Προς το περιεχόμενο

Υπογράφηκε ο ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)


atropa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για αυτό είναι το inetrnet για να κάνει ότι θέλει ο καθένας μέχρι ένα μετρο βεβαια αλλα όχι να κόψουν και το download

 

Και ποιό είναι το μέτρο του τι μπορείς να κάνεις στο ιντερνέτ; Ποιός το ορίζει; Εσύ; Εγώ; Μήπως η κυρα Μαρίκα η γειτόνισσα μου;

 

Για τον ποιο πολυ κοσμο υπολογιστης = Ιντερνετ. Αν δεν ειχαν Ιντερνετ, δεν θα ανοιγαν καν τον υπολογιστη. Mε το νομοσχεδιο ACTA στην ουσια σου κατεστρεφουν το Ιντερνετ.

Για τον πιο πολύ κόσμο, ίντερνετ=facebook+youtube και μετά κατέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Facbook= H φυση, απο την δημιουργια του συμπαντος, δεν εχει ξερασει μεγαλυτερο ρουφιανο.

Youtube= Mετα ACTA δεν θα υπαρχει η τουλαχιστον οχι οπως το γνωριζουμε μεχρι τωρα.

Download= Mετα ΑCTA αυτη η λεξη θα διαγραφει και επισημως απο τα λεξικα!

Ε μετα τι να το κανεις να εχεις Ιντερνετ? Και δεν τρωω τα λεφτα σε σουβλακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μου δεν θα το κανεις . Απλα θα αλλαξεις τροπο να διασκεδαζεις. Δεν ειναι δυνατον πχ να δινεις 50-60 για ενα παιχνιδι ή Χ λεφτα για μια ταινια . Απλα δεν θα την δεις. ΜΕ την ιδια λογική που αν σου χαριζαν μια mercedes θα την κραταγες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν απαγορευτει το να χαριζεις τις mercedes οτι θα παμε ολοι να αγορασουμε μια.

 

Εγω τωρα παιζω 3-4 παιχνιδια το χρονο . Αν δεν μπορω να τα κατεβασω τσαμπα ή να τα αγορασω φτηνα απο το steam ή απο καποια προσφορα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΞΩ . + - Ομοίως για πολλα πραγματα. Αν δεν μπορω να κατεβαζω επισης δεν θα θελω και συνδεση που να μπορει να κανει κατεβασματα. Οποτε bye bye "24αρα" συνδεση .

 

 

 

Κλοπη = εχεις το πορτοφολι σου , ερχομαι και το παιρνω. εχω πορτοφολι τελικα εσυ δεν εχεις

 

Διαμοιρασμος μεσω ιντερνετ = Εχεις αφημένο το πορτοφολι σου σε ενα τραπεζι, ακουμπαω το πορτοφολι σου και μετα απο λιγο διπλασιαζεται . Το δικο σου το κρατας , εχω και εγω αλλο ενα. ιδιο. Κανω το ίδιο 100000 φορες . Ακουμπαει ο ενας το πορτοφολι του αλλουνου και τσουπ πολλαπλασιαζονται. Εσυ μετα γκρινιαζεις γιατι θες να εχεις μονο εσυ πορτοφολι.

 

Στο μονο πνευματικό αγαθο που δεχομαι να δωσεις χρηματα για αγορα ειναι τα παιχνιδια, γιατι αλλιως δεν μπορουν να συντηρηθουν οι εταιριες. Οι σταρ της μουσικής θα επρεπε χρονια τωρα να διαθετουν τα τραγουδια τους μεσω ιντερνετ δωρεαν , χωρια οτι τους συμφαιρει να εχουν πιο πολλους φαν για να ερχονται στις συναυλιες, οι μονοι που κονομανε απο τα CD ειναι οι εταιριες προωθησης. Επισης με τις ταινιες , αν θελω να παω να την δω την ταινια στο σινεμα ειναι αλλη εμπειρια απο το να την δω στο πισι μου . Πολλοι μουσικοί δεν πουλανε την μουσική τους (και μιλαω για τους γνωστους κυριως γιατι οι αγνωστοι δεν μπορουν και να θελουν) την δινουν τσαμπα. και ετσι πρεπει.

