κάνω μαγνητική να δω τι γίνεται αν και μια από τα ίδια θα δείξει....

 

Ψυχολογική συμπαράσταση θέλω κυρίως γτ νιώθω να πέφτω....

 

 

 

Στις 28/9/2018 στις 5:01 ΜΜ, billyst είπε

Μπηκα και εγώ στο κλαμπ. Και δυστυχώς είμαι στρατο

IMG_20180927_220015.jpg

Αδερφέ βγες άμεσα Ι4 και απέφευγε τα βάρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω την εμπειρια μου,διαγνωση με διπλη δισκοκηλη,αρκετα χρονια με ταλαιπωρουσε,ειδικα την πρωτη φορα που με επιασε που πραγματικα καθηλωθηκα για 2 μηνες

λογω καθημερινης φαρμακευτικης αγωγης για αλλη παθηση ,κανενας γιατρος δε μου εδινε τπτ απο φαρμακα για πονο η χαλαρωμα..

 

μετα απο χρονια μεσω γνωστης βρεθηκα σε ενα γραφειο εναλλακτικων θεραπειων στην ανατολικη θεσσαλονικη που πραγματικα με 2 επισκεψεις ,χαλαρωσα παρα πολυ στο συγκεκριμενο σημειο και εκτοτε μπορει να κανω καποια επισκεψη για συντηρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, x-tra είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Για ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμου ποιες ασκήσεις είναι καλές χωρίς να επιβαρύνουν την κήλη (Ο5-Ι1) ?

έχει πάρα πολλές ισομετρικες αν μπεις internet εγώ κάνω σανίδα κοιλιακούς ραχιαίους και περπάτημα αλλά αυτή τη περίοδο είμαι σε κρίση....θα ξεκινήσω κολυμβητήριο μετά εσύ έχεις ενοχλήσεις;ζεις φυσιολογικά;

 

Δεν έχω διαβάσει προηγούμενα post sry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι η Στελλα 49 ετων με πολλαπλα προβληματα στην σπονδυλικη στηλη.Περασα κι εγω ολους αυτους τους πονους που περνατε κι εσεις και μαλιστα ταυτοχρονως πονουσαν και τα δυο πισω ισχιακα νευρα του δεξιου ποδιου.Σταθηκα τυχερη γιατι ο Θεος με πηγε σε καλο νευροχειρουργο.Τριπλη σπονδυλοδεσια και δυο πεταλεκτομες συνεστησαν μεγαλογιατροι αυτος ομως μου εκανε μια μικρη τρυματεκτομη.Παρ'ολο που το χειρουργειο πετυχε εχω μεγαλη ευαισθησια στα νευρα και αρχισαν οι τρελλοι πονοι.ΝΑ μην μπω σε λεπτομερειες ενα χρονο μετα ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΥΣ .Δεω το πιστευουν ουτε οι γιατροι που με παρακολουθουν.Βρηκα καλο ρεφλεξολογο και συνεχησα με ξεμπλοκαρησμα ενεργειακων μεσημβρινων.Το κοστος ειναι πολυ μικρο,οι θεραπευτες υπεροχοι,το αποτελεμα αμεσω.Οποιος θελει περισσοτερα στο [email protected].θα χαρω να σας δοσω οποια πληροφορια μπορει να σας βοηθησει .                                                                                                                                                                                                                  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει περασει καιρος απο το μαιου(που επαθα το κρακ)και το καλοκαιρι που με υποτροπιασε,πηγα εκανα αποσυμπιεση-λειζερ (αναντρεξτε σε παλαιοτερα post μου)και συμερα ειμαι σε γενικες γραμμες καλα!!!προσεχω παντος ενοιτε βαροι τα αποφευγω,αλλα ειμαι οκ.παντος πιστευω και ειδα οτι η αποσυμπιεση μεσης στο μηχανυμα,εχει θεαματικα αποτελεσματα μεταγενεστερα!φυσικα και φοραω ζωνη-οσφυος απο μεσα οταν παω για δουλεια,ο κουρκουμας και η ζελτινη ναι εχω παντα να το λεο ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ αλλα εχασα και 14κιλα!γενικος αν διαβασετε και στο ιντερνετ οσοι εστω "πονατε ωχ ωχ η μεση μου"καντε αποσυμπιεση!με της αλλαγες του καιρο απλα με κανει περιστασιακα "περιεργα κολπα"διαφορουσ πονους,τραβηγματα,πιασιματα πανε-ερχονται απλα.αλλα γενικος οποιος κανει χειρονακτηκη δουλεια ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ προβλημα μεσης πρεπει να φοραει ζωνη-οσφιος εσωτερικη και οταν σηκωνει βαρος πολυ προσθετα απο εξω ζωνη-body-builder.αλλα φορα ζωνη μαλ..α(συγνωμη κιολας)για να μην παθεις!!!οταν κουβαλας βαροι η δουλευεις βαρια οχι οταν καθεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2013 στις 11:30 ΜΜ, petrsta είπε

καλησπερα σε όλους ...

Μετά απο 40 μερες στο κρεβάτι καταλήξαμε στην εγχείρηση δισκοκήλης στην μεση  αφου τις τελευταιες 10 μερες ειχα χασει σχεδον εντελως την επαφη με το αριστερο ποδι... 

Παραμονή 3 μερες στο νοσοκομειο , 1 εβδομαδα κρεβατι , 1 μηνα ξεκουραση και ολα ευτυχως ειναι τελεια ....

Η επέμβαση έγινε στις 25 Απριλίου σε δημοσιο νοσοκομειο και ο γιατρος ( Νευροχειρουργός ) και οχι ορθοπαιδικος οπως πανε μερικοι μερικοι. Οι τιμές και οι προσφορες απο τους γιατρους πολλες , λες και εψαχνα οικοπεδο. ( Απο 12.000 για δισκοπλαστικη μεχρι και 5.000 σε ιδιωτικο νοσοκομειο μιλαμε παντα για αφαιρεση της κοιλης ) . Ο γιατρος μου δεν πηρε ουτε 1 ευρω.

Οσο για την δισκοπλαστικη δεν επαιρνε σε εμενα αλλα συναντησα στο νοσοκομειο 2 παιδια που ειχαν ερθει να κανουν αλλη επεμβαση στην μεση γιατι η δισκοπλαστικη δεν ειχε πετυχει.

Βέβαια τωρα που σας γραφω περιμενω να περασουν οι μερες γιατι μπαινω για χειρουργειο για αυχενική δισκοκήλη εχουν σπασει δυο κηλες και πιεζουν τον στο νωτιαίο μυελό και το νευρο του αριστερου χεριου οποτε δεν το αποφευγω με τιποτα

Είμαι ηδη 15 μερες με κολαρο .

Πάλι στο ιδιο νοσοκομειο θα την κανω με τον ιδιο γιατρο !!!

Απλα θέλω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο γιατρο μου τον κυριο Κ........ 

Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες να μου στειλει προσωπικο μηνυμα.

 

Καλησπέρα τώρα είδα αυτή τη συζήτηση καθώς τώρα μου προέκυψε πρόβλημα. Θέλω να σε ρωτήσω σε πιο νοσοκομείο έκανες την επέμβαση γιατί εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και πως λένε τον γιατρό. Ευχαριστώ 

Καλησπέρα ξέρετε κανένα γιατρό που να κάνει διστεκτομη σε νοσοκομείο;γιατί πολλά τα λεφτά για να πάμε σε κλινική..Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...