Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Nintendo1889 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είχα γράψει και παλιότερα στο θέμα. Έχω 3 προβολές στον θώρακα και μια στην μέση. Κανα 1.5 μίση χρόνο έπαιρνα zoloft και περνούσε ο καιρός... Τώρα έχει κανα 2 εβδομάδες που το έκοψα και είμαι μέτρια.. καλύτερα από πέρσι αλλά όχι καλά.

Μετά από 2,5 χρόνια ταλαιπωρία έχω να πω ότι με το κολύμπι και το περπάτημα παίρνω τα πάνω μου. Αν αφεθώ λίγο και δεν προσέχω πως κάθομαι αμέσως με ενοχλούν. Ευτυχώς όχι όλες μαζί...

Ελπίζω να έρθουν καλύτερες μέρες για όλους, αλλά απ ότι λένε όσο μεγαλώνουμε τόσο φθείρονται οι δίσκοι και τόσο χάνουμε σε μυς ώστε να βοηθούν την σπονδυλική στήλη.

Οι προβολές στον θώρακα είναι : T4-T5 Παράκεντρη δεξιά προβολή ασκεί πιεστικά φαινόμενα στον νωτιαίο σάκο - Τ8-Τ9 Κεντρική προβολή ήπια  πιεστικά φαινόμενα στην νωτιαίο σάκο και μια μικρή κεντρική προβολή στον Τ5-Τ6 που δεν την νιώθω καν.

Αυτή στον Τ8-Τ9 μου έχει φάει την ψυχή. Αν δεν με ενοχλεί στον S5-l1 σίγουρα θα με ενοχλεί αυτή.

11.jpg

Αυτες τις προβολες τις εχει ολος ο κοσμος... κ δε ποναει. Δεν υπαρχει κανεις που να κανει μαγνητικη κ να μην εχει μικρες προβολες... απο τα 18 κ μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορει να ειναι κηλη δισκου.Υπομονη θελει και θα περασει.Ξερω οτι οταν πονας βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα.Εχεις δίκιο.Αλλα τωρα στην ηλικια σου ,που εισαι πολυ μικρη κοπελα μην πας για χειρουργειο.Ασε τους γιατρους να λένε.

21 ώρες πριν, elm36 είπε

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ.να μεν μπορει να ειναι και μυικο αλλα εμενα οι πονοι με πιασανε μετα απο ενα "κρακ"που συκωσα αγαρπα ενα βαρος με τεντομενα ποδια!οι γιατροι εδω που τα λεμε οι περισοτεροι ειναι "δεν παν να λεει αυτος,ας παρω εγω την επισκεψη και στειλτων για μαγνητιτκη"δεν ειναι ετσι!!ο ορκος του υποκρατη δεν ειναι αυτος!πηραμε πτυχια απο ΒΑΛΚΑΝΙΑ και τωρα στην ελλαδα "δεν βαριεσε αδερφε"!!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΩΠΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ "ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΥΓΕΙΑΣ"Ο ΤΥΠΟΣ(YOUTUBE).οσο για τα "ζωα"γυρω μου δεν εχουν δικαιο ειναι μονο "ζωα"συγγενικου προσωπου κοντινου δυστιχως!αλλα θ επιδη η μεν(εχουν μεινη στο ραφι λογω ηλιθιοτητας)και οι δε(Εχουν χοιρια συζιγου)ας μην το συνEχισω ειναι αλλο θεμα,αλλα υποψη αν εχεις νευροσπασματα δυστιχως υποφερεις και απο μεση,1.000.000 να ειμουνα γερμανια,να δουλευα σε καποια φιρμα,να ειχα το μυσθο-ενοικιο-διακοπες ελλαδα.παρα παρα αυτO που ζω!H o καλυτεερος η ο χειροτερος ανθρωπος ειμαι και με δοκιμαζη ο υψιστος!θεε μου συνγωραμε αλλα...στειλτους απο εκει που ηρθαν!αλλα ευχομε να πεσουν στην αναγκη μου και τοτε θα ριξω γελιο..πολυ γελιο!!ιδιος αν με πουν "με ποναει η μεση"οχι απο κακια αλλα απο γαμοτο!τελος παντων παιδες,τη υγεια σας να εχετε..φατε πιειτε η ζωη ειναι μικρη(αφηστε με εμενα στην διαιτα μου)εξαλου την βρισκο και με την διαιτα!

