Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα ειναι ποιος γιατρος στο εκανε?συγνωμη αλλα πεζει τεραστιο ρολο να το πω αλλιως...ποιο χερι στο εκανε!γιατι???γιατι οι περισοτεροι γιατροι ειναι γραβατωμενοι και βαζουν "τσιρακια"να κάνουν επεμβάσεις κτλπ.μιλαω γενικα για τους γιατρους της ελλαδας γιατι συντριπτηκη πλειοψηφια σε αυτη την χωρα απο ΓΙΑΤΡΟΣ εως τσομπανος το πεζουν αφεντικα.

πρωσοπικα δεν θα επιστευτο γιατρο διχως να εχω κανει ΚΟΣΚΙΝΟ το βιογραφικο του.δηλ το τι εχει κανει απο τα χρονια του λυκειου και μετα η τελος παντων αν δω τιτλο βουλγαριας,σκοπια,γιογκοσλαβιας,ιταλιας κτλπ(πτυχιο πληρωμενο διχως να πατησαν καν πανεπιστημιο)μιλαω γενικα και οχι πρωσοπικα για την περιπτωση σου.γιατι τελευταια γεμισαμε απο γιατρους "εισαγωμενων τιτλων"και οχι μονο.γιατι βλεπω οτι και στο επαγγέλα μου με το "κιλο" το "μετρο" η ακομα και με το "κυβικο" δινουν αδειες ασκησεως επαγγελματος και το μονο που επυτυνγχανουν ειναι "ΔΗΘΕΝ" μειωση ανεργιας μεσω, προγραμάτων ΕΣΠΑ αλλα εγω το χαρακτηριζω ΒΕΣΠΑ (Βυσματικο-ΕΣΠΑ)

ΕΝ παση περιπτωση προτειμηστε ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑΣ.εθιξα το θεμα γιατι πολυ DISCOGEL ακουγετε και πολυ ΑΠΟΤΥΧΙΑ τελικα.Jkostop στειλε μου το ονομα του γιατρου σε P.M να ξερω και ποσα σε στοιχησε με η χωρις ασφαλιστηκο ταμειο

Υ.Γ ο γιατρος φιλαργυρος ειναι αυτος που ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,θα σε αρμεξει και θα σε κάνει χειροτερά!

Ο γιατρος μη-φυλαργυρος θα σε πει την αληθεία καλως η κακως,θα σε παρει συμβολικο πόσο αν σε κάνει καλα,και αν δεν σε κάνει δεν θα σε πάρει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Jkostop είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

Να παραθέσω κ εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το πρόβλημα που με βασανίζει. Έκανα πριν 3 εβδομάδες επέμβαση με discogel σε Ο3-O4 κ Ο4-Ο5 λόγο εκφύλισης των μεσοσπονδίλιων δίσκων. Η κατάσταση μου είχε επιδεινωθεί ραγδαία τους τελευταίους μήνες κ δεν έπαιρνε άλλο. Σύμφωνα με τον γιατρό χρειάζεται έως κ 6 εβδομάδες να δουλέψει το υλικό. Είμαι στην τρίτη εβδομάδα αυτή την στιγμή κ είμαι μάλλον χειρότερα απο πριν. Σε κουβέντα με τον γιατρό, μου είπε υπομονή να περάσει ο προβλεπόμενος χρόνος. Για κάποιο λόγο με βλέπω να πηγαίνω φουλ για σπονδυλοδεσία.

Ο γιατρός σου έχει δίκιο,

Από τη στιγμή που επέλεξες να κάνεις επέμβαση με discogel  θα πρέπει, εκτός εκτάκτου απροόπτου, να περιμένεις να περάσει και ο προβλεπόμενος χρόνος πριν πάρεις οποιαδήποτε άλλη απόφαση. Για να μπορείς να αξιολογήσεις σωστά το αποτέλεσμα και να μην προχωράς κουτουρού.

Το «για κάποιο λόγο με βλέπω» είναι συναισθηματισμοί της στιγμής. Βάσει τέτοιων επιχειρημάτων δεν παίρνουμε σοβαρές αποφάσεις όπως μία σπονδυλοδεσία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος ο οποίος έγινε καλά μετά από επέμβαση discogel γιατί όπως διαφημίζει ο συγκεκριμένος γιατρός το ποσοστό επιτυχίας είναι 99% αλλά πως τυχαίνει όλοι όσοι την κάναμε να είμαστε στο 1%. Αυτός όμως συνεχίζει να πλουτίζει ακάθεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ilias8513 είπε

Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος ο οποίος έγινε καλά μετά από επέμβαση discogel γιατί όπως διαφημίζει ο συγκεκριμένος γιατρός το ποσοστό επιτυχίας είναι 99% αλλά πως τυχαίνει όλοι όσοι την κάναμε να είμαστε στο 1%. Αυτός όμως συνεχίζει να πλουτίζει ακάθεκτος.