 

Ειναι το επομενο σταδιο εξελιξης στην επικοινωνια του μουσικου και του κοινου του.

 

 

 

Μου αρεσει η μαχητικοτητα σου αλλα τα τελευταια δυο χρονια οποιος λαος και να τα ειχε ζησει δεν θα καθοταν με σταυρωμενα χερια θα εκανε επανασταση . Αρα μιαχαρα κεφαλακι βαζουμε και βουρ για τα μπουζουκια!!

 

πολύ ωραια τα παραδείγματα σου. οποτε θες να δουλεύεις εσυ για να γεμίζεις το πορτοφόλι και εμεις οι υπόλοιποι να ερχόμαστε να το κοπιάρουμε και να εχουμε πρόσβαση σε αγορες και υπηρεσίες χωρίς να δουλεύουμε? αλλα στάσου - επειδη μετα θα υπάρχουν πολλα κοπιαρισμένα πορτοφόλια σε κυκλοφορία τα χρήματα σου οπως και τα δικά μας δεν θα έχουν ιδιαίτερη αξία - βεβαια εσύ θα εχεις δουλέψει για αυτά ενώ εμεις οχί.

 

για μένα το θεμα της πειρατείας σε ενα μεγαλο βαθμό εχει σχέση με το τίμημα. επειδη ακριβώς μεσω ιντερνετ θα μπορούσε ο καλλιτέχνης να φτάσεις ενα πολύ μεγαλο κοινό θα έπρεπε η τιμή να ειναι πολύ χαμηλή για να μην υπάρχει λογος για πειρατεία - βεβαια και πάλι θα υπάρχουν νταβατζήδες στιλ itunes να πέρνουν προμήθεια απο την διανομή. αναρωτιέμαι αν το steam εχει λογικές προμήθεις για την διανομή γιατι αμα πάρεις τα παραδείγματα paypal και ebay που για να πουλήσεις κατι σου περνει το 20% μαλλον το μοντέλο δεν εχει μεγαλη διαφορά απλως αλλάζουν αυτοι που τα παίρνουν.

 

το δωρεάν που το ειδες για την διανομή μουσικής εσυ δέχεσε να δουλεύεις τσάμπα?

 

νομίζεις οταν γινονται συναυλίες τα περισσότερα χρήματα τα πέρνει ο καλλιτεχνης ακομα και αν ειναι ονομα η ή εταιρία προώθησης και διοργάνωσης της συναυλίας? ανεξάρτητα απο το μεγεθος του καλλιτέχνη το μόνο που αλλάζει ειναι το κόστος του εισητηριου προς τα πάνω για να καλυφθεί η αμοιβή του - τουλαχιστον αυτη πιστεύω ειναι η ελληνική πραγματικότητα δεν νομίζω οτι η αμοιβή πηγαίνει βαση αριθμού εισητηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρόοδο της τεχνολογίας πολλά επαγγέλματα ή χάθηκαν ή προσαρμόστηκαν. Στην περίπτωση των ταινιών, των παιχνιδιών κτλ αυτό δεν έγινε από την πλευρά των εταιριών με αποτέλεσμα η πειρατεια να ανθίσει εις βάρος τους. Μιλώντας βέβαια για πειρατεία κατά την γνώμη μου όπως για παράδειγμα μπορώ να δάνεισω ένα παιχνίδι σε έναν φιλο μου έτσι μπορώ και να το διαμοιρασω. Αντί λοιπόν οι εταιρίες να προσαρμοστούν και να βρουν νέους τρόπους προσέγγισης των καταναλωτών κοιτάνε πως να τους αστυνομεύουν.

 

Αν λοιπόν προχωρήσουν νομοσχέδια τύπου PIPA SOPA ACTA κτλ πολύ απλά ο κόσμος θα αντιδράσει απεχοντας. Και από τις ταινίες και από τα παιχνίδια και απο τα τραγούδια. Αλλά ακόμα και από το Ίντερνετ το ίδιο με τις 24άρες να αποτελούν παρελθόν. Και αν κάποιοι έξυπνοι ανεβάσουν τις τιμές πχ και στις 8άρες τότε απλά θα απέχουμε επίσης.

