Προς το περιεχόμενο

Υπογράφηκε ο ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)


atropa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα,για να ρίξεις έναν νόμο θα πρέπει για αρχή να καταλάβεις από που πηγάζει το πρόβλημα.

Αυτός όπως και κάθε νόμος εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα αφεντικών και πολυεθνικών,η ρίζα του προβλήματος : Καπιταλισμός.

 

Αυτόν τον περιβόητο καπιταλισμό τον συντηρούν (ΜΜΕ,κυβερνήσεις,αστυνομία,στρατός,εκκλησία και φυσικά τα αφεντικά).

Εσύ που δεν είσαι αφεντικό και είσαι εργαζόμενος(που τέτοια τύχη) παίρνεις γύρω στα 600 με 700 ευρώ ενώ το αφεντικό σου 5000 και δε κάνει και τίποτα.Κάτσε σκέψου αν τα αξίζει αυτά...

 

Απλά θυμήσου πόσοι από το forum κλαίγανε για τον Steve Jobs που πουλούσε ένα κινητό παραπάνω από το βασικό μισθό και

που έβαζε τους Κινέζους να υπογράφουν ότι δε θα αυτοκτονήσουν και που δούλευαν για 0,32 ευρώ την ώρα.

Αυτό απλά λέγεται "έλλειψη ταξικής συνείδησης".

 

Τώρα απλά είναι απαράδεκτο για όσους είναι άνω των 20 και δεν έχουν σκεφτεί ένα διαφορετικό σύστημα ή δεν έχουν κάτσει καν να κρίνουν αυτό που έχουμε.

 

Αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να ρίξεις το παρών σύστημα πρέπει να πετύχεις μικρές νίκες για να βάλεις τον κόσμο στην διαδικασία να απαιτεί πράγματα.

 

Μια νίκη είναι να καταφέρεις τους φίλους σου,τους γονείς σου,τα παιδιά σου να σκεφτούν γιατί μας γαμάνε τις ζωές μας,να τους βάλεις στη διαδικασία να σκεφτούν.

 

 

Ένας νόμος δεν πέφτει με ψηφοφορίες ούτε με χακεριές.

Το να περιμένεις τους anonymous είναι σαν να περιμένεις ήρωες,οι ήρωες να φάνε σκατά δεν τους θέλουμε.

 

Υπερήφανος αισθάνεσαι για κάτι που κάνεις εσύ,το να αισθάνεσαι υπερήφανος που είσαι Έλληνας σημαίνει ότι είσαι υπερήφανος επειδή γεννήθηκες(τελείως τυχαία) στο γεωγραφικό χώρο που λέγεται Ελλάδα και κληρονόμησες κάποια χαρακτηριστικά.

Αλλά αν το πάμε με την πατρίδα,Έλληνας το αφεντικό,Έλληνας ο μπάτσος,Έλληνας ο ρουφιάνος δημοσιογράφος....

 

σταμάτα...γίνεσαι κακός...βλέπε τον απο κάτω.

 

πέρα απο την πλάκα,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

@sk8harddiefast εντάξει,το καταλάβαμε.

http://www.youtube.com/watch?v=MfwzZ8jJFNk&feature=related

 

α,εγώ είμαι υπερήφανος απο είμαι 1,82 τόσο που θα το γράψω στο αμάξι μου και θα το φωνάζω παντού.

 

sarcasm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεχάσαμε να πολεμάμε γίναμε αυτό που θέλουν οι εταιρίες παθητικοί , με το χέρι στην τσέπη , χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις και απαιτήσεις και φυσικά όσο γίνεται με πιο λιγότερα δικαιώματα. Πιστεύω ότι ο σκοπός τους είναι σιγά σιγά να γίνουμε τελείως θεατές στο δίκτυο .. Η όσο τέλος πάντων θεατές γίνεται …Έτσι θα σου πλασάρουν ΟΤΙ θέλουν οι άλλοι και αφού σου περιορίσουν τις επιλογές θα αναγκαστείς να συμβιβαστείς.

Παντού σε όλο τον πλανήτη γίνεται το εξής …. Βγάζουν ένα νόμο η παίρνουν μια απόφαση και αφουγκράζονται μετά … Περιμένον να δουν αντιδράσεις . Αν δουν ότι δεν υπάρχει βάσιμη αντίδραση προχωρούν και λίγο πιο πολύ, και λίγο πιο πολύ, μέχρι εκεί που θα αντιδράσει ο κόσμος μετά σταματάμε « Όπα λάθος παιδιά εδώ κάναμε λάθος » σου λένε μόλις του πάρεις χαμπάρι

Φανταστείτε έναν κόσμο που να μην μιλαγε κανείς για τίποτα σχετικά με τις αποφάσεις που παίρνονται για αυτόν ,που θα μας είχαν φτάσει

 

..Πως είναι τα κοτόπουλα χωρίς κεφάλια που ταΐζονται με ενέσεις … κάπως έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OLDjunior

Όπως το πες είναι.

Δείτε και αυτό:Link

Προφητικό τελείως του Ηuxley αν και μέχρι στιγμής συμβαίνουν και τα δύο.Μακάρι να μη φτάσουμε σε αυτή τη δυστοπία.