Κοίτα το discogel δεν φαίνεται να είναι τελείως απάτη καθώς χρησιμοποιείται από πολλούς γιατρούς και στο εξωτερικο αρκετά. 

Τώρα 99% δεν παίζει να είναι. Το πιο πιθανό ωραιοποιεί το 99% με κάτι σαν του στυλ: 99% από τις περιπτώσεις στις οποίες αρμόζει (όπου το «ποιες αρμόζει» θα είναι μαγειρεμένο αρκετά) να χρησιμοποιηθεί το discogel και μπλα μπλα μπλα. Οπότε θα γίνεται τρελό μαγείρεμα στις στατιστικές.

Εφαρμόζεται ήδη αρκετά χρόνια εξάλλου, αν είχε 99% ποσοστό επιτυχίας για  το πρόβλημα που συζητάμε ο κόσμος θα έκανε χορό στο σύνταγμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρός που επέλεξα για το discogel, σύμφωνα με όσα διάβασα στο βιογραφικό του και από το σύνολο των επεμβάσεων που έχει κάνει, θεωρείται απο τους κορυφαίους. Δεν μου είπε ανεδαφικές παπάντζες για 95% κ 99% επιτυχία. Αντιθέτως ανέφερε ότι το πόστο αποτυχίας κυμαίνεται κοντά στο 20%. Η επέμβαση ήταν στο τσακ μπαμ και έφυγα δύο ώρες αργότερα απο την κλινική. 10 μέρες ξάπλα και αποφυγή ορθοστασίας για ένα μήνα ήταν οι οδηγίες. 

Τώρα αν έχει πετύχει σε κάποιον; Υπάρχουν πολλά βίντεο ασθενών που διατείνονται ότι έγιναν καλά και μάλιστα με δύσκολα περιστατικά. Το κόστος μου το κάλυψε η ιδιωτική μου ασφάλεια μαζί τον ΕΟΠΥ, άρα δεν υπήρχε θέμα εκεί. 

Αυτό που με προβληματίζει έντονα είναι ότι ΔΕΝ είμαι καν στην ίδια κατάσταση που ήμουν πριν την επέμβαση. Είμαι χειρότερα. Εύχομαι να δουλέψει στις επόμενες 3 εβδομάδες και να έρθω εδώ πάλι να σας πω ότι όλα είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρος που λεω εγω, διαφημιζει το discogel παντου, μου μιλησε για 99% επιτυχια και οταν απετυχε η επεμβαση που μου εκανε τον 11/2012 μου μιλησε για ατυχια και οτι επρεπε να παω σε μικροδισκεκτομη για να μου παρει ενα σκασμο λεφτα ακομα. Προσωπικα τον θεωρω απατεωνα στη δικη μου περιπτωση και μακαρι να μην τον ειχα εμπιστευτει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias8513 είπε

Ο γιατρος που λεω εγω, διαφημιζει το discogel παντου, μου μιλησε για 99% επιτυχια και οταν απετυχε η επεμβαση που μου εκανε τον 11/2012 μου μιλησε για ατυχια και οτι επρεπε να παω σε μικροδισκεκτομη για να μου παρει ενα σκασμο λεφτα ακομα. Προσωπικα τον θεωρω απατεωνα στη δικη μου περιπτωση και μακαρι να μην τον ειχα εμπιστευτει τοτε.

Τι να σου πω; Πάει κ καιρός που την έκανες. Ισώς δεν ήξερε καλά την τεχνική ο γιατρός, μπορεί να ήσουν άτυχος στην αποθεραπεία, μπορεί να μην ήταν για εσένα αυτή η επέμβαση. Όποιος και να ήταν ο λόγος, είναι σαφώς προτιμότερο να γίνει προσπάθεια για λύση απο τον γιατρό με μικροεπεμβατική μέθοδο, παρά να σε πάει απευθείας για μεγάλο χειρουργείο. 