Αγαπητε μου υπομονή.Οι καταστασεις ειναι πολυ δυσκολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτούς που δίνουν μεγάλο βάρος στον πόνο στην μέση και στην κήλη ως ψυχοσωματικό σύμπτωμα υπάρχει και αυτό το βιβλίο του ΣΑΡΝΟ ΤΖΟΝ
https://www.e-shop.gr/o-ponos-tis-mesis-p-BKS.0861504

Μία εκπομπή του Κεφαλογιάννη για τον πόνο στην μέση στην ΕΡΤ
https://webtv.ert.gr/ert1/i-zoi-mou-i-igia-mou/10fev2017-i-zoi-mou-i-igia-mou-2/
"Ποιές καθημερινές συνήθειες επιβαρύνουν τη μέση μας; Φάρμακα, φυσικοθεραπεία, χειρουργείο ή άσκηση για τους πόνους στη μέση;"

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκπομπή κάπου ανέφερε ο φυσιοθεραπευτής ψευδοριζιτικος πόνος στο πόδι, έχει σχέση με την ισχυαλγια-οσφυαλγια ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' όσο ξέρω ριζιτικός πόνος είναι ο πόνος που κατεβαίνει στον γλουτό ή και πιο κάτω στο πόδι αλλά έχει αιτία την ρίζα του νεύρου καθώς βγαίνει από τον σπόνδυλο. Ψευδοριζιτικός μάλλον θα είναι όταν το νεύρο πιέζεται πιο χαμηλά στον γλουτό λόγω ενώ μυός του Piriformis, και είναι αρκετά συχνό φαινόμενο και μοιάζει με τον ριζιτικό πόνο.

Piriformis-as-an-Anatomical-Landmark.jpg

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα λίγο google, και λέει ότι ο πόνος μοιάζει με αυτόν όταν η δισκοκήλη πιέζει το ισχυαλγια νεύρο.

Απιοειδης μυς λέγεται και καμιά φορά πιέζει το ισχυακο  νεύρο. Έχει και σύνδρομο του απιοειδη. 

Κανένας καλός φυσικοθεραπευτής Θεσσαλονίκη με ειδίκευση στην μέση παίζει ?

Μου πρότειναν έναν Καραγιαννίδη κοντά στον Άγιο Δημήτριο, έχετε ακούσει κάτι για αυτόν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελανα αναφέρω κ την δική μου εμπειρία αν είναι βοηθητική. Οι πόνοι μου ξεκίνησαν τον Ιαν.2018. Η μαγνητική έδειξε κήλη Ο5 Ι1και ο πόνος πέρασε απο τη μέση στο αριστερό πόδι. Απο τον Φεβρουάριο μέχρι κ σήμερα είμαι με ανυπόφορους πόνους που τους γνωρίζετε όλοι. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ξεκούραση στο κρεβάτι, ζώνες, θερμοφόρες, μπάνια στη θάλασσα, Φυσιοθεραπείες, κορτιζόνη(σε χάπια κ ενέσεις), φάρμακα (volraren, relief, lyrica, xefo, norgesic, mesulid) βελονισμό, χειροπρακτική, οστεοπαθητική, αποσυμπιέσεις, επισκληρίδια έγχυση ακτινοσκοπικά κτλ. Μηδέν αποτέλεσμα! Να επισημάνω πως πριν το πάθω δεν έκανα καθιστική ζωή, γυμναζόμουν κ χόρευα κ περπάταγα καθημερινά. Αυτή τη στιγμή είμαι με μπαστούνι κ δεν μπορώ να κάνω πάνω απο 10 μέτρα ενώ έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος μήνες!

Συνεπώς λόγω έλλειψης άλλης αντοχής στον πόνο κ με κίνδυνο να πέσω σε βαριά κατάθλιψη λόγω απουσίας προσωπικής κ κοινωνικής ζωής μπαίνω για επέμβαση (ενδοσκοπική μικροδισκεκτομή) στο ΚΑΤ στις 2/10. 

Υποθέτω πως υπάρχουν περιπτώσεις κ περιπτώσεις. Στη δική μου περίπτωση ξόδεψα πολύ χρόνο κ χρήμα αλλά όλα τα παραπάνω που θεωρούνται συντηρητική αγωγή απλά με ανακούφιζαν για λίγο κ μετά πάλι τα ίδια...Ειδικά οι 2 πιο ακριβές θεραπείες, το μηχάνημα αποσυμπίεσης κ η επισκληρίδια ένεση κορτικοστεροειδών με ανακούφισαν κατά 50% για 1 βδομάδα μόνο!!!

