Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοήθεια. Έβαλα μια κάρτα των 10 και θέλω να αγοράσω συνδρομή για ένα μήνα. Αλλά δεν μπορώ, μου λέει πρέπει να βάλει Payment Method ενώ εγώ δεν θέλω, γιατί έχω ήδη 10€ στον λογαριασμό μου. Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή μέχρι την e3, εκεί θα δείξει τα νέα games που λογικά θα ειναι πολύ ανώτερα. Το Scorpio ειναι σαν νέα γενιά για τις κονσόλες και όχι ένα απλό update όπως το PS4 pro. Φυσικα αν δεν νοιάζει καθόλου μπορείς να πάρεις και το one s αλλα η διαφορα θα ειναι χαοτική.

Δεν αντιλεγω αγαπητε οτι η διαφορα του Scorpio σε σχεση με το αρχικο xbox one ειναι σαφως μεγαλυτερη απο οτι του ανταγωνισμου. Αυτο εχει τα καλα του(καλυτερη αποδοση) αλλα και τα κακα του(υψηλοτερη τιμη).

 

Επισης χωρις αποκλειστικοτητες να αξιοποιουν την παραπανω δυναμη,ειναι αραγε πολλλοι που θα τρεξουν να δωσουν πανω απο 500ευρω(οσο ακριβοτερο ακομα το χειροτερο)για να παιζουν καλυτερα τα παιχνιδια σε σχεση με το πολυ φθηνοτερο xboxone?

 

Να θυμισω οτι στην αντιστοιχη πλευρα του ανταγωνισμου,οι επισημες τιμες κυκλοφοριας ηταν 349ευρω για το slim 1tb μοντελο σε σχεση με τα 400ευρω της αναβαθμισμενης κονσολας(αρα μολις 50ευρω διαφορα). Στην περιπτωση του Scorpio(ειδικα μιας και το Xbox one S βρισκεται και καιρο στην αγορα,αρα εχει πεσει και η τιμη του)ειναι αρκετα μεγαλυτερη γιαυτο αλλαζουν καπως τα πραγματα.

 

Τελος για φετος μιας και βγηκε συντομα το gears of war 4 και εν μερη και το Halo 5/wars 2 μονο νεο Forza motorsport 7 περιμενω να δουμε απο πλευρας γνωστης αποκλειστικοτητας+οτι ανακοινωθει στην Ε3 αν και πιστευω οτι η χρονια ξανα θα στηριχθει στα exclusives,ειδικα μιας και περιμενουμε και RDR 2 φετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crackdown 3 ,State of decay 2 , πιστεύω ότι όλο και κάτι καινούργιο θα δείξουν ,δεν γίνεται αλλιώς....Η καλύτερη επιλογή είναι ps4 για αποκλειστικα και scorpio για multiplatform.....Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή το scorpio για κάτοχο απλού ps4....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με ολους τους προβληματισμους που εχετε εκθεσει στις 2 τελευταιες σελιδες. Η δικη μου γνωμη ειναι πως το νεο μηχανημα ειναι απο λιγο εως πολυ πιο ισχυρο σε ολα του τα επιμερους τεχνικα χαρακτηριστικα σε σχεση με το Pro. Αθροιστικα και μονο να το δουμε, θεωρω πως θα ειναι σημαντικα πιο ισχυρο το scorpio εναντι του προ. Η Sony θα αντιδρασει με bundles και ενδεχομενη μειωση τιμης. Αν η MS τιμολογησει στα 500 ευρω οπως φαινεται, παλι προβλημα θα εχει θεωρω. Απαιτειται να δειξει πολυ περισσοτερα απο τα αξιοσεβαστα crackdown 3 k state of decay 2, για να κανει το μπαμ που χρειαζεται και να προσελκυσει πολλους νεους αγοραστες. Ειμαι πολυ περιεργος λοιπον ενοψει της επερχομενης  Ε3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω αγαπητε οτι η διαφορα του Scorpio σε σχεση με το αρχικο xbox one ειναι σαφως μεγαλυτερη απο οτι του ανταγωνισμου. Αυτο εχει τα καλα του(καλυτερη αποδοση) αλλα και τα κακα του(υψηλοτερη τιμη).

 

Επισης χωρις αποκλειστικοτητες να αξιοποιουν την παραπανω δυναμη,ειναι αραγε πολλλοι που θα τρεξουν να δωσουν πανω απο 500ευρω(οσο ακριβοτερο ακομα το χειροτερο)για να παιζουν καλυτερα τα παιχνιδια σε σχεση με το πολυ φθηνοτερο xboxone?

 

Να θυμισω οτι στην αντιστοιχη πλευρα του ανταγωνισμου,οι επισημες τιμες κυκλοφοριας ηταν 349ευρω για το slim 1tb μοντελο σε σχεση με τα 400ευρω της αναβαθμισμενης κονσολας(αρα μολις 50ευρω διαφορα). Στην περιπτωση του Scorpio(ειδικα μιας και το Xbox one S βρισκεται και καιρο στην αγορα,αρα εχει πεσει και η τιμη του)ειναι αρκετα μεγαλυτερη γιαυτο αλλαζουν καπως τα πραγματα.

 

Τελος για φετος μιας και βγηκε συντομα το gears of war 4 και εν μερη και το Halo 5/wars 2 μονο νεο Forza motorsport 7 περιμενω να δουμε απο πλευρας γνωστης αποκλειστικοτητας+οτι ανακοινωθει στην Ε3 αν και πιστευω οτι η χρονια ξανα θα στηριχθει στα exclusives,ειδικα μιας και περιμενουμε και RDR 2 φετος.