Τέλος, όλοι πρέπει να συμφωνήσουμε ότι η μέση είναι απ τα πλέον περίπλοκα κ σύνθετα μέρη του σώματος, με τον κάθε έναν από εμάς να έχει παρόμοια προβλήματα με τους υπόλοιπους, αλλά παράλληλα κ τόσο διαφορετικά. Θέλω να πω, ότι αυτό που έκανε καλά τον Ά δεν θα κάνει απαραίτητα καλά τον Β' και ας έχουν το ίδιο πρόβλημα και αυτό συμβαίνει για πολλούς κ διάφορους λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2018 στις 9:37 ΠΜ, Jkostop είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

Να παραθέσω κ εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το πρόβλημα που με βασανίζει. Έκανα πριν 3 εβδομάδες επέμβαση με discogel σε Ο3-O4 κ Ο4-Ο5 λόγο εκφύλισης των μεσοσπονδίλιων δίσκων. Η κατάσταση μου είχε επιδεινωθεί ραγδαία τους τελευταίους μήνες κ δεν έπαιρνε άλλο. Σύμφωνα με τον γιατρό χρειάζεται έως κ 6 εβδομάδες να δουλέψει το υλικό. Είμαι στην τρίτη εβδομάδα αυτή την στιγμή κ είμαι μάλλον χειρότερα απο πριν. Σε κουβέντα με τον γιατρό, μου είπε υπομονή να περάσει ο προβλεπόμενος χρόνος. Για κάποιο λόγο με βλέπω να πηγαίνω φουλ για σπονδυλοδεσία.

Τι ακριβως εκφυλιση εχεις?..... τι σπονδυλοδεσια? Αυτο ειναι για ασταθειες που εχουν μεγαλης ηλικιας ανθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2015 στις 10:47 ΜΜ, gianna01 είπε

Τί γίνεται με τα λέιζερ παιδιά; Υπάρχει αποτέλεσμα; Βρήκα τον Μετζέλο και τον Χειμωνίδη στη Θεσσαλονίκη.Ξερετε μήπως και κανεναν στην Αθήνα;

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω τι έχετε κάνει με το λέιζερ?γιατί έχω κ εγώ θέμα κ ψάχνονται για τον κύριο Μεντζέλο

Στις 8/5/2014 στις 5:45 ΜΜ, zoid13 είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έπεσα κατά λάθος πάνω στο θέμα (είμαι στη δουλειά κια προσπαθώ να περάσω την ώρα μου)

Έχω περάσει από την τρομερά δυσάρεστη φάση της δισκοκήλης.

Είμαι 33,5 χρονών.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν από 4 χρόνια περίπου, όταν πήγα για μπάσκετ με κάτι φίλους μου και είχα στο μυαλό μου ότι ακόμα μπορούσα να κάνω αυτά που έκανα στα νιάτα μου....!Αποτέλεσμα τρομεροί πόνοι μόνο στη μέση και 1 εβδομάδα στο κρεβάτι. Μετά περδίκι....

Τον Νοέμβριο του 2012, στα καλά καθούμενα ενώ οδηγούσα τη μηχανή, αισθάνθηκα ένα τσιμπημα στη μέση,αλλά δεν έδωσα σημασία.... μέσα σε 3 ώρες είχα φτάσει στο σημείο να είμαι ξαπλωμένος και να μη μπορώ να κουνήσω ούτε το κεφάλι από το μαξιλάρι.

Για να μην πολυλογώ, έκανα μαγνητικές κτλ κτλ.... ευμεγέθης δισκοκήλη Ο5-Ι1,,,,, περίπου 1,5 εκατοστό σύμφωνα με τον γιατρό.

Στους επόμενους 7 μήνες δοκίμασα ενέσεις , εκχύσεις, φυσιοθεραπίες, μέθοδο Μακένζι κτλ κτλ αλλά είδα ελάχιστη διαφορά.

Όλο αυτόν τον καιρό είχα τρομερό πόνο στον αριστερό γοφό,ενώ το μούδιασμα είχε φτάσει μέχρι το μικρό δάχτυλο του ποδιού.

Δεν μπορούσα να περπάτήσω 15 μέτρα χωρίς στάση(και εννοείται με φριχτούς πόνους)

Έπερνα ΚΑΘΕ βράδυ 2 Lonarid για να φτάσω σε σημείο να μπορέσω να κοιμηθώ. Υπήρχαν βραδιές που έκλαιγα από τα νεύρα μου και καταριόμουν την τύχη μου.

Φυσικά δεν ήθελα να κάνω επέμβαση,γι αυτό περίμενα και έψαχνα 7 μήνες γιατρειά.

Τον Μάιο του 2013 επισκέφτηκα έναν χειρούργο - ορθοπεδικό στη Θεσσαλονίκη ο οποίος είναι γνωστός για το laser .

Έκανα 12 επισκέψεις και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που μου είχε δώσει,όντως τις πρώτες 15-20 μέρες χειροτέρεψε η κατάστασή μου αλλά μετά σταδιακά βελτιωνόμουν. Έκανα και ακόμα 4-5 συνεδρίες στον ίδιο γιατρό τον Σεπτέμβρη του 2013 επειδή ήταν μεγάλη η δισκοκήλη.

Το αποτέλεσμα....

Περπατάω κανονικότατα (σχεδόν καθημερινά περπατάω 10 χιλιόμετρα) δεν έχω καμία ενόχληση στον ύπνο ή στην οδήγηση ή σε οποιαδήποτε ελαφριά δουλειά.

