Προς το περιεχόμενο

Υπογράφηκε ο ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)


atropa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απανωτα τα χτυπηματα. Η Google αλλαζει τις ρυθμισεις απορρητου χωρις να μπορουμε να εχουμε την δυνατοτητα επιλογης!

http://www.digitallife.gr/google-privacy-changes-64300/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μερικά νέα,στα εγγλέζικα όμως!

http://www.techdirt.com/articles/20120126/11014317553/european-parliament-official-charge-acta-quits-denounces-masquerade-behind-acta.shtml?fb_ref=article&fb_source=home_oneline

 

</h1>

<h1>European Parliament Official In Charge Of ACTA Quits, And Denounces The 'Masquerade' Behind ACTA

 

 

from the wow dept

This is interesting. Kader Arif, the "rapporteur" for ACTA, has quit that role in disgust over the process behind getting the EU to sign onto ACTA. A rapporteur is a person "appointed by a deliberative body to investigate an issue." However, it appears his investigation of ACTA didn't make him very pleased:

 

I want to denounce in the strongest possible manner the entire process that led to the signature of this agreement: no inclusion of civil society organisations, a lack of transparency from the start of the negotiations, repeated postponing of the signature of the text without an explanation being ever given, exclusion of the EU Parliament's demands that were expressed on several occasions in our assembly.

 

As rapporteur of this text, I have faced never-before-seen manoeuvres from the right wing of this Parliament to impose a rushed calendar before public opinion could be alerted, thus depriving the Parliament of its right to expression and of the tools at its disposal to convey citizens' legitimate demands.”

 

Everyone knows the ACTA agreement is problematic, whether it is its impact on civil liberties, the way it makes Internet access providers liable, its consequences on generic drugs manufacturing, or how little protection it gives to our geographical indications.

 

This agreement might have major consequences on citizens' lives, and still, everything is being done to prevent the European Parliament from having its say in this matter. That is why today, as I release this report for which I was in charge, I want to send a strong signal and alert the public opinion about this unacceptable situation. I will not take part in this masquerade.

Pretty rare to find such direct honesty in political circles. That's quite a direct and clear condemnation of the entire process. In terms of process, it will be interesting to see if this has an impact. While the EU did sign on to ACTA today, it still needs to be ratified by the European Parliament (more on that in a little while). Having Arif quit makes a pretty big statement, and hopefully makes it easier for Parliament Members to speak out loudly against ACTA... Still, this is an uphill battle. The supporters of ACTA have been working to get ACTA approved for years. To them, this is basically a done deal.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ίσως είναι αλλού:

 

"1984" του George Orwell

Διαβάζουμε σχετικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Nineteen_Eighty-Four

 

"Το Παρίσι στον 20ο αιώνα" του Ιουλίου Βερν

Διαβάζουμε σχετικά : http://en.wikipedia.org/wiki/Paris_in_the_Twentieth_Century

 

"Μια μέρα απ' τη ζωή ενός Αμερικανού δημοσιογράφου στα 2889" του Ιουλίου Βερν, επίσης.

 

Ας μη βιαστούμε να μιλήσουμε για φαντασιοπληξία. Μήπως ζούμε ήδη τέτοιες καταστάσεις και το θέμα δεν είναι απλώς πώς θα σταματήσουν τον κόσμο να κατεβάζει τραγούδια της μιας μέρας και ταινίες που και το χασαπόχαρτο πολύ τους είναι;

 

(Αν έχουμε όρεξη, ας κάνουμε ξανά μια ανάγνωση του βιβλίου "Ο θαυμαστός καινούριος κόσμος" του Άλντους Χάξλεϋ.

Διαβάζουμε σχετικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Brave_New_World)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

μπράβο... πολύ καλό βιντεάκι. Πληροφοριακό και ευκολονόητο. Γνωρίζεις αν έχει φτιάξει κάποιος υπότιτλους στα ελληνικά;

 

Update:βρήκα το video με ελληνικούς υπότιτλους..