Εύχομαι το καλύτερο σε όλους όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο, που αν δεν το'χεις περάσει, πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις πόσο ανυπόφορο είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή επιτυχία. Απ' όσο ξέρω αμέσως μετά την εγχείρηση θέλει μεγάλη προσοχή στην κίνηση γιατί ένα μέλος ανέφερε και άνοιγμα μεταεγχειρητικού τραύματος επειδή έβηξε δυνατά. Ίσως να ήταν πιο βαρύ το δικό του χειρουργείο, δεν θυμάμαι καλά. Μετά από κάποιες μέρες ή εβδομάδες ίσως θέλει κάποιες κινήσεις-φυσικοθεραπεία για να μην δημιουργηθούν συμφύσεις.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την εμπειρία σας μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό θέλει η κήλη να συρρικνωθεί και μετά από πόσο καιρό σταματούν οι ενοχλήσεις στην μέση και στο ποδι ?

Όλα αυτά εννοείται χωρίς φάρμακα απλά συντηρητική ζωή, γυμναστικη, τρέξιμο και δίαιτα για χάσιμο κιλών.

Επεξ/σία από x-tra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος είχε γράψει πριν ότι το 90-95% απ' αυτούς που έχουν κήλη επουλώνεται σε 1-3 μήνες. Εγώ σε τρεις μήνες μπορώ να πω ότι σταμάτησαν οι μεγάλες και μεσαίες ενοχλήσεις και επανήλθε πλήρως η κινητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το forum που πριν ακριβώς απο ένα μήνα που ξεκίνησε ο μεγάλος πόνος της ισχιαλγιας λογω δισκοκηλης με βοήθησε να καταλάβω τι έχω και να βρω απαντήσεις και...συμπαράσταση. Τα συμπτώματα περιλάμβαναν τις 2 πρώτες εβδομάδες οξύ πόνο απο αριστερο γοφο μεχρι γονατο- ήταν αδύνατο να κάνω πάνω από 10 βήματα. Σε αυτό το διάστημα έκανα ενέσεις (dynastat + μυοχαλαρωτικες 10+10 στο συνολο). Τη Τρίτη εβδομαδα ο πόνος άρχισε να υποχωρει και επανήλθα σιγά σιγά στην εργασία μου. Ταυτόχρονα άρχισα και φυσικοθεραπειες- συνολικά έκανα 10. Τώρα που έχει συμπληρωθεί ένας μήνας ο πόνος μου έχει αφανιστεί  και μόνο αν κάθομαι σε καρέκλα για πολύ ώρα ή είμαι σε παρατεταμένη ορθοστασία νιώθω στο νεύρο ένα τράβηγμα- ενόχληση, απόλυτα υποφερτο. Τώρα συνεχίζω αγωγη με Gabantin (2 την ημέρα για 2 μήνες συνολο) και combinerv (1 την ημέρα ως συμπληρωμα διατροφης για 3 μηνες). Και τα 2 αποσκοπούν στη αποκατασταση-θεραπεία του νεύρου, μου τα έδωσε ο 2ος ορθοπεδικός από τους 2 που επισκέφτηκα. Επισκέφτηκα και νευροχειρουργό ο οποίος μάλλον προσδοκούσε να με ξαπλώσει στο χειρουργικό κρεβάτι. Οι 3 επισκέψεις μου σε χειροπρακτη βοήθησαν μόνο για κάνα 2 ώρες μετά την επίσκεψη. Αυτό που πρότειναν οι περισσότεροι είναι έλεγχος του βάρους ( είμαι 1.80 και 81 κιλά- μάλλον καλο είναι να παω προς τα 75κιλα) και κολυμβητήριο η πιλατες. Σε πρώτη φάση κάνω ανα 2 μέρες κάνα μισάωρο περπάτημα και μετά θα δοκιμάσω κολύμπι. 

Τα παραπάνω τα γράφω για αυτούς που όπως και εγώ πέρασα τον απίστευτο πόνο της ισχιαλγιας που νιώθεις ότι δε θα περάσει ποτέ! Θελει σιγουρα μεγαλη υπομονή αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις, οπως σε εμενα αλλα και με γνωστους μου που το εχουν βιωσει,περναει. Εύχομαι υγεία σε όλους μας!

