Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα, πριν ένα χρόνο περίπου αγόρασα ένα σύστημα απο το eshop για το οποίο είχα ζητήσει γνώμες εδώ
 
Το pc αυτό όμως σχεδόν απο την αρχή εμφάνιζε random προβλιματάκια και bsod του έχω κάνει 2-3 φορές format και τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν και ειναι τα εξής 
 
1) Όταν παίζω lol και τελειώσει η παρτίδα και πατήσω continue το pc κολλάει για λίγο και κάνει εναν δυνατό θόρυβο σαν αυτόν στο video αλλα μετά απο λίγο του περνάει και είναι όλα καλάhttps://www.youtube.com/watch?v=sJ3yXpY5yoc
 
2)Τώρα τελευταία είχα εγκαταστήσει το bluestacks android emulator  δεν ξέρω αν φταίει αυτό πάντως μου έκανε 2 -3 crasharίσματα με τέτοια οθόνη http://i.stack.imgur.com/Op2se.jpg
 
3) 1-2 Φορές η οθόνη μαύριζε ( όπως όταν δεν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για ώρα ) και μετά ακόμα και αν κουνούσα το ποντίκι και πατούσα κουμπιά στο πληκτρολόγιο δέν ανταποκρίνονταν και έτσι του έκανα restart απο το κουμπί 
 
4)Freezarismata για λίγη ώρα μέσα σε game ( assasins creed syndicate )
 
5) BSOD
 
Σας επισυνάπτω εικόνες με τα συστατικά του υπολογιστή μου ( απο τα οποια λιπει ενασ 250 gb ssd ) screenshots απο το blue screen viewer 
Σας ευχαριστώ 

 

είχα παρόμοια προβλήματα σε windows 10. Αυτό που βοήθησε σε εμένα ήταν να απενεργοποιήσω το fast boot και ότι είχε σχέση με sleep και hibernate γιατί όλα συνέβαιναν συνήθως μετά από sleep. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

είχα παρόμοια προβλήματα σε windows 10. Αυτό που βοήθησε σε εμένα ήταν να απενεργοποιήσω το fast boot και ότι είχε σχέση με sleep και hibernate γιατί όλα συνέβαιναν συνήθως μετά από sleep.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω παρατηρήσει να μου συμβαίνουν τότε. Γενικά το σύστημα έχει εγγύηση και θέλω να βρω τι φταίει για να μου το αντικαταστησουν. Μετά από τοσα format δεν πιστεύω να είναι θέμα λογισμικού. Παρόλα αυτά θα βγάλω αν είναι το fastboot. Σε ευχαριστώ και πάλι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τα γνωστα προβληματα. Μπορεί καποιος να βοηθησει;

πρεπει να κανεις οτι λεει ο gio στην πρωτη σελιδα δεν υπαρχει μια λυση. Μπορει να ειναι απο χαλασμενη μνημη ram μεχρι σκασμενο πυκνωτη στο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κανεις οτι λεει ο gio στην πρωτη σελιδα δεν υπαρχει μια λυση. Μπορει να ειναι απο χαλασμενη μνημη ram μεχρι σκασμενο πυκνωτη στο τροφοδοτικο.

 

 

όλα έχουν δοκιμάσει και κανένα πρόβλημα δεν βρέθηκε... μέχρι και φορματ έχει γίνει! το θέμα είναι ότι το κάνει όποτε του καπνίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα τεσταρες το καθε στικακι των ram ξεχωριστα τουλαχιστον για 4 ωρες? Επισης, εχεις περασει τους επισημους drivers απο τις σελιδες? Ειναι ολοι ενημερωμενοι? Βλεπω στο παθαινει τωρα, αυτες τις μερες. Περασες κανενα προγραμμα προσφατα? Περνα τον τελευταιο driver για την καρτα γραφικων απο την nvidia / amd. Οχι απο την σελιδα της γραφικων. Και κανε καθαρη εγκατασταση με το DDU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα τεσταρες το καθε στικακι των ram ξεχωριστα τουλαχιστον για 4 ωρες? Επισης, εχεις περασει τους επισημους drivers απο τις σελιδες? Ειναι ολοι ενημερωμενοι? Βλεπω στο παθαινει τωρα, αυτες τις μερες. Περασες κανενα προγραμμα προσφατα? Περνα τον τελευταιο driver για την καρτα γραφικων απο την nvidia / amd. Οχι απο την σελιδα της γραφικων. Και κανε καθαρη εγκατασταση με το DDU.

 

1)Εχω τεσταρει τις ραμ παραπανω απο 12 ωρες χωρις κανενα προβλημ

2)ολοι οι drivers ειναι ενημερωμενοι απο τα επισημα sites

3)δεν εχω περασει κατι προσφατα

4)Οι drivers που εχω ειναι επισημα απο την amd και οχι απο την σελιδα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω παρατηρήσει να μου συμβαίνουν τότε. Γενικά το σύστημα έχει εγγύηση και θέλω να βρω τι φταίει για να μου το αντικαταστησουν. Μετά από τοσα format δεν πιστεύω να είναι θέμα λογισμικού. Παρόλα αυτά θα βγάλω αν είναι το fastboot. Σε ευχαριστώ και πάλι.

πήγαινε από τον πίνακα ελέγχου εδώ Control Panel\All Control Panel Items\Troubleshooting\Hardware and Sound και διάλεξε το hardware and devices αν έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμένα θα σου βρει πρόβλημα στους drivers της κάρτας γραφικών και θα σου έχει επιλογή να το διορθώσει αυτόματα. Αφού έχεις απενεργοποιήσει τα sleep, fast boot κλπ δοκίμασέ το. Εγώ έχω nvidia αλλά από ότι διάβασα σε διάφορα forums παίζει γενικά αυτό το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , σήμερα εν ώρα gaming(ελαφρύ) εμφανίστηκε μπλε οθόνη και με προβλημάτισε μιας και δεν έχω τέτοια θέματα. Την άνοιξα με το bluescreenview και δείχνει αυτό http://prntscr.com/cd0hrt . Στη συνέχεια έψαξα και χρησιμοποίησα το driver verifier. Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπαίνει καν στα windows γιατί αρχικά έβγαζε σφάλμα σε ένα driver του realtek ethernet και στη συνέχεια στο x10hid.sys ο οποίος είναι ένας παλιός driver για ένα remote control που έχω. Τα απεγκατέστησα αν και δεν μου είχανε προκαλέσει ποτέ πρόβλημα και μετά έμπαινε κανονικά στα windows κλπ. Αργότερα έβαλα έναν νεότερο driver για το ethernet και πάλι είχα θέμα , αυτή τη φορά όμως ήταν στον driver ήχου της realtek. Γενικά είναι αξιόπιστο το verifier ή μήπως υπερβάλλει; Επίσης για να κατεβάσω το kernel debugger ώστε να την ανοίξω και με το bsodanalyzer πρέπει να κατεβάσω όλο το πακέτο windows driver kit; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...