 

The countries signed the treaty, which aims to harmonise copyright enforcement across much of the world, in Tokyo on Thursday. However, the signatures of the EU member states and the EU itself will count for nothing unless the European Parliament gives its approval to ACTA in June, and digital activists have urged citizens to lobby their MEPs against voting yes.

 

Source: ZDNet

 

 

--Οπότε κατεβάστε ότι προλαβένετε!!!--

 

Οπότε ας οργανωθούμε να μην τους αφήσουμε να το επικυρώσουν, θα έλεγα...

 

δεδομενου οτι θα ισχισει το acta μηπως λεω μηπως να αλλαζαμε και λειτουργικο

προς linux μερια τουλαχιστον το 80% που χρησιμοποιουν η/υ?

 

Δεν είναι δεδομένο ότι θα ισχύσει το ACTA... από εμάς εξαρτάται!

Επεξ/σία από insomnia365
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω. Ιντερνετικα γινεται πανικος, Οι Πολωνοι βγηκαν στους δρομους, Ολοι στο Ιντερνετ ψηφιζουν κατα, οι Anonymous κατεβαζουν οτι κυβερνιτικο και μουσικο site υπαρχει (Καλα κανουν γιατι οι μεγαλες εταιριες που κοιτανε μονο το συμφερον τους δεν καταλαβαινουν αλλιως) και γενικοτερα το θεμα εχει παρει πολυ μεγαλες διαστασεις. Ισως τελικα να μην ισχυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά σιγά τι έγινε,εδώ έχεις 2 πτυχία και δε βρίσκεις δουλειά ή παίρνεις 500 ευρουλάκια και μας πείραξε η ελευθερία του internet;

 

 

Κάτσε περίμενε anonymous και eponymous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Επειδη δηλαδη με ταιζουν ενα πολυ ασχημο φαγητο, ε δεν θα κατσω να φαω και σκατα ρε μαν. Δηλαδη ολα εχουν και τα ορια τους. Στακα. Μεχρι καποιο σημειο δηλαδη!!!! Για οτι μπορω να αλλαξω πολεμαω. Η διαφορα με τους Ελληνες ειναι οτι ξεχασαμε να πολεμαμε!!! Τους ειδες τους Πολωνους??? Ειχαν την μαγκια να κατεβουν στους δρομους. Εδω, ακομα και τωρα αν πιασεις καποιον στο δρομο και του πεις για το νομοσχεδιο ACTA θα σε κοιταει σαν χανος!!! Οταν δεν θα εχουμε Ιnternet τοτε ομως θα μπουμε στον κοπο να ενημερωθουμε. Αλλα τοτε θα ειναι αργα. Τοτε θα εχει μπει η υπογραφουλα και δεν πα να βαραμε τον κωλο μας κατω οσο θελουμε. Γιατι οταν πρεπει να κανουμε κατι δεν το κανουμε. Και οταν ερθουνε μετα οι συνεπεις τοτε αντιδραμε. Και μετα το μελωνουμε κιολας γιατι το τρενο αναχωρησε και δεν ξερουμε τι να κανουμε!!!! Τοτε που επρεπε να το κανουμε ομως λεγαμε. Ελα μωρε. Αστο γαματο. Εγω θα τα αλλαξω ολα? Ναι ρε μαν. Εσυ και εγω και ο καθε εγω θα τα αλλαξουμε ολα. Αλλα χασαμε καθε αξια ποια. Οπου μας πανε παμε. Καραβι ακυβερνητο!!!! Γιατι δεν ειναι μονο το ACTA. Σε ολα κρετινοι τυποι γιναμε. Και βαζω και εμενα μεσα. Δεν εξαιρουμαι ουτε ειμαι εγω ο σωστος και ο μαγκας.. Στο ιδιο καζανι βραζουμε ολοι. Αλλα το θεμα ειναι για ποσο. θα πρεπει να φτασει η στιγμη να μας σερβιρουν σε πιατελα για να αντιδρασουμε? Τοτε ειναι αργα!!!!