Επεξ/σία από mns#37
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τελιωσα της αποσυμπιεσεις-leiser εκανα συνολο 12 +2 παλαιοτερα σκετα λειζερ =15

πολυ καλα με πηγε ενα 70-80%αυστηρω κριτηριο βαζω.σημερα σχεδον καθολου πονος στην μεση,λιγο ελαχιστο πιασιμο αλλα το κατι τραγικο!ναι ναι ειναι τραγικο.πονος ας πουμε υποφερτος κατω απο τον αυχενα-τραπεζοιδη η "κομπος¨ πειτε το.τα ιδια με παρουσιαστηκαν και στο παρελθον,οτι ο πονος και τα πιασιματα φυγαν απο την μεση και τον γλουτο και με κτυπαμε ομοπλατη και ελαφρος αυχεχα.τι κανω???που οφελειτε?

ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ οτι ο συγκεκριμενος πονος ομοπλατη-αυχενα τον εχω καμια 12χρονια και με παρουσιαζονταν οταν κουραζομουνα πολυ,η οταν αραζα(οπως τωρα)δηλ 2-3 φορες τον χρονο.γιατι τι γινετε????ενω πονο σε μεση πριν το 2010 δεν ειχα ουτε για δειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το θέμα της μέσης σου ξεκινάει απο πρόβλημα στον αυχενα .

Εμένα αυτήν την φορά που πήγα για το ετησιο ισιωμα μου βρήκε ελάχιστα Στράβωμα στον αυχένα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον κυλες και προβολες και ολες αυτα που διαβαζω τα εχουν ολοι οι ανθρωποι οπότε χαλαρώστε. Ο πόνος στον μεση και στον αυχενα προκαλείται κατα την άποψη μου απο τα εξης:

1. απο τον τροπο που κοιμόμαστε (πολυ βασικό) 

2. Σφυγμενους μυες(συνηθως ειναι αλλου σφιγμενοι και οχι εκει π ποναμε) χρειάζεται να βρειτε εναν μασερ που να γνωριζει

3. Μειωμενη κινητικότητα σωματος (οποτε κανουμε mobilization exercises).

4. Ψυχολογικοι λόγοι, stress, αγχος  που εχουμε και δεν το καταλαβαίνουμε (επισης πολυ σημαντικό ο τροπος που αναπνέουμε!) 

5. Κακη διατροφη(ελλειψη βιταμινων)

Μην ξεχνάτε οτι η διατροφή μας ειναι το φάρμακο μας

6. δεν πινουμε αρκετο νερό (το 80% του σωματος μας αποτελείται απο νερο οπότε χρειαζεται πολυ νερο) 

7. Έλλειψη υπνου 

8. Εγω προσωπικά δινω και μεγαλη βαση στα παπούτσια. Τα παπουτσια που πρέπει να φοραμε πρεπει να ειναι flat διοτι αλλιως αλλαζει ολη η ισορροπία του σωματος. Αν δεν φοραμε κ καθολου παπούτσια οποτε μπορούμε ακομη καλύτερα 

Πολλα σας ειπα😀

Το ενα φέρνει το αλλο παιδια συνδιασμος  πολλων πραγμάτων είναι και το σωμα το καημενο ποσο να αντεξει αν δεν το προσέχουμε; ο καθενας μας πρέπει να μαθει να ειναι ο γιατρος του εαυτού του. 

οποτε χαλαρά κ ήρεμα 💪

Ελπιζω να βοηθησα

 

 

 

Επεξ/σία από sakisaudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ,

Να παραθέσω κ εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το πρόβλημα που με βασανίζει. Έκανα πριν 3 εβδομάδες επέμβαση με discogel σε Ο3-O4 κ Ο4-Ο5 λόγο εκφύλισης των μεσοσπονδίλιων δίσκων. Η κατάσταση μου είχε επιδεινωθεί ραγδαία τους τελευταίους μήνες κ δεν έπαιρνε άλλο. Σύμφωνα με τον γιατρό χρειάζεται έως κ 6 εβδομάδες να δουλέψει το υλικό. Είμαι στην τρίτη εβδομάδα αυτή την στιγμή κ είμαι μάλλον χειρότερα απο πριν. Σε κουβέντα με τον γιατρό, μου είπε υπομονή να περάσει ο προβλεπόμενος χρόνος. Για κάποιο λόγο με βλέπω να πηγαίνω φουλ για σπονδυλοδεσία.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...