 

@sk8harddiefast

γιατί η λογική που πήγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το βινετακi με τον George Carlin το ειχα δει ποιο παλια. Λογικη υπαρχει αλλα οταν εισαι νηφαλιος. Οχι κατω απο πιεση. Ανοιγεις ειδησεις και βλεπεις. Μανα σκοτωνει το παιδι της γιατι δεν εχει να το συντηρησει. Αντρας αυτοκτονει γιατι του πηρε το σπιτι η τραπεζα. Ο αλλος ληστευει γιατι τον εχουν πνιξει τα χρεη μεχρι τον λαιμο.

Καποτε οι ανθρωποι ηταν ετσι και τωρα ειναι ετσι . Μην ψαχνουμε να βρουμε ποιος και τι φταει. Ολα φταινε. Και εμεις φταιμε. Το θεμα ειναι τι κανουμε για να το αλλαξουμε. Kαι αφου μας εχουν μπει 2 ποδια σε ενα παππουτσι τωρα ερχεται και το ACTA για να μας βαλλει ολοκληρους μεσα στο παπουτσι. Να μην μπορουμε να κλασσουμε. Να ειμαστε σε κλουβι με λουρια στον λαιμο. Να ειμαστε εντελως ελεγχομενα και περιορισμενα πλασματα. Χωρις δικαιωμα αντιδρασης, πρωτοβουλιας η ελευθεριας. Γιατι για αυτο προκειται. Αυτα με τα copyright ειναι μαλακιες. Και καλα τωρα πνευματικα δικαιωματα κλπ. Δεν στο λενε φακελωμα, στο λενε trademark. Οχι βλεπω τα mail σου για να σε ελεγχω μεχρι και τι κανεις σπιτι σου. Βλεπω τα mail σου για τυχον copyright!!! Και εγω δεν θα βαλλω καμερα στην μπανιερα σου για να σε παρακολουθω οταν κανεις μπανιο. Θα την βαλλω σε περιπτωση που πατησεις το σαπουνι και σπασεις το κεφαλι σου, να τρεξω να σε βοηθησω!!!!

E καλω λοιπον την λογικη που μου προανεφερες!!! Σαν λογικος ανθρωπος που εισαι χαβεις το copyright?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκαλωσα τωρα :P Oλα τα διαβασα. Μονο το βιντεακι δεν ειδα. Γραφω και συγχρονος καθαριζω και το σπιτι. Οποτε ξερεις. Το μυαλο μου ειναι λιγο στον αερα :P (Καλα παντα ηταν :P) Ti μου διεφυγε? :(

 

PS: Σκεφτομαι να σπρωξω το λαπτοπ μου. Το Αcer Timeline 3810T. Η μπαταρια πεθανε και το touchpad δεν λειτουργει γιατι εμεσε κολλα στην mobo πανω στο σημειο του touchpad. Κατα τα αλλα ειναι κομπλε σε ολα. Αρκει να ειναι σε μπριζα και με ποντικακι και η μπαταρια αλλαζει αν θελετε. Οποιος ενδιαφετεται ας μου στειλει mail. Απλα σαν μια οικονομικη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ρωτάς αν χάβω το copyright ενώ σου λέω ότι κάθε νόμος εξυπηρετεί κεφάλαια.

Ίσως μπερδεύτηκα και εγώ γιατί έκανες απανωτά edit στο post πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι βλέπω ξέρετε τον Carling ,κάθε φορά που κάποιος θα μιλήσει για υπερηφάνεια κάποιος άλλος θα τρέξει να postari το video του .. Εγώ μαζί του, αλλά και οι υπόλοιπες απόψεις σεβαστές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,εγώ είμαι υπερήφανος απο είμαι 1,82 τόσο που θα το γράψω στο αμάξι μου και θα το φωνάζω παντού

Δεν ειναι το ιδιο το υψος με την πατριδα και το ξερεις και εσυ ο ιδιος. Και μαλιστα δεν το εχω φωναξει ποτε. Ειναι ισως η πρωτη φορα στη ζωη μου που το λεω και το "φωναζω" και το υποστηριζω. Αλλα αξιζει αν εστω και ενας νιωσει το ιδιο. Και τι να κανω? Μουγκα? Οχι αλλη μουγκα! Ποσο μουγκα ποια? Οι επομενες γενειες θα γεννηθουν χωρις γλωσσα. Τι να την κανουν αφου δεν θα εχουν το δικαιωμα να μιλησουν?

Και δεν ειναι κακο να εισαι πολυ περηφανος. Ειναι κακο να μην εισαι περηφανος. Να εισαι αδιαφορος. Να λες χεστηκα. Οχι εσυ προσωπικα. Γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά σιγά τι έγινε,εδώ έχεις 2 πτυχία και δε βρίσκεις δουλειά ή παίρνεις 500 ευρουλάκια και μας πείραξε η ελευθερία του internet;

 

 

Κάτσε περίμενε anonymous και eponymous...

Αφρικανός: Εδώ πεθαίνουμε απο έλλειψη νερού, το AIDS μας πείραξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=YxcZbsQKPqc&feature=player_embedded

 

Λίγο off topic αλλά παρατηρήστε τον δημοσιογράφο που κάθε φορά που το παλικάρι πάει να πει κάτι ενάντια στη κυβέρνηση,στους αστυνομικούς, κλπ Δεν υπάρχει φιλότιμο! Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφρικανός: Εδώ πεθαίνουμε απο έλλειψη νερού, το AIDS μας πείραξε;

Ε όταν κάποιος δεν αντιδρά για τις βασικές του ανάγκες θα αντιδράσει για ACTA SOPA και PIPA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...