Ειμαστε μαγκες? Θελουμε να τα αλλαξουμε? Ας φτιαξουμε site ψηφοφοριας κατα του ACTA για ολους τους Ελληνες. Ας δειξουμε σε ολη την Ελλαδα τι ειναι το ACTA και ποσο θα μας βλαψει. Να μπουν ολοι να ψηφισουν κατα του ρημαδιασμενου του νομοσχεδιο. Βαζω και την γιαγια μου να ψηφισει ακομα. Αλλα ποιος το σκεφτηκε? Κανενας? Γιατι? Γιατι δεν υπαρχει θεληση ρε μαν.

Με το να λεμε ποσο χαλια ειναι ολα δεν αλλαζουμε κατι.

Και ξερεις κατι. Και στρατο πηγα και την πατριδα μου υπηρετησα με τιμη και την σημαια μου ειδα να σηκωνεται και να κυματιζει και ενιωσα περηφανος που ειμαι Ελληνας. Ο στρατος δεν ειναι αχρηστος. Με εμαθε να αγαπαω να τιμαω το χωμα που παταω. Να μην παταω εκει που φτηνει ο αλλος. Να εχω το κεφαλι μου ψηλα και να πολεμαω και να αγωνιζομαι για τα γαμημενα τα ιδανικα. Ελλαδα δεν ειναι οι 300 στην Βουλη. Ελλαδα ειμαστε ολοι μας. Απο τον το παιδι που γεννιεται τωρ που γραφω αυτο το μυνημα μεχρι τον παππου μου που ειναι 95, πολεμησε και ο φιλος του απλα διαμελιζοταν στα ματια του μπροστα απο βομβα.

Αλλα αυτοι ειχαν μια μαγκια μεχρι τα μπουνια. Περπατουσαν και ετρηζε ο τοπος γυρω τους. Ηταν παλικαρια με ολη την σημασια της λεξης. Εγω με τον παππου μου ζω. Και τον βλεπω και τον καμαρωνω οσο τιποτα αλλο. Γιατι ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ και οχι ελληνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα,για να ρίξεις έναν νόμο θα πρέπει για αρχή να καταλάβεις από που πηγάζει το πρόβλημα.

Αυτός όπως και κάθε νόμος εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα αφεντικών και πολυεθνικών,η ρίζα του προβλήματος : Καπιταλισμός.

 

Αυτόν τον περιβόητο καπιταλισμό τον συντηρούν (ΜΜΕ,κυβερνήσεις,αστυνομία,στρατός,εκκλησία και φυσικά τα αφεντικά).

Εσύ που δεν είσαι αφεντικό και είσαι εργαζόμενος(που τέτοια τύχη) παίρνεις γύρω στα 600 με 700 ευρώ ενώ το αφεντικό σου 5000 και δε κάνει και τίποτα.Κάτσε σκέψου αν τα αξίζει αυτά...

 

Απλά θυμήσου πόσοι από το forum κλαίγανε για τον Steve Jobs που πουλούσε ένα κινητό παραπάνω από το βασικό μισθό και

που έβαζε τους Κινέζους να υπογράφουν ότι δε θα αυτοκτονήσουν και που δούλευαν για 0,32 ευρώ την ώρα.

Αυτό απλά λέγεται "έλλειψη ταξικής συνείδησης".

 

Τώρα απλά είναι απαράδεκτο για όσους είναι άνω των 20 και δεν έχουν σκεφτεί ένα διαφορετικό σύστημα ή δεν έχουν κάτσει καν να κρίνουν αυτό που έχουμε.

 

Αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να ρίξεις το παρών σύστημα πρέπει να πετύχεις μικρές νίκες για να βάλεις τον κόσμο στην διαδικασία να απαιτεί πράγματα.

