Προς το περιεχόμενο

Υπογράφηκε ο ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)


atropa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Είσαι προφανώς μικρός και δεν ξες τί εστί compulink και bbs.

 

Ναι είμαι πιο μικρός από εσένα και ναι δεν ξέρω τη είναι . Βέβαια γιαυτό υπάρχει το wiki το οποίο και θα επισκεφτώ, όμως θα κατεβάσω και την ταινιούλα μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε φέρει ποτέ ο δρόμος από τις ΗΠΑ (ή την Αυστρία), σε μέρη που έζησα και ζω θα καταπιείς τα λόγια σου.

Αν το λες για τους νομους τους, η Αμερικη εχει πολυ σκληρους νομους. Και οχι μοnο στο copyright και στο Download. Στο Τεξας ισχυει ακομα η θανατικη ποινη! Δηλαδη τι σημαινει πως ειναι σωστο? Μην περνουμε την Αμερικη ως παραδειγμα.

Εγω προσωπικα οχι. Ειμαι 24 και η ζωη με εχει ηδη "κουρασει"!!! Δεν περνανε ολοι απο την παιδικη ηλικια!!! Αν σου πω που εζησα εγω, αν ζουσες, σημερα μπορει να μην εγραφες αυτο το post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Τεξας ισχυει ακομα η θανατικη ποινη! Δηλαδη τι σημαινει πως ειναι σωστο?

 

 

Παραδίνομαι, με αυτό το επιχείρημα με αποτελείωσες.

Καλή νύχτα.

 

 

Υ.Γ.

24 χρονών, και ήδη κουράστικές από τη ζωή. Και δεν σε εκπλήσει τίποτα. Στα 24!!! Τί να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ. Δεν εχω καλυτερο! Ειναι και 5 το πρωι και το βλεφαρο εχει φτασει στο πατωμα!!!!

24 χρονών, και ήδη κουράστικές από τη ζωή. Και δεν σε εκπλήσει τίποτα. Στα 24!!! Τί να πω.

Καλα το παιρνω λιγο πισω αυτο γιατι ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!

Απλα ας πουμε πως το τελευταιο σπιτι των γονιων μου ηταν η Ομονοια....Τα υπολοιπα τα αφηνω στην κριση σου. Εισαι μεγαλυτερος και μονο απο πειρα ζωης μπορεις να καταλαβεις γιατι το ειπα και τι εννοω οταν λεω εχω "κουραστει"

Αλλα το θεμα μας ειναι το ΑCTA.

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ισχυσει?

http://imageshack.us/photo/my-images/14/stopactaz.png/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα μετά απο παραπομπή φίλου αυτό το άρθρο στο forbs που ήταν αρκετά διαφωτιστικό και έχει και τα βιντεάκια που βάλανε τα παιδια ποιο πρίν . το πρόβλημα για εμένα είναι ότι δίνει το δυνητικό πάτημα στους isp να γίνουν επιθεωρητές των πακέτων μας και να μας κάνουνε γιογιο.

 

http://www.forbes.com/sites/erikkain/2012/01/23/if-you-thought-sopa-was-bad-just-wait-until-you-meet-acta/

 

στο τέλος εχει και συνδεσμους σε διάφορες επιτροπές ψηφιακών δικαιωμάτων για να ασχοληθεί κανείς ποιό ενεργά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: defendweb.dyndns.org

Tο Site μου εναντια στο νομοσχεδιο ACTA! Ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω!!!!

 

ωραια προσπάθεια αλλα θελει καποιες μικρες διορθωσεις το κειμενο

 

INTERNET MUST REMAIN FREE

SOPA, PIPA, NOW ACTA!!!!

 

FIGHT!!!! YOUR PRIVACY DIES, YOUR FREEDOM DIES. INTERNET DIES. RESIST!!!!!!!!! INSIST!!!!!!

 

η καλύτερα

 

YOUR PRIVACY IS DYING, YOUR FREEDOM IS DYING. INTERNET IS DYING.

 

POST THIS, UPLOAD THIS, LINK THIS, EVERYWHERE!!!!

EVERYONE MUST KNOW! HAS THE RIGHT TO KNOW!!!!!