Σιγουρα η τιμη παιζει καθοριστικο ρολο και πρεπει να ειναι σχετικα φυσιολογικη. Αν η ms παρουσιασει στην ε3 τους καινουργιους τιτλους και εχουν την διαφορα που ειχε το forza horizon ή το tomb raider αναμεσα στο 360 και το One πολλοι χρηστες one θα μπουν στο τρυπακι της αναβαθμισης κατι που δεν εγινε με κατοχους ps4 που οι περισσοτεροι δεν πηγαν στο pro. Η ms φαινεται να εχει μαθει απο τα λαθη που εκανε και σιγουρα με βαση τον σχεδιασμο του scorpio θα εχει στα σκαρια και νεα ip. Επισης το μοντελο της που εβγαλε νεα εκδοση μετα απο 4 χρονια και ειναι σχεδον νεα γενια με βαση τα spec το βρισκω ποιο σωστο απο αυτο που εκανε η sony. Αναμονη για e3 λοιπον για ποιο ασφαλη συμπερασματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εκανα pre order το εβαλα δοσεις στην πιστωτικη ξερω οτι θα με κραξετε αλλα με βολευει καλυτερα να το εξοφλω σιγα σιγα και ετσι εκλεισα και την τιμη αν ειναι υψhλοτερη θεωρω οτι το public θα κρατησει την τιμη οπως εκανε με το switch αν ειναι χαμηλοτερη θα μου κοπει πιστωτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περιμένεις να βγει και επίσημα με σωστές τιμές και να το κάνεις τότε pre-order; Και γω θα το κάνω pre-order αλλά θέλω πρώτα να δω τι τιμή θα έχει και τι bundles θα βγούνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εκανα pre order το εβαλα δοσεις στην πιστωτικη ξερω οτι θα με κραξετε αλλα με βολευει καλυτερα να το εξοφλω σιγα σιγα και ετσι εκλεισα και την τιμη αν ειναι υψhλοτερη θεωρω οτι το public θα κρατησει την τιμη οπως εκανε με το switch αν ειναι χαμηλοτερη θα μου κοπει πιστωτικο

βιαστηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παραθέτω χωρία από το latest article του DF για τα Scorpio Specs:

 

"UPDATE 7/4/17 20:44: Microsoft's Andrew Goossen has been in touch to clarify that D3D12 support at the hardware level is actually a part of the existing Xbox One and Xbox One S too. "Scorpio builds on the Command Processor capability present in the original Xbox One," we're told. "Our implementation of D3D12 supports all Xbox Ones, and games have already shipped that use it. When a game using D3D12 starts up, we reprogram the GPU's Command Processor front-end. The 50 per cent CPU rendering overhead improvement was reported by shipping games. The amount of win is dependent on the game engine and content, and not all games will see that size of improvement. Scorpio's Command Processor provides additional capability and programmability beyond what Xbox One/Xbox One S can do. We plan to take advantage of this in the future."]

 

"The new x86 cores in Scorpio are 31 per cent faster than Xbox One's, with extensive customisation to reduce latency in order to keep the processor occupied more fully, while CPU/GPU coherency also gets a performance uplift. There's significant hardware offloading too - some of which is inherited from Xbox One, some of which is radically new. The audio processor in Xbox One is fully transplanted across to Scorpio and gains new functionality - spatial surround, effectively adding a 'height' component to the existing 7.1 set-up"

 

Να θυμήσω ότι χρόνια πριν υποστήριζα σε διάφορα post μου πως:

 

1) Η GPU του Xbox One είναι custom GCN > 1.0, με full DX12.0 hardware level, με 2nd command processor και πως η MS για τους δικούς της λόγους ποτέ δεν έδωσε στη δημοσιότητα τα ακριβή specs. Πάντως, αρχιτεκτονικά είναι ανώτερη της 7790 και των DX11.x Sea Islands GPU parts (Sea island φέρει και το PS4) που υποστήριζαν τα περισσότερα tech sites (συμπεριλαμβανομένου τότε του DF).

2) Η CPU του Xbox One είναι επίσης custom, Jaguar-based με ενσωματωμένο CPU/GPU coherency με 30GB/sec, πάνω στην οποία χτίζει το Scorpio.

3) To Audio Block του Xbox One είναι ένας state-of-the-art audio processor που κάνει offload commands από τη CPU, πάνω στην οποία επίσης χτίζει το Scorpio. 

 

Αν και έχω χλευαστεί ποικίλες φορές για τα tech analyses μου (μέχρι που κάποιοι αδαείς με συνέκριναν με ψευδο-ενημέρωση τύπου mrx και διάφορα άλλα φαιδρά που καμία σχέση δεν έχουν με μένα), όποιος ανατρέξει στα παλιά μου post θα καταλάβει πόσο κοντά στην πραγματικότητα ήταν τα λόγια μου και η εκτίμησή μου για το One από τα μέσα του 2013.

Επεξ/σία από cortaN@
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το Gears of War 4 στα 30$ ενώ σε Ευρω το έχει 35.

Έχει σημασία από που θα το αγοράσω?

Ή παίζει κανονικά?

Retail το βρήσκεις στην ίδια τιμή πλέον, ίσως και λίγο χαμηλότερα. ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...