 

Μια νίκη είναι να καταφέρεις τους φίλους σου,τους γονείς σου,τα παιδιά σου να σκεφτούν γιατί μας γαμάνε τις ζωές μας,να τους βάλεις στη διαδικασία να σκεφτούν.

 

 

Ένας νόμος δεν πέφτει με ψηφοφορίες ούτε με χακεριές.

Το να περιμένεις τους anonymous είναι σαν να περιμένεις ήρωες,οι ήρωες να φάνε σκατά δεν τους θέλουμε.

 

Υπερήφανος αισθάνεσαι για κάτι που κάνεις εσύ,το να αισθάνεσαι υπερήφανος που είσαι Έλληνας σημαίνει ότι είσαι υπερήφανος επειδή γεννήθηκες(τελείως τυχαία) στο γεωγραφικό χώρο που λέγεται Ελλάδα και κληρονόμησες κάποια χαρακτηριστικά.

Αλλά αν το πάμε με την πατρίδα,Έλληνας το αφεντικό,Έλληνας ο μπάτσος,Έλληνας ο ρουφιάνος δημοσιογράφος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κληρονομησα μονο καποια χαρακτηριστικα αλλα και καποιες αξιες. Απο παιδια παμε σε παρελασεις. Τιμαμε τους προγονους μας. Αντρακια πραγματικα Μας μαθαινουν ιστορια στα σχολεια. Μας λενε να μην ξεχναμε την ιστορια που κουβαλαμε στην πλατη μας. Τους αγωνες που καναμε για να ειμαστε ελευθεροι. Το να εισαι Ελληνας δεν ειναι απλα το οτι γεννηθηκες στον γεωγραφικο τοπο που λεγεται Ελλαδα. Ειναι να εχεις τιμη, λογο, τσιπα. Οι αντρες δεν φοβουνται ωρε. Να εισαι παλικαρι. Να υπερασπιζεσαι την ελευθερια. Οι προγονοι μας πεθαναν για να μπορω να ξυπναω το πρωι και να μπορω να γεμιζω τα πνευμονια μου αερα. Να βλεπω το γαλαζιο του ουρανου και το μπλε της θαλασσας. Και να ειμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ. Να μην φοβαμαι μηπως ο χ και ο ψ ερθει και μου παρει το σπιτι με το ετσι θελω. Και θα μου το κανει τωρα εμενα Ελληνας γιατι δεν του φτανει η βιλλα αλλα θελει και κοτερο? Και θα με κοροιδευει μεσα στα μουτρα? Και πρεπει εγω τωρα να το δεχτω? Να δεχτω να ξεπουλαει τη χωρα μου με την ιστορια της? Ε δεν το δεχομαι!!!! Συγνωμη!!!! Και δεν ειμαι επαναστατης. Ουτε θελω να ριξω το κρατος. Απλα καναμε την διαφθορα θρησκεια και αυτο πρεπει να αλλαξει για να μην σβησουμε απο τον χαρτη. Ελληνες ειναι και αυτοι. Το προβλημα ειναι πως ειναι διεφθαρμενοι. Εχουν μια ιστορια στην πλατη τους και δεν την σεβονται αλλα πανω απο ολα δεν σεβονται τον εαυτο τους. Αυτη ειναι η διαφορα του ΕΛΛΗΝΑ απο τον Ελληνα.

Δεν δεχομαι να γελανε ποια τα κρατη σε βαρος μας. Να μας ξεφτυλιζει και ο τελευταιος. Καποτε κατεβαζαν κεφαλι απο σεβασμο και μονο.

Ειναι οτι χειροτερο να ακους τον παππου να λεει στην τηλεοραση Γεννηθηκα ΕΛΛΗΝΑΣ, μεγαλωσα ΕΛΛΗΝΑΣ και τωρα ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας!!!!!!!