 

Και φυσικά μια μαζικη αποχή θα σημάνει το τέλος όλων εκείνων των εταιριών που συνδέονται με το Ίντερνετ. Αν λοιπόν αυτό το μέλλον θέλουν αυτό θα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, αν περάσουν περιοριστικοί νόμοι για το Internet, θα γίνει κάτι ανάλογο με την εφαρμογή μέτρων οικονομικής λιτότητας: Η κατανάλωση θα πέσει, οι ISP θα αρχίσουν να κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο και ο πλανήτης θα πέσει σε "τεχνολογική ύφεση".

 

Αυτά που συμβαίνουν τώρα στην Ελλάδα σε οικονομικό επίπεδο είναι το καλύτερο παράδειγμα του ότι το στραγγάλισμα μιας αγοράς με περιορισμούς, τιμωρίες και πρόστιμα οδηγεί σε καταστάσεις όπου η αγορά σταματάει να λειτουργεί τελικά. Όπως περιορίσαμε τις καταναλωτικές μας ανάγκες λόγω της απώλειας εισοδηματος, ετσι θα αναγκαστουμε να περιορισουμε (στο ελαχιστο) και την πρόσβαση στο Internet, γιατί δεν θα μας προσφέρει τίποτα χρήσιμο.

 

Για τον φίλο marios_geo, ο οποίος υποστηρίζει με θέρμη το κλείδωμα του Internet, μιλώντας από το σπίτι του στο Denver, έχω να πω : έλα μια βόλτα από την Ελλαδίτσα, να δεις πόσο εύκολα τα δίνουμε εδώ τα ευρώ για παιχνίδια, τη στιγμή που μας γαμάνε καθημερινά με νέους φόρους. Έλα να δεις πως είναι να μετράς διαρκώς τα λεφτά του μήνα, για να μπορέσεις να διατηρήσεις ένα αξιοπρεπές επίπεδο ζωής. Και τώρα θα μου πεις "γιατί να παίζεις παιχνίδια αν δεν σου φτάνουν τα λεφτά;".

Γιατί το αξίζω ρε φίλε, όπως και κάθενας που δουλεύει, πληρώνει φόρους και βλέπει γύρω του να πλουτίζουν οι διεφθαρμένοι και αυτοί που τελικά διαμαρτύρονται περισσότερο για τα πνευματικά δικαιώματα. Γιατί το Internet είναι το τελευταίο μέρος που μας προσφέρει μια διέξοδο. Και πάνε να μας την στερήσουν κι αυτή.

 

Γιατί ρε φίλε να θέλω να προσαρμοστώ στα δικά τους standards, τη στιγμή που αυτοί που τα αποφασίζουν αυτά δεν θα μπορούσαν καν να επιβιώσουν με τα δικά μου standards ; Έχεις σκεφτείς ότι αυτός που υποστηρίζεις έχει βγάλει τα κέρατά του πουλώντας σου τόσο καιρό υπερτιμημένα προϊόντα; Νομίζεις ότι αυτοί που τα ψηφίζουν αυτά έχουν ζήσει ποτέ με € 600-€1000 το μήνα; Φυσικά, όταν σου περισσεύουν, αγοράζεις. Όταν δεν σου περισσεύουν, κατεβάζεις. Και χαλαρώστε λίγο, το κατέβασμα δεν είναι κλοπή. Αυτό προσπαθούν να το περάσουν είναι οι ίδιοι που περνάνε και τους νόμους του στυλ "έκτακτη εισφορά ακινήτων" ή που ευθύνονται για το ότι "οι Αμερικάνοι εκατομμυριούχοι πληρώνουν λιγότερο φόρο από τις γραμματείς τους" (Obama).