HAS THE RIGHT TO DEFEND INTERNET!!! FOR ME, FOR YOU, FOR ALL OF US

 

αυτο εδω εχει σχεση με το τι θελεις να πεις. αν "πρεπει να εχει" HAVE THE RIGHT TO KNOW

η αν "εχει" το δικαιωμα να ξερει HAS THE RIGHT TO KNOW (λιγο καλύτερο)

 

φιλικά

 

μου προκαλεί παντως εντύπωση οτι η συζήτηση για το ACTA αναλώνεται σε μια περιορισμένη αντίληψη οτι το κύριο πρόβλημα θα ειναι η αποτροπή του να κατεβάζεις τσαμπα content απο το διαδίκτυο με την γρήγορη σύνδεση internet που πληρώνεις (καθως οι περισσότεροι θεωρούν οτι η συνδρομή τους στο νετ περιλαμβάνει τσαμπα ταινίες και παιχνίδια) και αυτό συγχέετε ως προσπάθεια περιορισμού της ελευθερίας της έκφρασης τους με μια κακομαθημένη αντίληψη οτι η ελευθερία του ιντερνετ ειναι το τσάμπα downloading. και φυσικά αυτο έρχετε απο μια γενιά που έχει χασει την εννοια της ιδιωτικότητας και που τα βγάζει ολα στην φόρα στο facebook.

 

ολα αυτα ενω αυτο που πραγματικα θα επρεπε να μας ανυσηχει εινα οτι ενα απο τα τελευταία μεσα ελεύθερης επικοινωνείας πλεον θα παρακολουθείται με την προφαση της αποτροπής της λεγόμενης πειρατείας - απο μηχανισμούς που εν δυνάμει θα μπορούν ανα πάσα στιγμή να λογοκρίνουν την πραγματική ελευθερία του λόγου. (βλεπε σημασία κοινωνιων δικτυων οπως twitter και fb στην αραβική ανοιξη και οι νέες πολιτικές του twitter για εναρμόνιση της λογοκρισίας ανα χώρα).

 

επιπλέον το θεμα του ACTA δεν περιορίζετε στο διαδίκτυο αλλα και στα γενόσημα φάρμακα και τους γενετικά τροποποιημένους οργανισμούς/ σπορους κτλπ που ουσιαστικά πλήτει τους φτωχούς και τις αναπτυσσόμενς χώρες. αλλη μια προσπάθεια της μειοψηφιας του 1% να προστατέψει τα συμφέροντά της εναντια στον υπόλοιπο κόσμο - βλεπε μονσαντο με το ζόρι να προωθει τα μεταλαγμένα της και τους σπόρους στους αγρότες.

 

για το ζήτημα του downloading ταινιών για μένα το ερώτημα δεν ειναι αν θα πρεπει να πληρώνεις τα πνευματικά δικαιώματα αλλα το πόσο θα πρεπει να πληρώνεις για αυτά. οσοι χρησιμοποιούν το παράδειγμα του διαμοιρασμού του αρχειου και του ψηφιακού αντιγράφου απλώς κρύβονται πισω απο το δάχτυλο τους και εχούν μια δωρεάν βόλτα (freeride) που επιβαρύνει τους υπόλοιπους που πληρώνουν για να έχουν πρόσβαση στο υλικο. αν ηταν εκείνοι που ειχαν φτιάξει την ταινία η το παιχνίδι δεν νομίζω οτι θα τους άρεσε να το κατεβάζουν η αλλοι τσαμπα οπως και δεν τους αρέσει να τους μειώνετε η ταχύτητα της σύνδεσης στο internet που πληρώνουν για αυτό και δεν την μοιράζονται και εχουν τα wi-fi κλειδωμένα αντι να τα έχουν ελεύθερα και ανοιχτα μοιραζόμενα με τους άλλους ακολουθώντας αυτά που ευαγγελίζονται.

 

οπότε το θεμα στο downloading υλικού ειναι με τις δυνατότητες διαμοιρασμού που προσφέρει το διαδίκτυο να ξεφορτωθουμε τους νταβατζήδες,διανομείς κινηματρογραφίκα studio, RIAA, content mafia κτλπ και η αμοιβή να πηγαίνει κατευθείαν στους δημιουργούς του υλικού με μια τιμή που θα ειναι δίκαιη και προσιτή της τάξης του 1-2 ευρώ ανα ταινία π.χ και ανάλογη με το βοιωτικό επίπεδο καθε χώρας ωστε και οι φτωχότεροι να εχουν πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απύθμενη ηλιθιτότητα.

 

Έχω βαρεθεί να διαβάσω δακρύβρεχτα post από χρήστες που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να κατεβάζουν ταινίες και παιχνίδια.