Η Ελλαδα δεν ξεπουλιεται και σε κανεναν!!!! Δεν γονατιζει!!! Μερικες στιγμες αναπαυεται και ξανα προς την δοξα τραβα!!!!!!

Οποιος θελει την Ελλαδα μου, εγω εδω ειμαι και τον περιμενω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'ναι καλά η δημοκρατία :)

Είναι. Και δουλεύει. Δημοκρατία είναι όταν οι πολλοί αποφασίζουν για όλους. Οι πολλοί είναι απαθείς, και αποφάσισαν για όλους μας. Για το ACTA, για τους θεσμούς της Ευρώπης που όλοι δεχτήκαμε, για όλα.

 

Για να μας βοηθήσει η Δημοκρατία να κερδίσουμε, εμάς, τους πολίτες, χρειάζεται να έχουμε σαν άνθρωποι παιδεία και να μένουμε ενημερωμένοι. Αν βγάλεις αυτά τα δύο από την εξίσωση τότε ωφελεί την ελίτ.

 

The countries signed the treaty, which aims to harmonise copyright enforcement across much of the world, in Tokyo on Thursday. However, the signatures of the EU member states and the EU itself will count for nothing unless the European Parliament gives its approval to ACTA in June, and digital activists have urged citizens to lobby their MEPs against voting yes.

 

Source: ZDNet

 

 

Οπότε κατεβάστε ότι προλαβένετε!!!

 

Αντι γι'αυτό, τι θα έλεγες για "να πιέσουμε τους αντιπροσώπους μας να επιλέξουνε το καλύτερο γι'μας"; Διότι αυτό δεν έχει να κάνει με το downloading.

 

Γιατί, δεν θα το κάνεις ;

Αφού δεν θα μπορείς να κατεβάσεις τίποτα, αναγκαστικά θα αγοράζεις.

Μπορεί λόγω της κρίσης να μην γίνει χαμός, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από πριν(για τις εταιρείες).

 

You have drank their Kool Aid. Αυτό θα ήθελε η βιομηχανία των media να πιστέψεις. Ένα download δεν σημαίνει μια χαμένη πώληση. Υπάρχουνε άνθρωποι που είναι διατεθημένοι να αγοράσουνε και άλλοι που δεν είναι. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να πείσεις τους δεύτερους, αλλά μπορείς να κάνεις πολλά για να τσαντίσεις τους πρώτους.

 

Να και ένα άθρο για να υποστηρήξω αυτό που λέω

 

http://www.skepticaleye.com/2011/02/online-piracy-increases-sales-of-dvds.html

 

Τότε γιατί το κάνουνε, θα μου πεις; Έλενχος και δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο... πολύ καλό βιντεάκι. Πληροφοριακό και ευκολονόητο. Γνωρίζεις αν έχει φτιάξει κάποιος υπότιτλους στα ελληνικά;

 

Update:βρήκα το video με ελληνικούς υπότιτλους..

 

 

 

Οπότε ας οργανωθούμε να μην τους αφήσουμε να το επικυρώσουν, θα έλεγα...

 

 

 

Δεν είναι δεδομένο ότι θα ισχύσει το ACTA... από εμάς εξαρτάται!

 

ωραίος με τους ελληνικούς υπότιτλους του (L)acta..Να το καταλάβει και ο πατέρας μου που δεν ξέρει εγγλέζικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sk8harddiefast

 

Ιστορία δε θα μάθεις από τα σχολικά βιβλία.

Ένα κόλπο του συστήματος είναι να κάνεις του ανθρώπους να παθιάζονται και να λατρεύουν ότι είναι μακριά και ακίνδυνο για το σύστημα το ίδιο(ομάδες,πατρίδες,θρησκείες...).

 

Ποια ελευθερία;

Ήσουν ελεύθερος πριν 10 χρόνια;

Είναι ελευθερία να μου απαιτεί ο άλλος να πάω στρατό;

 

Ωρέ παλικάρι,όχι άλλη επίκληση στο συναίσθημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...