Δεν είμαι βέβαια όπως θα ήθελα να είμαι, 100% δηλαδή(αισθάνομια περίπου στο 90% σε σχέση με κάποιον που δεν έχει πρόβλημα) αλλά βλέπω ότι με κατάλληλη διατροφή(έχασα ήδη 12-13 κιλά) και με καθημερινή ΕΛΑΦΡΙΑ άσκηση είμαι σε μια αρκετά καλή κατάσταση.

Δεν γνωρίζω τι με περιμένει στο μέλλον αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα ούτε κρίση πόνου,ούτε κρεβάτωμα ούτε τίποτα. Μόνο κάποιες επιπλέον ενοχλήσεις όταν πιάνει νοτιάς, έχει υγρασία κτλ , αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω το όνομα του γιατρού στο φόρουμ, οπότε αν τυχόν ενδιαφέρεται κανένας ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να του πω περισσότερες λεπτομέρειες.

Συγνώμη για το τεράστιο κατεβατό αλλά επειδή έχω ζήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, ξέρω ότι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τον πόνο στη μέση.

Εύχομαι σε όλους μας περαστικά....και μεγάλη προσοχή!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ioanna96 είπε

Τι ακριβως εκφυλιση εχεις?..... τι σπονδυλοδεσια? Αυτο ειναι για ασταθειες που εχουν μεγαλης ηλικιας ανθρωποι

Όπως ακριβώς το γράφω, εκφύλιση μεσοσπονδήλιου δίσκου. Με απλά λόγια το ζελέ ανάμεσα στους σπόνδυλους, που λειτουργεί σαν αμορτισέρ, χάλασε και έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Σαν αποτέλεσμα παρουσιάζονται εκφυλίσεις κ στους σπόνδυλους. Οι δικοί μου σπόνδυλοι έχουν αρχίσει κ ασπρίζουν από την επαφή μεταξύ τους, που και αυτό είναι μια μορφή εκφύλισης. 

Όσον αφορά την ηλικία δεν ισχύει αυτό που λες. Η σπονδυλοδεσία γίνεται και για την δική μου περίπτωση όπως βεβαίως κ ηλικία, εφόσον δεν δουλέψει το discogel...!! Πράγμα που απεύχομαι, αλλά δεν θα με σταματήσει αν χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα πω και εγώ το πρόβλημα μου αλλά μάλλον δεν είναι σχετικό.
Ενώ είχα κάποιες υποφερτές ενοχλήσεις χαμηλά στην μέση  περιστασιακά λόγω κακής στάσης σώματος στην εργασία και κάποια στιγμή ξεκίνησε ένας έντονος πόνος που με οποιαδήποτε κίνηση  υπήρχε επιδείνωση(και στο πόδι).Ειδικά το σήκωμα από το κρεββάτι/καρέκλα ήταν μαρτύριο.Πήγα στο γιατρό έκανα μία ακτινογραφία που δεν έδειξε τίποτα απολύτως και πήρα χάπια celebex και σε 10 μέρες ήμουν σχεδόν όπως πριν.Αυτό που μου είπε είναι πως λόγω κακής στάσης επιβαρύνω τον δίσκο και πρέπει να αλλάξω συνήθειες αλλιώς θα έχω πρόβλημα.Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω?Μου πρότεινε να ψάξω για ασκήσεις mckenzie και γενικά εκτάσεις,να διορθώσω τα λάθη στην εργασία ,να φροντίσω να υπάρχει ένα μαξιλαράκι να  υποστηρίζει την μέση στην καρέκλα και περπάτημα όσο μπορώ.Εκτός από αυτές τις γενικές οδηγίες υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 11:30 ΜΜ, Boubou34 είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω τι έχετε κάνει με το λέιζερ?γιατί έχω κ εγώ θέμα κ ψάχνονται για τον κύριο Μεντζέλο

Υποτίθεται ότι με το λειζερ "χτυπάει" το σημείο του δίσκου που προεξέχει και το φέρνει στα ίσα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billyst είπε

Μπηκα και εγώ στο κλαμπ. Και δυστυχώς είμαι στρατο

IMG_20180927_220015.jpg

Ενταξει δεν ειναι κ πολυ σημαντικα ευρηματα....πονας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, ioanna96 είπε

Ενταξει δεν ειναι κ πολυ σημαντικα ευρηματα....πονας?

Ιωάννα μπας και είσαι γιατρός και κρύβεσαι :D O ένας δεν πονάει, ο άλλος δεν πονάει, γιατί ταλαιπωρούμαστε ρε παiδάκι μου! :D😛

Επεξ/σία από Nintendo1889
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...