 

Σας έχω νέα, το internet δεν φτιάχτηκε για αυτό το σκοπό, αν θέλετε να διαμαρτυρηθείτε βρείτε τί παρενέργειες μπορεί να έχει μια τέτοια κίνηση. Σιγά μην κλάψω για τον άλλον που δεν έχει που να κατεβάσει το Skyrim, για κάτι τέτοιους ηλίθιους τα παθαίνουμε όλα.

 

 

Μη χαλιέσαι μεγάλε και διάβαζε σωστά τι γράφει ο άλλος.Το έχω κατεβάσει το skyrim αλλά επειδη είναι τόσο γαμάτο θα το πάρω και αυθεντικό για να ενισχύσω την εταιρία για την πάρα πολύ καλή προσπάθεια της.Γιατί έτσι δεν παίρνω ότι να 'ναι αν δεν το τεστάρω πρώτα.Προτίνω να κάνεις το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, εκτός από τις υπογραφές/διαμαρτυρίες κλπ, που συνήθως πάνε άκλαφτες, μπορούμε να κάνουμε κάτι πρακτικό;

Π.χ αποχή από αγορά software (όσοι αγοράζουν) ή μαζικές αιτήσεις σε κάποια ιστοσελίδα σε συγκεκριμένη ώστε να πέσει κλπ.

 

Πείτε ιδέες πρακτικές, γιατί με το να αναθεματίζουμε στα forum, δεν επιτυγχάνουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε το θεμα στο downloading υλικού ειναι με τις δυνατότητες διαμοιρασμού που προσφέρει το διαδίκτυο να ξεφορτωθουμε τους νταβατζήδες,διανομείς κινηματρογραφίκα studio, RIAA, content mafia κτλπ και η αμοιβή να πηγαίνει κατευθείαν στους δημιουργούς του υλικού με μια τιμή που θα ειναι δίκαιη και προσιτή της τάξης του 1-2 ευρώ ανα ταινία π.χ και ανάλογη με το βοιωτικό επίπεδο καθε χώρας ωστε και οι φτωχότεροι να εχουν πρόσβαση.

Αυτό ακριβώς έχουν στόχο όλα αυτά τα νομοσχέδια!Αυτό θέλουν βασικά να κτυπήσουν κ όχι την πειρατεία!

Η πειρατεία γι'αυτους είναι εντελώς ακίνδυνη!Γιατί?

Επειδή απλά είναι παράνομη κ έτσι μπορούν να την ελέγξουν,ακόμη και να την χρησιμοποιήσουν υπερ τους κ δε χρειάζονται κανένα τέτοιο νομοσχέδιο για να επέμβουν(βλ.Megaupload)!

Από την άλλη αυτό που ανάφερες πιο πάνω,είναι αυτό ακριβώς,που τους φοβίζει περισσότερο!Γιατί?

Γιατί πάλι πολύ απλά,αυτο θα είναι νόμιμο!Αυτό σημαίνει,ότι οι δημιουργοί δεν θα έχουν κάτι να τους σταματήσει,νομικά κ ηθικά,στο να διαλέξουν αυτό το τρόπο διανομής της δουλειάς του,εφόσον θα έχουν ένα μέσο που θα τους προσφέρει περισσότερα κέρδη,περισσότερος κόσμος θα ακούσει τη δουλειά τους,θα απαλλαγούν από τις νταβατζιδικες δεσμεύσεις των συμβολαίων κάθε εταιρείας και γενικά θα είναι όλοι happy!!!

Όλο αυτό όπως είναι τα πράγματα σήμερα με το ιντερνετ,είναι ανθρωπίνως αδύνατο να το αποτρέψουν,γι'αυτο στρέφονται σε νομοσχέδια τύπου SOPA,PIPA και ACTA,για να το κάνουν ανθρωπίνως δυνατό!

 

Θα δούμε στο τέλος,ότι αυτά που θα διανέμουν παράνομο υλικό,δεν θα είναι ιδιαίτερα κατατρεγμένα,γιατί εύκολα θα κανονίσουν την πάντα τους,καταφεύγοντας σε χώρες που δεν θα έχουν πρόσβαση αυτοί οι μηχανισμοί "καταπολεμήσεις" της πειρατείας!