 

Μην καταπίνετε αμάσητο ό,τι νομοσχέδιο θέλουν να περάσουν κάποιοι εγκάθετοι επιχειρηματικών συμφερόντων. Το ανέκδοτο με την αξία των πνευματικών δικαιωμάτων είναι τόσο αστείο, όσο ήταν και η ποτοαπαγόρευση στην Αμερική. Αυτοί σε λίγο, μπορεί να απαγορεύσουν και το sex χωρις προφυλακτικό, για να αβαντάρουν τις πωλήσεις της Durex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισεις ποσος ειναι ο βασικος μισθος στην Ελλαδα? 600-650 Ευρω? Δηλαδη εγω που μενω μονος μου με 650 Ευρω τον μηνα πρεπει να πληρωσω: Φως, νερο, τηλεφωνο, κοινοχρηστα, πετρελαιο, φορους, τελη κυκλοφοριας, νοικι, ισως δανειο, τραπεζα, να φαω, να ντυθω, να αγορασω προιοντα πρωτης αναγκης, χαρατσι. Ξεχασα κατι? Και αν γινει και κανενα εκτακτο θεμα υγειας την γαμησαμε! Και χωρις αυτο την γαμησαμε γιατι και κωλο στην Συγγρου να στησεις με 650 Ευρω το μηνα βασικο μισθο δεν πληρωνεις ουτε τα μισα απο αυτα!!! Και θα αγορασω και το παιχνιδι!!!! Ουτε απο μαυρο δεν μπορω να το αγορασω!!!!! Οχι αυθεντικο κιολας γιατι της εταιριας της καβλωσε να το πουλαει 80 ευρω!!!!! Με 80 ευρω ξερεις τι αγοραζω απο DIA? Oταν υπηρχε. Εβγαινα με 10 σακουλες. Φυσικα δεν ηταν και ΑΑ ποιοτητα αλλα βλεπεις οταν πεινας δεν κοιτας ποιοτητα. Κοιτας να μπει τιποτα στο στομαχι για να μην γρυλιζει ολο το βραδυ σαν σκουριασμενη πορτα απο ταινια θριλερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το τελείωσα!Ποσα σου οφείλω για το sharing? B)

 

οφείλεις να το μοιραστείς. :-D

 

το αγαπημένο μου μέρος της ομιλίας είναι το τελευταίο:

 

 

 

θυμάμαι την τελευταία μου φορά στο cinema:

όχι μόνο ήταν ακριβό το εισιτήριο

αλλά φάγαμε και μερικές διαφημίσεις στη μάπα

πριν αρχίσει το έργο

(που ήταν κι αυτό μάπα :X )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσαξανε που το φέρνανε που το γυρίζανε προσωπικά δεν θα με χαλάει το download πιστεύω μπορούμε και χωρίς αυτά αναφέρομε στης ταινίες και τα παιχνίδια βρίσκουμε κάτι άλλο να κάνουμε ,το μόνο ενοχλητικό αν και γιαυτό πηγαίνουν να αστυνομεύουν το internet αυτό επιδιώκουν απτήν αρχή , όπως είπε και ο Chupacabra μέχρι νόμο για να απαγορεύσουν το σεξ χωρίς προφυλακτικό θα βγάλουν πρέπει να ψαρώσουμε? όχι πως είναι σωστό φυσικά πάντα με σκουφάκι άλλα κουβέντα να γίνετε πρόσφατα είδα και αύτο αναφέρεται στης βιομηχανίες πορνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την μία το Twitter απέκτησε δυνατότητα επιλεκτικής λογοκρισίας ανά χώρα (στην Ελλάδα δεν θα μπορούμε "τιτιβιστά" να λέμε F@ck IMF) http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231147435

Από την άλλη η ACTA, παραδίπλα η PIPA, η SOPA,και ο Έλληνας υπουργός δικαιοσύνης θεωρεί τους blogερς κουκουλοφόρους.

 

Να δείς που κάποτε θα μας πούνε και μαλάκες

© by Γιάννης Μηλιώκας (για να είμαστε και νόμιμοι με την ACTA )

Επεξ/σία από HeadWaiter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...