Αυτοι που θα είναι στο στόχαστρο θα είναι όσοι προσπαθήσουν να μεταφέρουν το πρότυπο διανομής που έχουν σήμερα τα παράνομα host,χρησιμοποιώντας νόμιμους τρόπους και εγκεκριμένα από τους δημιουργούς τους,αρχεία για μαζική δωρεάν ή πάμφθηνη διανομή σε μεγάλες μάζες καταναλωτών!

 

Με άλλα λόγια όσοι ωρύεστε οτι θα σας κόψουν το παράνομο κ δωρεάν κατέβασμα,ηρεμήστε και καθίστε αναπαυτικά στο καναπέ σας.Δε θα χάσετε απολύτως τίποτα!

Για τους υπολοίπους που θέλουν να μπορούν να απολαμβάνουν νόμιμα δωρεάν ή με μικρο κόστος,τα έργα των αγαπημένων σας δημιουργών,νομίζω τώρα είναι ο καιρός να αρχίσετε να αντιδράτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ας πούμε ότι θα γίνει έτσι, ποιος θα βάλει vdsl μετά? θα πατώσουν οι εταιρίες.

 

πρώτες πρώτες οι επιχειρήσεις/εταιρίες/επαγγελματίες που τις χρειάζονται και θα γλυτώνουν τα άπειρα λεφτά από μισθωμένα κυκλώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το «θα πατώσουν οι ISP» δεν ισχύει. Μην ελπίζετε πολύ σε αυτό.

 

Για παράδειγμα πχ έχεις εως 24MBPPS στον ΟΤΕ και πληρώνεις 23€ το μήνα. Μετά το νόμο και το φόβο να σε κυνηγήσουν το γυρίζεις σε 2MBPPS και πληρώνεις 17€ το μήνα. Ε, και; Θα πέσει έξω ο ISP;

Εξάλλου οι περισσότεροι πληρώνουν και πακέτα ομιλίας μαζί, οπότε κλάιν ο ISP μπας και αλλάξεις και του δίνεις 5€ λιγότερα ξερω 'γω. Αναπροσαρμόζουν όλοι μαζί τις τιμές στα πακέτα και πάλι θα εισπράττουν τα ίδια. Ήδη σε κάποιες χώρες εφαρμόζεται μέτρο περί copyright infringment από ISPs χωρίς να έχουν «πέσει έξω».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, δεν θα το κάνεις ;

Αφού δεν θα μπορείς να κατεβάσεις τίποτα, αναγκαστικά θα αγοράζεις.

Μπορεί λόγω της κρίσης να μην γίνει χαμός, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από πριν(για τις εταιρείες).

 

Οχι φιλε μου δεν θα το κανεις . Απλα θα αλλαξεις τροπο να διασκεδαζεις. Δεν ειναι δυνατον πχ να δινεις 50-60 για ενα παιχνιδι ή Χ λεφτα για μια ταινια . Απλα δεν θα την δεις. ΜΕ την ιδια λογική που αν σου χαριζαν μια mercedes θα την κραταγες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν απαγορευτει το να χαριζεις τις mercedes οτι θα παμε ολοι να αγορασουμε μια.

 

Εγω τωρα παιζω 3-4 παιχνιδια το χρονο . Αν δεν μπορω να τα κατεβασω τσαμπα ή να τα αγορασω φτηνα απο το steam ή απο καποια προσφορα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΞΩ . + - Ομοίως για πολλα πραγματα. Αν δεν μπορω να κατεβαζω επισης δεν θα θελω και συνδεση που να μπορει να κανει κατεβασματα. Οποτε bye bye "24αρα" συνδεση .

 

 

 

Τί επιχείρημα είναι αυτό τώρα. Πες μου ότι το πιστεύεις δηλαδή. Θα έρθω να μοιραστώ το πορτοφόλι σου, δεν θα κλεψω τίποτα.

 

Κλοπη = εχεις το πορτοφολι σου , ερχομαι και το παιρνω. εχω πορτοφολι τελικα εσυ δεν εχεις

 

Διαμοιρασμος μεσω ιντερνετ = Εχεις αφημένο το πορτοφολι σου σε ενα τραπεζι, ακουμπαω το πορτοφολι σου και μετα απο λιγο διπλασιαζεται . Το δικο σου το κρατας , εχω και εγω αλλο ενα. ιδιο. Κανω το ίδιο 100000 φορες . Ακουμπαει ο ενας το πορτοφολι του αλλουνου και τσουπ πολλαπλασιαζονται. Εσυ μετα γκρινιαζεις γιατι θες να εχεις μονο εσυ πορτοφολι.

 

Στο μονο πνευματικό αγαθο που δεχομαι να δωσεις χρηματα για αγορα ειναι τα παιχνιδια, γιατι αλλιως δεν μπορουν να συντηρηθουν οι εταιριες. Οι σταρ της μουσικής θα επρεπε χρονια τωρα να διαθετουν τα τραγουδια τους μεσω ιντερνετ δωρεαν , χωρια οτι τους συμφαιρει να εχουν πιο πολλους φαν για να ερχονται στις συναυλιες, οι μονοι που κονομανε απο τα CD ειναι οι εταιριες προωθησης. Επισης με τις ταινιες , αν θελω να παω να την δω την ταινια στο σινεμα ειναι αλλη εμπειρια απο το να την δω στο πισι μου . Πολλοι μουσικοί δεν πουλανε την μουσική τους (και μιλαω για τους γνωστους κυριως γιατι οι αγνωστοι δεν μπορουν και να θελουν) την δινουν τσαμπα. και ετσι πρεπει.

 

Ειναι το επομενο σταδιο εξελιξης στην επικοινωνια του μουσικου και του κοινου του.

 

EIMAΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΕ! ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΊ ΕΜΕΙΣ!!!!!

 

Μου αρεσει η μαχητικοτητα σου αλλα τα τελευταια δυο χρονια οποιος λαος και να τα ειχε ζησει δεν θα καθοταν με σταυρωμενα χερια θα εκανε επανασταση . Αρα μιαχαρα κεφαλακι βαζουμε και βουρ για τα μπουζουκια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ποιο πολυ κοσμο υπολογιστης = Ιντερνετ. Αν δεν ειχαν Ιντερνετ, δεν θα ανοιγαν καν τον υπολογιστη. Mε το νομοσχεδιο ACTA στην ουσια σου κατεστρεφουν το Ιντερνετ. Ο κοσμος θα μπει αλλα επειδη θα ειναι ποια ενας πολυ περιορισμενος και αφυλοξενος κοσμος, θα αρχισει να απομακρυνεται. Σταδιακα θα μπαινουν στο Ιντερνετ ολο και λιγοτερο μεχρι που στο τελος δεν θα μπαινουν καθολου Δεν εχουν λογο να ανοιξουν τον υπολογιστη. Δεν εχει νοημα χωρις το Ιντερνετ που ολοι γνωριζουμε. Οποτε σιγα σιγα ο κοσμος θα φευγει, Θα κοβει τις συνδεσεις του (Τι να το κανεις να πληρωνεις Ιντερνετ οταν εχεις 2 μηνες να ανοιξεις τον υπολογιστη) και στο τελος οι ISP's θα μεινουν στην ψαθα χωρις πελατες.

ΟΚ. Εκανα τις αλλαγες στο κειμενο. Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ποιο πολυ κοσμο υπολογιστης = Ιντερνετ. Αν δεν ειχαν Ιντερνετ, δεν θα ανοιγαν καν τον υπολογιστη. Mε το νομοσχεδιο ACTA στην ουσια σου κατεστρεφουν το Ιντερνετ. Ο κοσμος θα μπει αλλα επειδη θα ειναι ποια ενας πολυ περιορισμενος και αφυλοξενος κοσμος, θα αρχισει να απομακρυνεται. Σταδιακα θα μπαινουν στο Ιντερνετ ολο και λιγοτερο μεχρι που στο τελος δεν θα μπαινουν καθολου Δεν εχουν λογο να ανοιξουν τον υπολογιστη. Δεν εχει νοημα χωρις το Ιντερνετ που ολοι γνωριζουμε. Οποτε σιγα σιγα ο κοσμος θα φευγει, Θα κοβει τις συνδεσεις του (Τι να το κανεις να πληρωνεις Ιντερνετ οταν εχεις 2 μηνες να ανοιξεις τον υπολογιστη) και στο τελος οι ISP's θα μεινουν στην ψαθα χωρις πελατες.

ΟΚ. Εκανα τις αλλαγες στο κειμενο. Ευχαριστω :)

 

Έτσι θα πρέπει να γίνει κανονικά για να καταλάβουν πιο είναι το αφεντικό, αλλά δεν νομίζω να γίνει έτσι.

Εγώ πάντος αν είναι μόνο για browsing και mails μπαίνω και από το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...